Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: CICG

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Zlatko2020 sporočil: 626
[Borza] Tema: CICG
[#2502747] 25.02.15 14:37 · odgovor na: (#2502706)
Odgovori   +    0
Manjši del verjetno (asfaltiranje, pogozditev)?

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2502747

Strani: 1

poopmezajebava sporočil: 1.470
[Borza] Tema: CICG
[#2502901] 26.02.15 08:52 · odgovor na: Zlatko2020 (#2502747)
Odgovori   +    0
Zlatan, komentar:


Celjane je strah, kaj bo s sanacijo okolja
Vir / Avtor: Mojca Grušovnik
26. februar 2015 (nazadnje spremenjeno: 0:01 26. februar 2015)
Oznake: Cinkarna Celje

Celje. - Nekaj več kot tisoč zaposlenih v Cinkarni Celje z vedno večjo zaskrbljenostjo spremlja postopke prodaje državnega deleža podjetja. Predstavnika neodvisnega in svobodnega sindikata sta na torkovi seji mestnega sveta v Celju pozvala svetnike, naj nasprotujejo prodaji cinkarne, saj se delavci bojijo, da bo novi lastnik ohranil samo dobičkonosni program titanovega dioksida, druge pa ukinil in nekaj več kot 500 delavcev postavil na cesto. Tako kot delavce skrbi za njihove službe in prihodnost podjetja, pa celjsko občino z županom Bojanom Šrotom na čelu skrbi tudi to, kdaj in kako se bo izvedla celovita ekološka sanacija okolja. Po grobih ocenah današnja ekonomska vrednost Cinkarne Celje ni veliko večja od škode, ki jo je podjetje v 140 letih delovanja naredilo okolju. Največji problem je seveda, kje dobiti denar za sanacijo.

Potrebovali bi več kot 100 milijonov evrov

Župan Šrot pričakuje, da bodo nekaj kohezijskih sredstev dobili še v tej finančni perspektivi, tako da bi lahko vsaj začeli sanacijska dela. Za okoljsko sanacijo naj bi bilo v tej finančni perspektivi na voljo od 70 do 80 milijonov evrov. Gre seveda za denar, ki je namenjen Sloveniji in ne samo Celju, kjer bi za temeljito sanacijo okoljskih bremen potrebovali krepko čez 100 milijonov evrov. Natančne številke ne pozna nihče. »Iz okoljskega poročila, ki je bilo narejeno v postopkih prodaje, je razvidno, da je problem večji, kot smo mislili, in da je bila tudi tovarna zgrajena na nevarnih odpadkih. Gre za območje, ki se razteza na 40 hektarjih in je torej kar štirikrat večje od območja stare cinkarne,« je opozoril župan. Po njegovem mnenju ne bi bilo pošteno, da bi lastnike nagradili s kupnino od prodaje, ekološko breme pa bi ostalo lokalni skupnosti, državi ali prihodnjim lastnikom. Smiselno bi bilo, da država trenutne lastnike zaveže, da bodo del kupnine od prodaje vplačali v ekološki sklad za sanacijo okolja.
Pred prodajo izpolniti tri pogoje

Svetniki se seveda zavedajo, da prodaje cinkarne ne morejo ustaviti, so pa kljub temu sklenili, da bo mestni svet celjske občine vlado pozval, naj ustavi postopke prodaje, dokler ne bodo izpolnjeni trije pogoji. Prvi je ta, da se podjetja ne proda, dokler se ne sprejme strategija sanacije starih cinkarniških okoljskih bremen in dokler se ne rezervirajo sredstva za sanacijo. Drugi pogoj je, da država sprejme zavezujoč predpis za sanacijo Celjske kotline, in tretji, da se kupcu postavi pogoj, da mora ohraniti in nadaljevati okoljsko vzdržno proizvodnjo na Celjskem.

Ne obstaja namreč samo nevarnost, da bo novi lastnik ukinil programe, ki ne prinašajo dobička, in velik del zaposlenih odpustil. Zgodi se lahko, da nekdo kupi podjetje zato, da bo imel nabavni in prodajni trg. Cinkarna je imela v preteklosti odlične poslovne rezultate tudi zato, ker je imela dolgoročne pogodbe za nabavo titanove rude. Po Šrotovih besedah bi se lahko torej zgodilo tudi to, da bi kupec proizvodnjo preselil v ekološko manj zahtevno okolje, Celju pa pustil prazno tovarno, ki stoji na nevarnih odpadkih.

To bi bil seveda najslabši možni scenarij. Branislav Jokanović iz Neodvisnih sindikatov, ki dela v Cinkarni Celje že 37 let, rešitev vidi v delavskem lastništvu. »Mogoče kdo misli, da je to utopija in da se gremo komuniste. Nič od tega. Delavsko delničarstvo se je v Evropi dobro obneslo, zakaj se ne bi tudi pri nas? Problem je samo v tem, da se moramo dogovoriti,« je povedal sindikalist. Tudi župan se je strinjal, da je to sicer dobra ideja, vendar je uresničljiva samo v normalno delujočih državah, ne pa v Sloveniji. Delavsko lastništvo je po njegovem mnenju res utopija.

Zaradi postopkov prodaje celjske cinkarne se je odzval tudi sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije, ki je včeraj premierja Mira Cerarja javno pozval k sestanku. Želijo ga opozoriti na to, kakšne nepravilnosti se pogosto dogajajo pri prodaji državnih podjetjih, in o problemih, ki so se zaradi pomanjkljivega informiranja delavcev pojavili v Cinkarni Celje.

Pripravljajo dopolnitve predpisov

Ko so lani jeseni prišle na dan šokantne ugotovitve skrbnega okoljskega pregleda družbe Environ Poland, da tudi podjetje Cinkarna Celje stoji na onesnaženi zemlji, je predsednik uprave Tomaž Benčina obljubil, da bodo upoštevali vsa navodila, ki naj bi jih za zaščito okolja v nekaj tednih pripravili na ministrstvu za okolje in prostor. Na naše vprašanje, kaj so v tem času naredili, so nam z ministrstva sporočili, da ne pripravljajo nobenih dodatnih navodil, saj morajo biti obveznosti glede varovanja okolja zajete v okoljevarstvenih dovoljenjih, inšpekcijskih odločbah, drugih upravnih aktih ali v sistemskem predpisu, ki bi urejal celovito sanacijo Celjske kotline, za katerega pa pripravljajo pravne podlage. »Za izvedbo celovitih ukrepov za območje Celjske kotline pripravljamo dopolnitve predpisov zlasti na področju tal in podzemnih voda, ki bodo terjali izvedbo sanacijskih ukrepov in posredno tudi uporabo priporočil tako družbe Environ Poland kot drugih preteklih študij in analiz. Stroške vseh ukrepov v okviru izdanega okoljevarstvenega dovoljenja in izdanih inšpekcijski odločb mora v celoti kriti Cinkarna Celje,« pravijo na okoljskem ministrstvu.

14,2 mio. €

čistega dobička je lani ustvarila Cinkarna Celje, ki je na seznamu za prodajo 15 državnih naložb.

160 mio. €

čistih prihodkov od prodaje je lani ustvarilo podjetje.

Strani: 1