Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

rx170 sporočil: 6.409
Po mojem je škoda, da se ekonomijo predstavlja kot science. Moderna ekonomija je psevdo znanost, pa čeprav (in ravno zato) operira z nekimi matematični formulami in prepričuje, da gre za pravo znanstveno metodo. Od veselega lorda Keynesa naprej je ekonomija intenzivno vedno bolj mumbo jumbo, podprt s formulami za resnost in boljši vtis in spoštovanje laikov.
Jaz bi rekel takole: ekonomija je prekleto resna znanost dokler se problemov lotevaš na znanstveno pošten način. Psevdoznanost in mumbo jumbo pa postane, ko vključiš ideologijo kot to počnejo npr. samozvani liberalci, ki jih tudi med kolumnisti na tem portalu ne manjka.

Povedano drugače: praktično vsi ekonomski izračuni so pravilni (če nisi naredil računskih napak, kar je pri sodobnem computingu skoraj nemogoče, razen, če narobe programiraš formulo), precej diskutabilna pa zna biti primernost vhodnih parametrov. Npr. pri investiciji v neko predelavo lahko daš nizko ceno proizvoda in visoko odkupno ceno vhodne surovine (npr. breskev -breskov sok ali sladkor sladkorna pesa) in potem ugotoviš, da je le ta neupravičena. Ali pa obratno.

Lahko bi torej rekli, da so vse študije, ki obravnavajo ekonomiko, pravilne in veljajo ob točno določenih parametrih. Prava zgodba je torej realno oceniti parametre. Pri investicijskih študijah (pa tudi ostalih) je torej potrebno določiti predvsem pogoje, ki jih investitor mora doseči, da je investicija ekonomske ga upravičena. Pri ekonometričnih modelih je seveda stvar še nekoliko kompleksnejša ampak tudi tam imamo jasne kriterije, ki merijo napovedno vrednost modela. Seveda pa bi bilo zanimivo enkrat pregledati vse modele (tudi tiste na podlagih katerih so bile sprejete politične odločitve) ter točnost njihovih napovedi.

All models are wrong (John Sterman).