Izbrani forum: Glavni forum
Izbrana tema: članek Direktor Acronija: Kakovost kadrov upada
sporočil: 48.253
Zadnja sprememba: anon-11660 11.03.2012 22:23
[alek14]
To nedvomno drži. Niso plače premajhne (no, ja...), ti pobje ne znajo toliko, da bi lahko imeli večje. Naš povprečen inženir odtehta dobrega tehnika. Žal. Tu ima prste vmes bolonija in pa pretekli šolski ministri, ki so gradili sistem velike prepustnosti fakultet. To je sedaj ustrelilo nazaj.
>To skodi njim (ker si unicujejo ugled), skodi univerzam (ker ljudje zakljucijo, da se tehnike ne splaca studirati - morda je to res?)To pomeni vpisati se na faks, ne se bati selekcije, ker je vpis itak mizeren na dovolj veliko stevilo tehnicnih faksov, najti si studentsko "sluzbo" in izpolnjevati minimalne kriterije za napredovanje iz letnika v letnik. Ce kateri od profesorjev znori in poskusi pometati pol letnika taksnih "studentov" je pa revolt, da oni za 900 EUR place itak ne bodo rabili tega, kar jih faks poskusa nauciti.
To ni res. Samo kaj je to zares ŠTUDIRATI? In kaj hoditi na faks in odpikati izpite s 6-tko, ko so kriteriji že tako na dnu?
Dejstvo je, da je v svetu inzenirski poklic vecinoma zajebana teoreticna zadeva. Vse kar je manj od tega, je delo tehnika. Zato, da postanes inzenir je treba guliti klopi v soli, guliti mizo doma, guliti bronstajna in integrale, guliti fiziko in verjetnost, guliti numericno matematiko (ki je od 60tih naprej alfa in omega inzenirskega dizajna od metode koncnih elementov preko teorije linearnih sistemov do integralskih enacb). Tega slovenski studentje seveda ne pocnejo, ker je to "tezko". Ker imajo a) za kurac odnos do zajebanega dela in b) ker ze v osnovi niso sposobni studija na taksnem nivoju. Pa koga mi zajebavamo? Inzenirski poklici imajo tak slab sloves, da se tja vpisejo samo tisti, ki a) nimajo kam drugam, ker RABIJO sluzbo takoj po diplomi ali b) tisti, ki se bojijo da bodo ob kakrsnikoli selekciji vpisa zaradi slabega znanja in slabih ocen iz srednje sole odleteli kot knof iz gat.
Zal tehniski faksi ne objavljajo vec statistike vpisanih studentov, ampak povprecna srednjesolska ocena dijakov na elektrofaksu v ljubljani se je nekaj let nazaj gibala okrog 3,3.2 do 3.4.
Faksi seveda te bede od studentov niso mogli pometati, ker bi jim potem ministrstvo enostavno vzelo ves denar. Osebno mislim, da na inzenirskem faksu nima kaj delati nihce, ki nima srednjesolskega povprecja ocen vsaj 4 in vsaj 3 iz matematike in fizike (in ze to je hud minimum).
V koncni fazi ti lenuhi nekako po letih poskusanja diplomirajo (a res mislite da je povprecni cas studija v sloveniji 7-8 let zato, ker so faksi TEZKI?!) in potem z vsem tem odnosom, zaradi katerega so ze na faksu luftali, pridejo k delodajalcem. In prerokba o 900 EUR place se uresnici.
Ob tem se seveda dobrim se bolj ne da studirati inzenirskih studijev, to je menda jasno.
sporočil: 540
Jaz bi pa rekel, da je še zmeraj osnovno inženirsko orodje CAD. Saj
lahko tudi strojni tehnik nekaj modelira, riše ampak stvar se ne
konča pri modeliranju. Tu so nato npr. inženirske simulacije
(metoda končnih elementov MKE ang. FEM), ki so tesno povezane z 3D
modeli in optimiranjem le-teh. To pa presega strojne tehnike. Tudi
ne vem kako bi tehnik kvalitetno zmodeliral neko orodje za
preoblikovanje pločevine, ne pozna npr. optimalne oblike vlečnih
robov, kota zravnavanja pločevine, ki je odvisen od materiala itd.
Vsekakor se najboljše inženirje še vedno najde za PC-ji.
Je pa res, da ti vse to ne bo delal nekdo, ki ga boš potem plačal z 800€. Za ta denar bodo pač tehniki risali mi se bomo pa še naprej čudili zakaj ni tehnološkega preboja, ki nas bi približal Avstriji, Nemčiji.
Je pa res, da ti vse to ne bo delal nekdo, ki ga boš potem plačal z 800€. Za ta denar bodo pač tehniki risali mi se bomo pa še naprej čudili zakaj ni tehnološkega preboja, ki nas bi približal Avstriji, Nemčiji.
sporočil: 138
Glavni problem so prenapihnjene plače v javnem sektorju in ne
premajhne plače v gospodarstvu.Zato je tudi stanje v šolstvu takšno
kot je,na vsakega diplomiranega naravoslovca prideta po 3
diplomirana družboslovca. Dejstvo je da slovensko gospodarstvo
višjih plač ne prenese,pač ni takšne produktivnosti in dodane
vrednosti,še zdaj je velika večina podjetij v rdečih
številkah,razen rdečekmerskih monopolističnih kvazi gospodarskih
podjetij tipa elektrodistribucija,SŽ,tvslo itn....
Normalno da se mladi odločajo za družboslovne poklice,ker mislijo(upajo) da jih ziher v javnem sektorju čaka dobro plačan državno parazitski stolček po končanem faxu,in plača ki je najmanj 2x višja kot če bi se odločili za naravoslovni poklic. Pa še avtomatično napredovanje za zaposlene v javnem sektorju,praktično 100% zajamčen šiht do penzije brez ogleda na storilnost,efektivnega dela 10x manj kot v gospodarstvu,včasih nobenega,šteje se le prisotnost na šiht(al pa še to ne),nobene odgovornosti in normative.
Stanje se bo spremenilo le v primeru ko se bo enega dneva povedalo *na cesto leti 20.000 državnih uslužbencev,brez odpravnin*,*ostalim se znižujejo plače za 30-50% da se izenačijo z povprečjem v gospodarstvu*. Brez da se nekaj takega naredi Slovenija nima nobene ampak res nobene možnosti izkopat iz sranja v katerega smo zabredli.
Dokler bo državni parazit v javnem sektorju 3x bolje plačan za mešanje megle le zaradi tega ker ima VŠ izobrazbo kot pa delavec v gospodarstvu ki ustvarja dodano vrednost ne bo napredka.
Normalno da se mladi odločajo za družboslovne poklice,ker mislijo(upajo) da jih ziher v javnem sektorju čaka dobro plačan državno parazitski stolček po končanem faxu,in plača ki je najmanj 2x višja kot če bi se odločili za naravoslovni poklic. Pa še avtomatično napredovanje za zaposlene v javnem sektorju,praktično 100% zajamčen šiht do penzije brez ogleda na storilnost,efektivnega dela 10x manj kot v gospodarstvu,včasih nobenega,šteje se le prisotnost na šiht(al pa še to ne),nobene odgovornosti in normative.
Stanje se bo spremenilo le v primeru ko se bo enega dneva povedalo *na cesto leti 20.000 državnih uslužbencev,brez odpravnin*,*ostalim se znižujejo plače za 30-50% da se izenačijo z povprečjem v gospodarstvu*. Brez da se nekaj takega naredi Slovenija nima nobene ampak res nobene možnosti izkopat iz sranja v katerega smo zabredli.
Dokler bo državni parazit v javnem sektorju 3x bolje plačan za mešanje megle le zaradi tega ker ima VŠ izobrazbo kot pa delavec v gospodarstvu ki ustvarja dodano vrednost ne bo napredka.
sporočil: 48.253
[enemyofthestate]To je ze res. Dejansko enacba skupne faktorske produktivnosti (Mrkaic) se kako velja - nic ne pomaga delovna sila, ce ni kapitala:
Glavni problem so prenapihnjene plače v javnem sektorju in ne premajhne plače v gospodarstvu.Zato je tudi stanje v šolstvu takšno kot je,na vsakega diplomiranega naravoslovca prideta po 3 diplomirana družboslovca. Dejstvo je da slovensko gospodarstvo višjih plač ne prenese,pač ni takšne produktivnosti
www1.fov.uni-mb.si/m...g_dela.doc
Ampak zakaj bi naj to brigalo delavca, ki isce sluzbo v gorenjskem koncu in ima na izbiro voznjo cez tunel (avstrija) ali delo pred tunelom (jesenice)?
in dodane vrednosti,še zdaj je velika večina podjetij v rdečih številkah,Hidria je 10 mio EUR pognala preko pomoci Kordezu odkupiti Merkur. Podobno cifro je pognal Bobinac v Gorenju. Pa da vidimo, koliko razvoja kupi 10 mio EUR:
10.000.000 / 1000 EUR dodatka placam mizerno placanih gorenjevih "razvojnikov" (ki to seveda niso pri teh placah, pa tudi cifra 200 "razvojnikov" je pretirana) = 10.000 mesecev 1000 EUR dodatka k bruto placi.
Pri 200 razvojnikih (dvomim da je to realna cifra, tudi kaksno gorenje rabi pravih razvojnikov morda 3x manj) je to celo leto dodatka k placi. Eto, in bobinac v Merkurju ni pognal 10 mio, ampak 13 mio EUR. 10 mio je pognala Hidria.
Stanje se bo spremenilo le v primeru ko se bo enega dneva povedalo *na cesto leti 20.000 državnih uslužbencev,brez odpravnin*,*ostalim se znižujejo plače za 30-50% da se izenačijo z povprečjem v gospodarstvu*.To nima veze z razpolozljivostjo delovne sile za delodajalce. Ceprav je to treba narediti - a res mislis, da bodo pa zaradi tega sposobni mladci rajsi sprejeli sluzbo 800 EUR za inzenirja?
sporočil: 138
......To nima veze z razpolozljivostjo delovne sile za delodajalce.
Ceprav je to treba narediti - a res mislis, da bodo pa zaradi tega
sposobni mladci rajsi sprejeli sluzbo 800 EUR za
inzenirja?.......
Razblinil se bo mit o dobro plačanem varnem državnem stolčku do penzije(na žalost to je trenutno resnica),in se bo morda stanje v šolstvu obrnilo v prid naravoslovju-gospodarstvu.
Razblinil se bo mit o dobro plačanem varnem državnem stolčku do penzije(na žalost to je trenutno resnica),in se bo morda stanje v šolstvu obrnilo v prid naravoslovju-gospodarstvu.
sporočil: 48.253
Zadnja sprememba: anon-11660 12.03.2012 07:39
[enemyofthestate]Vem, ampak kot sem ze rekel, tujina je blizu. In dovolj pove to, da direktor firme, ki so ji blizje univerze cez mejo kot ljubljanska, jamra nad tem, kako zanic kadre dela ljubljanska univerza (s cimer se je seveda mogoce strinjati, slovensko solstvo je ze postalo poceni diskont, in to tak iz casov izpred Hoferja in Lidla, ko je diskont pomenil napol pokvarjeno robo pred iztekom trajanja).
......To nima veze z razpolozljivostjo delovne sile za delodajalce. Ceprav je to treba narediti - a res mislis, da bodo pa zaradi tega sposobni mladci rajsi sprejeli sluzbo 800 EUR za inzenirja?.......
Razblinil se bo mit o dobro plačanem varnem državnem stolčku do penzije(na žalost to je trenutno resnica),in se bo morda stanje v šolstvu obrnilo v prid naravoslovju-gospodarstvu.
Konec je karteljasenja na strani ponudbe delovnih mest - sposobni bodo sli cez mejo, oziroma ze na veliko hodijo cez mejo. Vecja kvaliteta dobrih studentov naravoslovja ne pomeni, da bodo pa potem rajsi sli delat v "razvoj" za 200 EUR vecjo placo od cistilke.
PS. Nekaj materiala za slovenske iskalce zaposlitve in nekaj izobrazevanja za slovenske delodajalce:
portal.tugraz.at/por...nfoservice
uni-klu.talentpool.e...ebote.html
sporočil: 48.253
[alek14]oboje je pipe dream in karkoli od tega "deluje", deluje zaenkrat zaradi subvencij. zal.
> [pirhovec]
> Sonce obseva kvadratni meter letno s 1000-2000 kWh, kar pomeni, da je tvoja fotosinteza enako uporabna za globalno nadomeščanje uporabe fosilnih goriv kot PV.
Stroški niso enaki. PV stroškovno ne gre skozi (stroški hranjenja) in pretvorb (PV ne daje izmeničnega toka). Kako bi s PV napajal avto? Poniči avto napolneš... ups ponoči ni sonca, rabiš hralnilnik (poleg tistega v avtu).
Pri fotosintetičnem gorivu pa natočiš metanol iz panela ditekt v rezervoar.
Je pa po moje edini mozen porabnik "zelene energije" elektricni avtomobil. ravno zato, ker ima ze itak vgrajen shranjevalnik po dizajnu. takoj ko si na omrezju, zelena energija odpade, zato, ker te stroski za baseload rezervo pozrejo.
sporočil: 747
Je morda vzrok tudi v našem sistemu 'fakulteta v vsako slovensko
vas? Po raznoraznih aferah s čudno pridobljenimi nelegalnimi
spričevali bi bilo za verjeti, da se lahko 'znanje' pridobi na
razne načine. Dokler se ne bo izobraževalni sistem spravil pod
ustrezen nadzor se bodo našle institucije, ki bodo za svoje
preživetje izobraževale po svoje.
sporočil: 837
očno to: kako zaposliti dipl.ing strojništva, ko ugotoviš, da ne
zna (razen "informativno") nobenega CAD programa, da dipl. oec. ne
zna formatirati tabele v excelu itd. Vsi pa imajo težave s kotnimi
funkcijami in logaritmi....
Če si tok površen tud pr delu...
Če si tok površen tud pr delu...
sporočil: 837
...Tudi zaposljivi, kot so npr. medicinske sestre, imajo zaradi
nepotrebne fakultetne izobrazbe previsoke plačne zahteve...
...in si same predpisujejo delokrog... 100% res, pa še kaj bi se našlo.
...in si same predpisujejo delokrog... 100% res, pa še kaj bi se našlo.
sporočil: 837
mlade prepričujejo vpisujte se na naravoslovne fakultete. Bull shit
mladina dobro ve kje je potrebno trdo delat za slabo plačo.
Saj ve tudi za mesta s plačo kar tako, pa je nič ne moti, če ni treba delat zanjo.
Saj ve tudi za mesta s plačo kar tako, pa je nič ne moti, če ni treba delat zanjo.
sporočil: 837
železničarski, računalniški strojniški in tako naprej programi
neumnost. Potroši se ogromno denarja, da potem iz njih pridejo
polpismeni ljudje, ki jih podjetja potem itak morajo naučiti
delati. Za kovinarja, šiviljo ali natakarja je dovolj par tečajev.
Bi bilo bistveno bolj koristno, če bi se osredotočali na to, da so
dijaki pismeni in znajo razmišljati....
Pismenost-kaj je to in kje so ustrezni tečaji? Preveč, preveč ,preveč je fakultet.
O razmišljanju pa- kje si se pa ti naučil? Al ga maš dost , mal manj al pa malo- sam zdi se, da kakšna šola še to devalvira.
Pismenost-kaj je to in kje so ustrezni tečaji? Preveč, preveč ,preveč je fakultet.
O razmišljanju pa- kje si se pa ti naučil? Al ga maš dost , mal manj al pa malo- sam zdi se, da kakšna šola še to devalvira.
sporočil: 837
Delodajalci najrajsi vidijo kader, ki je ujet v svojem profilu
izobrazbe in v svoji sluzbi, seveda ujet pri njih.
Meje tega zapora pa vidimo samo mi, ki smo noter, a ne?
Človek božji! A je strah že vse prežel?
Meje tega zapora pa vidimo samo mi, ki smo noter, a ne?
Človek božji! A je strah že vse prežel?
sporočil: 837
Tega slovenski studentje seveda ne pocnejo, ker je to "tezko". Ker
imajo a) za kurac odnos do zajebanega dela in b) ker ze v osnovi
niso sposobni studija na taksnem nivoju.
To mnenje bo namest kosila! Pa saj znate-delat selekcijo, delajte jo vedno znova.Zavedati se moramo le, da pustimo delat ljudi na ustreznih mestih za smiselno plačilo.A je to tko težko?
To mnenje bo namest kosila! Pa saj znate-delat selekcijo, delajte jo vedno znova.Zavedati se moramo le, da pustimo delat ljudi na ustreznih mestih za smiselno plačilo.A je to tko težko?
sporočil: 837
Svoje čase je bil najboljši študent v letniku neki Marko Topič z
bežigrajske gimnazije, danes je parkiran na tvoji fakulteti. Kaj
lahko poveš o njegovem prispevku slovenski industriji v zadnjih 15
letih?
Oh, ja...
Oh, ja...
sporočil: 837
Mlad profesor, ki je veliko obetal (preteklik).
Če si blizu njega in je obstal v razvoju- si boljši od njega al samo sokriv bremzanja?
Če si blizu njega in je obstal v razvoju- si boljši od njega al samo sokriv bremzanja?
sporočil: 483
[tolar33]Ne bi se strinjal da je članek popolna kozlarija. Predstavlja vpogled v določeno problematiko. Slovenski delavci niso nujno dovolj motivirani, za razliko od drugih... ki so v bivših yu-državah zadvoljni s plačami nižjimi od slovenske socialne podopore. Razumljivo slovenski delavci z minimalci ne morejo biti zadovoljni saj z njimi ne morejo preživeti v dragi evropski državi.
Tako, bosanski hladilniki so boljši od slovenskih, bosanski delavci so boljši od slovenskih. Bosna je v EU, Slovenija izven nje. Temu primerno so tudi tile delavci iz Slovenije bolje izobraženi in pripravljeni za delo. Hec je v denarju, ki ga bosanskim delavcem ni treba dati, slovenski pa ve za svoje pravice. Izigravanje in sprenevedanje se nadaljuje v nakazilih v davčne oaze na račun neplačanih delavcev, če so iz bosne je to možno, če so domačini pa je težje nekoga vleči za nos. Ta članek je popolna kozlarija.
Za pravice ne ve marsikateri slovenski delavec, neslovenski s tujim potnim listom pa si ne upa niti pisniti, saj ga sicer deportirajo...
A morda razložiš katere hladilnike si mislil - ali druge izdelke? A je to ironija ;S Pa kateri bosanski delvci so boljši od slovenskih? Neakteri gotovo so, saj so prisiljeni delati - garati. Domačinom, Slovencem se ne ljubi vsem delati, ker vlečejo socialne podpore.
sporočil: 3.507
[Vinci]In tu vstopi potem fluktuacija kadra. Slabši ko so pogoji v firmi, več je teh menjav ljudi. Jasno, da se tudi firmi s tem nabijajo stroški, ko je treba vedno na novo nekoga učiti in uvajati.
Mogoče res, ampak jaz imam drugačne izkušnje in sem prepričan, da vsakega lahko naučiš, da svoje delo opravlja uspešno. Ajt, za določene profile je krivulja učenja daljša kot za druge, ampak zaenkrat ne komplicirajmo, ker če hočeš, da ima človeka določena predznanja, zaposliš takšnega, ki jih ima. Tudi npr. BMW, ko zaposlijo pripravnike strojništva (ki v povprečju niso nič bolj pametni kot slovenski strojni inženirji), ne pričakuje od njih, da bodo kar znali narediti motor za formulo ena, ampak jih počasi učijo in zmeraj nekdo izstopa, ki ga porinejo na zahtevnejše projekte, ostale pa na manj zahtevne. Pri nas pa že tisti, ki bi jih naj učili, pogosto nimajo tri čiste ali pa so težki in naduti za popizditi (najpogosteje je kar kombinacije obojega).
In ker vrli managerji bolj briljirajo v prekladanju delnic in individulanih pogodb, kot pa v managerstvu, pridejo do ideje da bi zato vsak novi kader moral avtomatično imeti vse znanje ze delovno mesto.
