Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Dan D za južno mejo

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

drugmirko sporočil: 1.301
[Glavni forum] Tema: ABC arbitraže za južno mejo
[#2661049] 28.06.17 17:14 · odgovor na: (#2661009)
Odgovori   +    4
[rename]
Neumne in nezakonite odločitve glede LB po mojem nimajo veze s problemom nedorečene meje s Hrvaško.
Menda ja ne misliš, da bi Hrvatje rekli: joj, kako ste fer - vi ste vrnili vloge hrvaških varčevalcem, mi vam pa šenkamo Savudrijo?
ah kje... niti približno ne mislim tega! enako, kot ne vrjamem zgodbicam, da je "pijani Kardelj na žuru s pijanim Bakaričem zafural našo južno mejo"... določanje republiških mej je v bivši SFRJ v veliki meri temeljilo na etničnih kriterijih... in v Savudriji (ter ostalih naseljih med "jorasovino" in Zambratijo) pač niso živeli Slovenci! kaj šele, da bi bili večinsko prebivalstvo... poleg tega pa so "meje" znotraj bivše države bile administrativnega značaja. torej, daleč od dejanskega pomena "meje" in kot take dokaj nerelevantne! no, vsaj v času njihovega nastajanja (veselje ob zmagi, "svobodi" in vsesplošnem "bratsvu in jedinstvu").

te stvari bi s Hrvati v veliki meri morali doreč v dogovorih pred osamosvojitvo! če nič drugega bi bilo velikega pomena, če bi imeli na papirju podpisano in parafirano, da bo administrativna meja republik (kar vključuje tako katastrsko razmejitev, kot tudi območja nadzora pomorskih policij na morju) postala meja med medsebojno in mednarodno priznanima državama! bi najbrž bilo veliko manj "razmejitvenih" problemov. in, če nič drugega, bi sedaj, ob arbitraži, imeli jasen in podpisan dokument v našo prid!

vse to pa seveda nima kej dosti veze s tem, da smo si z napakami tipa "varčevalci LB" naredili neprimerno več gospodarske škode, kot pa znaša vsota vseh varčevalnih vlog hrvaških varčevalcev, vključno z obrestmi do današnjega dne! kar je bil tudi razlog za mojo prvo repliko na post forumaša FIN-379669...
v bistvu, bom rekel drugače... tudi peripetije okrog določanja meje kažejo na enako pomanjkanje razumevanja, strategije, doseganja ciljev in interesov te države, kot jih v veliki meri lahko (takorekoč dnevno) opazujemo pri upravljanju državnih podjetij in premoženja, kot tudi pri, za državo pomembnih, infrastrukturnih projektih (a'la TEŠ6 ali sedaj 2TDK)! kjer podobno, kot pri raboti z varčevalci LB, v bistvu nismo sposobni videt kej dlje od "kratkoročne koristi" (naj vseeno ali govorimo o "tajkunih" ali "politikanth")! :(
Hrvatom česa podobnega, vsaj kar se tiče odnosa do meje in "ozemeljske celovitosti", ne moremo očitati... vsaj glede tega imajo popolnoma jasen interes ki ga dosledno in celo brezobzirno sledijo v svojih dejanjih! pameten nasprotnik bi to njihovo "no matter what" brezobzirnost znal izkoristit... mi smo pa -kako simptomatično- tudi v procesu arbitraže naredili kolosalno, neumno in kratkovidno napako, ki jim je (tako kot z varčevalci LB in "prodorom" SLO lastništva) dala izgovor in "moralno pokritje" za to, da ne odstopijo od svojih interesov niti za ped!