Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Neenakost in različnost med spoli v financah

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-317971 sporočil: 768
[Glavni forum] Tema: Neenakost in različnost med spoli v financah
[#2722874] 13.07.18 00:19 · odgovor na: (#2722755)
Odgovori   +    5
To sporočilo je izbrisal avtor (26.07.2020 00:13)

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2722874

Strani: 1

anon-204390 sporočil: 13.528
[FIN-209516]
> [Petunija1]
> > [FIN-209516]
> >
> > Moje področje je računalništvo, in tu je igrišče gotovo odprto za oba spola. Katerakoli bistra oseba, celo brez formalne izobrazbe, lahko z majhnimi finančnimi vložki in veliko dela doseže izjemne rezultate. Ko sem študiral jaz, je bilo to področje relativno novo, in tudi študentk je bilo kar veliko, okrog 30%. Sedaj pa je njihov odstotek padel na okrog 10%.
> > Ker ženske so pametne in so se odvrnile od področja, ki jim ne leži.
> > Celotna družba, pa tudi domnevno mačistične korporacije vlagajo veliko energije, da bi v to polje privedle več žensk, ampak enostavno ne gre.
> > siol.net/digisvet/no...vno-161511
>
> Morda pa ne gre za to, da jim to področje "ne leži" ampak ima to več opraviti s predsodki in diskriminacijo, ki so jo ženske deležne v ITju? Kot je denimo pokazala ta študija peerj.com/articles/c...conclusion

Hvala za članek, za razliko od vas sem ga prebral.
Trdi pa ravno nasprotno od tega, kar želite prikazati. Tudi zavidljiva količina empiričnih podatkov iz študije potrjuje moje stališče.

Skratka, študija je nastala zaradi ene take osebe kot ste vi, ki je trdila da je njen prispevek k odprtokodnemu projektu zavrnjen zato, ker je ženska (feministična verzija "It's because I'm black"). Avtorji študije so zadevo vzeli resno in jo preiskali. Metodologija je zavidljivo podrobno opisana, na voljo so tudi surovi podatki, tako da lahko vsak preveri morebitne napake v postopku.

Izkaže se, da je BOLJ verjetno, da je popravek ali izboljšava programa sprejeta v projekt, če je avtorica ženska. Razlika sicer ni izjemno velika, je pa statistično pomembna.

Če pa pogledamo surove podatke vidimo še nekaj drugega, o čemer ne govorijo kaj dosti, ampak je vsakomur iz tega področja znano. Ženskih prispevkov k odprtokodnim projektom je dramatično manj kot moških, gibljejo se okrog 5%.
dfzljdn9uc3pi.cloudf...1/data.pdf
Vendar, kot je očitno iz odstotka sprejetja prispevkov, so ženski prispevki bolj kvalitetni in bolj pogosto sprejeti. Res je, da je verjetnost sprejetja ženskih prispevkov še večja, če spol ni očiten, tako da določeni predsodki na tem področju gotovo so.

Skratka, žensk je na tem področju zelo malo, tiste ki pa so, pa so boljše od povprečnih moških. Mislim da to velja za vsako področje, ki ga dominira en spol, etnična skupina ali katerikoli drugi način grupiranja. Če si na tujem terenu, moraš biti boljši od okolice, sicer ne moreš preživeti.

Računalništvo je dokaj meritokratska zadeva, ni men's club. Ravno zato privlači nerde. Ni pomembno, če si moški, ženska, imaš pobrito glavo, pirsing v gofli, tatoo, ali ob katero stvar se rad drgneš. Pomembna je koda. Če je dobra, bo sprejeta, sicer pa zavrnjena.
Ženske, ki se odločijo za to področje, so na njem tudi uspešne. Vendar jih je relativno gledano zelo malo, pa čeprav jih družba vzpodbuja k temu študiju, in zanj ni nobenih formalnih ali neformalnih ovir. Še več, primerno je tudi za delo od doma, tako da bi bilo bolj naravno za ženske, ki morajo morda doma poskrbeti za potomce. Pa je vseeno veliko več prevajalk kot programerjev. Ali res verjamete, da so za to krive barbike?
Pa tudi to je kot kaže pomembno, da programer ne razmišlja kaj dosti več od kodiranja:
firedfortruth.com/

Strani: 1