Zasebnost

Strani: 1 2

anon-122012 sporočil: 36
[#340734] 13.10.08 13:46
Odgovori   +    0
Pritok denarja "napovedan" na borze bo ogromen. Glej (Nemčija, Amerika, Rusija, Japonska, ostala Evropa)
V kolikor bi cene delnic še vedno padale bi to pomenilo verjetno zlom gospodarstev - večjo investicijo si verjetno ne moremo privoščiti - manj pa ni pomagalo
To kar se je zgodilo danes je realna kupna moč ljudi, ki so čakali na ugodno priložnost.
Menim da sta medo in bikec sedaj v fight-u. Zmagovalec je znan, toda medo je močan
chef sporočil: 2.987
[#340739] 13.10.08 13:48 · odgovor na: anon-149667 (#340718)
Odgovori   +    0
vir je bil dodan po opazki bralca, saj sem v naglici to prej pozabil označit.
Gustl sporočil: 13.632
[#340745] 13.10.08 13:53 · odgovor na: anon-122012 (#340734)
Odgovori   +    1

a26 je napisal(a):
Pritok denarja "napovedan" na borze bo ogromen.  
Ja, sej to je ta problem. To ni denar, ki želi iti tja, ampak denar, ki mora iti tja.

Za surfat na njem bo ok, da bi ga pa za temelje uporabil, se mi pa ne zdi tako ok.
crt sporočil: 27.402
[#340748] 13.10.08 13:57 · odgovor na: Gustl (#340745)
Odgovori   +    0

Gustl je napisal(a):
Ja, sej to je ta problem. To ni denar, ki želi iti tja, ampak denar, ki mora iti tja.
Za surfat na njem bo ok, da bi ga pa za temelje uporabil, se mi pa ne zdi tako ok.
 tako ja.
anon-1670 sporočil: 14.712
[#340866] 13.10.08 15:10
Odgovori   +    0
Res bi rad vedel, čemu so namenjene prekinitvene avkcije???

Praktično polovico časa nismo imeli trgovanja.

A ne bi bilo bolje, da bi imeli borzo odprto od 11-13h brez prekinitvenih avkcij?
anon-1670 sporočil: 14.712
[#340914] 13.10.08 15:39 · odgovor na: anon-15342 (#340577)
Odgovori   +    0

TadejK je napisal(a):
ZVIR je ob prehodu na avkcijsko trgovanje doživel čisti kolaps, NF1N pa ima tudi enega prodajalca, ki mu očitno cena ni pomembna.

P: Zadnje dni prestavil del svoje pozicije v NF1N, kako dolgo bom tam ostal, pa ne upam napovedati. Poskušal kupiti tudi ZVIR, a je limitiran nakup po prestavitvi te delnice v avkcijski način trgovanja postal skoraj nemogoč.
 Avkcijski način trgovanja je neumnost na kubik in bi ga morali po hitrem postopku ukiniti, tako kot tudi prekinitvene avkcije ob 3% spremembi tečaja.

Ti dve stvari popolnoma ubijata trgovanje!

Ker stvari sploh glede idov obladaš me pa zanima ali ima VS Infond global enako število delnic kot prej?

Če prav vem je bil prej na borzi po 6€ sedaj je pa 9,5€, kar se mi zdi nekam veliko saj, če prav vem se je z njim trgovalo na 85% knjigovodske vrednosti torej bi moral biti sedaj njegov tečaj cca 7€.

Lp
anon-15342 sporočil: 8.014
[#340922] 13.10.08 15:47 · odgovor na: anon-1670 (#340914)
Odgovori   +    0

Maj je napisal(a):
Avkcijski način trgovanja je neumnost na kubik in bi ga morali po hitrem postopku ukiniti, tako kot tudi prekinitvene avkcije ob 3% spremembi tečaja.
Ti dve stvari popolnoma ubijata trgovanje!
Ker stvari sploh glede idov obladaš me pa zanima ali ima VS Infond global enako število delnic kot prej?
Če prav vem je bil prej na borzi po 6€ sedaj je pa 9,5€, kar se mi zdi nekam veliko saj, če prav vem se je z njim trgovalo na 85% knjigovodske vrednosti torej bi moral biti sedaj njegov tečaj cca 7€.
Lp
Infond Global = INDGL = bivši IFIR
Infond Dynamic = INDDY = bivši IFDR

Glede vseh veleumnih novitet, ki jih je zadnje čase uvedel g. Simoneti s sodelavci, se pa strinjam; še komajda plavajočemu na okončine obešajo vedno nove uteži ...
anon-24983 sporočil: 7.885
[#341040] 13.10.08 18:28
Odgovori   +    0
Zelo slabi občutki za tiste, ki so delnice na krilih splošnega optimizma tekom dneva kupovali vse do 20,39 evra (+6%)(Gorenje)
To ni nič, spomni se po koliko jih je Franjo kupoval. Pa se mi zdi, še ona dokapitalizacija a je bila po 30 evrov.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#375714] 27.11.08 13:18 · odgovor na: anon-15342 (#340577)
Odgovori   +    2

TadejK je napisal(a):
P: Zadnje dni prestavil del svoje pozicije v NF1N, kako dolgo bom tam ostal, pa ne upam napovedati. Poskušal kupiti tudi ZVIR, a je limitiran nakup po prestavitvi te delnice v avkcijski način trgovanja postal skoraj nemogoč.
Ker sem obljubil, podajam kompletno poročilo:

Po tem, ko sem dobro polovico tistega po 1.20-1.24 kupljenega NF1N prodal po 1.30-1.31, sem zdaj prodal še drugo polovico po 1.04.

Izguba na koncu ni ravno ogromna (povprečna nakupna cena 1.22, povprečna prodajna 1.17), a vseeno priznam, da sem butec. Že dve leti opisujem, kako Valant dela s portfeljem NFD1 kot svinja z mehom, potem pa kupim te delnice samo zato, ker imajo v tistem trenutku 8% več diskonta od ostalih IDov. In Valant takoj zatem začne nakupovati ITBG (začel je pri 57 EUR, torej 55% nad sedanjim tečajem), megalomansko dokapitalizira NKBM po 19.50 EUR (in s tem v trenutku naredi –2 mio EUR za ČVS sklada), dokupuje tudi ABKN in CICG in HDOG in SAVA, obenem pa najame kredit za dividende. Hkrati še naprej šopajo posli mimo borze in zdaj se izkaže, da je v enem od takih poslov vrgel stran še 1 mio EUR prek pretovarjanja HIT2.

Počasi se človek res vpraša, ali so to poteze pretkanega manipulatorja, ali pa bedaka, ki mu ni nič jasno? V prvem primeru mu je mesto v zaporu, v obeh pa nima kaj iskati v upravi DZU ...
dani14 sporočil: 6.657
[#375729] 27.11.08 13:33 · odgovor na: anon-15342 (#375714)
Odgovori   +    0
Večina forumašev si raje zvrta luknjo v koleno kot pove, da je naredila izgubo pri poslu. Vsi se lahko samo učimo od tebe (pod vsi sem mislil večina, da ne bi bili posamezniki užaljeni ;)).
anon-76818 sporočil: 4.031
[#375731] 27.11.08 13:35 · odgovor na: anon-15342 (#375714)
Odgovori   +    0

TadejK je napisal(a):

Izguba na koncu ni ravno ogromna (povprečna nakupna cena 1.22, povprečna prodajna 1.17), a vseeno priznam, da sem butec.
 
...in gremo vsi skupaj, prijatelji forumaši: "You are not stupid...it's just a bear market."   :)
bigl sporočil: 18.363
[#375737] 27.11.08 13:39 · odgovor na: anon-163928 (#340472)
Odgovori   +    0

fafel je napisal(a):
Da, da,.....ali bijednog li prometa!
 
Ker Grunfa še ni z borze Alan Ford sprašuje - kaj dogaja?
anon-15342 sporočil: 8.014
[#375755] 27.11.08 13:56 · odgovor na: anon-76818 (#375731)
Odgovori   +    0

Miran77 je napisal(a):
...in gremo vsi skupaj, prijatelji forumaši: "You are not stupid...it's just a bear market."   :)
Bear gor ali dol, v svojih očeh sem butec zato, ker nisem pomislil na možnost, da bi Valant kljub dejstvu, da mu je v tistem trenutku primanjkovalo še 15 mio EUR gotovine za izplačilo dividende, na veliko dokapitaliziral NKBM. Pa jo je, vplačal je največ takoj za Republiko Slovenijo.

Mogoče bo kdo rekel, da tega v opisanih okoliščinah pač res nihče ni mogel pričakovati. A pri upravitelju/skladu, ki je bil letos med največjimi dokapitalizatorji NLB (tudi po 334 EUR) in vplačniki v IPO POSR, čeprav je že takrat vedel, koliko bo potreboval za dividende, bi to možnost vseeno moral dopustiti.
anon-76818 sporočil: 4.031
[#375796] 27.11.08 14:31 · odgovor na: anon-15342 (#375755)
Odgovori   +    0

TadejK je napisal(a):

Bear gor ali dol, v svojih očeh sem butec zato, ker nisem pomislil na možnost, da bi Valant kljub dejstvu, da mu je v tistem trenutku primanjkovalo še 15 mio EUR gotovine za izplačilo dividende, na veliko dokapitaliziral NKBM. Pa jo je, vplačal je največ takoj za Republiko Slovenijo.

Mogoče bo kdo rekel, da tega v opisanih okoliščinah pač res nihče ni mogel pričakovati. A pri upravitelju/skladu, ki je bil letos med največjimi dokapitalizatorji NLB (tudi po 334 EUR) in vplačniki v IPO POSR, čeprav je že takrat vedel, koliko bo potreboval za dividende, bi to možnost vseeno moral dopustiti.
No, razumem, kako je, če si natančen pri svojem delu in jasno, da te moti, če drugi potem niso in dejansko zaserjejo tvoj trud s par nepremišljenimi potezami. To je pač eno od tveganj, ki jo prinaša vlaganje v sklade...Mentalnega profila fond managerja pač nikoli ne moreš popolnoma zapopasti in predvideti, še posebej pa pri nas, ko je cel ta biznis prepleten s politiko in (po moje) politika vsaj včasih tut odloča, kaj se bo kupilo in kdaj, koga se bo dokapitaliziralo itd...Mislim, meni kot totalnemu laiku ni padlo na pamet, da bi s svojimi 500 € sodeloval v dokapih NKBM, NLB ali IPO-ju za POSR, ker je blo jasno, da gre vse samo dol in da čas ni pravi. Zdaj, da pa en Valant, ki se s tem ukvarja profesionalno,ne bi vedel, kaj se je v trenutku omenjenih dokapov in IPO-jev dogajalo na svetovnih borzah in kam gre trend in da bo izgubil milijone - tega ne verjamem. Verjetno je enostavno moral kupiti.Ali pa kupuje na dolgi rok in so mu nihanja +/- 50% brezvezna - saj na koncu bo šlo itak gor :)
anon-24781 sporočil: 3.126
[#375800] 27.11.08 14:33 · odgovor na: anon-15342 (#375755)
Odgovori   +    0

TadejK je napisal(a):

Bear gor ali dol, v svojih očeh sem butec zato, ker nisem pomislil na možnost, da bi Valant kljub dejstvu, da mu je v tistem trenutku primanjkovalo še 15 mio EUR gotovine za izplačilo dividende, na veliko dokapitaliziral NKBM. Pa jo je, vplačal je največ takoj za Republiko Slovenijo.

Mogoče bo kdo rekel, da tega v opisanih okoliščinah pač res nihče ni mogel pričakovati. A pri upravitelju/skladu, ki je bil letos med največjimi dokapitalizatorji NLB (tudi po 334 EUR) in vplačniki v IPO POSR, čeprav je že takrat vedel, koliko bo potreboval za dividende, bi to možnost vseeno moral dopustiti.
 
brez zamere, ampak res si bil butec da si spet nasedel barabi valantu. a mogoče kaj spremljaš junake na kd, kaj pa oni počnejo, da je kd id tako padel. tukaj namreč butec, ki je nasedel njim... za padec delnic v portfelju mi je jasno, zanima me, če so tudi oni kaj mutili s sumljivimi nakupi tako kot valant. da se ne misli gantar znebiti svoje zavožene investicije v itbg preko kdir?
anon-1670 sporočil: 14.712
[#375892] 27.11.08 15:15 · odgovor na: anon-24781 (#375800)
Odgovori   +    0
Ne kje pa pri KD pa ne mutijo;)

Po moje ni upravljalca, ki bi bil 100% pošten in 100% delal v korist sklada.

Morda bi bil TadejK tak ampak žal še ni ustanovil svojega sklada-pa bi se mu to vsekakor splačalo-deset milijonov bi imel kljub krizi v trenutku v portfelju.
V enem letu bi po mojih izračunih pobral pol milijona provizije.
mimoidoci sporočil: 6.048
[#375893] 27.11.08 15:18 · odgovor na: anon-76818 (#375796)
Odgovori   +    0

Miran77 je napisal(a):

No, razumem, kako je, če si natančen pri svojem delu in jasno, da te moti, če drugi potem niso in dejansko zaserjejo tvoj trud s par nepremišljenimi potezami. To je pač eno od tveganj, ki jo prinaša vlaganje v sklade...Mentalnega profila fond managerja pač nikoli ne moreš popolnoma zapopasti in predvideti, še posebej pa pri nas, ko je cel ta biznis prepleten s politiko in (po moje) politika vsaj včasih tut odloča, kaj se bo kupilo in kdaj, koga se bo dokapitaliziralo itd...Mislim, meni kot totalnemu laiku ni padlo na pamet, da bi s svojimi 500 € sodeloval v dokapih NKBM, NLB ali IPO-ju za POSR, ker je blo jasno, da gre vse samo dol in da čas ni pravi. Zdaj, da pa en Valant, ki se s tem ukvarja profesionalno,ne bi vedel, kaj se je v trenutku omenjenih dokapov in IPO-jev dogajalo na svetovnih borzah in kam gre trend in da bo izgubil milijone - tega ne verjamem. Verjetno je enostavno moral kupiti.Ali pa kupuje na dolgi rok in so mu nihanja +/- 50% brezvezna - saj na koncu bo šlo itak gor :)

Miran zapomni si en sam ključni aksiom, ki velja za vse managerje slovenskih finančnih holdingov, za vse slovenske upravitelje, njihove šefe in večino javnosti. Glasi se: "Delnice lahko samo rastejo, še posebej dolgoročno". Od tod tudi propad Istrabenza, težave Merkurja, Pivovarne Laško, domačih bank, vzajemnih skladov, ID-ov, malih varčevalcev, lokal patriotov v NKBM in KRKG in ostalih zaintereseiranih. Za pravilno ugotovitev, da aksiom sploh ne velja, bo potrebna še kakšna generacija in kar nekaj stečajev. Spoznanje pa bo k dotičnim grupacijam prihajalo zelo počasi in zelo postopno.

Takoj za njim je drugi aksiom, ki se glasi: "Prevzemnik vedno plača prevzemno premijo, ki pa mora biti višja od najvišje zgodovinske cene delnice". Ta aksiom je še za malenkost bolj mistično zastavljen in malo manj pomemben. Pri nekaterih bolj naprednih in bolj posvečenih bo padel, ko bo v bližnji prihodnosti nekdo od "greater fools" prevzel Istrabenz z ogromnim diskontom glede na današnjo ceno na borzi. Pa se tega niti ne bo veselil. Tu obstaja sicer še verjetnost stečaja, ki ni povsem zanemarljiva. Vsekakor se ve, da se lastnikom slabo piše, le da oni tega še ne vedo.

  
 
anon-15342 sporočil: 8.014
[#375894] 27.11.08 15:19 · odgovor na: anon-24781 (#375800)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-15342 27.11.2008 15:29

Wytloff je napisal(a):
a mogoče kaj spremljaš junake na kd, kaj pa oni počnejo, da je kd id tako padel. tukaj namreč butec, ki je nasedel njim... za padec delnic v portfelju mi je jasno, zanima me, če so tudi oni kaj mutili s sumljivimi nakupi tako kot valant. da se ne misli gantar znebiti svoje zavožene investicije v itbg preko kdir?
Kolikor vem, KDjevci v tem smislu v IDu niso mutili. Od sivih naložb so bili ob začetku leta iztisnjeni iz obeh zavarovalnic (ADZR, SZZR), a po višji ceni od dotedanjega knjiženja, tako da je VEP zaradi te prodaje zrasel. Poleti so prodali še EGKG, EPRG in RLVG, brez dramatičnih posledic za VEP, so pa s tem prepolovili delež netržnih naložb, kar je vsaj po mojem v redu, tudi za preoblikovanje v vzajemca je to treba narediti. Zdaj sta večji netržni naložbi samo še LMLG in UKIG, prva je precej v riti, za drugo pa bi se po mojem našel kupec.

Njihove največje naložbe so KRKG, MELR, PETG, GRVG, LKPG, TLSG in če pogledaš, kam so šli zadnjih nekaj mesecev tečaji naštetih, je šel tja pač tudi VEP. Je pa tečaj padel še precej bolj kot VEP in zadnje dni je KDIR najcenejši ID. Včeraj se je vseh svojih lotov v svežnju po 4 EUR zlosala NKBM, ki ji očitno res hudo primanjkuje gotovine (pred dnevi je vnovčila tudi vse svoje točke Infond Globala = bivšega IFIR, zato sem tudi pričakoval, da bo ta sklad med prodajalci KRKG, pa so kot kaže denar nabrali iz depozitov in obveznic; bomo videli v novembrskem mesečnem poročilu).

Možnosti, da bi KD Kapital svoj ITBG "uvalil" IDu, pa po mojem ni. Prvič, ta delež tudi pri sedanjem tečaju ITBG predstavlja 55% celotnih sredstev KDIR. Drugič, ID je zadnje tedne pomalem dokupoval GRVG, KBMR, KRKG, LKPG, MELR, PETG in gotovine praktično nima več. In tretjič, pri najemu kredita za nakup delnic bi težko utemeljevali, da gre za zagotavljanje likvidnosti (kar&n bsp;je edino, za kar se skladi smejo zadolžiti; najem posojila za izplačilo že izglasovane dividende pa načeloma lahko tako utemeljuješ).
anon-24781 sporočil: 3.126
[#375929] 27.11.08 15:49 · odgovor na: anon-15342 (#375894)
Odgovori   +    0

TadejK je napisal(a):

Kolikor vem, KDjevci v tem smislu v IDu niso mutili. Od sivih naložb so bili ob začetku leta iztisnjeni iz obeh zavarovalnic (ADZR, SZZR), a po višji ceni od dotedanjega knjiženja, tako da je VEP zaradi te prodaje zrasel. Poleti so prodali še EGKG, EPRG in RLVG, brez dramatičnih posledic za VEP, so pa s tem prepolovili delež netržnih naložb, kar je vsaj po mojem v redu, tudi za preoblikovanje v vzajemca je to treba narediti. Zdaj sta večji netržni naložbi samo še LMLG in UKIG, prva je precej v riti, za drugo pa bi se po mojem našel kupec.

Njihove največje naložbe so KRKG, MELR, PETG, GRVG, LKPG, TLSG in če pogledaš, kam so šli zadnjih nekaj mesecev tečaji naštetih, je šel tja pač tudi VEP. Je pa tečaj padel še precej bolj kot VEP in zadnje dni je KDIR najcenejši ID. Včeraj se je vseh svojih lotov v svežnju po 4 EUR zlosala NKBM, ki ji očitno res hudo primanjkuje gotovine (pred dnevi je prodala tudi vse svoje točke Infond Globala = bivšega IFIR, zato sem tudi pričakoval, da bo ta sklad med prodajalci KRKG, pa so kot kaže denar nabrali iz depozitov in obveznic; bomo videli v novembrskem mesečnem poročilu).

Možnosti, da bi KD Kapital svoj ITBG "uvalil" IDu, pa po mojem ni. Prvič, ta delež tudi pri sedanjem tečaju ITBG predstavlja 55% celotnih sredstev KDIR. Drugič, ID je zadnje tedne pomalem dokupoval GRVG, KBMR, KRKG, LKPG, MELR, PETG in gotovine praktično nima več. In tretjič, pri najemu kredita za nakup delnic bi težko utemeljevali, da gre za zagotavljanje likvidnosti (kar&n bsp;je edino, za kar se skladi smejo zadolžiti; najem posojila za izplačilo že izglasovane dividende pa načeloma lahko tako utemeljuješ).
 
hvala lepa za izčrpen odgovor.
philips sporočil: 6.715
[#375954] 27.11.08 16:06 · odgovor na: anon-15342 (#375894)
Odgovori   +    0

TadejK je napisal(a):

Kolikor vem, KDjevci v tem smislu v IDu niso mutili. Od sivih naložb so bili ob začetku leta iztisnjeni iz obeh zavarovalnic (ADZR, SZZR), a po višji ceni od dotedanjega knjiženja, tako da je VEP zaradi te prodaje zrasel. Poleti so prodali še EGKG, EPRG in RLVG, brez dramatičnih posledic za VEP, so pa s tem prepolovili delež netržnih naložb, kar je vsaj po mojem v redu, tudi za preoblikovanje v vzajemca je to treba narediti. Zdaj sta večji netržni naložbi samo še LMLG in UKIG, prva je precej v riti, za drugo pa bi se po mojem našel kupec.

Njihove največje naložbe so KRKG, MELR, PETG, GRVG, LKPG, TLSG in če pogledaš, kam so šli zadnjih nekaj mesecev tečaji naštetih, je šel tja pač tudi VEP. Je pa tečaj padel še precej bolj kot VEP in zadnje dni je KDIR najcenejši ID. Včeraj se je vseh svojih lotov v svežnju po 4 EUR zlosala NKBM, ki ji očitno res hudo primanjkuje gotovine (pred dnevi je vnovčila tudi vse svoje točke Infond Globala = bivšega IFIR, zato sem tudi pričakoval, da bo ta sklad med prodajalci KRKG, pa so kot kaže denar nabrali iz depozitov in obveznic; bomo videli v novembrskem mesečnem poročilu).

Možnosti, da bi KD Kapital svoj ITBG "uvalil" IDu, pa po mojem ni. Prvič, ta delež tudi pri sedanjem tečaju ITBG predstavlja 55% celotnih sredstev KDIR. Drugič, ID je zadnje tedne pomalem dokupoval GRVG, KBMR, KRKG, LKPG, MELR, PETG in gotovine praktično nima več. In tretjič, pri najemu kredita za nakup delnic bi težko utemeljevali, da gre za zagotavljanje likvidnosti (kar&n bsp;je edino, za kar se skladi smejo zadolžiti; najem posojila za izplačilo že izglasovane dividende pa načeloma lahko tako utemeljuješ).
 
Ali ni Gantar pri kolobocijah z MELR prodal po 38.000 tudi delnice iz VS? Kaj so dobili lastniki točk v zameno? Drago prodane delnice TE Šoštanj (ali neke druge), ki jih je državi prodal holding?
anon-15342 sporočil: 8.014
[#375995] 27.11.08 16:42 · odgovor na: philips (#375954)
Odgovori   +    0

philips je napisal(a):
Ali ni Gantar pri kolobocijah z MELR prodal po 38.000 tudi delnice iz VS? Kaj so dobili lastniki točk v zameno? Drago prodane delnice TE Šoštanj (ali neke druge), ki jih je državi prodal holding?
Zgoraj sem pisal o dogodkih v letošnjem letu, ker je bilo tudi vprašanje nekako tako zastavljeno.

Večino MELR, ki ga imajo zdaj v portfelju IDa, so nakupili od sredine julija lani do marca letos z denarjem, ki so ga dobili 10.07.2007 s prodajo 18000 lotov PETG Istrabenzu po 1000 EUR (to je bilo tisto "pomembno umikanje iz Slovenije", o katerem je takrat nalagal Groznik, prodali so 18000 lotov PETG iz portfelja IDa, 23000 iz Galilea in 9000 iz Rastka, na koncu pa je šla praktično vsa kupnina spet na LJSE).

Strani: 1 2