Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311

Kaj pa če bi prišteli še vplive na okolje v fazi izgradnje in razgradnje t.i. "alternativnih virov"? Ali drži, da za izgradnjo vetrne elektrarne porabimo več energije, kot jo ta odda v življenjski dobi? In okoljska primernost proizvodnje silicijevih rezin? Pa ko bodo te fotovoltaične elektrarne odslužile - kam bomo s temi nevarnimi odpadki?
Čuj, odsluženi FV paneli so silno nevarni, imaš prav. Večino sestavljajo sami silno nevarni elementi, večina je silicija, nekaj je pa tudi aluminija in kisika, mogoče celo nevarnega dušika. Vsekakor je pa tudi nekaj plastike in ne pozabi, ogrodja panelov so iz zelo nevarnih prehodnih kovin, tudi železa. Kam po iztečeni uporabnosti pa zna biti resen problem, vreden treznega pomisleka in nadaljnih raziskav.

V vsej zgodbici je pač samo en hakeljc, kisik, silicij, aluminij in železo so namreč 4 najpogostejši elementi zemeljske skorje, 75% ozračja pa sestavlja poleg nedvomno koristnega kisika nevaren dušik, saj si že verjetno slišal za potapljaško ali dekompresijsko bolezen. Tako, da resno znajo biti problemi!

Vsekakor je pa lahko proizvodnja silicija okoljsko problematična, od redukcije SiO2 v elektropečeha na visoki temperaturi 1800°C za pridobivanje metalurškega slicija do čiščenja metalurškega silicija z redukcijo triklorsilana do čistosti potrebne za PV in elektronsko rabo.