Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Imate deset arov zemlje? Kaj posaditi?

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
[Glavni forum] Tema: Imate deset arov zemlje? Kaj posaditi?
[#2141638] 07.06.13 01:11 · odgovor na: (#2141623)
Odgovori   +    2
[petunia]
> Kje dobi druzina paradiznik aprila, maja in oktobra?

Zakaj bi morali celo leto jesti paradižnik, to je samo razvada, pozimi pač ješ kislo zelje npr.
Prvic, moje izkusnje z vrtom (kot otrok/mladinec) so bile taksne, da je masa robe dozorela v relativno kratkem casu. Paradizniki npr. v roku dveh tednov, zelje nekaj podobnega. Smo zrli potem dva do tri tedne vsak drug dan paradiznikovo zelje.

Verjamem da lahko recimo sadis razlicne sorte, ki uspevajo ob razlicnem casu, ampak mi smo recimo imeli dve gredi paradiznika in dve gredi zelja in tistega enostavno nisi mogel pojesti, pa se takrat ti je lezlo na usesa. Morda lahko recimo posadis vsake sorte paradiznika ene stiri rastline (da ti rodi en za drugim, od zgodnjih do poznih sort), ampak to je potem za druzinski vrt ze veliko veliko kompliciranje.

Drugic - logicno je, da bo vrt obrodil ravno takrat, ko bo teh poljscin na trgu v izobilju. Ta iste druzina bo imela krompir ravno takrat, ko bo najcenejsi in bo z 2 tonama krompirja zasluzila 300 EUR in ne 1000 EUR.

Tretjic - ce nekdo recimo kupuje (v trgovini) sezonsko zelenjavo (poleti paradiznik, jeseni krompir, pozimi repo) tako, kot da bi jo prideloval doma (torej aprila pac ne kupujes paradiznikov ampak zgodnjo solato), so cene tako nizke da niti slucajno ne odtehtajo vlozenega dela v vrt, pa kakorkoli nizko ze cenis svojo uro stihanja vrta in pletja plevela.

Zato pravim, da razumem, ce ljudje pravijo, da jim je to hobi (kakorkoli se meni zdi bizaren, ampak njihova pravica), ekonomska racunica pa niti slucajno tu ne zdrzi. Zdrzala je morda v socializmu, ko je bila oskrba s hrano in zelenjavo katastrofalna, sedaj pa ne. Zdrzi morda tudi pri "brezupno brezposelnih", ceprav bi verjetno zasluzili vec kot sezonski delavci za obiranje sadja in zelenjave, ce so ze sposobni obdelovati vrt.