Strani: 1 2

0513ANITO sporočil: 10.825
[#2679381] 17.10.17 18:14 · odgovor na: Endimion (#2679368)
Odgovori   +    0
[Endimion]
Bravo, dajva zdajle to v kontekst onega tvojega, kjer sem izpadel BUTELJ

Skratka, ti stokaš ker država v groju pobere od Tvoje firme in tebe kot lastnia v groju pobere 39,25% ustvarjenega brutto dobička tvoje firme....

In potem greš za investicijo tvoje firme po denar na banko in državni podjetniški sklad?

I rest my case o preudarnih varčnih bogaboječih nemšk... ups, slovenskih podjetnikih.

No kdo je butelj? Jaz, ali oni, ki je svojo firmo izcuzal, zdaj pa hodi naokoli in prosjači banko za kredit za emmm... nepremičnino, in svoje bo dodala država, ta ista, ki si jo prej označil za pogoltno?

Pazi na likvidnost. Nisi Bine Kordež
No..konkretno podjetniški sklad da razliko med tržno obrestno mero in njihovo...V mojem primeru konkretno 1,05% (ja to je razlika oz to nudi sklad). V mojem primeru je to cca 1000€ na leto obrestne razlike.

In pa 60% garancije za kredit....Kar pa ne pomeni, da nisem kredita zavaroval podolgem in počez. Šele, ko ti zadnje gate slečejo z riti, stopi v veljavo garancija sklada.

Pa ne boj se za mojo likvidnost...ne bo ti potrebno vskočiti kot davkoplačevalcu za moje pufe. (tako kot si pri Kordežu).

Firme pa če hočejo rast morajo od nekje nabrat sredstva... In naš uložek v lastno firmo je kumulativno cca 10 zaporednih dobičkov, a se ti to zdi malo za majhno privat firmo. Bi ti vezal svoja sredstva za 10 let?
Endimion sporočil: 10.312
[#2679437] 17.10.17 22:54 · odgovor na: 0513ANITO (#2679381)
Odgovori   +    1
[0513ANITO]
No..konkretno podjetniški sklad da razliko med tržno obrestno mero in njihovo...V mojem primeru konkretno 1,05% (ja to je razlika oz to nudi sklad). V mojem primeru je to cca 1000€ na leto obrestne razlike.

In pa 60% garancije za kredit....Kar pa ne pomeni, da nisem kredita zavaroval podolgem in počez. Šele, ko ti zadnje gate slečejo z riti, stopi v veljavo garancija sklada.

Pa ne boj se za mojo likvidnost...ne bo ti potrebno vskočiti kot davkoplačevalcu za moje pufe. (tako kot si pri Kordežu).

Firme pa če hočejo rast morajo od nekje nabrat sredstva... In naš uložek v lastno firmo je kumulativno cca 10 zaporednih dobičkov, a se ti to zdi malo za majhno privat firmo. Bi ti vezal svoja sredstva za 10 let?
OK, pa poreziirajva kaj o tej operaciji in povezani na izplačilo dobička veva do zdaj, pa me popravi če se motim.

1. V prvem postu si se hudoval nad 39.25% skupne batine, ki jih izplača tvoje podjetje, in potem še ti kot lastnik od vsakega ustvarjenega evra dobička, pri čemer si explicitno napisal, DA IZPLAČUJETE dobičke ustvarjene v letu 2007 in 2008.

2. v Tem postu sedaj, trdiš da je bil vaš/tvoj vložek 10 zaporednih dobičkov firme. Skratka dobička to podjetje ni izplačevalo.

Kaj torej velja? Saj možno je oboje, ne rečem. izplačilo delnega dobička. Ampak Če si si več ven vzel, si v kumulativi plačal več davka ti. Firma je DDPO plačala ne glede na to, a si ti dobiček pobral ven ali ne.

3.Praviš da je šlo za 100.000 kredita, in da je banka zahtevala 3x zavarovanje, šele potem, pa je pristopil SPS, ti kril del obresti, v tvojem primeru v celoti 1000€ letno, obenem pa dozavaroval to tvojo obveznost v višini 60%. v sumi je ta moment ta tvoj puf zavarova v groju 360%.

Seveda banka ne bo palila vseh 300%. če jutri kot podjetje crknete, bo banki sps dal 60%, ostalo se bo banka poplača iz ostalih zzavarovanj.

Banka je pri tej operaciji vedela, da bi lahko ali pa da bo neodplačni del kredita zavarovan 60% s strani SPS. Zakaj zahteva po 300% zavarovanja celote?

Smielna razloga sta dva. Hudo tvegan projekt.

In kurčeva kvaliteta zavarovanja.Ti lahko (vsaj v teoriji) posojilo zavaruješ s terjatvami do strank? Ampak je kumulativa tega lahko pprecej višja od tega kar ti bo banka posodila, ker je tveganje izterljivosti te terjatve potem njeno. ne več Tvoje. LAhko ga zavaruješ tudi z obveznicami Agrokorja, a si lahko misliš kako karjolo teh papirjev bi bil dandanes rabil. Skratka gro zavarovanja je odvisen tudi od tega kaj banki v zavarovanje sploh ponudiš.

Da pa s tvojimi bilancami navkljub bojda zpričani AAA boniteti (Glede na bisnode praktično taka podjetja nimajo opcije bankrotiranja, oziroma je možnost njenih NPL jev manjša od 1% (Skratka ste kreditno močni tako kot gospodinjstva, ki vse pufe res vrnejo, ozirova veliko veliko večino njih, poglej bilance bbank pa poglej koliko rezervacij in slabitev imajo izoblikovane za sektor gospodinjstev) nekaj vseeno ni v redu pa je tvoja trditev da si zaradi 1000€ obrestne razlike letno, vložil čas in denar za vprego SPS-a. 1000 € letno je ušivih 80€ na mesec! Malo boljša fasnga v sparu v Nedeljo dopoldne, sploh če se kaj roštilja. Skratka, tudi za še tako majhno podjetje, to NE BI SMEL BIT PROBLEM. če vas je v firmi deset, bi imel vsak zaposleni na tej razliki okoli 4€ nižjo netto plačo. to je tako bolano majhna cifra,da bi jo lah ti kot lastnik kar pojedel. Razen če to zate ni bolano majhna cifra.

To Tvoje podjetje ima najmanj 300 jurjev premoženja. Če je vsa zavarovanja za kredit dalo podjetje.

Pa vseeno sklepam, da ste manjše podjetje. Recimo pri nas so kupili lani dva Toyodina obdeovalna centra (pol mio vsak) samo zato, da jih lahko potencialnim strankam pokažemo v novem salonu strojev. Saj če je stranki všeč (Delale te mašine nikol niso, mal jih v prazno laufamo, za demontracijo) jo lah kupi, pa odpelje. A do nadaljnega so kar not. In ni na puf kupljeno... free cash flow.

Ampak kar si do zdaj povedal, mi diši, da sicer zdaj vse izgleda lepo in prav. A v primeru asimetričnega šoka po tvoji branži, si pa podjetje lahko zelo izpostavil. In Če se izdie, super, Če pa se ne bo, boste imeli pa lahko da precej težav.

Tveganje si si sicer znižal, zaradi SPS-a. Ampak potemtakem si tveganje socializiral. SPS dobiva denar od EU in proračuna. Najprej ti država dobesedno časti obresti, in potem še jamči za tvojo svobodno gospodarsko pobudo.

Da je za državo ta tvoja operacija nevtralna,mora to tvoje podjetje izplačati 1000/0,3925 = 2547€ brutto ustvarjenega dobička TEBI. Samo v tem primeru namreč dobi 1000€ DDPO in KAPDOB nazaj. če izplača več, je v plusu, če izplača manj, ti davkoplačevalci obresti častimo. Plače in prispevki si do zdaj nakazoval, in nimajo veze s to tvojo oziroma vašo operacijo širjenja.

Omenil si da so šli vsi zadržani dobički v kapital. Bilančni dobiček je v BS vedno sestavni del kapitala. Od nekdaj. Firma ima denimo 10000€ osnovnega kapitala in v letu ustvari še 5000 tekočega dobička. V BS se pod kapital šteje 15000. Na levi strani pa imava premoženje. Teh 5.000€ je lahko denar na računih, lahko je kupljen avtomobil (ki se bo amortiziral v prihodnjih letih, in ti kasneje najedal dobiček, lahko so terjatve do strannk. Lahko so kupljeni vrednostni papirji, lahko je zaloga repromateriala... Ti fakturirano imaš dobiček, le da ga izplačat ne moreš, ker ni realiziran. In podjetja za razliko od države oddajajo fakturirano realizacijo. Tako da samo iz podatka da ste v firmi pustil 10 let dobičkov, ne pomeni da so vsi ti dobički v obliki nekih likvidnih sredstev.

Skratka, vso srečo, samo številke in ono kar pišeš nekako ne pridejo najbolj skupaj. Vseeno pa good luck.

Maribor je fasal sedem komadov. od Liverpoola. Jaz sem pokasiral večernje mamile. time for some shut eye :)
FIN-206315 sporočil: 67
[#2679481] 18.10.17 11:03 · odgovor na: smity (#2679133)
Odgovori   +    0
Bravo smity, tako se govori! In cenim, da si navedel, da si zaposlen v privatnem sektorju, ne javnem. Vendar si pozabil napisati, koliko posla si že "naredil". Koliko poslovnih priložnosti našel, koliko delovnih mest odprl, koliko ljudi zaposlil? Koliko ljudi si imel na plačilni listi, ko se posli nisi zaprli, pričakovanja niso uresničila, priliva ni bilo, ti pa si imel zaposlene za vratom in plačilni dan za vogalom? Kolikokrat si moral kolebati med vložiti v investicijo s katero bi pridobil ali ohranil posel in med tem, da plačaš zaposlene v tekočem mesecu, naslednji mesec ali kvartal pa mogoče posla ne bo več, vse skupaj pa začinjeno z banko, ki ni ti želela dati kredita?
Zato vsi tisti, ki "odklopite" ob 3 ali 4 (ali kasneje, se opravičujem izjemam), ko boste lahko odgovorili z DA na nekaj zgornjih vprašanj, potem komentirajte obseg del in nalog podjetnika.
Seveda, takega, ki plačuje davke in prispevke. By the book...

Strani: 1 2