Izbrani forum: Glavni forum
Izbrana tema: članek Čiščenje za old boysi
sporočil: 1.637
Vse niti v rokah ima udba, tako poslovno kakor tudi civilno. In
danes se je točno pokazalo, kaj so slovenski mediji, niti finance
si ne upajo napisat članek o udbi in zemljariču. Če je temu tako,
potem slovenija in slovenci že v principu spadajo na smetišče
zgodovine, ni potrebno sploh dalje razmišljat, zakaj je stanje
takšno, kakršno je. Krivi niso zemljarić, kućan, mišić, janković,
rigelnik idr., kriv je narod, ki te ljudi z molkom podpira, voli in
se od njih ne distancira...
sporočil: 3.339
Niso krivi forumaši 21, ampak slovenska privatizacijska zakonodaja
, uključno z denacionalizacijo, ko so začeli krasti predvsem
desničarji. Vse naprej je bilo stvar samozaščite položajev.
sporočil: 47
Šrot? Bavčar? Lovšin? Ma niso tako "old", a ne?
Piši: OLD LOPOVI; YOUNG LOPOVI, LEVI LOPOVI, DESNI LOPOVI
Destinacija: ne odpad, ZPKZ Dob
ne pozabite na politično nesnago ...
Piši: OLD LOPOVI; YOUNG LOPOVI, LEVI LOPOVI, DESNI LOPOVI
Destinacija: ne odpad, ZPKZ Dob
ne pozabite na politično nesnago ...
sporočil: 12.753
[barclay]Ni kaj, zelo si se potrudil...še takšnih pogledov in prikazovanj stanja si lahko forumaši samo želimo........
Nostredamus je decembra 2012 napoved propad pajdaškega kapitalizma katerega je izumil Forum 21:
Intervju: Pajdaški kapitalizem je bankrotiral 453 04.12.2012 00:01 / Finance 232/2012 Stanislav Kovač
Svetovno najvplivnejši slovenski bančnik Egon Zakrajšek iz Feda Zakaj je Slovenija po 20 letih samostojnosti zadela zid pri sto kilometrih na uro, kako je bankrotiral ekonomski model nacionalnega interesa in pajdaškega kapitalizma, zakaj smo postali zaprta in enoumna družba, ali je slaba banka dobra rešitev, kako rešiti državo in se izogniti trojki? Pogovarjali smo se z Egonom Zakrajškom iz ameriške centralne banke.
Pred dnevi ste imeli v Ljubljani predavanje o svetovni finančni krizi, kjer ste Slovenijo uvrstili med zelo tvegane države, ki se je tuji naložbeniki izogibajo. Zakaj?
Od leta 2007 je v svetu apetit po tveganju precej majhen, kar pomeni, da je cena obveznic, ki jih izdajajo tvegane države, nizka, ker jih nihče noče kupiti, cena obresti pa visoka, torej so premije za tveganje visoke. To je velika težava zlasti v periferni Evropi. V Sloveniji imamo še svoje specifičnosti, to je politični pat položaj in s tem povezana nestabilnost. Vlada je predlagala konkretne in pametne rešitve za izhod iz krize, ki bi jih morali sprejeti že pred dvema, tremi leti. Te rešitve potem različno blokirajo in to je specifična slovenska značilnost, kot so denimo referendumi in zdaj še val uličnega upora. Vse to bo vplivajo na nestabilnost, težje zadolževanje države in večje pribitke za tveganje k obrestim na državni dolg. Je pri nas sploh zavedanje, kako resne so razmere? V Sloveniji v določenih krogih ni zavedanja, kako resen je v resnici položaj in kam nas to vodi. Če se bo nadaljevalo s temi referendumi, ki so jih zdaj napovedali opozicija in sindikati, potem bo prišla trojka. To je samo vprašanje časa. Absolutno je pomembno, da se najde neki konsenz med glavnimi političnimi akterji, da se vsaj dogovorijo, kaj je realna situacija. Občutek imam, da živijo neke politične opcije v vzporednem vesolju, da živijo na luni, da se sploh ne morejo sporazumeti. Kako rešiti sistemsko blokado referenduma? Najbolje bi bilo spremeniti ustavo, vendar je to v tem kratkem obdobju, ko nimaš več časa in manevrskega prostora, verjetno težko. Gotovo pa bi bila sprememba referendumske zakonodaje najbolj pozitivno znamenje, ki bi ga lahko pokazala Slovenija EU in trgom, da se zaveda, da gre pri referendumih za sistemsko slabost. Kaj je šlo v Sloveniji po letu 1990 narobe, da smo padli tako globoko? Dejstvo je, da je ekonomski model nacionalnega interesa, to je pajdaški ali kronistični kapitalizem, bankrotiral in propadel. S tem je konec. Zdaj je vprašanje, kako iz tega, kako najti izhod, izgubili smo 20 let. Račun za bankrot pajdaškega kapitalizma je družbi izdan s sanacijo bank, zlasti NLB. To nas bo veliko stalo, to ni zastonj, to ceno bi bilo treba medgeneracijsko porazdeliti, da breme ne bi padlo na eno generacijo. Kako komentirate dejstvo, da so avtorji nacionalnega interesa, to je mencingerjanski ekonomisti, ki imajo sedež predvsem na EIPF, po krizi Račun za bankrot pajdaškega kapitalizma je družbi izdan s sanacijo bank, zlasti NLB. Slabo banko podpiram.
postali še vplivnejši, saj jim dominantni mediji pripisujejo skoraj že božanski status ter jih opevajo kot ugledne in resne ekonomiste? Kot zunanji opazovalec lahko rečem, da gre za slovensko fascinacijo z lokalnimi ekonomskimi teorijami, kamor se seveda uvršča tudi »teorija« nacionalnega interesa. EIPF je zasebno podjetje, to je z vidika svetovne ekonomije tako, kot bi imeli zasebni institut za fiziko, kjer bi bili ptolomajski fiziki, ki bi zagovarjali, da je Zemlja središče vesolja in da se Sonce vrti okoli Zemlje, ves svet pa ve, da ni tako. Vse to je posledica slovenske intelektualne zaprtosti pred tujino, še posebno na področju ekonomije. V Sloveniji imamo popolno enoumje. Tako imenovani slovenski ugledni in resni ekonomisti imajo v velikem delu na mednarodnem področju zelo pičle reference, nimajo objavljenih člankov v mednarodno priznanih revijah, nikoli jih ne srečam na nobenih glavnih mednarodnih konferencah. To je vaška posebnost slovenske ptolomajske ekonomije. Edina izjema je majhna skupina tako imenovanih mladoekonomistov, ki se jim vidi, da so se šolali v tujini, da so vpeti v mednarodne tokove, vendar v Sloveniji nimajo kritične mase, nimajo dostopa do medijev. Kako razložiti, da smo v 20 letih tranzicije iz komunizma v kapitalizem in demokracijo namesto pluralizma dobili - kot pravite - družbo popolnega enoumja? Meni je to zelo jasno. Če pogledamo komunizem, Jugoslavijo, se je največja sistemska intelektualna korupcija zgodila v družbenih vedah, medtem ko so bile naravoslovne in tehnične vede precej manj politično kompromitirane. Na primer, Sovjeti so imeli vrhunske matematike in fizike v svetovnem merilu, podobno je bilo tudi v Jugoslaviji. Komunistični režim je potreboval družboslovje za intelektualno podporo režimu. Pri nas je komunistična politična elita potrebovala in podpirala razvoj marksistične ekonomije in sociologije. Vsi ti ljudje so se morali, če so hoteli uspeti, zapirati pred svetom. Da so ti ljudje napredovali in dobili profesure, dobili denar od države, so morali neposredno ali posredno podpirati ekonomsko politiko komunističnega režima. Leta 1991 to poči in kaj se zgodi: ptolomajski ekonomisti so morali reči, ups, Zemlja se vrti okoli Sonca, ne nasprotno, in kaj naj zdaj naredimo. Seveda se ta generacija ne bo odpovedala svoji politični in gospodarski moči. Zato so naredili vse za zapiranje intelektualnega prostora in ustvarili intelektualni monopol tudi po letu 1991. Začele so se pojavljati slovenske, vaške posebnosti, češ v Sloveniji pa gravitacija ne deluje, to je zakon ponudbe in povpraševanja. Ti ljudje so hkrati imeli podporo stare politične elite, in ker ni bilo lustracije, jim je bilo v skupnem NLB je kot mitični Stalingrad, nasprotniki prodaje NLB bodo vztrajali do zadnjega.
interesu, da bodo drug drugega podpirali. Tako smo nenadoma prišli v sistem, ko se je to izrodilo in smo danes zadeli zid pri hitrosti sto kilometrov na uro. Podpirate slabo banko? Podpiram. Potem veljate v Sloveniji za neresnega in neuglednega ekonomista. (Smeh.) V angleščini se temu reče »I've been called worse things by better people«. Moj CV je na spletni strani in si ga lahko vsak ogleda ter se na podlagi tega odloči. Slabo banko podpiram, ker je sanacija slovenskega bančnega sistema nujen, vendar ne tudi zadosten pogoj, da se Slovenija vrne h gospodarski rasti. Vsi ekonomisti zunaj Slovenije se strinjajo, da ima odlašanje s sanacijo bank strahovite posledice za gospodarsko rast. Japonska ima izgubljena desetletja. Zgodovina bančnih in finančnih kriz kaže, da je treba agresivno in čim prej odgovoriti na težave v bankah. V lastnem interesu bank je, da počasi lezejo iz težav, da se počasi dokapitalizirajo in postopoma razdolžujejo, vendar s tem hkrati močno stiskajo gospodarstvo, ker ga ne kreditirajo. To spiralo navzdol je treba čez noč presekati, če hočemo priti ven. Zamudili smo že dve leti. Slabe terjatve so se povečale. Gre za dinamičen proces, vse večjo jamo si kopljemo. Slaba banka je zato rešitev. Davkoplačevalci bomo to morali pokriti tako ali drugače. Takoj je treba izločiti slabe terjatve. Nekatera posojila se bodo vrnila, vendar čez čas, država si to lahko privošči, da se potem nekatere stvari vendarle poplačajo in ne bo popolna izguba. Dejali ste, da je slaba banka le nujen, vendar ne tudi zadosten pogoj. Kaj je drugi pogoj za vnovično rast? Po hitri izvedbi slabe banke in očiščenju slabih bilanc bank je treba banke konsolidirati in pridobiti tuji kapital. Nujna je tudi prodaja bank, ne zgolj slaba banka. Prodati je treba vse. Privatizacija NLB, glavne banke v slovenskem bančnem prostoru, je nujna. Bank, kot so danes, ne bo kupil nihče, ker gre za povsem nepregledno zadevo. V svetovnem merilu povpraševanja po tako tveganih in nepreglednih vlaganjih v finančnem sektorju ni. Minister Šušteršič je neverjetno pogumen, ko je pred dnevi predlagal celotno prodajo NLB. Je prvi, ki je po 20 letih rekel, da je nekaj takega potrebno. Dualnost trga dela je ahilova peta slovenske ekonomije.
Zakaj je NLB nedotakljiva? Vsak poskus prodaje NLB je takoj označen za izdajo slovenskega naroda, prvak SD Lukšič se pri obrambi NLB sklicuje celo na partizanski boj. Bančni sistem je ožilje, prek katerega je politična elita nadzorovala velik del paradržavnih institucij, iz njega izhaja moč. Bančni sistem je kačja glava: strupeno kačo je treba ubiti, tako da se ji odreže glava. Ta kačja glava je Slovenijo pripeljala v krizni položaj. Ko se bo enkrat država umaknila iz finančnega sistema, neproduktivni akterji v paradržavnem gospodarskem sektorju ne bodo imeli vira za preživetje. Tisti, ki so proti slabi banki in prodaji NLB, se zavedajo, da bi izgubili nadzor nad gosko, ki jim je nosila zlata jajca. NLB je kot mitični Stalingrad, nasprotniki prodaje NLB bodo vztrajali do zadnjega. V petek je MDS objavil letno poročilo o Sloveniji, kjer je ob slabi banki podprl tudi vladno konsolidacijo javnih financ. Kako vi gledate na konsolidacijo? Fiskalna konsolidacija je v Sloveniji potrebna že zaradi dane zaveze iz pakta o stabilnosti in rasti, da bomo zmanjšali primanjkljaj, sicer bomo v očeh finančnih vlagateljev postali še bolj nekredibilna država. Hkrati je treba preprečiti grški, španski ali portugalski scenarij, saj je šla njihova fiskalna konsolidacija prehitro, posledica je huda socialna kriza, razmere se še slabšajo. Ker prav ta teden poteka razprava o proračunu za leti 2013 in 2014, me zanima, kakšen je torej vaš predlog? Slovenija ima še vedno nekaj manevrskega prostora. Ob postopni fiskalni konsolidaciji je potrebna zelo hitra izvedba strukturnih reform. Finančni trgi ne gledajo od četrtletja do četrtletja, ampak dolgoročno. Če nekomu posodiš denar za deset let, jih zanima tvoje gospodarsko povprečje teh desetih let. Reforme so kot šahovske poteze, moraš imeti strategijo. Zato je za Slovenijo pomembna tudi sanacija bančnega sistema, to je absolutno potreben pogoj, in seveda resna politična zaveza, da se bodo izpeljale strukturne reforme, sploh reforma trga dela. Dualnost trga dela je ahilova peta slovenske ekonomije. Pomembni so tudi reforma pokojninskega sistema, postopno zmanjšanje javnega sektorja in umik države iz gospodarstva. S hitro izvedbo reform bi država finančnim trgom poslala jasno znamenje, da je z dolgoročnega gospodarskega vidika perspektivna država. Sledila bi upad obrestnih mer in lažje zadolževanje države, kar bi močno olajšalo fiskalno konsolidacijo. V Sloveniji vlada popolno enoumje.
Kako komentirate najnovejši medletni upad BDP za 3,3 odstotka? Podatki o krčenju kažejo, kako resna je kriza. Medletni upad naložb je kar 20 odstotkov. Gradbeništvo se bliža ravni z začetka tranzicije. To so klasične težave države, ki je v prostem padu. Mi smo sicer izvozna ekonomija, ampak izvoz je zelo odvisen od povpraševanja v tujini. Vprašanje je, kaj lahko sploh naredimo. Povsem smo odvisni od Nemčije. Mi ne izumljamo stvari, ne izvažamo ipadov. Naši izvozni izdelki imajo razmeroma nizko dodano vrednost. Tudi stroški dela na enoto proizvoda, ki so glavno stroškovno merilo mednarodne konkurenčnosti, so pri nas previsoki. Če tega ne moreš ustaviti, se bodo podjetja izselila. Pri stroških dela v Sloveniji naletite na sindikate, ki so z zlorabo referenduma postali že nekakšna paradržava. S sindikati bi se morali dogovoriti dolgoročno, kot so se v Nemčiji in Avstriji, ki tudi nimata lastne monetarne politike in ne moreta devalvirati valute. Naši sindikati si sami kopljejo grob z zahtevami pri plačah. V Nemčiji in Avstriji so se sindikati zavedali, da je veliko pomembneje ohraniti delovna mesta kot višje plače pri cikličnih gospodarskih gibanjih. Razumeli so, da če ob upadu zunanjega povpraševanja ne moreš spremeniti tečaja ali obrestnih mer, se morajo spremeniti plače, če hočeš ohraniti konkurenčnost. Pri nas pa je vse na nož. Dokler se to ne bo spremenilo in ne bodo sindikati začeli konstruktivno sodelovati pri makroekonomski politiki Slovenije, ni izhoda. Če padejo sanacija bank, fiskalna konsolidacija in reforme, pride trojka. Kaj to pomeni? Če v Sloveniji ne bo dogovora, je trojka blizu, saj država razpada po vseh šivih. Prihod trojke je najslabša rešitev. Trojko zanima samo to, da Slovenija poplača svoje dolgove. Njim je večinoma vseeno, od kod to pride. To je tako kot pri odvisniku od heroina: ena možnost je, da gre v dobro bolnišnico, kjer se lepo in humano ozdravi ter dolgoročno spravi na pravo pot. Druga možnost je, da gre »cold turkey« in je nekje v parku. Trojka je približno kot cold turkey, je šok terapija, pomenila bi grozovit upad standarda povprečnega Slovenca. S tem izgubiš možnost, da ceno potrebnih strukturnih reform razporediš medgeneracijsko, da se stroški vseh teh tranzicijskih napak v 20 letih bolj enakomerno in pravično razporedijo. Če pride trojka, potem bodo ti stroški večinoma padli na današnje generacije, pomenilo bo rez plač, Izstop iz evrskega območja bi pomenil nacionalno katastrofo.
pokojnin, ne nekajodstoten, ampak morda deset in več, daljšanje delovne dobe, zmanjšanje socialnih transferjev. Kaj pa izstop iz evrskega območja, za katerega iz ozadja že navijajo nekateri domačijski ekonomisti? Izstop iz evrskega območja, prehod na lastno valuto in devalvacija bi pomenili nacionalno katastrofo, saj ima Slovenija velik zunanji dolg. Z devalvacijo nacionalne valute bi se čez noč močno povečal notranji dolg že danes močno prezadolženega gospodarstva, kar bi sprožilo množičen val stečajev, brezposelnost bi poletela v nebo, država pa bi potem zares padla v socialno brezno in kaos.
Med prjatle.....prjatu........
sporočil: 3.275
čas vnosa: 10.01.14 23:11
Opustošenje Slovenije se je začelo že leta 1991 in pri njem so
sodelovali bolj ali manj kar vsi skupaj.
sporočil: 13.653
Zadnja sprememba: Gustl 11.01.2014 07:17
[hogar349]Aha. Spet. Dajmo zabelezit, koga vse ste ze dolocili za kandidate za odstrel, ker pisejo, kot naj urednistvu ne bi bilo po godu ( ne vem sicer, kako uspejo objavit mimo urednikov...).
dragi novinar, pazi, da ne boš odstreljen kot tvoji predhodniki, ko takole razkrivaš resnico,
Po spominu so to zaenkrat:
- Matic Cvelbar
- Dejan Steinbuch
- Rok Novak
- Blaz Vodopivec
- Tadej Kotnik
- Rok Pikon
- Jurij Simac
Vsaj pri teh (pa verjetno sem se koga spregledal) sem zasledil komentarje v smislu "upam, da to ni tvoj zadnji tekst"...ker potem pridejo temacne sile in ...kot bi lepo rekel Blaz...bla bla bla
sporočil: 4.257
Upanje za prihodnost mi vliva dejstvo, da se mencingerjanska
teorija o nacional interesu in družinski srebrnini ne uveljavlja
pri mladih!
sporočil: 2.309
[jazorit]Zal mi je, a tu se posteno motis (kako strasna slepota je cloveka), samo poglej vstajnike, sami mladi, od kucanovega klana podplacani ljudje.
Upanje za prihodnost mi vliva dejstvo, da se mencingerjanska teorija o nacional interesu in družinski srebrnini ne uveljavlja pri mladih!
Ni se treba bat za mencin-garjavo kontinuiteto.
sporočil: 317
Nfd in ostali holdingi so posledica certifikatske privatizacije.
Kako prav je imel mencinger ko je rekel da so certifikati nicvreden
papir.
sporočil: 1.950
Si pa naiven, če misliš da je edini krivec Tajnikar. On je bil samo
igralec, ki je odigral dodeljeno vlogo, je pa res, da se je z njo
intimno povsem strinjal, sicer ne bi bil postavljen za ministra.
sporočil: 5.314
[valsidalado]Človek, ti si očitno še bolj pihnjen, kot zgleda na prvi pogled.
> [valsidalado]
> > [gogi1]
> > > [valsidalado]
> > >Zaenkrat v tej konstataciji, da je pač podržavljenje družbenega kapitala napaka (zarota?) in da je družbeni (javni) kapital povsem kapitalstičen pojem, ostajam precej osamljen
> >
> > No, tako osamljen spet nisi, saj to trdi tudi tisti tvoj neidentificirani nemški makroekonomist, pa kar nekaj že pokojnih teoretikov komunizma, ki so si izmišljevali, tako kot ti, vsemogoče, da se jim ne bi bilo potrebno odpovedati konceptu državne lastnine ali da bi ga podprli.
>
> Očitno si Mencingerjeva šola. Zate je družbeno (javno) = državno. Upam, da se strinjaš, če rečem, da je v kapitalizmu vse zasebna last, tudi, kar je last Države (kot institucije), pa da npr. ločiš, kaj je biti komitent banke in kaj je biti njen lastnik npr., pa da je biti eno delničar, drugo pa solastnik delniške hiše in na koncu mali in izrinjeni 'delničar'. Družba in Država (institucija) je verjetno zate tudi eno in isto. Vzemi si malo časa in razmisli ...
PS, Opombe:
Lahko si npr. proti Mencingerju - a če si povzel negove koncepte, ti to nič ne pomaga.
sporočil: 3.853
Nagrada Malina stoletja gre pa seveda v roke umsko zaostalemu
slovenskemu narodu, ki te balkanske komunistične ostanke podpira na
volitvah že 22 let.
sporočil: 3.853
Na vrhu ostajajo SD ( in seveda PS ). To nikakor ni paradoksalno
ampak rezultat podeljevanja 10.000+ državljanstev vsako leto.
Večina je volivcev omenjenih strank ( predvsem zato, ker je večina
priseljencev povsem neizobraženih delavcev ). Najbolj žalostno pa
je, da ti podpirajo ravno ti dve stranki, ki jim delata največjo
škodo in najbolj uničujeta poslovno okolje Slovenije. V dobrem
okolju pa profitirajo vsi. Zato je bila rdeča nit vseh rdečih
režimov ohranjanje neizobraženih in revnih ljudi. Takšnim najlažje
prodajaš neumnosti o socializmih in jim trosiš drobtinice z bogato
obložene mize, kjer se hranijo rdeči prašiči ( kot v filmu Animal
farm ).
sporočil: 12.861
[perovskija]Nima časa, zdaj je veleposlanica v Nemčiji za kar je izpolnjevala točno 0 potrebnih kvalifikacij. Oglas bo zakupil kak nadebuden član udbomafije, da ga bodo strici bogato nagradili za zasluge pri vzpostavljanju demokratičnega socializma.
Pričakujem oglas gospe Marte Kos, se motim?
sporočil: 12.861
[fibonaci]Dobra. :) Seveda sem ti dal minus. :)
> [VIKTOR1]
> > [fibonaci]
> > > [VIKTOR1]
> > > > [fibonaci]
> > > > > [denac]
> > > > > Sinove domobrancev pa je okoli sebe zbiral že tito. Eden zdravnikov konzilija, ki je zdravil tita, je sin domobranskega oficirja. Poznam ga še iz otroških let.
> > > > >
> > > > > Zdej pa še ti povej kdo je sin domobranca v Kučanovem krogu.
> > > >
> > > > eden je recimo Ivan Janez ...
> > >
> > > Ste revež brez etike in morale, brez osnovne olike!
> >
> > kdo, kučan ali Janša?
>
> Vi in Kučan!
poslušaj teslo janšajzersko, vsak pravi taliban na tem forumu piše kučan z malo začetnico, še jaz spoštujem njihove želje in obrede, da jih ne spravljam v slabo voljo...