Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Odločali o katexitu, dobili Katienanmen

Strani: 1 2

anon-15342 sporočil: 8.014
[#2676945] 04.10.17 10:30 · odgovor na: najobj (#2676940)
Odgovori   +    2
[najobj]
... ja, zato pa sem zgoraj napisal "brez strinjanja vpletenih", ker se brez strinjanja Gorbačova in drugih šefov partije razpad SSSR brez vojne ziher ne bi zgodil ...
Že, ampak kaj je bil potem Gorbačov - kronani osel (glej npr. točko 4 tukaj: forum.finance.si/?m=...828&single ) ali razumnik?
najobj sporočil: 31.933
[#2676948] 04.10.17 10:33 · odgovor na: anon-15342 (#2676945)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: najobj 04.10.2017 10:35
[TadejK]
> [najobj]
> ... ja, zato pa sem zgoraj napisal "brez strinjanja vpletenih", ker se brez strinjanja Gorbačova in drugih šefov partije razpad SSSR brez vojne ziher ne bi zgodil ...
Že, ampak kaj je bil potem Gorbačov - kronani osel (glej npr. točko 4 tukaj: forum.finance.si/?m=...828&single ) ali razumnik?
... eh, kdo sem jaz, da sodim ...

P.S.: glede na razmere in obljube Američanov je takrat Gorbačov bil razumnik, če pa pomislim, kaj danes na njihovih mejah Rusom delajo Američani, pa je bil kronan osel, jebiga ...
bc123a sporočil: 48.253
[#2676964] 04.10.17 11:08 · odgovor na: anon-15342 (#2676945)
Odgovori   +    0
[TadejK]
> [najobj]
> ... ja, zato pa sem zgoraj napisal "brez strinjanja vpletenih", ker se brez strinjanja Gorbačova in drugih šefov partije razpad SSSR brez vojne ziher ne bi zgodil ...

Že, ampak kaj je bil potem Gorbačov - kronani osel (glej npr. točko 4 tukaj: forum.finance.si/?m=...828&single ) ali razumnik?
Razlika je seveda ta da je bila v casu Gorbacova SZ se vedno prakticno totalitarna komunisticna drzava.

Kataloncem v spaniji znotraj EU nic ne manjka, in tezko utemeljijo teznje po odcepitvi z "zato ker bi radi", kaj sele "ker nocemo placevati zveznih davkov".
crt sporočil: 27.235
[#2676976] 04.10.17 11:32 · odgovor na: bc123a (#2676964)
Odgovori   +    6
Zadnja sprememba: crt 04.10.2017 11:33
[bc123a]
Razlika je seveda ta da je bila v casu Gorbacova SZ se vedno prakticno totalitarna komunisticna drzava.

Kataloncem v spaniji znotraj EU nic ne manjka, in tezko utemeljijo teznje po odcepitvi z "zato ker bi radi", kaj sele "ker nocemo placevati zveznih davkov".
ahem... slippery slope :)

(slovenija je sla iz juge zakaj? zaradi brutalne diktature? katere brutalno moc vidimo po tem, kako razmeroma enostavno je bilo iti ven?)
0430ABAKU sporočil: 1.785
[#2676978] 04.10.17 11:36
Odgovori   +    3
Pri teh kretenskih odločitvah, bi se morali spustiti nivo nižje in začeti pri temeljih z vprašanji, kot sta:
* ali so ljudje zaradi države ali je država zaradi ljudi?
* ali so ljudje zaradi zakonov ali so zakoni zaradi ljudi?

Za naravne zakone bi res lahko rekli, da so ljudje zaradi zakonov in se jim je treba (oziroma se jim moramo) absolutno pokoravati.

Za pravniško zakonodajo je zagotovo obratno. Zakoni so zaradi in za ljudi, nikakor ne obratno. To pomeni, če se zbere dovolj ljudi, ki bi radi drugačen zakon, se pač spremeni zakon in ne ljudi.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2676997] 04.10.17 12:18 · odgovor na: bc123a (#2676964)
Odgovori   +    13
[bc123a]
Kataloncem v spaniji znotraj EU nic ne manjka, in tezko utemeljijo teznje po odcepitvi z "zato ker bi radi", kaj sele "ker nocemo placevati zveznih davkov".
Ne, saj tudi Kurdu v Turčiji in Palestincu v Izraelu "nič ne manjka", če je absolutno ubogljiv in nikoli ne ugovarja vojaško oboroženim policistom. Pa kot pravi Črt, tudi Slovencem v Jugi in Škotom v VB po tej logiki "nič ni manjkalo".
kzupanc sporočil: 10.519
[#2677008] 04.10.17 12:47
Odgovori   +    0
Se strinjam v celoti. Lepo napisano in utemeljeno.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2677010] 04.10.17 12:58 · odgovor na: Gustl (#2676831)
Odgovori   +    1
Glede naslova se mi gustlovi argumenti zdijo precej dobri. Ob tem, da mi je Tadejev članek eden najboljših. Sam naslov res ne potegne k branju, če začneš s Katie...kot neka Katja ali kaj že...Mogoče bi bolj pritegnilo Tien an Kat :)
kzupanc sporočil: 10.519
[#2677015] 04.10.17 13:10 · odgovor na: najobj (#2676948)
Odgovori   +    2
[najobj]
> [TadejK]
> > [najobj]
> > ... ja, zato pa sem zgoraj napisal "brez strinjanja vpletenih", ker se brez strinjanja Gorbačova in drugih šefov partije razpad SSSR brez vojne ziher ne bi zgodil ...

> Že, ampak kaj je bil potem Gorbačov - kronani osel (glej npr. točko 4 tukaj: forum.finance.si/?m=...828&single ) ali razumnik?

... eh, kdo sem jaz, da sodim ...

P.S.: glede na razmere in obljube Američanov je takrat Gorbačov bil razumnik, če pa pomislim, kaj danes na njihovih mejah Rusom delajo Američani, pa je bil kronan osel, jebiga ...
Ej, taje pa premočna! Kaj le delajo Američani Rusom? Kaj bi šele bilo, če bi vsem muslimanom, pa baltskim narodom, Ukrajincem itd. preprečevali osamosvojitev? A si kdo predstavlja? In največ hudega so muslimanskim narodom južno od Rusije delali prav Rusi. Kot tudi Baltom, Ukrajincem in še komu. Američani so bili po večini v njihovih očeh božji poslanci.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2677017] 04.10.17 13:18 · odgovor na: crt (#2676976)
Odgovori   +    4
[crt]
> [bc123a]
> Razlika je seveda ta da je bila v casu Gorbacova SZ se vedno prakticno totalitarna komunisticna drzava.
>
> Kataloncem v spaniji znotraj EU nic ne manjka, in tezko utemeljijo teznje po odcepitvi z "zato ker bi radi", kaj sele "ker nocemo placevati zveznih davkov".

ahem... slippery slope :)

(slovenija je sla iz juge zakaj? zaradi brutalne diktature? katere brutalno moc vidimo po tem, kako razmeroma enostavno je bilo iti ven?)
O pa ja!

Imam pa izkušnje od takrat in je to popolno potvarjanje zgodovine!

Zelo težko in nevarno je bilo iti ven.

In ja, diktatura je postajala vse bolj brutalna in nora in v nasprotju z logiko razvoja demokracije in neprednega Zahoda.
kzupanc sporočil: 10.519
[#2677021] 04.10.17 13:21 · odgovor na: anon-15342 (#2676997)
Odgovori   +    3
[TadejK]
> [bc123a]
> Kataloncem v spaniji znotraj EU nic ne manjka, in tezko utemeljijo teznje po odcepitvi z "zato ker bi radi", kaj sele "ker nocemo placevati zveznih davkov".

Ne, saj tudi Kurdu v Turčiji in Palestincu v Izraelu "nič ne manjka", če je absolutno ubogljiv in nikoli ne ugovarja vojaško oboroženim policistom. Pa kot pravi Črt, tudi Slovencem v Jugi in Škotom v VB po tej logiki "nič ni manjkalo".
No, Slovencem je takrat marsikaj manjkalo. To pa že vem. Če ne bi manjkalo, bi takrat tudi mi, ki smo bili med prvimi ZA odcepitev, ostali zagovorniki nekakšne konfederacije v Jugi. Kot so bili do konca pripadniki ZSMS, ZKS, SZDL in njihovi somišljeniki.
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2677029] 04.10.17 13:49 · odgovor na: bc123a (#2676882)
Odgovori   +    3
[bc123a]
> [FrRoSt]
> Evropa tudi ni razumela Knina. Zato ker: vsa Evropa se je povezovala, tam pa se je neka Kninska krajina odcepila. Zato zadeve niso razumeli. Za povrhu pa gre še za neko kamniti krajino. Vendar se je to dogajalo izven evrope. In to je pomembno.
>
> Katalonija pa se dogaja ZNOTRAJ Evrope. In vsi so posrani in tiho kot Miši. Tiho kot miši! In se sklicujejo, da je to španski notranji problem. In zadeva je res podobna in spominja na Pandorino skrinjico....
Lej. Evropa z 27 entitetami je prakticno ungovernable. Ce se zacejo te entitete drobit na razne Katalonije, pa Galicije, pa Kastelanije, pa Padanije - potem bomo dobili Evropo ki bo cisti babilon.

In ce bodo vsi ti zahtevali se svoje lokalne jezike v uradnem delovanju EU, potem smo pa res fucked. Sploh ce bo kak pameten Francoz pogruntal, da ob odhodu UK ni vec razloga, da je anglescina eden izmed uradnih jezikov, a ne.

EU je dobro delovala dokler je imela tam 10, 15 clanic. Sedaj je ze cisti dizaster politicne korektnosti. Ker da formalno slovenci glih tako moramo meti 1 sekretarja kot 10x vecje drzave.

Skratka podpirati katalonsko neodvisnost je sicer full vsecna pozicija, ob kateri lahko gotovo clovek spi z mirno vestjo, za razliko od bc123a, ki se premetava in sprasuje, koliko garbanja babic na voliscih je se dovoljeno da ni prevec :)

Prakticno stalisce pa to ni in to vsi ki racionalno politicno razmisljamo verjetno vemo.

K temu pride se pozicija EU, ki pravi da mora EU delovati tako da je cist vseeno ce so Katalonci del Spanije, ali pa del Avstrije. Ker da morajo imeti iste pravice. Kar je sicer razumna in vsecna pozicija, samo kriz je v tem, ker Katalonci tega ne sprejemajo.
Glej: Če hočeš rešiti problem, ga moraš najprej pravilno Razumeti in detektirati. Zaznati!
Potem pa lahko razpravljaš o možnih potezh in rešitvah. :)

Ne vem, za kaj se točno gre in kaj točno zahtevajo. Tako daleč pač pripeljejo zadeve, ko gredo že predaleč. Saj sam niti ne podpiram katalonske neodvisnosti. Vendar očitno niso zadovoljni s svojim statusem in statusem do Španske države. In če ti hočeš nekaj doseči, tudi znotraj EU, z birokrati in ostalo EU komisijo in administracijo, moraš v tem primeru pač delovati preko države, v konkretnem primeru preko Španske.

In zadeva me veliko bolj kot na kninsko krajino spominja na slovenijo. Majhna deželica, gospodarsko zelo nadpovprečna v državi, ki noče plačevati zveznih davkov!? :) Te to na kaj spominja!?

Če bi zadevo prej uredili in morda nekako povečali Katalonsko avtonomijo, če bi se poskušali poslušati, pogovarjati in sodelovati, bi bila zadeva sedaj veliko bolj drugačna. Zdaj pa je prestopila tisto rdečo črto dobrega okusa, kjer nihče noče več popustiti. Ker umik in korak nazaj bi pomenilo popuščanje in poraz. :)

Če nočejo bikoborb, jih pač nočejo. Pika. Saj okoli teh bikoborb je bilo veliko polemiziranega že ob vstopu Španije v EU. :) A so si jih izborili. Da pa sedaj s tem posiljujejo, je pač malo pase. Se ti ne zdi!?

EU pa tihi kot MIŠI! In to je notranji problem Španije! :) Da ja ne potrebno poslatu še Evropske Policije, če jih bo Španska premalo prebutala. In da še kakšna drug regija iz skrinjice ne bo skočila ven. :)

Še ko gre za slovenske medvede, se iz Evrope oglašajo, da medvedi niso slovenski, ampak evropski. :) Zdaj, pri kataloniji so pa TIHO KOT MIŠI!

Ne misli, da me kaj moti, da so naši medvedi tudi Evropski. :) Ker tudi pri nas bi se takoj našli ljudje, ki bi jih primerno omejili in zmanšali do iztrebitve. Potem je pa še samo korak do Nemčije, kjer še po gozdu pograbijo in pometejo. :)
Še ene normalne naselitve in populacije risa nismo sposobni izvesti. Še osamosvojiti se ne bi mogli več. Smo pač vzeli zadnji vlak. Za Katalonce pa, veliko sreče, pameti in tudi nekaj podpore. Do prave meje. :)
0430ABAKU sporočil: 1.785
[#2677037] 04.10.17 14:15 · odgovor na: anon-333107 (#2676879)
Odgovori   +    2
[FrRoSt]
Evropa bo morala razumeti in doumeti, da je sestavljena drugače. Ne samo iz držav, ampak tudi iz Regij in te regije imajo neko svojo kulturo in identiteto. In ta identiteta teh regij ni in ne sme biti ovira za Evropa, ampak je to ravno tista posebnost, ki Evropo bogati in jo dela zanimivo in privlačno.
Pred časom se je v EU veliko govorilo o Evropi regij.
Pri nas se je takrat na to gledalo optimistično, češ da bodo Korošci spet malo bolj Slovenci in malo manj Avstrijci.

Po mojem pa smo to vse razumeli čisto narobe.
EU je s poimenovanjem regija mislila naddržavo in ne poddržavo. V stilu: regija Višegrajska skupina, regija centralna Evropa, regija Skandinavija.
Zelo verjetno pa je šlo za to, da jim je bilo malo prehudo, da je EU z dobrih 12 članic narasla skoraj na 30, od katerih je večina "žepnih" državic in je nezaslišano, da bi jim dali enak glas kot ga imata Nemčija ali Francija. Zato, marš v regijo 5 držav in nastopajte skupaj.

Da bi dali avtonomijo manjšim regijam, pa je prevelika utopija. Ogromno oblastnežev s tem izgubi prevelik del oblasti, če bi se drobilo. Kdor pa oblast ima, se je praviloma ne pusti vzeti kar tako. Volitve bi že davno prepovedali, če bi lahko kaj spremenile (M.T.).

Zaradi tega kazen po EU merilih mora biti. Najbolj prefinjena kazen je, če se neka regija odcepi, kljub temu, da je bila dolga desetletja v EU in ima zagotovo z EU popolnoma harmonizirano zakonodajo, naenkrat postane outsider. Vključi pa se izredno težko, saj jo lahko druga odcepljena stran do onemoglosti blokira pri tem.
crt sporočil: 27.235
[#2677054] 04.10.17 14:59 · odgovor na: (#2677044)
Odgovori   +    7
Zadnja sprememba: crt 04.10.2017 15:05
[rename]
V Sloveniji JBTZ, na Kosovu so dobesedno s tanki mrcvarili "iredentiste i separatiste"... skratka, "slovenske delnice" niso ravno visoko kotirale na nobeni borzi, remember?
slovenija je v tistem casu imela jbtz kot edini "represivni primer" in je bila s tem zelo, zelo dalec od na primer kosova; kot je bila tudi sicer vecino 1980+ obdobja po standardu in tezi skornja prepoznavno oddaljena od drugih delov juge.

ce bi se kdo od juge odcepljal zaradi zivljenjsko nevzdrznih razmer, bi se kosovo, ne pa slovenija. ravno "enostavnost" (z vsem spostovanjem do mrtvih in poskodovanih) slovenske odcepitve je dokaz, kako ne-totalno-obvladovana je bila slovenija.

ti lahko seveda pripomnis: ampak ker je umrl tito, ki je drzal nazaj srbe, je bil trend, da bi vsi deli juge postali tako obvladovani kot kosovo in zato se je slovenija morala tako rekoc preventivno odcepiti, ker bi kasneje to bilo tezje.

to je lahko res. vsekakor je po moje nemogoce dokazati, da je taka teza brez veze.

however.

odcepitev se tipicno dela, let's be straight about it, iz koristoljublja. ker racunas, da bo pac imel nekaj ali necesa vec kot prej. recimo tega, da "ne bo vec treba placevat beogradu / za nerazvite". oziroma to je marketinsko gibalo. nakar se izkaze, da

- ekonomsko stvari nimajo samo tiste plati, ki si se je veselil in promoviral
- pa se tista, ki si se je veselil, ni cisto taka, kot si si predstavljal
- gre morda bistvo odcepitve iskati v veliki meri v zelji, da zajahajo lokalni carji namesto bolj zobatih federalnih carjev, s katerimi se na federalni ravni niso mogli kosat, zdaj pa bodo bolj obvladovali sceno
- da je to zelja lokalnih carjev, je jasno in razumljivo, v koliksni meri to razumejo tudi drugi, ki se navdusijo nad idejo osamosvojitve, pa highly debatable

(poglej zdaj nazaj in reci, kaj od tega ne velja za slovenijo.)

e sad.

a se lahko prav taksna zgodba ponovi v kataloniji?

absolutno se lahko.

pa ne zdaj to razumet, kot da se te moznosti veselim. samo spilam dezurnega vse ostre robove gledajocega skeptika, kot ponavadi. ne glede na to, da gredo meni tudi vsi preostali lasje pokonci, ko federalci uletijo in garbajo vse po spisku.
crt sporočil: 27.235
[#2677077] 04.10.17 15:44 · odgovor na: crt (#2677054)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: crt 04.10.2017 15:45
speaking of which,

Fabian Eberhard‏Verified account @FabianEberhard 33m33 minutes ago

Breaking: Madrid sends army units to Catalonia.

zaenkrat kao kot logisticni support policiji

www.elconfidencial.c...l_1455021/
bc123a sporočil: 48.253
[#2677139] 04.10.17 21:15 · odgovor na: crt (#2676976)
Odgovori   +    1
[crt]
> [bc123a]
> Razlika je seveda ta da je bila v casu Gorbacova SZ se vedno prakticno totalitarna komunisticna drzava.
>
> Kataloncem v spaniji znotraj EU nic ne manjka, in tezko utemeljijo teznje po odcepitvi z "zato ker bi radi", kaj sele "ker nocemo placevati zveznih davkov".

ahem... slippery slope :)

(slovenija je sla iz juge zakaj? zaradi brutalne diktature? katere brutalno moc vidimo po tem, kako razmeroma enostavno je bilo iti ven?)
Saj slovenska odcepitev ni bila tako krasno utemeljena. Je pa na drugi strani bila bistveno lazje izvedljiva in celo z nekaj podlage v ustavi, zato razlogi niso bili tako strasno pomembni.

Ce pa hoces odcepiti ozemlje ki je ze 300 let znotraj spanije, imas samo malo vec kot polovico prebivalstva, ki dejansko se nacionalno identificira z entiteto ki se odceplja ... no tu pa rabis dobre razloge.

Ce spanija izbruhne v drzavljansko vojno katalonija pa ostane oaza miru in prosperitete, pozrem vse, kar sem napisal tule in na twitterju, brez problema.
bc123a sporočil: 48.253
[#2677153] 04.10.17 21:37 · odgovor na: anon-15342 (#2676997)
Odgovori   +    3
[TadejK]
> [bc123a]
> Kataloncem v spaniji znotraj EU nic ne manjka, in tezko utemeljijo teznje po odcepitvi z "zato ker bi radi", kaj sele "ker nocemo placevati zveznih davkov".

Ne, saj tudi Kurdu v Turčiji in Palestincu v Izraelu "nič ne manjka", če je absolutno ubogljiv in nikoli ne ugovarja vojaško oboroženim policistom. Pa kot pravi Črt, tudi Slovencem v Jugi in Škotom v VB po tej logiki "nič ni manjkalo".
Nja, to s kurdi bo se sranje.

Namesto da bi se zahod naslonil na Assada v boju proti ISISu so se naslonili za kurde, sedaj pa bo tam treba narediti neodvisni Kurdistan. In ne Irak ne Turcija ne bosta tega mirno gledali.

O palestincih v izraelu imam tudi svoje mnenje, ki ni ravno zelo dobro. Sem ga spremenil muchos na slabse od intifade 2001.

Mimogrede, slovenska odcepitev izgleda samoumevna in 100% pravilna samo v vzvratnem ogledalu. Jaz vem da nisem bil 100% preprican da je to bila dobra ideja (pravice glasovanja nisem se imel, verjetno pa bi glasoval za).

Dejstvo pa je, da je slovenska osamosvojitev bila preprosta in prakticno bi bila brez kolateralne skode, ce ne bi bilo akcije JLA. Katalonska odcepitev, kakorkoli bi bila izvedena, z tepezem ob referendumu ali brez, bo imela ogromno kolateralno skodo.
bc123a sporočil: 48.253
[#2677154] 04.10.17 21:38 · odgovor na: crt (#2677054)
Odgovori   +    3
[crt]
ce bi se kdo od juge odcepljal zaradi zivljenjsko nevzdrznih razmer, bi se kosovo, ne pa slovenija. ravno "enostavnost" (z vsem spostovanjem do mrtvih in poskodovanih) slovenske odcepitve je dokaz, kako ne-totalno-obvladovana je bila slovenija.
Tako. Pa se takrat ni bilo cist samoumevno da bo uspela in da ne bomo jedli trave, pa je bilo v primerjavi s katalonskim vozlom res izi-pizi.
bc123a sporočil: 48.253
[#2677160] 04.10.17 21:49 · odgovor na: crt (#2677054)
Odgovori   +    4
[crt]
pa ne zdaj to razumet, kot da se te moznosti veselim. samo spilam dezurnega vse ostre robove gledajocega skeptika, kot ponavadi. ne glede na to, da gredo meni tudi vsi preostali lasje pokonci, ko federalci uletijo in garbajo vse po spisku.
Problem je, da so ljudje v nacionalisticnem zanosu ponavadi polni parol, kot so:

- "samo prek nasih trupel"
- "ce bo treba bomo jedli tudi travo"

potem se pa v praksi izkaze, kako da recem, da so to bile samo vsecne parole in je ze kaksna razbita arkada hud problem, kaj sele zaresna trupla.

Jaz sem sedaj ko sem malo bral o tem kako so izsilili referendum dejansko preprican, da gre za ugrabitev drzave Katalonije s strani lokalne mafije, ki se fura na nacionalizem in si poskusa (ker so zvezde tudi piarovsko v pravi konstelaciji) izbojevati svoj lokalni fevd. Za to so pa pripravljeni zrtvovati tudi naivno prebivalstvo, ki ne razume, da ce reces "samo preko mene mrtvega do volilne skrinjice" da zna kaksna oblast to resno vzeti, kot so zvezni policaji to lepo pokazali v nedeljo.

Kar se mene tice si glavni protagonisti odcepitve cist zasluzijo videti notranjosti zveznega zapora v Madridu.
pelle sporočil: 737
[#2677208] 05.10.17 09:31 · odgovor na: bc123a (#2677160)
Odgovori   +    6
no, no...
Katalonci so bili glavni zagovorniki slovenske odcepitve. Dihali so z nami. Zaslužijo si recipročnost. Če bi bili mi še isti slovenci kot takrat in ne samo še "evropski potrošniki - kupci lidla in spara".
Tako kot je bila v času razpada Jughoslavije za "core EU" pomembna demokracija, ki je za byside efect tudi prinesla novi trg za lidl in spar. V Kataloniji pa byside efecta ni, pa naenkrat tudi democracy naenkrat ni več tako pomembna. Tako da bi lahko sklepali, da je primaren byside efect, potem pa šele pride democracy.
najobj sporočil: 31.933
[#2677217] 05.10.17 10:06 · odgovor na: kzupanc (#2677015)
Odgovori   +    1
[kzupanc]
> [najobj]
> > [TadejK]
> > > [najobj]
> > > ... ja, zato pa sem zgoraj napisal "brez strinjanja vpletenih", ker se brez strinjanja Gorbačova in drugih šefov partije razpad SSSR brez vojne ziher ne bi zgodil ...
>
> > Že, ampak kaj je bil potem Gorbačov - kronani osel (glej npr. točko 4 tukaj: forum.finance.si/?m=...828&single ) ali razumnik?
> ... eh, kdo sem jaz, da sodim ...
>
> P.S.: glede na razmere in obljube Američanov je takrat Gorbačov bil razumnik, če pa pomislim, kaj danes na njihovih mejah Rusom delajo Američani, pa je bil kronan osel, jebiga ...
Ej, taje pa premočna! Kaj le delajo Američani Rusom? Kaj bi šele bilo, če bi vsem muslimanom, pa baltskim narodom, Ukrajincem itd. preprečevali osamosvojitev? A si kdo predstavlja? In največ hudega so muslimanskim narodom južno od Rusije delali prav Rusi. Kot tudi Baltom, Ukrajincem in še komu. Američani so bili po večini v njihovih očeh božji poslanci.
... čuj, premočno je predvsem to justicenow.de/wp-con..._new-1.jpg , kar je čisto nekaj drugega, kot sta se z gentleman's agreement dogovorila Gorbačov in Reagan in kar so naslednje ameriške administracije pregazile v kompletu ... khmm, kar je precej očitno, tudi če ne bi verjel besedam legende en.wikipedia.org/wik...ut_Schmidt nemške politike, ki sem jih pred leti v intervjuju slišal na lastna ušesa in Helmut Schmidt ni bil glih nekdo, ki ne bi bil dobro obveščen in ki bi v svojih častitljivih letih čutil potrebo po laganju nemškemu ljudstvu ...

P.S.: propaganda dela marsikaj in v propagandi so Američani res dobri, ker govoriš o Američanih kot božjih poslancih med silno ogroženimi ruskimi sosedi, ki so jih Rusi pred leti pustili iz SZ samo zato, da bi jih zdaj spet ogrožali ... aja, in na Primorskem je še živih kar nekaj starih ljudi, ki ti bodo znali dosti tega povedat, kaj so v času fašizma z njimi delali Italijani, pa tebi in komu še mlajšemu danes verjetno na kraj pameti ne pade, da bi se Italijanov bal in zaradi tega dovolil glih vsakemu, da v tvojem imenu za svoje interese postavlja rakete na mejo z Italijo, z njimi jezi velikega soseda in v resnici (spet) ogroža tebe ...
anon-333107 sporočil: 8.271
[#2677277] 05.10.17 14:06 · odgovor na: 0430ABAKU (#2677037)
Odgovori   +    0
[0430ABAKU]
> [FrRoSt]
> Evropa bo morala razumeti in doumeti, da je sestavljena drugače. Ne samo iz držav, ampak tudi iz Regij in te regije imajo neko svojo kulturo in identiteto. In ta identiteta teh regij ni in ne sme biti ovira za Evropa, ampak je to ravno tista posebnost, ki Evropo bogati in jo dela zanimivo in privlačno.
Pred časom se je v EU veliko govorilo o Evropi regij.
Pri nas se je takrat na to gledalo optimistično, češ da bodo Korošci spet malo bolj Slovenci in malo manj Avstrijci.

Po mojem pa smo to vse razumeli čisto narobe.
EU je s poimenovanjem regija mislila naddržavo in ne poddržavo. V stilu: regija Višegrajska skupina, regija centralna Evropa, regija Skandinavija.
Zelo verjetno pa je šlo za to, da jim je bilo malo prehudo, da je EU z dobrih 12 članic narasla skoraj na 30, od katerih je večina "žepnih" državic in je nezaslišano, da bi jim dali enak glas kot ga imata Nemčija ali Francija. Zato, marš v regijo 5 držav in nastopajte skupaj.

Da bi dali avtonomijo manjšim regijam, pa je prevelika utopija. Ogromno oblastnežev s tem izgubi prevelik del oblasti, če bi se drobilo. Kdor pa oblast ima, se je praviloma ne pusti vzeti kar tako. Volitve bi že davno prepovedali, če bi lahko kaj spremenile (M.T.).

Zaradi tega kazen po EU merilih mora biti. Najbolj prefinjena kazen je, če se neka regija odcepi, kljub temu, da je bila dolga desetletja v EU in ima zagotovo z EU popolnoma harmonizirano zakonodajo, naenkrat postane outsider. Vključi pa se izredno težko, saj jo lahko druga odcepljena stran do onemoglosti blokira pri tem.
To je vse Res, Lepo in Prav. :)

Vendar to ni bistvo. :) Še blizu ni. :)

Zadeva bi veljala celo za unikum. Morda celo precedens. :) Če se ne bi Škoti že lotili te zadeve. :) Paradoks pa je še v tem, da je zdaj GB izstopila, - hoče izstopit in se lahko referendum na Škotskem ponovi čez nekaj let. Za EU. :)

Samo Angleži in Škoti so skozi te stvari šli že stoletje nazaj. Od magna karte do Rob Roja. Samostojnost Irske, pred stoletjem je terjala žrtve! Danes pa se o Škotski lahko kulturno in demokratično pogovarjajo.

Kaj ja Španija!? Svojega diktatorja in državljansko vojno so dobili že pred ww2. Za razliko od nas, ko je to vzniknilo v ww2. In mi, Slovenci bi na zadevo morali gledati ne samo OBRATNO, ampak tudi NAROBE! Diametralno!!

Mi sko odšli iz Juge in smo se prikjučili EU. Katalonci tega niso mogli. Če so vzeli v EU Bolgarijo in Romunijo, bi bila v EU sedaj tudi Jugoslavija. In mi bi morali delovati še vedno preko Beograda!!??

Saj nisem podrobno spremljal katelonske odcepitve. :) Samo malce preko novic, in še to preko ušes. :) Včeraj sem prebral članek v Delu o izjavi Šp. kralja in na 24ur izjavo Rahoja. :)

Dobro so jim stresli gate, glede na to, da referendum ni niti obstajal in je bil celo protizakonit. :)

Tokrat je šlo za pokrajino!? Za kaj bo šlo naslednjič!? Za kmete!? Zakaj mora biti evropska krava toliko subvencionirana in zakaj mesa ne uvažamo iz tretjih držav!? Morda bodo perkerci naslednji!? Zdaj je konjuktura in zadeve niso kritične. To se lahko v nekaj letih spremeni.

In strijam se z bc123a. Za to je krivo sodstvo! Pravosodje. In seveda tudi Bruseljska Birokracija! Naj se malo več posvetujejo in posvetijo malimi ljudmi. Ne pa, da živijo v svojem balončku, obdani s takimi in drugačnimi lobisti.

Tiho so kot miši! In morda se bomo čez nekaj let spraševali, kdaj in zakaj smo prišli in se znašli v taki Evropi!?

In da! Saj imamo vrhunske pravnike, ki se spoznajo na vso zdodovino UDBE, čeprav takrat sploh še mleka sesali niso, doktorirali so na Harvadu in ne vem še kje!?

Bodo že oni (verjetno) razložili in pojasnili situacijo!? Saj so brihtne Buče. :) Kako lahko nekaj tako neobstoječega in nezakonitega izzove tako burne reakcije!? In zakaj so jim izprašili gate!? :)

Ali bodo tudi oni tiho kot Miši!?? :)

Strani: 1 2