Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: KRKG - Krka

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-350895 sporočil: 3
[Borza] Tema: KRKG - Krka
[#2474595] 18.11.14 15:24 · odgovor na: (#2328641)
Odgovori   +    0
čas vnosa: 18.11.14 15:02
Lep pozdrav, sem novi na forumu in tudi novi v teh vodah. Prejšnja leta sem svoj denar vlagal v depozite, ki pa zadnja leta močno znižujejo obrestne mere, zato sem razmišljal nekaj denarja vložiti v delnice.
Prosil bi če mi lahko poveste kakšni so stroški, obresti in podobne zadeve.
Primer: sam imam za začetek namen kupiti 100 delnic Krke, na katere stroške moram misliti?
V osnovi ko kupiš delnice je kakšen strošek? Potem v primeru Krke in letnemu izplačilu dividend, je le to obdavčeno s 25%? kakšen je strošek ob prodaji delnic?

Vglavnem prosil bi za čimveč informacij, če pa je slučajno že kje vse skupaj razloženo pa bi prosil za link in se lahko objava zbriše. Hvala

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2474595

Strani: 1

anon-333107 sporočil: 8.271
[Borza] Tema: KRKG - Krka
[#2474657] 18.11.14 21:32 · odgovor na: anon-350895 (#2474595)
Odgovori   +    0
Izbereš si banko, niti ni nujno, da je matična, odpreš trgovalni račun za vrednostne papirje, domače, lahko pa tudi tuje.
Tam ti bodo dali tudi več informacij. Kakor se boš dogovoril. Lahko si urediš tudi za elektronsko poslovanje, lahko pa čisto neelektronsko, na telefonski klic in plačilo preko univ. plačilnega naloga.
Nekaj plačaš za ležarino vrednostnih papirjev, okoli 16 evrov na leto, ali pa nekaj takega, nekaj pri nakupu, storitev ti zaračunajo, tudi nekaj malega, obresti praktično ni, od bruto devidende moraš odšteti 25%,...

Strošek ob prodaji? Tudi nekaj malega za storitev, se mi zdi, ... ostalo je pa odvisno od, mislim da od časa, če jih imaš več kot 2 leti, vsaj včasih je bilo tako, in pa od dobička oziroma razlike v ceni, ... to ti bodo tudi kaj več povedali tam, pri brokerju se pozanimaj, ko boš odpiral trgovalni račun,...

l.p.
tilenrexi sporočil: 6.775
[Borza] Tema: KRKG - Krka
[#2474667] 18.11.14 22:52 · odgovor na: anon-350895 (#2474595)
Odgovori   +    1
Zakaj Krka?
BOY008 sporočil: 596
[Borza] Tema: KRKG - Krka
[#2475522] 21.11.14 12:09 · odgovor na: anon-350895 (#2474595)
Odgovori   +    0
Zdravo. Jaz bi razmislil, če nebi denarja naložil v kak zanimiv ETF, kot pa v posamezno delnico, predvsem zaradi večje razpršenosti. Sicer trenutno imam samo slo delnice, bom pa v bodoče kupoval tudi ETF-je. Odvisno kaj ti je bolj pomembno, kapitalski donos, ali da dobiš vsako leto dober cash flow.

Imam trgovalni račun, s katerim sam trgujem, strošek me pride okoli 20 evrov + nekaj evrov je še za tujino. Prav tako pri vsakem nakupu delnic, je še nekaj provizije na borzi, ravno tako je provizija pri nakupu ETF. Če prodaš delnice prej kot v petih letih si obdavčen s 25%, se pa vsakih pet let zmanjša obdavčitev za 5%. Dividende so prav tako obdavčene s 25%. Lahko pa uveljavljaš ob prodaji delnic normiran strošek, 1% glede prodajne cene in 1% nakupne cene s čemer zmanjšaš davčno osnovo. Mislim pa da ti to davčna avtomatsko prizna, sicer ne vem, ker še nisem prodajal.

Ti pa bodo tu gor svetovali, katere so delnice so zanimive.

Strani: 1