Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-198677 sporočil: 345
Nisem bral vseh komentarjev, čeprav so mnogi vredni branja, vse pohvale pa Financam in piscu članka za resen razmislek o našem pravosodju. Noben sistem in nobeno pravosodje ni popolno v nobeni državi, vsak sistem pa je možno optimizirati, da daje najboljše možne rezultate in v tem kontekstu vidim možnost razvoja našega pravosodja. Pravosodje niso samo sodišča, so tudi tožilstvo, pravobranilstvo in samo ministrstvo s svojim kadrom, tudi zapori in pazniki v njem. In nazadnje v tem procesu sodeluje tudi naša policija, ki podaja kazenske ovadbe, poročila in drugo. Kdorkoli v tem sistemu zataji, denimo ministrstvo s slabo pripravljeno zakonodajo, z odlašanjem ali zavračanjem popravkov zakonov in predpisov, trpi pravosodje kot celota. Običajno sicer največji madež pade na sodišča, ki so nekako zadnja oziroma tista instanca, ki izdaja sodbe v imenu ljudstva. Problem seveda nastane takrat, kadar te sodbe niso v imenu ljudstva, ampak nekih elit, ki imajo moč in vpliv na postopek sojenja. Ljudstvo samo sicer vrši nek javni pritisk, je pa ta pritisk brez neke prave fizične moči. Nasprotno pa elite oziroma vlada pogosto uporabijo medijski pritisk, diskreditacijo ali neposreden pritisk po hierarhični lestvici navzdol, da dosežejo željeno.

Če bi bilo ljudstvo res tako željno sodnih obračunavanj, potem bi bilo na sodiščih lahko sproženo mnogo ovadb zoper goljufive delodajalce, pa jih je bilo zelo malo, izplen tožnikov pa je še slabši. Pravzaprav je bilo v zadnjih 20 letih storjeno na območju Slovenije toliko krivic, kot jih poprej ni bilo na ozemlju celotne Jugoslavije. Že samo izbrisani so poseben problem, ki kaže na odnos te države do pravosodja in državljanov. In vsaka politična struja ima svoje predsodke in zaničujoč odnos do dela državljanov, zato pa smo kjer smo. Pri nas ni politične odgovornosti, pri nas se raje kaznuje novinarje, ki obelodanijo resnico.

Sodišča pa so poseben problem. Prvič so preveč razdrobljena po celi Sloveniji, kot tudi druge državne ustanove in drugič se sodba praksa razlikuje oziroma se sodi različno v različnih okrajih in kot tretje je preveč zbirokratizirano, postopki so predolgi in preveč se komplicira. Pri nas so bolj zaščiteni krivci kot žrtve. Obrnjeno dokazno breme, kdaj bo to sprejeto?!

Če se vprašamo kaj je namen sodišč, kot je naučeno napisal že avtor, bi raje podal odgovor s perspektive malega človeka. Namen sodišč je vzdrževati status quo, oziroma zatiranje malega kriminala in kaznovanje ljudstva, medtem ko policija, tožilstvo in sodišča niso kos gospodarskemu kriminalu oziroma kriminalu belih ovratnikov kot je že pokazala zgodovina. Ob tem se poraja vprašanje ali je to zaradi nesposobnosti in togosti sistema ali pa sploh ne obstaja interes, da bi se s ustrezno zakonodajo takšen kriminal raje preprečevalo kot zdravilo.

Namreč tudi, če tožilstvo in sodišča kaznujejo kriminal in dosežejo pravico, je bila škoda že storjena in vseh krivic nikoli ni mogoče odpraviti (denimo smrt, trpljenje idr.).

Ne razumem zakaj ni mogoče s spremembami zakonodaje doseči denimo prepoved opravljanje direktorske funkcije, funkcije prokurista in druge vodstvene funcije v katerikoli obliki, prepoved ustanavljanja in vodenja podjetij. In še marsikaj bi se dalo narediti, če bi bil interes politike, pa tega očitno ni. In v tem pogledu so sodišča pač žrtev države...