Zasebnost

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

gobim sporočil: 583
[sopranos]

Iz katerega filma si pa ti ušel? Bitka na Neretvi ali kakšnega podobnega jugoslovanske propagandnega filma?
Sopranos, zdi se mi , da si Ti ušel iz kakšne novodobne neoliberalne fikcije

Zorko iz Pivovarne Laško je lepo povedal, da bi si želel, da bi Mercator prodal prej.
Ne vem kdaj je to rekel? Ampak, če se prav dobro spomnim Zorko ni bil ravno navdušen prodajalec Mercatorja . Ravno nasprotno. Prodal daje, ker ga je pokvarjena banda, ki je manipulirala NLB prisilila v prodajo za katero ni bilo tedaj nikakršne racionalne osnove. Kako to vem Sporanos? Ker sem imel priliko biti zraven.

Ko ga je bil Agrokor pripravljen plačati 221 EUR za delnico. Pa so bili takrat politiki proti. S prodajo po 221 EUR bi se v Slovenijo steklo 1 milijardo EUR denarja. To bi proračunu prihranilo ogromno stroškov. Banke bi bile v manjših težavah itd. Slovenija bi prej izšla iz recesije.

Proračunu bi prihranili največ stroškov, če Mercatorja ne bi prodali. Mercator je redno plačecal svoje dolgove in bil še konec leta 2011 A komitent. In če ne bi načrtno zadavili tako Mercatorja kot Pivovarne Laške (zato, da so jih lahko prodali) bi bil to še danes.

Heiniken je tudi lepo poplačal vse kredite Pivovarne Laško in Pivovarne Union.
Res je, zaradi kretenske (mogoče bi moral reči kriminalne) politike NLB. Kaj je bil rezultat te politike? Umetno ustvarjanje kapitalskega primankljaja preko direktnih kapitalskih izgub in posredno preko izgube kapitala zaradi odpisov terjatev. V prvi fazi. V drugi fazi so zaradi prodaje Pivovarne Laško (ki so jo prej načrtno uničili) izgubili komitenta z enim najmanj rizičnih cash-flowov v državi. Danes sedijo na milijardah likvidnih sredstev, ki jih nimajo kam plasirati. Za zanimivost si lahko pogledaš njihovo izpostavljenost v ECB. Ta pove vse. Za tiste, ki znajo brati.

Skratka, gledati je treba na to, da v Slovenijo priteče čim več denarja. Ne pa goniti politiko 19. stoletja o tem, kako mora imeti država svoje firme.
Preveč denarja je za državo lahko izjemno škodljivo, v izjemnih primerih pa usodno. Tudi v Grčijo je pritekalo ogromno denarja....Politika 19. stoletja, npr . Friedrich List (1789–1846, Nemški ekonomist) je še kako aktualna. Aktualna je bila v 19. stoletju za vzpon ZDA in Nemčije, V 20. stoletju za vzpon Sovjetske zveze, Japonske, Koreje in nazadnje v 21. stoletju Kitajske. Nobene država se ni razvila na osnovi kakega liberalizma Adam-a Smith-a ali kasneje neoliberalizma. Ravno danes zjutraj, ko sem študiral ekonomski razvoj ZDA

katehon.com/article/...tes-part-1
katehon.com/article/...tes-part-2

mi je prišel pod oči stavek bivšega ameriškega predsednika generala ulises Grant-a, na obisku v Angliji konec 19.stoletja. Takole je odvrnil bivšim kolonialnim gospodarjem, ki so pridigali liberalizem:

"...we followed the English “example” and not the English “preaching”