Izbrani forum: Odklop

Izbrana tema: Špeckahlanje

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

pobalin sporočil: 14.456
[Odklop] Tema: Špeckahlanje
[#2719543] 21.06.18 14:07 · odgovor na: pobalin (#2719542)
Odgovori   +    0
Tudi jaz sem se posta.sil, saj je tale zadeva stara že skoraj en teden: v senci svetsko-žogobrcarskega pompa in cirkustacij je oblast v Rusiji sklenila, da postopoma dvigne starostni prag za upokojitev. Za moške se bo s sedanjih 60 let do leta 2028 dvignil na 65 let, za ženske pa s sedanjih 55 na 63 let do leta 2034. To je v Rusiji prvi dvig upokojitvene starosti v zadnjih 80 letih, ki ga mora potrditi še parlament. Omogočil naj bi tudi dvig bornih pokojnin, ki ne sledijo inflaciji. Na seji vlade v četrtek je premier Medvdev napovedal tudi dvig DDV z 18 na 20% z letom 2019. Finančni minister Silvanov je izračunal, da bo to v državno blagajno letno prineslo dodatnih 600 GRUB oz. 8,15 GEUR, poroča nemški Focus.
Reformpolitiker in Russland fordern seit langem eine Heraufsetzung des Rentenalters, das im internationalen Vergleich niedrig ist. Die meisten russischen Pensionäre arbeiten ohnehin weiter, weil die staatliche Rente nicht zum Leben reicht. Nach einer Umfrage sind allerdings neun von zehn Russen gegen ein höheres Rentenalter. Auch die Gewerkschaften sprechen sich dagegen aus.
Schon vor der Ankündigung Medwedews wurden auf der Webseite change.org mehr als 180.000 Unterschriften gegen eine Anhebung des Rentenalters gesammelt. Die Gewerkschaften erklärten dazu: „40 Prozent der russischen Männer und 20 Prozent der russischen Frauen werden keine 65 Jahre alt.“ Eine Anhebung des Rentenalters bedeute, dass viele einfach keine Rente mehr bekämen.
www.focus.de/finanze...08850.html
Za anglofone še Reuters:
www.reuters.com/arti...SKBN1JA16P

Seveda tukaj najbrž ni treba prav veliko razglabljati o potrebnosti pokojninske reforme, je pa dobro pogledati (eno leto stare) podatke o pričakovani življenjski dobi. Ta je za rojene leta 2016 ocenjena na povprečno 71,78 let (moški 66,5 let, ženske 77,06 let), ruska vlada je napovedala načrt, da pričakovano življenjsko dobo do leta 2025 dvigne na 76 let.
themoscowtimes.com/n...high-58274

Zato ni čudno, da so nezadovoljni sindikati svoje nasprotovanje podkrepili s trditvami, da mnogi ljudje ne bodo doživeli svoje upokojitve (40% moških in 20% žensk). To so precej hlastno in slastno pograbili zahodni mediji, npr. Independent in Newsweek.
www.independent.co.u...02576.html
www.newsweek.com/rus...ncy-980448

Ko sem v Independentu poskusil najti kakšen podobno intoniran članek o Grčiji in tamkajšnji pokojninski reformi, nisem imel posebne sreče. Našel sem tri leta starega, v katerem je reformna upokojitvena starost navedena le v faksimilu sporazuma med grško vlado in trojko. Do leta 2022 naj bi upokojitveno starost postopoma dvignili na 67 let oziroma vsaj 62 let ob 40 letih pokojninske dobe (plačevanja prispevkov). Tistega leta je pričakovana povprečna življenjska doba v Grčiji znašala 81,6 let (za pol leta več kot pri nas).
www.independent.co.u...44121.html

Za konec pa še primerjava na 8,15 GEUR (letno) ocenjenega proračunskega obliža v obliki povišanega DDV z oceno (enkratnega) stroška z nogometnim prvenstvom. Zanj naj bi Rusija po poročanju Bloomberga (uradno) porabila 9,5 GEUR, od tega veliko za javno infrastrukturo. Zimske OI v Sočiju so (neuradno) stale 39,7 GEUR.
The Russian government has obviously tried hard to internalize the lessons of Sochi and avoid huge misspending. But the Putin system, in which inflated cost accounting on government projects is one of the biggest sources of private wealth, is simply not designed to build things cheaply. That’s one reason the country can’t meet the development goals set by Putin, and it’s likely the biggest reason the oil windfall of the late 2000s–early 2010s didn’t turn Russia into one of the world’s wealthiest nations.
www.bloomberg.com/vi...l-spending