Zasebnost

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

rednaka sporočil: 297
V UKC Ljubljana očitno zelo dolgo traja, da pacient pride do operacije! Citiram iz poročila računskega sodišča:

»Zato smo podatke o čakalnih dobah za operacije raka prostate pridobili neposredno od izvajalcev operacij. Iz posredovanih podatkov izhaja, da je večina izvajalcev operacij te operacije uspela izvesti v strokovno sprejemljivem roku, najbolj pa od tega odstopajo v UKC Ljubljana, kjer pojasnjujejo, da čakalna doba na operacijo raka prostate znaša približno leto dni. Pri nekaterih manjših izvajalcih je bila v tem obdobju čakalna doba tudi zgolj en mesec.
Pojasnilo UKC Ljubljana: Povprečna čakalna doba za operacijo raka prostate se je z 8 mesecev v letu 2013 povečala že na več kot 12 mesecev v letu 2016. S preusmeritvijo bolnikov v druge centre se skuša ublažiti dotok novoodkritih rakavih bolnikov. Zelo veliko bolnikov išče pomoč v SB Slovenj Gradec in SB Celje in tam operirajo velik delež v UKC Ljubljana diagnosticiranih rakov prostate. Na letni ravni je samo v Ljubljani od približno 1.200 izvedenih biopsij novo odkritih približno 700 primerov raka prostate. Od teh jih je vsaj polovica primernih za operativno zdravljenje. Število rakavih bolnikov (prostata, ledvica, mehur), ki potrebujejo operativno terapijo, stalno narašča in je vseskozi večje od prostorskih in kadrovskih kapacitet ter zmogljivosti urološkega oddelka, da izvede operacije v sprejemljivem času. Predvsem pa je treba poudariti, da se urološko zdravljenje benignih procesov, ki zahtevajo operativno zdravljenje, praktično ne izvaja več. Zato bolniki z benigno prostato in nezmožnostjo uriniranja, ki imajo vstavljen kateter, čakajo tudi več kot dve leti.
Ukrep ministrstva: Predstavniki ministrstva so se v septembru 2017 sestali z vodstvom UKC Ljubljana in se dogovorili o ukrepih, ki jih bosta UKC Ljubljana in ministrstvo izvedla za skrajšanje čakalnih dob na operacije. Tako je bilo dogovorjeno, da naj bi se uvedel dodatni operativni dan za urologijo, skrajšala naj bi se ležalna doba, urologija naj bi pridobila dodatne postelje. Potrjena je bila investicijska dokumentacija za nakup robotskega kirurškega sistema. Prav tako je bilo dogovorjeno preusmerjanje bolnikov, ki čakajo na lažje posege, v druge regionalne ustanove.«