Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kaj sem se naučil, ko sem kupoval stanovanje

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-401092 sporočil: 113
[Glavni forum] Tema: Kaj sem se naučil, ko sem kupoval stanovanje
[#2701713] 11.03.18 21:21 · odgovor na: Gustl (#2701712)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-401092 11.03.2018 21:28
Če bi zidal, je pa spet drug element v igri. Če bi zidal v vukojebini, potem predstavlja nakup zemlje 10% cele investicije (seveda, če jo moraš kupiti in je ne dobiš). Takrat te ne zanima, kakšen je trg nepremičnin, ker tudi, če trg zraste/pade za 20%, to tvojo investicijo podraži/poceni zgolj za 2%. Takrat te zanimajo predvsem OM. v tem primeru sploh ne bi razmišljal. Zagrabil bi nizke FOM, ker sedaj so res za prste oblizovat, in gradil.

Če pa gradiš npr. v LJ in okolici ali npr. na Obali, pa je trg nepremičnin/cena zemljišč že bolj pomemben faktor, saj lahko strošek nakupa zemljišča pomeni tudi več kot 50% stroškov cele investicije, oz. primerljiv z OM. Potem si pa res na 50/50 ali čakati ali graditi takoj. Ker sem tveganju nenaklonjen, bi v tem primeru, če ne bi res imel informacije, da se kje pripravlja sprememba prostorskih aktov, ki bi sprostila velike površine stavbnih zemljišč, in ob predpostavki, da sem povprečen Slovenec (kar se tiče bančnih virov financiranja gradnje in višine lastnega vložka) šel v gradnjo takoj. To bi naredil jaz, jaz pa seveda nisem ti. Če bi v celoti financiral gradnjo sam (pa je verjetno ne bi, tudi če bi imel denar), potem bi bolj verjetno čakal.

Saj na koncu koncev sem precej podobnega mnenja kot ti.


Pri stanovanjih je drugače. Potrebno je razumeti, da si stanovanjski problem rešujejo 30inšenekaj-letniki. To pomeni, da bo še naslednjih nekaj let na trg stanovanj prihajali generacije, ki so 20% manjše glede na genereracije iz npr. l. 1980. Več se tudi gradi in se bo še gradilo - pišem za LJ in okolico (ko investitor zavoha, da se trg prebuja, potrebuje vsaj 2 leti, da projekt izpelje do izgradnje, long tail ponudba). Res je, da se je v zadnjih 10 letih premalo gradilo (v MOL je ca 130k stanovanj, če ima stanovanje povp. življenjsko dobo 80let, bi se moralo vsako leto zgraditi 1.600 stanovanj, zgolj da bi se fond obnavljal. V zadnjih 10 letih, se je pa zgradilo cca 300-400, dobrih 10.000 manj, kot bi se jih moralo. Res je tudi, da starost stanovanj ni porazdeljena normalno, je asimetrična v levo, pred 80 leti je bilo manj stanovanj kot danes, ampak poanta vseeno drži, saj je v SLO cca tretjina večstanovanjskih stavb starejših od 70 let, podobno verjetno velja za LJ). Pri stanovanjih bi se čakal in molil Deutshland uber alles za nizke OM. Spet pa precej zavisi od vira financiranja.

Evo, to je mojih 5 centov.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2701713

Strani: 1

Gustl sporočil: 13.629
[satori105473]
> Če pa gradiš npr. v LJ in okolici ali npr. na Obali, pa je trg nepremičnin/cena zemljišč že bolj pomemben faktor, saj lahko strošek nakupa zemljišča pomeni tudi več kot 50% stroškov cele investicije, oz. primerljiv z OM. Potem si pa res na 50/50 ali čakati ali graditi takoj. Ker sem tveganju nenaklonjen, bi v tem primeru, če ne bi res imel informacije, da se kje pripravlja sprememba prostorskih aktov, ki bi sprostila velike površine stavbnih zemljišč, in ob predpostavki, da sem povprečen Slovenec (kar se tiče bančnih virov financiranja gradnje in višine lastnega vložka) šel v gradnjo takoj. To bi naredil jaz, jaz pa seveda nisem ti. Če bi v celoti financiral gradnjo sam (pa je verjetno ne bi, tudi če bi imel denar), potem bi bolj verjetno čakal.
Ja, moja situacija je približno taka. Cca 50/50. Stara hiša za podret na dragi lokaciji v LJ. Prva, sicer že dogovorjena varianta, je padla v vodo, ko smo priši do OPPN - ne morem gradit, kar je bila ideja.

Sedaj iščem naprej ... no, outsourceal sem, meni se s tem res ne ljubi ukvarjat :)

Strani: 1