Izbrani forum: Glavni forum
Izbrana tema: članek Nova obveznost delodajalcev pri dodatnem pokojninskem zavarovanju: rok je, kazni ni
Strani: 1
sporočil: 2.499
KAPITALSKA DRUŽBA d.d.
Evo prejetega zadnjega pisma po emailu, ki govori proti dvigu sredstev in za nadaljevanje varčevanja, ki po donosnosti ne presega niti letne inflacije!
Zakaj se enkratni dvig privarčevanih sredstev ne izplača?
V letu 2011 se izteka deseletno obdobje prvih vplačil premij v pokojninske sklade dodatnega pokojninskega zavarovanja. Večina članov se ne bo upokojila in zato pričela črpati dodatno pokojnino, temveč se spogleduje z možnostjo enkratnega dviga privarčevanih sredstev. Pri odločanju za ali proti predčasnem dvigu sredstev člani pokojninskih skladov najbolj tehtajo finančne posledice predčasnega dviga, vendar to vsekakor ni edini in najpomembnejši argument za nadaljevanje varčevanja v pokojninskih skladih. S predčasnim izplačilom član sklada ne sledi namenu sklenitve dodatnega pokojninskega zavarovanja in se odpove dodatni pokojnini, ki bi jo na podlagi zbranih sredstev (v pretežni meri je plačnik premije delodajalec) prejemal po upokojitvi, poleg pokojnine iz obveznega zavarovanja. Namenska sredstva porabi popolnoma nenamensko (za tekočo potrošnjo) in si tako zniža prejemke po upokojitvi.
Dvig sredstev v enkratnem znesku ter pred upokojitvijo pomeni izredno prenehanje zavarovanja.
Pregled stroškov, ki bremenijo enkraten dvig zbranih sredstev:
* 1 % izredni izstopni stroški
* 25 % akontacija dohodnine
* 16 % poračun dohodnine (predpostavljamo, da bo oseba v najvišjem dohodninskem razredu)
* Skupaj stroški in dohodnina: 42 %
Na Kapitalski družbi smo pripravili informativni izračun, zakaj se tovrstno izplačilo privarčevanih sredstev za zavarovance ne izplača.
Zakaj vam odsvetujemo dvig sredstev pred redno upokojitvijo in nenamensko porabo privarčevanega denarja?
* Z dvigom sredstev bo vaš letni dohodek višji, zaradi česar lahko izgubite pravico do različnih socialnih transferjev (socialna pomoč, otroški dodatek, štipendija, višji znesek za plačilo vrtca, ipd);
* pokojninska renta, ki se izplača iz privarčevanih sredstev, bo v skladu z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini (Ur. l. RS št. 106/2010), obdavčena le polovično;
* vaša privarčevana sredstva so predmet dedovanja;
* vplačila premij s strani delodajalca so bila namenska, s ciljem nadomestitve nižje pokojnine iz obveznega pokojninskega zavarovanja. Pričakovati je, da bodo pokojninske reforme v prihodnosti zmanjševale pokojnine iz obveznega pokojninskega zavarovanja;
* z ustvarjeno višino privarčevanih sredstev in ob upoštevanju prihodnjih donosov ter vplačil, boste privarčevali do upokojitve pomembno vsoto, ki vam bo omogočila izplačevanje dodatne pokojnine;
* predvsem pa se dvig sredstev ne izplača zaradi dohodnine.
Pri odločanju za ali proti predčasnem dvigu sredstev navadno člani pokojninskih skladov resnično najbolj tehtajo finančne posledice predčasnega dviga, vendar to vsekakor ni edini in najpomembnejši argument za nadaljevanje varčevanja v pokojninskih skladih. Z ustrezno davčno politiko pri izplačevanju dodatnih pokojnin iz naslova privarčevanih sredstev prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja bodo člani pokojnisnkih skladov pripravljeni nadaljevati z varčevanjem.
Od 2011 dalje ugodnejša obdavčitev pokojninske rente
Od 1. 1. 2011 velja sprememba Zakona o dohodnini. V davčno osnovo se po novem upošteva samo 50 % dohodka prejetega iz naslova pokojninske rente, ki je bila odmerjena na podlagi prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja.
Pred odločitvijo zberite dovolj informacij
Z večjo informiranostjo članov se zmanjšuje zanimanje za predčasne dvige privarčevanih sredstev iz skladov dodatnega pokojninskega zavarovanja. Ob predstavitvi vseh posledic predčasnega dviga sredstev so tako vodstva večine podjetij kot tudi predstavniki sindikatov zavzeli stališče, da svojim zaposlenim ne bodo priporočali predčasnih dvigov sredstev, ki so se nabrala na njihovih računih za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje.
www.kapitalska-druzb...ca?aid=481
Evo prejetega zadnjega pisma po emailu, ki govori proti dvigu sredstev in za nadaljevanje varčevanja, ki po donosnosti ne presega niti letne inflacije!
Zakaj se enkratni dvig privarčevanih sredstev ne izplača?
V letu 2011 se izteka deseletno obdobje prvih vplačil premij v pokojninske sklade dodatnega pokojninskega zavarovanja. Večina članov se ne bo upokojila in zato pričela črpati dodatno pokojnino, temveč se spogleduje z možnostjo enkratnega dviga privarčevanih sredstev. Pri odločanju za ali proti predčasnem dvigu sredstev člani pokojninskih skladov najbolj tehtajo finančne posledice predčasnega dviga, vendar to vsekakor ni edini in najpomembnejši argument za nadaljevanje varčevanja v pokojninskih skladih. S predčasnim izplačilom član sklada ne sledi namenu sklenitve dodatnega pokojninskega zavarovanja in se odpove dodatni pokojnini, ki bi jo na podlagi zbranih sredstev (v pretežni meri je plačnik premije delodajalec) prejemal po upokojitvi, poleg pokojnine iz obveznega zavarovanja. Namenska sredstva porabi popolnoma nenamensko (za tekočo potrošnjo) in si tako zniža prejemke po upokojitvi.
Dvig sredstev v enkratnem znesku ter pred upokojitvijo pomeni izredno prenehanje zavarovanja.
Pregled stroškov, ki bremenijo enkraten dvig zbranih sredstev:
* 1 % izredni izstopni stroški
* 25 % akontacija dohodnine
* 16 % poračun dohodnine (predpostavljamo, da bo oseba v najvišjem dohodninskem razredu)
* Skupaj stroški in dohodnina: 42 %
Na Kapitalski družbi smo pripravili informativni izračun, zakaj se tovrstno izplačilo privarčevanih sredstev za zavarovance ne izplača.
Zakaj vam odsvetujemo dvig sredstev pred redno upokojitvijo in nenamensko porabo privarčevanega denarja?
* Z dvigom sredstev bo vaš letni dohodek višji, zaradi česar lahko izgubite pravico do različnih socialnih transferjev (socialna pomoč, otroški dodatek, štipendija, višji znesek za plačilo vrtca, ipd);
* pokojninska renta, ki se izplača iz privarčevanih sredstev, bo v skladu z Zakonom o spremembah in dopolnitvah Zakona o dohodnini (Ur. l. RS št. 106/2010), obdavčena le polovično;
* vaša privarčevana sredstva so predmet dedovanja;
* vplačila premij s strani delodajalca so bila namenska, s ciljem nadomestitve nižje pokojnine iz obveznega pokojninskega zavarovanja. Pričakovati je, da bodo pokojninske reforme v prihodnosti zmanjševale pokojnine iz obveznega pokojninskega zavarovanja;
* z ustvarjeno višino privarčevanih sredstev in ob upoštevanju prihodnjih donosov ter vplačil, boste privarčevali do upokojitve pomembno vsoto, ki vam bo omogočila izplačevanje dodatne pokojnine;
* predvsem pa se dvig sredstev ne izplača zaradi dohodnine.
Pri odločanju za ali proti predčasnem dvigu sredstev navadno člani pokojninskih skladov resnično najbolj tehtajo finančne posledice predčasnega dviga, vendar to vsekakor ni edini in najpomembnejši argument za nadaljevanje varčevanja v pokojninskih skladih. Z ustrezno davčno politiko pri izplačevanju dodatnih pokojnin iz naslova privarčevanih sredstev prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja bodo člani pokojnisnkih skladov pripravljeni nadaljevati z varčevanjem.
Od 2011 dalje ugodnejša obdavčitev pokojninske rente
Od 1. 1. 2011 velja sprememba Zakona o dohodnini. V davčno osnovo se po novem upošteva samo 50 % dohodka prejetega iz naslova pokojninske rente, ki je bila odmerjena na podlagi prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja.
Pred odločitvijo zberite dovolj informacij
Z večjo informiranostjo članov se zmanjšuje zanimanje za predčasne dvige privarčevanih sredstev iz skladov dodatnega pokojninskega zavarovanja. Ob predstavitvi vseh posledic predčasnega dviga sredstev so tako vodstva večine podjetij kot tudi predstavniki sindikatov zavzeli stališče, da svojim zaposlenim ne bodo priporočali predčasnih dvigov sredstev, ki so se nabrala na njihovih računih za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje.
www.kapitalska-druzb...ca?aid=481
Strani: 1
