2 sek
Razkrite bilance: Kako se upad števila transakcij pozna na poslovanju nepremičninskih agencij
30 min
Kje je Golobova svoboda spregledala posel? 1
2 uri
Država bo dala 3,5 milijona evrov za novi center krožnega gospodarstva. Kaj bo ta delal? 1
2 uri
Forbes: kako je direktorica agencije za energijo pojasnila ‘kljubovanje’ ministrstvu glede omrežnine
3 ure
HDZ: imamo dovolj podpisov za sestavo vlade
4 ure
Klemen Boštjančič: Pošta in Zavarovalnica Triglav ostajata strateški naložbi 2
4 ure
Brezžične tehnologije prinašajo različne možnosti uporabe
4 ure
Vlada začela s postopki za priznanje Palestine
4 ure
Blaž Brodnjak: NLB bo čez pet let delala milijardo evrov čistega dobička na leto 10
4 ure
Kako v hrvaški Istri skušajo rešiti pomanjkanje zdravstvenih delavcev: 20.000 evrov za nakup prvega stanovanja
5 ur
Koliko Never je prodal Rimac? In zakaj več ne bo delal električnih hiper avtov
5 ur
TOP ČLANKI - Kaj danes berete
5 ur
Večer: Vlada bi sebi in drugim funkcionarjem plače zvišala prek 40 odstotkov 11
6 ur
Varnostna tveganja pri uporabi digitalne identitete
7 ur
Izzivi in prelomnice
9 ur
Vino tedna: Lapor belo 2020, Krapež
9 ur
Povezovanje slovenskih podjetij s poslovnimi priložnostmi v Nemčiji (Oglas)
12 ur
Reportaža iz skladišča visokoradioaktivnih odpadkov: zabojniki prenesejo padec letala
12 ur
FTX Has Billions More Than Needed to Pay Bankruptcy Victims 1
14 ur
Kaj ovira slovenska proizvodna podjetja pri uvedbi umetne inteligence

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Negativne obrestne mere jih pa ne motijo?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-445508 sporočil: 49
[Glavni forum] Tema: Negativne obrestne mere jih pa ne motijo?
[#2676536] 03.10.17 06:29 · odgovor na: crt (#2676496)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: anon-445508 03.10.2017 06:43
Zato je vztrajanje bank sumljivo. Pa ce se poigrava z idejo, da banke nekaj mutijo s tecajno razliko. Ce drzi tvoja trditev, da so bilance izravnane, zakaj je Zveza bank in Banka Slovenije 2008 izdala letak, da lahko banke, ce chf pade (spoiler alert za vse haterje) same konvertirajo chf kredite v € in to ne rabi biti niti v pogodbah, dovolj je v poslovni politiki? Saj jim kao nic ne skodi. Ali pac? Ce dovolis bi ti poslal bilance bank za chf kredite, kjer je chf pasiva/terjatev vedno1/5-6 izdanih chf kreditov? Me zanima tvoja interpretacija...

Aja ko omenis ta vlakec 2007, ze tvoje znanje zadostuje (ni namenjeno zmanjsevanju tvojih sposobnosti) , da ves da bo iztiril kaj sele vsi bancni analiticni oddelki. In ob tem vedenju se kart/kreditov za ta vlak sploh ne bi smelo prodajat... Oziroma ne bi skodilo potnike vsaj opozorit na nevarnost.Razen ce to niso pocele z razligom in le kaj bi pri bankah ta lahko bil?

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2676536

Strani: 1

bc123a sporočil: 48.253
[Glavni forum] Tema: Negativne obrestne mere jih pa ne motijo?
[#2676540] 03.10.17 07:16 · odgovor na: anon-445508 (#2676536)
Odgovori   +    5
[Mutualist]
Zato je vztrajanje bank sumljivo. Pa ce se poigrava z idejo, da banke nekaj mutijo s tecajno razliko. Ce drzi tvoja trditev, da so bilance izravnane, zakaj je Zveza bank in Banka Slovenije 2008 izdala letak, da lahko banke, ce chf pade (spoiler alert za vse haterje) same konvertirajo chf kredite v € in to ne rabi biti niti v pogodbah, dovolj je v poslovni politiki? Saj jim kao nic ne skodi.
Ja, konvertirajo po tecaju na DAN KONVERZIJE. Ne pa po zgodovinskem tecaju na dan podelitve kredita.
crt sporočil: 27.232
[Glavni forum] Tema: Negativne obrestne mere jih pa ne motijo?
[#2676549] 03.10.17 07:34 · odgovor na: anon-445508 (#2676536)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: crt 03.10.2017 07:49
[Mutualist]
Zato je vztrajanje bank sumljivo. Pa ce se poigrava z idejo, da banke nekaj mutijo s tecajno razliko. Ce drzi tvoja trditev, da so bilance izravnane, zakaj je Zveza bank in Banka Slovenije 2008 izdala letak, da lahko banke, ce chf pade (spoiler alert za vse haterje) same konvertirajo chf kredite v € in to ne rabi biti niti v pogodbah, dovolj je v poslovni politiki? Saj jim kao nic ne skodi. Ali pac? Ce dovolis bi ti poslal bilance bank za chf kredite, kjer je chf pasiva/terjatev vedno1/5-6 izdanih chf kreditov? Me zanima tvoja interpretacija...
naj ti odgovorim tukaj na oba jutranja posta.

po moje ne bova prisla dalec z bilanco, ker je vsaj po moje normalno, da v bilanci pozicija ni zapisana kot neto ze zahedgana, temvec je surova pozicija + v neki drugi postavki pod bogvedi katerim tocno imenom spravljena zascita zanjo, ki je tipicno neka terminska pogodba.

bom pa vesel tvojega letaka. ti posljem email po zs, pa ga komentiram potem.

s stalisca banke se mi sicer zdi racionalno, da se zasciti tudi tako, da si pusti kot backup opcijo menjave underlying.

sicer po mojih (iz x-te roke in nikakor 100% zanesljivih) info so banke znale mutit s tem, da so pri obracunih valut znale uporabljati kaksne nekoliko svojske menjalne tecaje. mislim, da so bili taki primeri tudi drugod (na primer madzarska).
Aja ko omenis ta vlakec 2007, ze tvoje znanje zadostuje (ni namenjeno zmanjsevanju tvojih sposobnosti) , da ves da bo iztiril kaj sele vsi bancni analiticni oddelki. In ob tem vedenju se kart/kreditov za ta vlak sploh ne bi smelo prodajat... Oziroma ne bi skodilo potnike vsaj opozorit na nevarnost.Razen ce to niso pocele z razligom in le kaj bi pri bankah ta lahko bil?
ha, ves... moje gledanje ekonomije in financ se ni zacelo 2007, temvec nekaj vec kot 10 let prej, tako sem videl za kak boom bust pred tem. na podlagi tega obdobja ti lahko povem naslednje in se pri tem opravicujem, ce koga dolgocasim, ker te in take stvari smo se na forumu ze velikokrat pogovarjali.

- ja, v letih 2005 do 2007 se je dalo videti, da gre sentiment "vse gre gor, briga te za varnost" v ekstreme, o tem smo se pogovarjali, o tem sem pisal clanke

- ... ampak kot vidis, navajam leta, ker reci "ta mesec nekaj bo" je pa povsem druga zgodba (ponavadi recejo: smer, amplituda, predznak, izberi katerakoli dva) - ti lahko reces "pogoji so izpolnjeni", ne mores pa zares "vedeti" oziroma urnik je lahko povsem drugacen od pricakovanega (tudi to ima svoj folklorni izrek: the market can stay irrational for longer than you can stay solvent :)

- prve razpoke so bile ze poleti 2007 (najprej dve manjsi nemski banki, nakar britanski northern rock, potem se je pa zacelo ze serijsko)

- v casu prekipevanja in tudi ze v casu zacetka razsuvanja je bilo v celoti nemogoce komu dopovedati, da obstajajo boom + bust ciklusi, kaj sele, da se bo ali se je ravnokar eden prelomil; tudi najvecji krokarji z mano vred pa bi ti tezko vnaprej rekli, da bo nihanje chf veliko cca 50% + obrambni ukrepi kot pred 40 leti (od tega, da ti nekdo samo rece "pazi vsebinsko gledano lahko opazno zaniha" pa nic nimas, ker si mislis okej pac nekolko bo, prava rec)

- glede na to osebno ne dam prakticno nic na zgodbo "ampak banke so ziher vedele ali bi morale vedeti, kaj bo" ... bancni analiticni oddelki niso nikakrsne perle natacnega gledanja v prihodnost, uprave pa se manj. in se dodatno, tudi ce bi res izrecno pricakovali razsutje, bi se vedno sodelovali v plesu, cisto po principu you gotta dance while the music plays (je rekel chuck price in s tem razsul citigroup), ker sicer ti bo konkurenca odzirala trzni delez

- konec koncu ti diagnozo vedezevalske kapacitete bank podaja ze to, kako fino je proces krize preresetal banke v svetu in pri nas. v praksi je veliko vec the blind leading the blind, kot pa je popularno misliti (pravzaprav je redko kaj drugega, po mojem vtisu), ampak ce nimas vsevednega drugega, kje bos potem nasel krivca

- cela rec s chf je po svoje podobna stalno srecevanemu (tudi takrat) vzorcu, ki ga sicer v novejsi zgodovini najbolj epsko utelesajo prototipski pogovori z delnicaji nkbm...

* ej stari a si ti ziher, da je tole tako kul
* seveda
* ampak pazi ker...
* spizdi grdavs, ti si samo fovs, jaz sem car, ker sem sel v to
* okej...
* no lej kako mi gre, a vidis kako rasturam, ti pa krneki, haha
- KABUM -
* ah sej bo, boste vidli da bo vse skuper
* a ne bi sel mogoce zdaj ven, mogoce se ni konec
* ah ne ne morem zdaj ko sem v izgubi, ne prodaja se z izgubo
* okej...
- KABUM -
* aaaa kaj naj zdaj naredim
* jah zdaj ti je mal pozno karkoli pocet
* spizdi grdavs, k mi noces pomagat

okej. uf! cel roman.

vprasal si se, zakaj pa banke niso (vec?) opozarjale strank.

osebno ne vem, v koliksni meri so banke zares opozarjale stranke in koliko je glede tega bilo razlik med bankami in skozi leta (ker to najbrz pac ni homogena stvar, kajne). tako da to tezko komentiram.

splosno pa seveda velja, da se nobena stvar ne kupuje tako, da samo poslusas prodajalca. ker interes prodajalca je interes prodati. kaksen je tvoj interes, pa ves in pazis najbolje ti. (tudi ce to pocnes slabo, ziher ne bo kdo drugi pa bolj pazil nate.) in ker hkrati vem, kako tezko je bilo v tistih casih komukorli podati sporocilo o morebitnih pizdarijah, tudi ce si se aktivno trudil glede tega, imam zelo mesane obcutke do "banke niso opozarjale".

ob tem pa kot ze tradicionalno se enkrat ponavljam, da po moje banke nikakor niso nedolzni jagencki, kot ze povedano tukaj - forum.finance.si/?m=...437&single

Strani: 1