Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: Prva stopnja: Pogodba o posojilih v frankih je nična

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
[sopranos]
> [bc123a]
> > [sopranos]
> > > [Vinci]
> > > > [rename]
> > > > OK, pogodba je nična.
> > > > Kaj pa sedaj?
> > > > Vzpostavitev prvotnega stanja pred podpisom pogodbe?
> > > > Banke se bodo seveda pritožile in ples se bo nadaljeval še naprej.
> > >
> > > Me zanima, kako se bo zdaj ta kredit vrnil. V pogodbi piše, da je glavnica kredita 100.000 CHF, torej bo kreditojemalec moral vrniti 100.000 CHF (oz. preostanek), ki jih bo kupil na današnji dan? Ne razumem, kakšno korist bo od tega imel kreditojemalec.
> >
> > Kot jaz razumem, se v resnici nikoli ni operiralo s franki, ampak samo z evri. Posojilojemalec je dobil evre in je plačeval v evrih.
>
> NE!

Torej je kreditojemalec prejel na svoj račun švicarske franke? In je banki nakazoval v švicarskih frankih? Hmm, primeri, ki jih jaz poznam so drugačni. Dobili so evre in plačevali so v evrih.
Nekateri so prav franke dobili.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2668376

Strani: 1

sopranos sporočil: 11.405
[bc123a]
> [sopranos]
> > [bc123a]
> > > [sopranos]
> > > > [Vinci]
> > > > > [rename]
> > > > > OK, pogodba je nična.
> > > > > Kaj pa sedaj?
> > > > > Vzpostavitev prvotnega stanja pred podpisom pogodbe?
> > > > > Banke se bodo seveda pritožile in ples se bo nadaljeval še naprej.
> > > >
> > > > Me zanima, kako se bo zdaj ta kredit vrnil. V pogodbi piše, da je glavnica kredita 100.000 CHF, torej bo kreditojemalec moral vrniti 100.000 CHF (oz. preostanek), ki jih bo kupil na današnji dan? Ne razumem, kakšno korist bo od tega imel kreditojemalec.
> > >
> > > Kot jaz razumem, se v resnici nikoli ni operiralo s franki, ampak samo z evri. Posojilojemalec je dobil evre in je plačeval v evrih.
> >
> > NE!
>
> Torej je kreditojemalec prejel na svoj račun švicarske franke? In je banki nakazoval v švicarskih frankih? Hmm, primeri, ki jih jaz poznam so drugačni. Dobili so evre in plačevali so v evrih.

Nekateri so prav franke dobili.
Problem, ki ga jaz vidim je v tem, da niso vsi primeri enaki. Da so zadeve precej raznolike. In da se mora presojati od primera do primera.

Ker že med samimi bankami je bil zelo različen pristop k sami zadevi. Poleg tega pa so se potem zadeve še znotraj posameznih bank spreminjale. Tako da tole bo vsekakor zahteven oreh za streti.
Endimion sporočil: 10.381
pa v bistvu je vseen kurac

Al si pri banki sposodiš CHF ali pa EUR z valutno klavzulo na CHF, v obeh primerih pa vezano na LIBOR, je povsem vseen kurc.

Tvoj neodplačni del kreda je šel pod plafon v EUR.

in udruga Frank se pizdi pravzaprav zarad tega, ker so šli njihovi krediti v valuti s katero sicer operirajo, v njej dobivajo plačo, etc, v primerjavi s frankom nekam v tri krasne navzgor. In je povsem vseen kurc a so na TRR dobil CHF ali pa EUR. Če bi bila razlika v rangu velikosti odplačevanja

da bo šel tečaj z 1,7 na 1,2 ali še nižje živ bog ne bi mogel predvideti.

Ampak dobra analogija bi bla orgijanje na vzajemcih med leti 2006 in 2009. Prideš tja, in ko vprašaš za donos, ti bo oni tam lepo rekel:

"Za naprej ne moremo vedet, a povprečni donosi zadnjih 5 let pa so 15% letno."

In to številko si človek zapomne. Ne pa prvega dela povedi.

Podobna debilana je bila z Orionom. tam so res delali lumparije, in prav je da so jih dobli po peechki. Ker ni šlo za kreditni posel ampak sell and lease back, pa teg astrankam niso prav predočili. Ampak prav v živo se spomnim Tednika, kjer je nek kmet, nekje s Štajerske, jokal v kamero:

"Te smo šli na NLB po 7 mio tolarjef kredita, pa so nam rekli da nea moremo dobit, te pa nam je Orion 20 mio posodil, zaj pa nam bodo kmetijo prasci fzeli.... Ka smo te vedli kaj podpisujemo."

Ves ta folk glede na svojo situacijo takrat ni bil bodisi kreditno sposoben za te zneske katere so bili najemali, ali pa so dejansko imeli v glavah prihranek pri obrestih. Ta prvi so si na glavo naložili več kot bi sicer zmogli, ta drugi pa de-facto špekulirali.

Sam si enkrat dal fantastičen primer okoli opcij:

forum.finance.si/?m=...835&single

Enako velja za kreditojemalce v CHF.

In tudi tukaj velja podobno, kot one moje pisanje, da imaš na plačilni listi tudi podatek, koliko celokupno koštaš delodajalca, LE DA TEGA PODATKA ŽIV KURC NE BERE!

In oni ki pravi da so imele stranke za prebrat 10 strani drobnega tiska v pogodbi.. JA JEBEMU MATER. Ko se banki zavežeš za 20+ let da ji boš odplačeval nek kredit, se zelo zelo dobro pozanimaš kaj boš podpisal.

Ti si prišel na banko, in ona ti je ponudila. Do kam se lah pa "stegneš" moraš pa sam vedet...

In zdaj jok in stok, ker SNB ni zmogla držat tempa s Super Mariotom :)

Ampak mene poleg smorna okoli ničnosti zanima še... Kaj če gre tečaj nazaj na 1,6 ali 1,7? Pogodba je tako al tako nična.
najobj sporočil: 31.969
Zadnja sprememba: najobj 21.08.2017 17:42
[bc123a]
> [sopranos]
> > [bc123a]
> > > [sopranos]
> > > > [Vinci]
> > > > > [rename]
> > > > > OK, pogodba je nična.
> > > > > Kaj pa sedaj?
> > > > > Vzpostavitev prvotnega stanja pred podpisom pogodbe?
> > > > > Banke se bodo seveda pritožile in ples se bo nadaljeval še naprej.
> > > >
> > > > Me zanima, kako se bo zdaj ta kredit vrnil. V pogodbi piše, da je glavnica kredita 100.000 CHF, torej bo kreditojemalec moral vrniti 100.000 CHF (oz. preostanek), ki jih bo kupil na današnji dan? Ne razumem, kakšno korist bo od tega imel kreditojemalec.
> > >
> > > Kot jaz razumem, se v resnici nikoli ni operiralo s franki, ampak samo z evri. Posojilojemalec je dobil evre in je plačeval v evrih.
> > NE!
> Torej je kreditojemalec prejel na svoj račun švicarske franke? In je banki nakazoval v švicarskih frankih? Hmm, primeri, ki jih jaz poznam so drugačni. Dobili so evre in plačevali so v evrih.
Nekateri so prav franke dobili.
... čuj, kakor jaz razumem denarno poslovanje v Sloveniji, je vsak takšen kredit banka računalniško definitvno vodila v CHF, ker drugače kredita z valutno klavzulo praktično ne bi mogla vodit, vse transakcije kreditojemalca na šalterju in plačila dobaviteljem v Sloveniji pa so se v odvisnosti od načina črpanja kredita izvajale v EUR, ker je Slovenija od 1.1.2007 članica EMU in je po 14 dnevnem prehodnem obdobju paralelnega obtoka SIT in EUR od 15.1.2007 v Sloveniji EUR edino zakonito plačilno sredstvo ... no, če pa se v okviru črpanja kredita izvajajo plačila morebitnim dobaviteljem v tujino, pa je odvisno od vsake konkretne pogodbe, v kateri valuti se bodo izvajala, "računalnik" pa jih v okviru kredita vodi v CHF ...

P.S.: če je na totem forumu kakšen bančni stručko, ki misli, da te stvari v praksi potekajo drugače, naj to podrobno opiše, ker me res zanima ...

Strani: 1