Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Jutri bo treba preživeti s pol neto plače

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-19718 sporočil: 3.853
Nisi razumel moje poante. To kar si ti izračunal je stanje kot ga imamo. To kar sem izračunal jaz je stanje kot bi bilo, če bi vsak varčeval zase t.i. individualni računi. Želel sem povedati kakšen nateg oz. piramidna igra je ta pokojninski sistem. Če bi varčeval vsak sam bi privarčeval toliko kot sem izračunal.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 2284916

Strani: 1

anon-154083 sporočil: 6.570
[Glavni forum] Tema: Jutri bo treba preživeti s pol neto plače
[#2285559] 04.12.13 09:54 · odgovor na: anon-19718 (#2284916)
Odgovori   +    0
[toka]
Nisi razumel moje poante. To kar si ti izračunal je stanje kot ga imamo. To kar sem izračunal jaz je stanje kot bi bilo, če bi vsak varčeval zase t.i. individualni računi. Želel sem povedati kakšen nateg oz. piramidna igra je ta pokojninski sistem. Če bi varčeval vsak sam bi privarčeval toliko kot sem izračunal.
Če bi vsak delal 40 let in umrl po 10 letih penzije, seveda. To je tudi točno to, kar bo upokojevanje s 65 leti prineslo. Redki bodo po 40 letih dela uspeli živeti dlje od 75 let. Oziroma če ji bo preveč, bomo pač šli na 68 let in naprej...
Ampak v povprečju država ne slepari upokojencev, kot oni mislijo. Če se je v povprečju delalo 30 let in vleklo penzijo 20 let, je matematika točno takšna, kot jo je naračunala država.
Če pa misliš da so osleparili tebe oziroma da bi se z individualnimi računi stvari rešile, pa se ne bi vsaj iz dveh razlogov:
1. po 40 letih tvojega dela bo še vedno odprto vprašanje kako dolgo nameravaš živeti. In če ne boš hotel tvegati fiksne penzije 10 let in potem nič več naprej, bodo morali računati neko pričakovano življensko dobo in ti glede na njo izplačevati penzijo. In če boš umrl prej, bo država nategnila tebe, če pa kasneje, pa ti njo.
2. vsi tisti, ki bodo imeli premalo delovne dobe, bodo imeli tako nizke penzije, da bodo morali denar dobivati od sociale, kar bo šlo preko proračuna, ki ga boš ti pomagal polniti vsaj z DDVjem.

Strani: 1