Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

rx170 sporočil: 6.403
[pobalin]
> [rx170]
> > [crt]
> > sem nekaj upal, da bi bil podoben efekt pri jabolcnem zavijacu. pa sem potem izvedel, da ta faker lahko rezervno gostuje na koruzi. jebo ga pas.
>
> GRe tudi na orehe. Sicer jih je lani bilo malo (samo pozne sorte, skoraj vsi kmečki tj. sejanci so pozebli).

"Včasih so mislili, da oreh, zasajen v bližini hiše, lahko odžene strele. Pogosto raste oreh sredi dvorišča, saj so kmetje verjeli, da odganja muhe in druge žuželke." No, zdaj pa izvem, da je oreh zimska rezidenca zavijačev. :-)
Ni tako hudo.

Na tej ljudski modrosti je dejansko nekaj. Oreh dejansko odganja navadne muhe (žal ne orehove) in se s pomočjo alkaloida juglon, ki je tako v listih kot koreninah, bori proti določenim plevelom (zavira rast nekaterih rastlin - od tod tudi izrek, da pod orehom še trava ne raste). Jabolčni zavijač sicer res zalega jajčeca v zelene plodove orehov, čeprav ima oreh tudi svojega zavijača. Na srečo pa v primerjavi z orehovo muho (ta v zadnjih letih lahko naredi pravi masaker). Tako, da ti kar mirno posadi oreh, njegova senca bo neprecenjljiva poleti, plodovi so odlični, les je vrhunske kvalitete. Če ne drug, ti bodo vnuku hvaležni - le preblizu hiše ne tega početi, ker orehova korenina je sposobna prebiti zid.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2732601

Strani: 1

pobalin sporočil: 14.456
Hvala za izčrpno pojasnilo. Na tole vaše sadjarsko dopisovanje sem bil bolj pozoren, ker sem se pred kakšnim tednom klatil po podeželju in radostno opazoval sadovnjake s posameznimi orehi ob domačijah. Ne samo starodavnih, ampak tudi ob bolj novokomponiranih in ne ravno kmečkih hišah. Na robu nekega zaselka je ob cesti vrsta preobloženih starih hrušk in jablan, zraven pa obvezen oreh. Čeprav je vprašanje, kaj naredijo s tem precej krmežljavim sadjem (najbrž samo šnops), je pogled na izjemno bogato letino prav lep.

Strani: 1