Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Konkretni izzivi za mlačno koalicijo

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

tasilo sporočil: 9.830
Zadnja sprememba: tasilo 10.07.2014 09:32
V karikaturi je napaka.

Če Karl pravi, da bo PREJ KO SLEJ predsednik vlade, to pomeni, da bo TAKO KOT PREJ; ŠE VEDNO; ŠE ZMERAJ predsdnik vlade. Vendar Karl še nikoli ni bil predsednik vlade, torej tudi ne more biti "še vedno", "še zmeraj" predsednik vlade ... "tako kot prej".

Ogromno ljudi frazo prislov oz. frazo "slejkoprej / slej ko prej / slej kot prej" uporablja napačno.

Poglejmo najprej pomen besed (časovnih prislovov), ki jo tvorijo. Za "prej/preje" vsi vemo, kaj pomeni. Slej je starinski izraz, ki se samostojno ne uporablja več in so ljudje njegov smiselni pomen pozabili; pomeni pa pozneje, poslej, kasneje.

Fraza "slej ko prej" torej pomeni "pozneje (tako; enako) kot preje". Dandanes to večinoma pomensko zapisujemo kot ŠE ZMERAJ, ŠE VEDNO. (S Tonetom sva si slej ko prej prijatelja pomeni ===> sva si še vedno prijatelja; sva pozneje (slej) še vedno takšna, enako dobra prijatelja, kot sva bila prej.)

Fraza "prej ali slej" pomeni PREJE ALI POZNEJE, tj. tudi če nekaj ne bo kmalu, nekoč zagotovo bo. Ta fraza izraža, da se nekaj zagotovo bo zgodilo, takorekoč neizbežno, le le še vprašanje časa je, kdaj.


Iz povedanega sledi, da sta pogosto zasledeni in napačni frazi "slej ALI prej" in "prej KO slej" neumnost (kar pa še ne pomeni, da ju ne zasledimo :) Fraza "prejKOslej" ne pomeni nič, a si je vendarle utrla pot v akademski slovar. Iz povedanega tudi sledi, da je slovarska (SSKJ) definicija napačna, saj slejkoprej enači s prejkoslej.

cf.:
- Janez Gradišnik, Slovenščina za vsakogar, Cankarjeva založba Ljubljana, 1974
- Janez Gradišnik, Za lepo domačo besedo, Založba Obzorja Maribor, 1985


LP, Hanibal Lector


PS
Pred impulzivnim stiskanjem minusov se priporočam, naj vsak bralec vsaj malo premisli o zapisanem. Morda zdi zapleteno, vendar je dobro razlikovati, kaj pomeni ena fraza in kaj druga. Jezikovno razgledan pisec ali govornik ju razlikuje in se ne smeši z njunim zamenjevanjem ali "poljubnim opletanjem" z njima.