Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Počasi zmanjkuje delavcev za pokojnine

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

Brane sporočil: 2.077
[Glavni forum] Tema: Počasi zmanjkuje delavcev za pokojnine
[#2343136] 04.03.14 14:57 · odgovor na: anon-17131 (#2342866)
Odgovori   +    1
[toniu]
> [brane]
> > [toniu]
> > > [toka]
>
> >
> > Seveda ne želim, da bi kdorkoli ostal brez pokojnine, ampak da se bo to v neki točki zgodilo, je matematično dejstvo.
>
> Seveda to ni matematično dejstvo. To je dejstvo za tiste, ki poznajo kako preglednico in mislijo, da je to matematika.


www.stat.si/novica_p...px?id=2299
Tabela 2008, točka sedem - upad rodnosti.
Ja in kaj si povedal s to piramido.
Širok del piramide se je premaknil za 40 let navzgor. Če bi piramido 2008 premaknil še za 30 let navzgor, bo širok del ozek, ker bo večino generacij odmrlo. V spodnjem najnižjem delu pa se piramida širi, kar pomeni, da se bo stanje čez nekaj desetletij izboljšalo, sistem se bo samodejno uravnal in ravno to sem skušal dopovedati v mojem sporočilu.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2343136

Strani: 1

anon-17131 sporočil: 558
[Glavni forum] Tema: Počasi zmanjkuje delavcev za pokojnine
[#2343240] 04.03.14 16:42 · odgovor na: Brane (#2343136)
Odgovori   +    3
[brane]
Širok del piramide se je premaknil za 40 let navzgor. Če bi piramido 2008 premaknil še za 30 let navzgor, bo širok del ozek, ker bo večino generacij odmrlo. V spodnjem najnižjem delu pa se piramida širi, kar pomeni, da se bo stanje čez nekaj desetletij izboljšalo, sistem se bo samodejno uravnal in ravno to sem skušal dopovedati v mojem sporočilu.
Seveda se bo sistem sam odlično uravnal, ker bo propadel. Prej kot v 30 letih.

Pay as you go sistem ne bo preživel zmanjšanja števila vplačnikov pod število prejemnikov. No, ne bodo preživeli prejemniki. Meni, ko vplačniku je vseeno, ali si moj denar razdeli eden ali dva prejemnika. Prebivalstvo EU in Slovenije se stara, nataliteta pa pada, trenutne gospodarske situacije sploh ne jemljem v enačbo.

Razmerje med vplačnili in prejemki že več let ne zadošča za redna izplačila pokojnin, zato pomoč pokojninski blagajni iz državnega proračuna in tudi zato zadolževanje in kmalu tudi za obresti ne bo več.

Nisem pa jasnovidec, da bi lahko vedel, koliko časa se bo še piramida širila. Sem pa skeptik, da se bo. Vem samo, da obstoječega manjka mladih (ne mislim zaposlenih) iz generacij sredine osemdesetih let ni možno nadoknaditi. Piramido lahko sicer preoblikujejo drugi dejavniki.

Potem, ko bo obstoječi sistem propadel (po mojem je že, samo še sprijaznit se je potrebno), bodo nove generacije lahko sklenile drugačen medgeneracijski sporazum, ali pa postavile drugačen pokojninski sistem, kjer pa prostora za "zaslužne" pokojnine ne bo.

Strani: 1