Strani: 1 2

pobalin sporočil: 14.456
[#2610816] 04.08.16 01:29 · odgovor na: anon-268539 (#2610790)
Odgovori   +    2
[komendator]
Za 40 tisočakov pač ne moremo pričakovati senzacije, je pa nekaj.
To se lahko razume kot da je bilo za kolesarjenje na ministrstvu rezerviranih 40 kEUR, kar ni dovolj niti za 1 km steze, zato bodo postavili table. Jaz pa razumem tako, da za kolesarje ne bi bilo nič, če ne bi bila dva zaposlena kolesarja in sta uletela s pravim predlogom v pravem roku za pravo ceno, da se bo tudi ministrstvo lahko ob Tednu mobilnosti malo trkalo po prsih in polnilo kliping v državotvornih medijih in rubrikah.
in verjamem, da bo tudi pri nas še več teh želja in zahtev.
Tudi jaz. Vedno več jih bo in v glavnem bodo neuslišane. Zato pa bo vedno več raznih tabel in podobnih mašil, da bi ljudje živeli pod vtisom, da se premika. Saj je jasno, da ko javni zavod pokaže posnetke novih tabel za kolesarje, večina gledalcev to razume, kot da so uredili kolesarske poti, da je za bicikliste zdaj poskrbljeno. Zakaj mi torej zapravljali milijone, če pa za 40 jurjev dosežeš podoben učinek na večino plebsa?

Zaradi tega močno dvomim, da bodo moji otroci nekoč s svojimi zgodnje-najstniškimi otroki lahko po varnih kolesarskih poteh potovali od Ljubljane do Kranjske gore, Brežic, Maribora ali Portoroža. Bolj verjetno je, da bodo kot gastarbeiterji tako infrastrukturo uporabljali kje drugje. :-(
anon-268539 sporočil: 2.339
[#2610821] 04.08.16 06:34 · odgovor na: pobalin (#2610816)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: anon-268539 04.08.2016 06:39
[pobalin]
> [komendator]
> Za 40 tisočakov pač ne moremo pričakovati senzacije, je pa nekaj.

To se lahko razume kot da je bilo za kolesarjenje na ministrstvu rezerviranih 40 kEUR, kar ni dovolj niti za 1 km steze, zato bodo postavili table. Jaz pa razumem tako, da za kolesarje ne bi bilo nič, če ne bi bila dva zaposlena kolesarja in sta uletela s pravim predlogom v pravem roku za pravo ceno, da se bo tudi ministrstvo lahko ob Tednu mobilnosti malo trkalo po prsih in polnilo kliping v državotvornih medijih in rubrikah.

> in verjamem, da bo tudi pri nas še več teh želja in zahtev.

Tudi jaz. Vedno več jih bo in v glavnem bodo neuslišane. Zato pa bo vedno več raznih tabel in podobnih mašil, da bi ljudje živeli pod vtisom, da se premika. Saj je jasno, da ko javni zavod pokaže posnetke novih tabel za kolesarje, večina gledalcev to razume, kot da so uredili kolesarske poti, da je za bicikliste zdaj poskrbljeno. Zakaj mi torej zapravljali milijone, če pa za 40 jurjev dosežeš podoben učinek na večino plebsa?

Zaradi tega močno dvomim, da bodo moji otroci nekoč s svojimi zgodnje-najstniškimi otroki lahko po varnih kolesarskih poteh potovali od Ljubljane do Kranjske gore, Brežic, Maribora ali Portoroža. Bolj verjetno je, da bodo kot gastarbeiterji tako infrastrukturo uporabljali kje drugje. :-(
Politika na nacionalni in lokalni ravni deluje na določen način in neke investicije so zvezne, druge občinske. Denarja pa manjka. Zakaj, bolje da ne razpravljava.
Sem zelo odločen pri zahtevah po uresničevanju dobrih projektov in zlepa ne zapadem v resignacijo. Je pa potrebna podpora in sodelovanje. Verjamem, da skupaj lahko premaknemo marsikaj in prisilimo odločevalce v ukrepanje.
anon-409644 sporočil: 32
[#2610856] 04.08.16 09:27 · odgovor na: pobalin (#2610816)
Odgovori   +    1
čas vnosa: 04.08.16 09:06
[pobalin]

To se lahko razume kot da je bilo za kolesarjenje na ministrstvu rezerviranih 40 kEUR, kar ni dovolj niti za 1 km steze, zato bodo postavili table.
Hek, hek, sori nekaj se mi je zataknilo v grlu. Ah, ja, spomnil sem se na pobalinsko slovensko javno upravo in na 2 milijonsko (jasno v evrih) investicijo v 1 km kolesarske steze. Da bo joke res dober so naredili kar 3 km takšne steze in da bo joke še boljši, so seveda naredili tudi uvoze k hišam, tako da se večina kolesarjev še vedno vozi po cesti. Užitek pri iskanju skritega zaklada v obliki pojasnil naših birokratskih pobalinov, zakaj je bila ta investicija tako draga, prepuščam tebi. Začneš pa lahko tukaj: val202.rtvslo.si/201...milijonov/
najobj sporočil: 31.941
[#2610863] 04.08.16 09:43 · odgovor na: anon-202165 (#2610783)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 04.08.2016 09:43
[bacco979]
Jah ne vem, jaz v 500 m oddaljeno trgovino grem raje peš, ker je preveč dela z odklepanjem / zaklepanjem + pospravljanjem kolesa. Jebiga, stanujem v bloku.

Dvosmerne ceste pa v glavnem imamo z ločenimi smernimi pasovi, sploh tam kjer so tudi kolesarske steze. Tega kar bi ti rad pa nisem videl še nikjer. Če pa že je dvosmerna kolesarska steza je tudi primerno široka in ločena od ceste. Je pa zadeva dokaj nepraktična za mesta.

A pri rdeči luči na semforju čakaš, čeprav ni nikjer nikogar?
... OK, sicer ne vem, na kaj misliš, da bi jaz rad, pa tega nisi videl še nikjer, ker ne bi rad nič posebnega, ampak bi samo rad, da bi se enako kot z avtomobilom na dvosmernih cestah lahko tudi s kolesom na kolesarskih stezah svobodno vključeval v promet v levo in v desno, ne pa da bi moral iti peš in kolo potiskat zraven sebe, če bi iz hiše hotel iti v levo ali pa ko kar naenkrat kolesarske steze v "mojo" smer zmanjka, cesta pa je preozka in zato prenevarna, da bi se brez strahu vozil po njej ...

P.S.: na večini ožjih regionalnih cest ni nobenih črt, pa se avtomobilisti komot vozijo en mimo drugega in tudi še nisem slišal, da bi pred sprejetjem totega butastega enosmernega zakona med nasproti vozečimi kolesarji na kolesarskih stezah prihajalo do hudih prometnih nesreč s smrtnimi izidi in težko poškodovanimi, da bi bilo zato treba dvosmerno vožnjo prepovedati in "kriminalcem" na kolesih groziti z astronomskimi kaznimi ...
najobj sporočil: 31.941
[#2610868] 04.08.16 09:59 · odgovor na: anon-268539 (#2610787)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 04.08.2016 10:00
[komendator]
V bistvu si delno že sam odgovoril: pri najvišjih hitrostih, na avtocestah, so pasovi tudi fizično ločeni, z ograjo,.. in avtoceste so nek približek ideala in odgovor na zahteve sodobnega prometa. Seveda zasedajo ogromno prostora in drage so. Drugje se moramo zadovoljiti s talnimi označbami...
... evo, lahko me imaš za pretirano staromodnega, ampak totega ideala z avtocestami oziroma zgolj enosmernimi cestami v mestu(!) si jaz ne znam predstavljati, ker bi bila za prebivalce mobilnost zaradi neskončnih obvozov dobesedno onemogočena oziroma pripeljana do absurda ...
Podobna logika vlada tudi v kolesarskem okolju: kjer je možno, so dovolj široke, označene in namenjene kolesarjem, bodisi enosmerne, ali dvosmerne.
Strinjam se, da je v določenih primerih kolesarjenje strogo po predpisih lahko tudi težko oz. sploh nemogoče.
... ja, le da so predpisi za avtomobiliste in kolesarje enako strogi, infrastrukture pa za razliko od cest za avtomobiliste za kolesarje skoraj ni ... khmm, če zdaj pozabim, da je z avtomobilom nekaj kilometrov obvoza po enosmernih cestah namesto nekaj deset metrov po dvosmerni nekoliko lažje obvladljivo kot za kolesarja in če pozabim, da prometnih nesreč med nasproti vozečimi kolesarji na kolesarskih stezah takorekoč ni, da bi bilo treba zaradi tega spreminjati predpise ...

P.S.: zgoraj si napisal, da ima enosmernost na kolesarskih stezah svoj smisel zaradi hitrosti kolesarjev in načela zaupanja, ampak toti zakon implicira glih nasprotno, ker so hitrosti kolesarjev v primerjavi z avtomobilisti zanemarljive, načelo zaupanja pa za razliko od avtomobilistov, kjer zakon predvideva oziroma zaupa, da se bo vsak vozil po svoji strani ceste, pri kolesarjih dobesedno ignorira ... alzo, če se vrnem na svoj prvi post tukaj zgoraj, kdor je na kolesarskih stezah z zakonom zapovedal enosmerni promet, je kompletni kreten ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2610889] 04.08.16 11:19 · odgovor na: anon-409644 (#2610856)
Odgovori   +    0
[sars]
Hek, hek, sori nekaj se mi je zataknilo v grlu. Ah, ja, spomnil sem se na pobalinsko slovensko javno upravo in na 2 milijonsko (jasno v evrih) investicijo v 1 km kolesarske steze.
val202.rtvslo.si/201...milijonov/
Ob pisanju sem se spomnil na točno ta simptomatični veleprojekt kurjenja (tudi EU) denarja. V ta kontekst krasno paše tudi nedavno bliskovito postavljanje protihrupnih ograj ob AC. Črt bi tukaj spet vstavil link na zdaj najbrž že legendaren komentar Slovenija republjik. Težko bi k temu dodal še kaj, kar ne bi bilo samo besno jamranje.
anon-202165 sporočil: 970
[#2610913] 04.08.16 13:25 · odgovor na: najobj (#2610863)
Odgovori   +    1
OK.

Če bi že bila kolesarska steza dvosmerna, ti je verjetno jasno, da bi bila samo ena in ne dve kot zdaj na vsaki strani ceste. In potem ti verjetno spet ne bi bilo všeč, če bi bila ta na drugi strani ceste?
najobj sporočil: 31.941
[#2610926] 04.08.16 14:25 · odgovor na: anon-202165 (#2610913)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 04.08.2016 14:32
[bacco979]
OK.

Če bi že bila kolesarska steza dvosmerna, ti je verjetno jasno, da bi bila samo ena in ne dve kot zdaj na vsaki strani ceste. In potem ti verjetno spet ne bi bilo všeč, če bi bila ta na drugi strani ceste?
... čuj, če bi bila dvosmerna kolesarska steza na drugi strani ceste, tudi za staro omico ne bi bil noben problem, ker po predpisih lahko prečkaš cesto izven prehoda za pešce, če je ta oddaljen več kot 100 metrov, manj kot 100 metrov pa vsak lahko gre peš ... no, ampak problem je, da zdaj vsaj v Mariboru večinoma NI niti enosmernih kolesarskih stez na obeh straneh ceste, ali pa kolesarska steza na eni strani ceste kar naenkrat ponikne neznano kam, cestišče pa je za varno vožnjo s kolesom preozko, kolesarske steze na drugi strani ceste pa zaradi butastega enosmernega zakona ne smeš uporabljati ... khmm, potem pa lahko vsakih nekaj deset metrov lepo po predpisih hodiš peš in zraven potiskaš še svoje zaradi butastega enosmernega zakona neuporabno kolo ...

P.S.: sreča v nesreči je, da so policaji življenski ali pa (zaenkrat še) niso pogruntali, da bi "napačno" vozečim kolesarjem lahko veselo kasirali, ker še nisem videl, da bi koga ustavili, pa sta se meni do zdaj že dvakrat policaja, ki sta hodila malo po pločniku in malo po sosednji kolesarski stezi, lepo vljudno umaknila na pločnik in me pustila, da sem se seveda z minimalno hitrostjo zapeljal mimo v "napačno" smer ...
anon-202165 sporočil: 970
[#2610938] 04.08.16 15:21 · odgovor na: najobj (#2610926)
Odgovori   +    0
No pri tem, da se kolesarska steza kar nekje začne ali konča in podobnimi zadevami kot jih naštevaš, Maribor ni nobena izjema. Je tudi v Ljubljani precej podobno.

Da bi moral biti promet po kolesarskih stezah dvosmeren se pa ne morem strinjati s tabo. Se pa strinjam, da bi morali policaji uporabljati tudi zdravo pamet in ne samo slepo slediti točki zakona.
anon-268539 sporočil: 2.339
[#2610941] 04.08.16 15:28 · odgovor na: najobj (#2610868)
Odgovori   +    0
[najobj]
> [komendator]
> V bistvu si delno že sam odgovoril: pri najvišjih hitrostih, na avtocestah, so pasovi tudi fizično ločeni, z ograjo,.. in avtoceste so nek približek ideala in odgovor na zahteve sodobnega prometa. Seveda zasedajo ogromno prostora in drage so. Drugje se moramo zadovoljiti s talnimi označbami...

... evo, lahko me imaš za pretirano staromodnega, ampak totega ideala z avtocestami oziroma zgolj enosmernimi cestami v mestu(!) si jaz ne znam predstavljati, ker bi bila za prebivalce mobilnost zaradi neskončnih obvozov dobesedno onemogočena oziroma pripeljana do absurda ...
Tak ideal je partikularna težnja in zato v celosti praktično nedosegljiv.

Težko primerjam strogost predpisov za posamezne udeležence v prometu. Načeloma in v grobem so bolj kompleksni in kazni naj bi bile strožje za tiste, ki lahko povzročijo hujše posledice. Vse ceste še zdaleč niso namenjene izključno avtomobilistom (kolesarjem pripada meter od roba vozišča..), nek red pa, spet v principu, naj bi veljal za vse, tudi za gonjače ovc…

Že trk dveh tekačev zna biti zelo boleč, hitrost nekaterih kolesarjev pa sploh ni zanemarljiva. In razmere so različne: po velikem ravninskem mestu se vozi drugače kot po krajini in temu primerni naj bi bili napotki. Pred nekaj leti je imela moja boljša polovica, ne po svoji krivdi, nesrečo ravno omenjene vrste (ovinek in nepravilno postavljena kolesarka) in končala na urgenci. Dva tedna nazaj pa sem videl skupino na t.i. daljinski kolesarski poti D-2, ki se začne oz. konča v Trbižu, ki se je (pre)hitro spuščala proti Mojstrani. Po poti, kjer se vozijo tudi malčki v spremstvu. Trasa je sicer pretežno označena kot dvopasovna, toda… Skratka, ne bi rad izpadel legalist, vemo, da imamo tudi mojstre za nesmiselno kompliciranje, ampak previdnost ni odveč.
Vožnja po predpisih v Indiji: www.youtube.com/watc...8sAPU4EtsI
najobj sporočil: 31.941
[#2611011] 05.08.16 10:34 · odgovor na: anon-268539 (#2610941)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 05.08.2016 10:36
[komendator]
> [najobj]
> > [komendator]
> > V bistvu si delno že sam odgovoril: pri najvišjih hitrostih, na avtocestah, so pasovi tudi fizično ločeni, z ograjo,.. in avtoceste so nek približek ideala in odgovor na zahteve sodobnega prometa. Seveda zasedajo ogromno prostora in drage so. Drugje se moramo zadovoljiti s talnimi označbami...
>
> ... evo, lahko me imaš za pretirano staromodnega, ampak totega ideala z avtocestami oziroma zgolj enosmernimi cestami v mestu(!) si jaz ne znam predstavljati, ker bi bila za prebivalce mobilnost zaradi neskončnih obvozov dobesedno onemogočena oziroma pripeljana do absurda ...
Tak ideal je partikularna težnja in zato v celosti praktično nedosegljiv.

Težko primerjam strogost predpisov za posamezne udeležence v prometu. Načeloma in v grobem so bolj kompleksni in kazni naj bi bile strožje za tiste, ki lahko povzročijo hujše posledice. Vse ceste še zdaleč niso namenjene izključno avtomobilistom (kolesarjem pripada meter od roba vozišča..), nek red pa, spet v principu, naj bi veljal za vse, tudi za gonjače ovc…

Že trk dveh tekačev zna biti zelo boleč, hitrost nekaterih kolesarjev pa sploh ni zanemarljiva. In razmere so različne: po velikem ravninskem mestu se vozi drugače kot po krajini in temu primerni naj bi bili napotki. Pred nekaj leti je imela moja boljša polovica, ne po svoji krivdi, nesrečo ravno omenjene vrste (ovinek in nepravilno postavljena kolesarka) in končala na urgenci. Dva tedna nazaj pa sem videl skupino na t.i. daljinski kolesarski poti D-2, ki se začne oz. konča v Trbižu, ki se je (pre)hitro spuščala proti Mojstrani. Po poti, kjer se vozijo tudi malčki v spremstvu. Trasa je sicer pretežno označena kot dvopasovna, toda… Skratka, ne bi rad izpadel legalist, vemo, da imamo tudi mojstre za nesmiselno kompliciranje, ampak previdnost ni odveč.
Vožnja po predpisih v Indiji: www.youtube.com/watc...8sAPU4EtsI
... OK, če oba nista slepa, si res težko predstavljam trčenje dveh tekačev, ko pa gre za nasproti vozeče kolesarje, pa očitno govorimo o dveh različnih stvareh, ker jaz govorim izključno o kolesarskih stezah v mestu, kjer zaradi pešcev na sosednjih pločnikih in zaradi kratkih relacij ob gostih križiščih maksimalna hitrost težko presega 20 km/h in je možnost nesreče zaradi hitrosti res zgolj izjemoma ... khmm, ti pa pišeš o kolesarskih stezah izven mest, kjer se ziher najdejo tudi norci, ki mislijo, da so na Tour de France in šprintajo za zeleno majico ...

P.S.: če bi bil slovenski zakonodajalec normalen (= ne moreš imeti zakona, ki se nanaša na infrastrukturo, če nimaš infrastrukture), bi glede na pomanjkljivo infrastrukturo lahko naredil kompromis z omejitvijo hitrosti, ker če je z zakonom lahko hitrost v mestu omejena na 50 km/h in je skoraj polovica Maribora omejena na 30 km/h za avtomobiliste, je hitrost lahko omejena tudi za kolesarje ... evo, pa bi bil volk (= zakonodajalec) sit in koza (= kolesarji) cela, pa sploh ne bi rabili biti spretni kot tisti v Indiji ...
anon-268539 sporočil: 2.339
[#2611036] 05.08.16 13:04 · odgovor na: najobj (#2611011)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-268539 05.08.2016 13:10
... OK, če oba nista slepa, si res težko predstavljam trčenje dveh tekačev, ko pa gre za nasproti vozeče kolesarje, pa očitno govorimo o dveh različnih stvareh, ker jaz govorim izključno o kolesarskih stezah v mestu, kjer zaradi pešcev na sosednjih pločnikih in zaradi kratkih relacij ob gostih križiščih maksimalna hitrost težko presega 20 km/h in je možnost nesreče zaradi hitrosti res zgolj izjemoma ... khmm, ti pa pišeš o kolesarskih stezah izven mest, kjer se ziher najdejo tudi norci, ki mislijo, da so na Tour de France in šprintajo za zeleno majico ...

P.S.: če bi bil slovenski zakonodajalec normalen (= ne moreš imeti zakona, ki se nanaša na infrastrukturo, če nimaš infrastrukture), bi glede na pomanjkljivo infrastrukturo lahko naredil kompromis z omejitvijo hitrosti, ker če je z zakonom lahko hitrost v mestu omejena na 50 km/h in je skoraj polovica Maribora omejena na 30 km/h za avtomobiliste, je hitrost lahko omejena tudi za kolesarje ... evo, pa bi bil volk (= zakonodajalec) sit in koza (= kolesarji) cela, pa sploh ne bi rabili biti spretni kot tisti v Indiji ...
Trki tekačev se dogajajo, čeprav zelo redko. Ne tako davno sta se zaletela dva atleta na ogrevanju pred TV prenosom... Steze v mestnih središčih so ozke (ve se, zakaj), navadno so v istem nivoju s površino za pešce, pa kakšen pešec (ali avto..) zaide in postoji na kolesarski stezi, hitrosti vseh so sila različne,... in tako bi dvosmerni promet kolesarjev na isti površini vnesel dodatno tveganje. Pač nismo Indijci, pri nas odpove samo en semafor in je problem. Prometni režim se dostikrat (in premalokrat) ureja tudi dogovorno, ljudi se pred spremembo pozove k sodelovanju, podajanju predlogov. Je potem manj problemov.
Lahko omejiš hitrost kolesarjem, toda potem jim moraš istočasno predpisati obvezne števce na kolesih, saj težko kaznuješ kogarkoli za vožnjo čez omejitev, če se ta lahko zanese le na svoj občutek.
najobj sporočil: 31.941
[#2611043] 05.08.16 13:46 · odgovor na: anon-268539 (#2611036)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 05.08.2016 13:50
[komendator]
> ... OK, če oba nista slepa, si res težko predstavljam trčenje dveh tekačev, ko pa gre za nasproti vozeče kolesarje, pa očitno govorimo o dveh različnih stvareh, ker jaz govorim izključno o kolesarskih stezah v mestu, kjer zaradi pešcev na sosednjih pločnikih in zaradi kratkih relacij ob gostih križiščih maksimalna hitrost težko presega 20 km/h in je možnost nesreče zaradi hitrosti res zgolj izjemoma ... khmm, ti pa pišeš o kolesarskih stezah izven mest, kjer se ziher najdejo tudi norci, ki mislijo, da so na Tour de France in šprintajo za zeleno majico ...
>
> P.S.: če bi bil slovenski zakonodajalec normalen (= ne moreš imeti zakona, ki se nanaša na infrastrukturo, če nimaš infrastrukture), bi glede na pomanjkljivo infrastrukturo lahko naredil kompromis z omejitvijo hitrosti, ker če je z zakonom lahko hitrost v mestu omejena na 50 km/h in je skoraj polovica Maribora omejena na 30 km/h za avtomobiliste, je hitrost lahko omejena tudi za kolesarje ... evo, pa bi bil volk (= zakonodajalec) sit in koza (= kolesarji) cela, pa sploh ne bi rabili biti spretni kot tisti v Indiji ...
Trki tekačev se dogajajo, čeprav zelo redko. Ne tako davno sta se zaletela dva atleta na ogrevanju pred TV prenosom... Steze v mestnih središčih so ozke (ve se, zakaj), navadno so v istem nivoju s površino za pešce, pa kakšen pešec (ali avto..) zaide in postoji na kolesarski stezi, hitrosti vseh so sila različne,... in tako bi dvosmerni promet kolesarjev na isti površini vnesel dodatno tveganje. Pač nismo Indijci, pri nas odpove samo en semafor in je problem. Prometni režim se dostikrat (in premalokrat) ureja tudi dogovorno, ljudi se pred spremembo pozove k sodelovanju, podajanju predlogov. Je potem manj problemov.
Lahko omejiš hitrost kolesarjem, toda potem jim moraš istočasno predpisati obvezne števce na kolesih, saj težko kaznuješ kogarkoli za vožnjo čez omejitev, če se ta lahko zanese le na svoj občutek.
... eh, jaz sem mislil na tekače, ki za rekreacijo tečejo po pločnikih (= po kolesarskih stezah , ker če steze niso pobarvane, ni nobene razlike) in ki so na svoj tek verjetno malo manj skoncentrirani, kot tekači tik pred tekmo na atletski stezi ...

P.S.: meni je jasno, da zakona ne bo noben spreminjal, še bolj pa mi je jasno, da so se kolesarji vozili naokoli tudi pred totim butastim enosmernim zakonom, da se takrat na kolesarskih stezah niti slučajno niso ubijali med sabo in da se od takrat pomanjkljiva infrastruktura (= ne moreš imeti zakona, ki se nanaša na infrastrukturo, če nimaš infrastrukture) ni kaj dosti spremenila ... khmm, sploh pa noben še tako strog zakon ne more preprečiti nobene nesreče ...

Strani: 1 2