Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek V Sloveniji tiktaka energetska bomba

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Klepec sporočil: 844
[Glavni forum] Tema: V Sloveniji tiktaka energetska bomba
[#2579349] 02.02.16 20:27 · odgovor na: kzupanc (#2579226)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: Klepec 02.02.2016 20:29
[kzupanc]
Deloma je tako, deloma pa ne. Prav je, da so nekonkurenčne TE kot TEŠ6 in tista nova v Nemčiji, ki je sploh ne bodo zagnali. Ni pa prav, da se pretirano subvencionira premalo stabilna in nekonkurenčna energija iz OVE. Je pa lepo brati, da je lastna cena elektrike iz obnovljivega vira na Dravskih elektrarnah samo 20 evrov. Prav je tudi, da cena nafte pada, mogoče je pa zdaj že res pretirano. Za gospodarstvo in potrošnika so nizke cene energije zelo pozitivne, seveda pa jo preveč dražijo trošarine za plačilo drage države in včasih neupravičenih subvencij. Plačevati se pa mora okoljska škoda. In super bo, če bo manj onesnaženja zaradi manj TE.
Ni prav, da so TE v trenutni poziciji nekonkurenčne. Če ne bi bilo alternativne energije, subvencionirane s strani države, bi bile TE dosti bolj konurenčne. Na tem mestu pa imamo 2 izbiri:
1) subvencioniranje TE (NORO, vem, ampak nemci to že delajo: www.sourcewatch.org/...until_2018 )
2)čakamo na električni mrk.
TE so namreč edine z dovolj kapacitetami za pasovni del diagrama porabe (sploh, če v nemčiji ali nizozemskem neha pihati). JE ne glejte, jih ekofašisti itak zapirajo. Poleg tega so generatorji pri JE in TE projektirani za možnost oddajanja večjih jalovih moči, s katerimi se stabilizira razmere na daljnovodih in vodi omrežje. To je sistemska storitev, ki se od konvencionalnih virov zahteva zastonj, a je investicija zaradi njih precej dražja! Ni mi najbrž treba razlagati, da se na sistemske storitve alternativni viri samo poserjejo.
In tretjič, rotirajoče mase turbogeneratorjev v TE hranijo t.i. sekundno rezervo energije, ki rešuje omrežje pred razpadom v kritičnih situacijah kratkih stikov, nepredvidenih izpadov delov omrežja in ostalih nepredvidenih dogodkov. Ravno obratno je bilo leta 2003 z vetrnimi turbinami, ki so se ob kaskadnem razpadu omrežja, ki je prizadel Italijo, Švico, Avstrijo, Slovenijo in Hrvaško, zaradi slabih omrežnih parametrov še same izklapljale.