Zasebnost

Strani: 1 ... 3 4 5 6 7 8

sopranos sporočil: 11.408
[#2822979] 11.03.20 19:14 · odgovor na: (#2822968)
Odgovori   +    0
[abohte]
> [sopranos]
> Pizdarija je ponekod že sedaj. Pogovarjamo se samo o tem kdo vse bo prizadet in koliko časa. In to, če napišem, da 60% podjetij nima denarja za 3 mesece izplačevati plače, ne pomeni, da sem napisal, da bo 60% podjetij propadlo.

Če podjetje v 3 mesecih ne more priti do denarja za izplačati plače, trdiš ravno to, da je stečaj neizbežen. Morda se ne zavedaš, zakaj je temu tako, ampak iz tvoje izjave je moč potegniti ravno takšen sklep. Poglej si npr. 4. odstavek 14. člena ZFPPIPP.
V treh mesecih lahko odpusti ljudi, lahko dobi državno pomoč itd. In na vse te možnosti sem že opozoril.
> Seveda jih je tam okoli. Ampak kot sem že sam omenil in kot omenjaš ti - sprejeli se bodo številni ukrepi, ki bodo preprečili totalni kolaps. Tako na ravni države, kot na ravni podjetij. Kar je prav. Jaz sem samo opozarjal do česa lahko pride, če se ne bi ukrepalo. Pomembno je tudi, da se ukrepa takoj. Ker to lahko naredi razliko ali bo propadlo recimo 0,1%, 1%, 5% ali 10% podjetij. Ker ko se začnejo domine podirati, je to pač težje ustaviti. In predvsem dražje.

Najprej se naredijo ukrepi na ravni podjetja. Logično je, da ima podjetje z večjem deležem fiksnih stroškov, višje zaloge denarja. To da ima podjetje denarja zgolj še za 1 mesec (tretjina kitajskih podjetij) ni zaskrbljujoče, če so npr. skoraj vsi stroški variabilni in ima v zalogah še za 2 leti gotovine.
Ja, s tem, da imajo storitvena podjetja praviloma nižje materialne stroške in višje stroške dela. In tudi ne držijo velikih zalog gotovine.
> Dobro stoječa podjetja imajo lahko na papirju dovolj denarja, pa jih lahko zjeba likvidnost. Zato so nekatera podjetja že začela kopičiti keš. Kako? Tako, da so preprosto zamaknila izplačila dobaviteljem.

Če imaš na papirju dovolj denarja, potem imaš pač dovolj denarja, in te likvidnost ne more zjebati. Drugo je, če imaš na papirju dobiček, denarja pa nimaš dovolj.
Ja, premalo natančno sem se izrazil. Moja napaka. Če ima dobiček na papirju, ima lahko v praksi vseeno hude likvidnostne težave.
sopranos sporočil: 11.408
[#2822998] 11.03.20 20:19 · odgovor na: (#2822996)
Odgovori   +    0
[abohte]
> [sopranos]
> > [abohte]
> > > [sopranos]
> > > Pizdarija je ponekod že sedaj. Pogovarjamo se samo o tem kdo vse bo prizadet in koliko časa. In to, če napišem, da 60% podjetij nima denarja za 3 mesece izplačevati plače, ne pomeni, da sem napisal, da bo 60% podjetij propadlo.
> >
> > Če podjetje v 3 mesecih ne more priti do denarja za izplačati plače, trdiš ravno to, da je stečaj neizbežen. Morda se ne zavedaš, zakaj je temu tako, ampak iz tvoje izjave je moč potegniti ravno takšen sklep. Poglej si npr. 4. odstavek 14. člena ZFPPIPP.
> >
>
> V treh mesecih lahko odpusti ljudi, lahko dobi državno pomoč itd. In na vse te možnosti sem že opozoril.

Saj sem napisal, če ne more priti do denarja. Državna pomoč je denar. Odpustiti ljudi ne more, ker jim mora plačati odpravnine. Te so navadno višje od enomesečne plače. Torej vsaj 1 mesec odpovednega roka (navadno pa 2) plus odpravnina.
Ja, ne more priti do denarja od poslovnih partnerjev/strank. Pomoč države je tukaj ravno v vlogi tega, da ne pride do množičnih stečajev, odpuščanj itd.

Sicer pa, ko je kaos in ni keša, se bodo zakoni masovno kršili. Sankcioniral bo pa kdo? Sodišča, ki bodo verjetno zaprta. Zato je pravočasna pomoč države ključna. Kot prvo s psihološkega vidika, kot drugo pa s čisto praktičnega.
> Ja, s tem, da imajo storitvena podjetja praviloma nižje materialne stroške in višje stroške dela. In tudi ne držijo velikih zalog gotovine.

Kar nekaj storitvenih podjetij dobesedno sedi na denarju ali na zalogah, ki se jih da hitro spraviti v denar :) Banke, zavarovalnice, trgovina, gradbeništvo. Ne bi šel jaz tukaj po pavšalnih ocenah...
Koliko gotovine drži banka? Do 4% max, bi se to lahko hitro vse ustavilo ob nekem bank runu. No, saj vemo, da tudi če bi bila težava, da jim bodo pomagali. Tako, da tukaj pišem bolj s teoretičnega vidika.

V takih situacijah so zaloge številnih ničvredne oz. jih težko v promet spravijo. Te večji bodo tako in tako pomoč dobili. Problem bo za male. Tako, da ta koronca bo večje naredila še večje.
sopranos sporočil: 11.408
[#2823147] 12.03.20 09:21 · odgovor na: (#2823103)
Odgovori   +    0
Če bo samo od njih odvisno. Namen mojega pisanja je tudi to, da se začnemo pogovarjati o problemih in tako oblast pripraviti do ukrepanja.

Strani: 1 ... 3 4 5 6 7 8