Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Ne ignorirajte strategije za alternativna goriva

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
Zadnja sprememba: bc123a 23.10.2017 08:30
[hocevarb]
> [bc123a]
> > [hocevarb]
> Saj zato sem pa cinicen. Ekologi so spustili zver iz kletke in postali "useful idiots", ali pa se to ne.
>
> Ne spremeni pa to dejstva, da smo konec 70tih let imeli vse pripravljeno za postopen in nebolec prehod iz fosilnih goriv na jedrsko elektriko.
>
> Pa tistega nismo zvozili, ker feelings bolj kot statistika.
>
> Sedaj bomo pa "spreminjali navade ljudi".

Vzbudili ste moje zanimanje za razloge za relativen neuspeh jedrske energije pred desetletji. Tale se mi zdi kar kredibilen vir: www.neimagazine.com/...it-happen/

Na kratko povzemam. K upočasnitvi širjenja jedrske energije je pripomoglo več razlogov, javno mnenje je le eden od njih, in to ne najpomembnejši. Na zahodu je bila zelo pomembna stroškovna neučinkovitost nukleark, pripomogle so tudi spremembe na trgu energentov. V UK krivi tudi nekakšen nacionalizem. Razpad Sovjetske zveze je bil pomemben dejavnik v vzhodni Evropi, politična nestabilnost pa v nekaterih velikih državah tretjega sveta. Nesreči na Otoku treh milj in v Černobilu sta imeli učinek na javnost in na regulatorje, ki so poostrili nadzor. In še nekaj drugih faktorjev.

Skratka, okoljevarstvenega hudiča res ni treba videti vsepovsod :-)
Ha. Znate na pamet povedati, koliko mrtvih in obolelih je bilo zaradi nesrece v Cernobilu? Brez kukanja v Wikipedio!

Sicer pa se moja jeza nanasa na to, da se je razvoj jedrske energije povsem ustavil (razen v franciji, kjer vcasih tudi predsednisko/nacionalna diktatura prav pride). Zato evropa fura tako stare nuklearke, da bi kakrsnakoli tehnologija bila ze zdavnaj zamenjana. Bi leteli z letalom, ki je bilo narejeno takrat, ko so postavili Krsko?

Pa krsko ni med najstarejsimi elektrarnami.

Sedaj lahko samo fantaziramo o torijevih reaktorjih in reaktorjih s stopljenimi solmi kot prenosnikom toplote, zato ker bo pri vsem tem treba iti skozi razvojne cikle, ki smo jih opustili v 80tih.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2680258

Strani: 1

BorutHocevar sporočil: 1.534
[bc123a]
Sicer pa se moja jeza nanasa na to, da se je razvoj jedrske energije povsem ustavil (razen v franciji, kjer vcasih tudi predsednisko/nacionalna diktatura prav pride). Zato evropa fura tako stare nuklearke, da bi kakrsnakoli tehnologija bila ze zdavnaj zamenjana. Bi leteli z letalom, ki je bilo narejeno takrat, ko so postavili Krsko?

Pa krsko ni med najstarejsimi elektrarnami.

Sedaj lahko samo fantaziramo o torijevih reaktorjih in reaktorjih s stopljenimi solmi kot prenosnikom toplote, zato ker bo pri vsem tem treba iti skozi razvojne cikle, ki smo jih opustili v 80tih.
Avor prilepljenega linka www.neimagazine.com/...it-happen/ med drugim pravi, da si je jedrska industrija v veliki meri tudi sama kriva. Ni poskrbela za racionalizacijo delovanja. Ogromne naložbe z dolgo povračilno dobo že leta niso privlačne za investitorje.

Vaša jeza ni potrebna :-)

Strani: 1