Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

sopranos sporočil: 11.404
[Endimion]
Tu je konsolidiran podatek za prvih 5 mesecev.


shrani.si/f/3b/pH/uV...evanje.png

Kot vidiš, se je država močno zadolžila v Januarju in Marcu, vendar je marca, aprila in maja pa je odplačevala dolg.

V juniju mastne zadolžitve ni bilo, in jim je za njo zmanjkalo časa, in bo podatek za q2 kazal znižanje zadolžitve.

Konsolidirano gledano (RS + skladi + občine) pa za prvih pet mesecev izkazujejo 138 milijonov celokupnega presežka, ter 732 milijonov primarnega presežka (brez plačil obresti na dolg)

Nekaj pa je vseeno dodalo umno ravnanje zakladnice s pametno menjavo dolžniških VPP, ki nam malce znižujejo trenutno obremenitev proračunov.

To je za okoli 100 milijonov (na obeh koncih) boljši rezulltat kot lani. Je tudi bistveno boljši boljši od famoznega leta 2008. ko smo v enakem obdobju imeli okoli 110 milijonov celokupnega presežka, a le 376 milijonov primarnega. Pri čemer celokupni prihodki niso 2x večji ampak za dobrih 9,5% večji.

Na kvartalne podatke vpliva veliko dejavnikov, in podatki niso med kvartali primerljivi že znotraj države same, kamoli na meddržavni ravni. Slovenija se zadolži v januarju, Francija pa denimo v Aprilu...
Hvala za podrobnejšo razlago. Saj to sem tudi jaz sklepal. Nisem pa vedel, da to, da se zadolžijo za rezervo imenujejo nakup dolgoročnih vrednostnih papirjev. To se mi je zdelo nenavadno. Ker to se meni zdi bolj kot kakšna naložba oz. nakup, ki ni povezan s samim proračunom. Zato sem pa prosil za razlago.

Moja ocena je bila in še vedno je (zato sem pa moral vprašati :)), da če bo šlo tako naprej, bi moral konec letošnjega leta dolg v BDP pasti pod 70%. In če potem prodamo še NLB in Abanko ter da v tem času ne bo recesije, smo lahko leta 2020 na 60% dolga v BDP. To je pa že neka zdrava raven.

Sploh se mi zdi pomembno to, kar sva se že pred časom pogovarjala - da imamo zadnja 3 leta enormen presežek v menjavi s tujino. In če imamo urejeno finančno stanje podjetij, posameznikov in države, potem smo v vseh pogledih bolje pripravljena na morebitne zunanje šoke kot leta 2008.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2720546

Strani: 1

anon-317028 sporočil: 30.415
Zadnja sprememba: anon-317028 29.06.2018 14:43
[sopranos]
> [Endimion]
> Tu je konsolidiran podatek za prvih 5 mesecev.
>
> shrani.si/f/3b/pH/uV...evanje.png
>
Hvala za podrobnejšo razlago. Saj to sem tudi jaz sklepal. Nisem pa vedel, da to, da se zadolžijo za rezervo imenujejo nakup dolgoročnih vrednostnih papirjev. To se mi je zdelo nenavadno. Ker to se meni zdi bolj kot kakšna naložba oz. nakup, ki ni povezan s samim proračunom. Zato sem pa prosil za razlago.
Kolikor vemo je Cerarjeva vlada upočasnila povečanje javnega dolga z zmanjšanjem državnih rezerv za več kot 2 milijarde evrov.
Endimion sporočil: 10.312
Sam podatek kolikšen delež dolga imaš glede na ekonomski output je samo en del slike. Pomebne so OM, ki ta tvoj output gulijo za obresti.

Reviva da imava dve državi, ki imata različne stopne zadolženosti. Država A ima 40% javnega dolga v BDP, Država B pa 120%. A A na to plačuje 3% obresti, B pa 1%.

V obeh primerih je strošek obresti 1,2% BDP-ja

Potem je razlika a je ta dolg ves zunanji, ali je kaj notranjega... če je notranji potem težava ni tako velika, saj država dolguje subjektom znotraj sebe. Najprej plačuješ davke, pol pa ti država to vrne v obliki obresti na denimo naložbe vzajemnih skladov :) Zunanji puf je mal drgačna liga prvakov :) Ti te lahko fejst za jajca vlečejo. Po drug strani pa... gre kdaj kaka država tuut na kant, in pol manj boli, ker ne zajebeš lastnega naroda :)

Strani: 1