Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Kako prelisičiti kapitalizem

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

bc123a sporočil: 48.253
[Glavni forum] Tema: Kako prelisičiti kapitalizem
[#1104472] 18.02.11 18:44 · odgovor na: 0219In3 (#1104447)
Odgovori   +    1
[0219In3]
Sem šel preverit v SKB banko. Moj bančnik se je začudil nad tem, da bi rad vzel kredit na 20 let s fiksno obrestno. Ta je sedaj nekaj čez 6%. Za nakup nepremičnine bi mi ga dal za 6% brez težav na 20 let. Mi je pa svetoval kredit z variabilno obrestno mero, ki ja ta trenutek precej ugodnejši (cca 3%).
Tale kredit je "svetoval" sebi. Seveda, ce sedaj uposteva 3% ali 6% pri izracunu max zneska kredita, ti bo z variabilno obrestno mero lahko dal precej vecji kredit. Seveda bo zabavno, ko bo variabilna obrestna mera zrasla. Ce sedaj lahko dobis kredit z variabilno obrestno mero 3% za nek znesek, tistega z 6% pa ne, kako bos potem pri povecanju obrestnih mer odplaceval ta vecji kredit?

Skratka, klasicni subprime.
Torej, bančniki nimajo težav z dajanjem kredita po fiksni obrestni meri (vsaj v SKB banki ne).
Lepo. Se pravi da je glavni faktor pri tem da je vecina kreditov variabilnih enostavno povprasevanje kreditojemalcev.

Zanimivo.

Neposredni odgovori na sporočilo št. 1104472

Strani: 1

Vinci sporočil: 5.933
[Glavni forum] Tema: Kako prelisičiti kapitalizem
[#1104484] 18.02.11 18:56 · odgovor na: bc123a (#1104472)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [0219In3]
> Sem šel preverit v SKB banko. Moj bančnik se je začudil nad tem, da bi rad vzel kredit na 20 let s fiksno obrestno. Ta je sedaj nekaj čez 6%. Za nakup nepremičnine bi mi ga dal za 6% brez težav na 20 let. Mi je pa svetoval kredit z variabilno obrestno mero, ki ja ta trenutek precej ugodnejši (cca 3%).

Tale kredit je "svetoval" sebi. Seveda, ce sedaj uposteva 3% ali 6% pri izracunu max zneska kredita, ti bo z variabilno obrestno mero lahko dal precej vecji kredit. Seveda bo zabavno, ko bo variabilna obrestna mera zrasla. Ce sedaj lahko dobis kredit z variabilno obrestno mero 3% za nek znesek, tistega z 6% pa ne, kako bos potem pri povecanju obrestnih mer odplaceval ta vecji kredit?

Skratka, klasicni subprime.

> Torej, bančniki nimajo težav z dajanjem kredita po fiksni obrestni meri (vsaj v SKB banki ne).

Lepo. Se pravi da je glavni faktor pri tem da je vecina kreditov variabilnih enostavno povprasevanje kreditojemalcev.

Zanimivo.
Leta 2004 so v Kaliforniji refinancirali hipotekarna posojila v povprečju vsakih 14 mesecev. V določenih zveznih državah so celo sprejeli zakon, da lahko refinancirajo hipotekarna posojila samo vsakih 12 mesecev. V Frannie Mae pa so menda sprejeli interno pravilo, da ne dovolijo refinanciranja prej kot v 12. mesecih. Tako da ... obstaja tudi ta možnost.

Strani: 1