Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Pri penziji ne računajte na Kučana in Janšo

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-363684 sporočil: 200
[Glavni forum] Tema: Pri penziji ne računajte na Kučana in Janšo
[#2571112] 28.12.15 11:45 · odgovor na: bobek13 (#2570734)
Odgovori   +    2
[bobek13]
npr. tekom debate se je izpostavila misel, da podaljsevanje delovne dobe ne pomaga, ker da ni primernega dela za starejse od 55... a res? meni recimo vedno znova odzvanja kolumna TadejaK, kjer je lepo pokazal kako porazno slabi smo v primerjavi z ostalo evropo - se grki(!) imajo vecji delez zaposlenih po 55 letu, svedi npr. imajo vecji delez zaposlenih po 65 kot mi po 55letu !?!?! in mi smo spet nekaj specificnega, ko ku*cev moceril, al kaj je*o vas...
Ne vem kok smo "specifični. a žal podatki kažejo tako kot dejansko je. Struktura ekonomije je trenutno taka, da za vso množico onih, ki so danes stari 55 ali več, ni zadosti delovnih mest, in iluzorno je pričakovat da se bodo kar pojavila. Evo graf za dobrih 30 let nazaj....

shrani.si/f/3a/Sk/4b...elnost.jpg

Poglej si graf. A boš rekel da smo se v letu 1987 imeli pa fantastično super? Jaz mislim, da ne. A takrat se je zasledovalo polno zaposlitev za vsako ceno. na strani podjetij pa so bile reči precej neoptimalne. Primer iz moje soseščine. Slovenijales je imel v 21. stoletju zaposleni 2 arhivarki????? Ko v jebenem srednjem veku. Ko je to prevzela zavarovalnica triglav, sta obe ekspresno dobili čevelj. in ni bil salonar. Mimogrede. za vzdržavenj poslovne stavbe na Dunajski 22 je bilo zaposlenih 40 vzdrževalcev. v roku enega leta je to padlo na menda 13.

In pri odvečni delovni sili je argument previsoke minimalne plače lahko varljiv. Če človeka ne rabiš ti je preveč dat tut 300€. Nihče ni podjetnik zaradi samaritanstva. Niti moj šef ne, pa ga zelo čislam, in z nami zelo dobro ravna.
kot drugo, baje so penzije in javne place v neki cudni pozitivni zanki in prakticno same sebe odplacajo, al kako? no ce sem prav razumel, zakaj potem enostavno ne dvignemo obojih za ene 10-20% bo potrosnja letela v nebo, pa bojo izdatki za place/ penzije skoraj (!) pokriti!?!?! in ja, to zadnje je bila samo karikatura s katero sem hotel samo povdarit, da se malo prevec lahkotno opleta s temi "pozitivnimi povratnimi zankami", ki so skoraj kot tiste o slavnih multiplikatorjih, o katerih na kardeljevi ploscadi rezidirujoci asi radi opletajo, a videl jih se noben ku*ac ni (vsaj pri nas ne :-)), so skoraj ko je*eni Jeti...
Nihče tu ne govori, da se to "samo odplača". Delček pa. Podoben način (a ne enak) bi bil, če bi denimo Mercator 20% plač svojim trgovkam izplačal v obliki Mercatorjevih bonoc, ali pa z dobroimetjem na pika karticah. One bi del OD-ja poreciklirale nazaj v firmo, pri čemer bi sam Mercator to izkazal kot prihodek. Če bi dobile € na račun gre lahko gospa tudi v Spar ali pa Lidl. A to ni perpetuum mobile. sam od sebe ne deluje. Rabi input od zunaj. Podobno je z FURS-ovo telovadbo okoli davkov. Če oni poberejo denimo 5 mio nekih davščin, obenem pa so za uvedbo in prilagoditve in vse skupaj strošili 30 mio, je to za proračun bula.

Na razmerje aktivni pasivni ima država kot taka na hitro precej manj vpliva. Tu posšlušam, da je treba napisati ZPIZ-3 kjer bomo rekli da je pač treba delat do 65. In svet bo lep. (In potem se bo iz nebes oglasil Kardeljev Edi, in nam vsem skupaj povedal, da je on to z ustavo SFRJ probal 4x, pa je špla država vseeno v kurac).