Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-207617 sporočil: 6.899
Lotil si se odbosa med 1% in 99% - v vseh receh glede tega se s teboj strinjam - ampak ta problem je problem zahodne civilizacije v celoti - o tem sem pisal tam kjer se gajstna in pobesnela dajeta na temo, a je prav ali ni, da mamo desci radi lepe pupe...

Pisal sem nasploh o tem, kako se velekapitalistom lahko upre predvsem izobrazen zgornji razred, ki mora bit dovolj prebrisan da zna na svojo stran potegnit pobebavljene gledalce reality showow itd - ker oni so preglupi da bi ustavili neofevdalizem itd.

Ta odnos med (zdruzenim) delom in kapitalom je svoja dolga in obsirna tema, ki se ne bo resila v sloveniji. V Sloveniji so ti rabotarji, ki posesajo par odstotkov bdp direkt v svoje zepe seveda problem, in so dosti bolj politicnega kot pa kapitalskega izvora, ceprav to morda na tej stopnji ni vec pomembno. Ampak tudi ce njih ne bi bilo (pa so povsod, v vseh druzbah), in bi denimo preostalih 99% v sloveniji imelo 10% vec prihodkov (zelo velikodusno sem ocenil), bi razmerja se vedno bila tako bolna, da bi izgubljali sposobne, ker je pot v avstrijo prelahka, nagrada pa prevelika.

Sposoben mlad clovek niti ne razume - ZAKAJ je za znanje a zahodu placan tri ali stiri krat vec, ceprav kelnerce in cistilke tukaj na otoku sluzijo precej slovensko placo. Ne razumejo celega kroga ekonomije.

OGROMNO jih tudi misli, da ce so diplomirali nek naravoslovni faks (ali celo ekonomijo... joj srcki moji...) da potem ze pac avtomatsko spadajo med znalce - in pridejo sem in ugotovijo da bodo res garali 11 ur na dan za 2 jurja neto, zivljenje je drazje, mame ni... in ugotovijo da je sluzba za 900 evrov v domacem okolju in s kosilom pri mami v bistvu boljsi deal.

Nekateri odvrzejo te spone, in krvavijo par let in potem res ratajo znalci - sele tukaj, v praksi, in potem zasluzijo dovolj na uro, da si lahko ustvarijo fajn zivljenje.

In moznost tega - to je tisto. Ta moznost je v juzni evropi ubita. Koliko je tukaj italijanov in spancev - pa to sta kao drzavi cisto drugega reda kot madzarska in poljska in romunija... pa jim znalci masovno bezijo - in najvrz jih je v nemciji se vec kot tukaj v brexitaniji.

Znalci bezijo, ker je v jugi sistem tako postavljen, da bodo celo zivljenje delali za to, da bojo kelnerce in penzionisti imeli poceni zdravstvo in udoben standard. Kakorkoli obrnes oneprocenterje.

Mlad clovek ki ima pamet in delovne navade in zacne v sloveniji in pogleda svojega predhodnika, denimo izobrazenega znalca starega 35-40 let, vidi da tukaj ne bo lezel nikamor, ne placno ne strokovno.

Pred kratkim sem spoznal enga slovenca, mlad strucko z odnosom "lako cemo". Najprej so ga gadno nategnili in je pol leta delal za sekret od place. Obupan. Pol pa sem se z njim malo pogovarjal o attitudu - samo dva popoldneva. Zdaj kasira 150 na dan, in v roku leta dni bo na 220, ce bo predvsem delal na customer service obnasanju. Strokovnost bo rasla s prakso. Od tam naprej bo rast pocasna, vezana na specializacije ipd. Ampak komot do 300 na dan v petih letih, ali na cca 40.000 salary ce bo sel v redni aranzma za eno firmo.

Kaj pa dobi mlad znalec v nasem butalistanu? Za zacetek minimalca in malo napihnjene potne stroske. Po petih letih morbit placo 1200 do 1400 eur, ce se raztrga. Ja fuck off.

Tega ne bo reslo obesanje ultre in zokana in fistravxa. To lahko resi samo vec svobode za gospodarstvo, manj davkov, visja dodana vrednost na zaposlenega, radikalno zmanjsanje egalitarnosti. Da bi slovenija lahko obdrzala talent, in privabila investicije za vosoko placane sluzbe ne pa za kurceve lakirnice, se mora POVECATI neenakost.