Izbrani forum: Moje finance

Izbrana tema: Odločbe in sklepi dursa in fursa zgolj preko E-davkov?

Strani: 1

anon-238875 sporočil: 27
[#2771904] 25.04.19 14:34
Odgovori   +    0
čas vnosa: 25.04.19 13:37
ZDravo,

Zanima me, če ima furs oz durs pravno podlago odločbe, sklepe, kazni it. pošiljati zgolj in samo preko strani E-davki. Ker te strani nisem spremljal, moram sedaj plačati tri kazni(za tri mesece), a za nobeno od njih nisem dobil fizično nobenega sklepa, odločbe ali računa. Za kazni sem izvedel šele, ko sem prejel izvršbo za plačilo ene od kazni, izvršbo so seveda poslali fizično.

Torej, ima državni organ pravico oz. pravno podlago obveščati in izdajati odločbe ter sklepe zgolj preko portala, ne pa fizično preko pošte?

Hvala za odgovor oz mnenje. lp
blink sporočil: 3.523
[#2771938] 25.04.19 17:56 · odgovor na: anon-238875 (#2771904)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: blink 25.04.2019 17:57
[gflis]
ZDravo,

Zanima me, če ima furs oz durs pravno podlago odločbe, sklepe, kazni it. pošiljati zgolj in samo preko strani E-davki. Ker te strani nisem spremljal, moram sedaj plačati tri kazni(za tri mesece), a za nobeno od njih nisem dobil fizično nobenega sklepa, odločbe ali računa. Za kazni sem izvedel šele, ko sem prejel izvršbo za plačilo ene od kazni, izvršbo so seveda poslali fizično.

Torej, ima državni organ pravico oz. pravno podlago obveščati in izdajati odločbe ter sklepe zgolj preko portala, ne pa fizično preko pošte?

Hvala za odgovor oz mnenje. lp
Ali tovrstne dokumente pošiljajo pod zavihek "Prejeti dokumenti" v E-davkih?
robi2107 sporočil: 4.272
[#2771940] 25.04.19 18:06 · odgovor na: anon-238875 (#2771904)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: robi2107 25.04.2019 18:06
Če opravljaš dejavnost, po defaultu, če spadaš med navadne fizikalce pa samo, če si se prijavil v sistem elektronskega vročanja prek eDavkov. Evo ti pravne podlaga:

ZDavP-2
(Uradni list RS, št. 13/11 – uradno prečiščeno besedilo, 32/12, 94/12, 101/13 – ZDavNepr, 111/13, 22/14 – odl. US, 25/14 – ZFU, 40/14 – ZIN-B, 90/14, 91/15, 63/16, 69/17 in 13/18 – ZJF-H)

85.a člen
(elektronsko vročanje prek portala eDavki)

(1) Davčni organ pravnim osebam, samostojnim podjetnikom posameznikom in posameznikom, ki samostojno opravljajo dejavnost, vroča dokumente prek informacijskega sistema Finančne uprave Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: portal eDavki).

(2) Davčni organ vroča dokumente prek portala eDavki tudi drugim davčnim zavezancem, če se prijavijo v sistem elektronskega vročanja prek omenjenega portala. Prijava velja do odjave iz sistema elektronskega vročanja, ki se opravi prek portala eDavki. Vročitev dokumenta velja za opravljeno, če je bila odjava dana, ko je bil dokument že odložen in je davčni zavezanec že prejel obvestilo iz tretjega odstavka tega člena o prejemu dokumenta.

(3) Davčni organ odloži dokument, ki ga je treba vročiti, v portal eDavki in prek njega obvesti zavezanca za davek, da je prejel dokument, ki mu ga je treba vročiti. Informativno sporočilo o elektronsko odloženem dokumentu zavezanec za davek prejme tudi na elektronski naslov, če ga je sporočil organu.

(4) Zavezanec za davek dokument prevzame s portala eDavki tako, da z uporabo kvalificiranega digitalnega potrdila dokaže svojo istovetnost in prevzame dokument v elektronski obliki ter elektronsko podpiše vročilnico.

(5) Vročitev velja za opravljeno z dnem, ko zavezanec za davek z elektronskim podpisom vročilnice prevzame dokument. Če dokumenta ne prevzame v 15 dneh od dneva, ko mu je bilo obvestilo puščeno prek portala eDavki, velja vročitev za opravljeno z dnem preteka tega roka. Portal eDavki dokument po preteku šestih mesecev od dneva vročitve izbriše, zavezanec za davek pa ga lahko prevzame pri davčnem organu.

Skratka, o prejemu dokumenta bi moral biti obveščen tudi po mailu. Preveri med spami.

Strani: 1