Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

MM1411 sporočil: 4.807
[bacco979]
Delovni čas je povsem dobro definiran že v kolektivni pogodbi, prav tako pribitki...

Delovni čas je praviloma razporejen na pet (5) oziroma šest (6) delovnih dni na teden. Polni dnevni delovni čas v primeru petdnevnega delavnika je praviloma osem (8) ur, v primeru šestdnevnega delavnika pa praviloma šest (6) ur in štirideset (40) minut.

Dodatki, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa, ki je za delavca manj ugoden
(1) Delavec je upravičen do dodatka za delo v delovnem času, ki je zanj manj ugoden, najmanj v naslednjem odstotku od osnovne plače delavca oziroma ustrezne urne postavke:
- za čas dela v popoldanski ali nočni izmeni, kadar se delovni proces izvaja v drugi in tretji izmeni – 10 %;
- za delo v deljenem delovnem času – 20 %;
- za pripravljenost na domu – 10 %;
- za nočno delo – 75 %;
- za nadurno delo – 30 %;
- za delo ob nedeljah in dela prostih dneh po zakonu – 100 %;
- za delo na 1. januar, 1. maj, 1. november, 25. december in velikonočno nedeljo – 200 %.

Je pa problem, da je izhodiščna plača nižja od minimalne (609,24), tako da vsi tile silni dodatki navadno niti ne presežejo minimalca. In to je tudi glavni razlog, da ljudje nočejo delati v trgovini, trgovci pa lobirajo za zaprtje ob nedeljah, ker ne dobijo ljudi.
Res je, in vse to dobro poznam - toda a so trgovci neki priviligiranci, da mora država omejevati delo? Niso, saj je še mnogo drugih poklicev, ki prav tako delajo ob drugače prostih dnevih. Urediti je torej treba samo to, da za redno delo dobiš redno primerno plačilo in vsi dodatki so potem samo še plus. Da bodo zaposleni trgovci zadovoljni in trgovska podjetja tudi predlagam da se na blagajne doda (tako kot akcijski nakup dneva -15%) dodatek recimo +20% za nedelje in poraznike. Država, pa naj opravi s svojimi inšpekcijami delo za katerega so te službe tudi plačane - nadzor nad upoštevanjem zakona o prostem dnevu.
Kdor mora po nakup v nedeljo ali praznik, naj se mu omogoči a bo ta nakup nekoliko dražji. Če nakupov ne bo, bodo trgovci sami trgovine zaprli ob nedeljah in praznikih (trg naj odloči o tem).

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2679483

Strani: 1

crt sporočil: 27.191
[MM1411]
Res je, in vse to dobro poznam - toda a so trgovci neki priviligiranci, da mora država omejevati delo?
ne, samo boljsi so v lobiranju. ker to je to, kar v praksi steje, ne pa abstraktna pravica in konsistentnost.
anon-202165 sporočil: 970
A ti resno misliš, da bi delavci kaj imeli od tega, če bi bile cene ob nedeljah višje?
anon-20668 sporočil: 3.976
Zadnja sprememba: anon-20668 18.10.2017 11:56
[MM1411]
Kdor mora po nakup v nedeljo ali praznik, naj se mu omogoči a bo ta nakup nekoliko dražji. Če nakupov ne bo, bodo trgovci sami trgovine zaprli ob nedeljah in praznikih (trg naj odloči o tem).
No, jaz mirno priznam, da če bi bila roba v nedeljo dražja, je ne bi kupoval v nedeljo (razen primeri kot npr imaš v nedeljo goste, pa ugotoviš da moraš kupit kako flašo vina, ker ga doma nimaš, ampak tega je zelo malo).

V soboto in tudi nedeljo je fajn tudi kupovati (ali vsaj pregledati) za kakšne aparate in podobno tehnično robo, ali kake čevlje ipd, ker med tednom si popoldne po službi že zmatran in tečen, veliko bolj kvalitetno si zadeve ogledaš in preštudiraš med vikendom, ko si spočit.
In morda potem dejansko tak večji nakup realiziraš v nedeljo - no, če bi uvedli nedeljski pribitek na cene, bi si v nedeljo samo prišel ogledat, dejansko kupit/plačat pa kasneje med tednom.
Hah, ali pa potem v nedeljo popoldne, potem ko si v naši štacuni v živo preštudiral se odločil za nakup, naročiš zadevo lepo na Amazonu/Ebayu, pa naj se lepo jebejo vsi skupaj.

Strani: 1