Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Osemnajst ožigosanih

Strani: 1 2 3 4 5

anon-167067 sporočil: 3.637
[#411445] 21.01.09 07:18 · odgovor na: (#411374)
Odgovori   +    0

schachen je napisal(a):

Drugi zanimivi vpogled v mislenost zdravnika na UKC je njegov odnos do potencialnih pacientov . Najprej zelo poudarjati hipokratovo zaprisego in da sploh vse delajo samo zaradi pacientov. Ko pa beseda nanese na 10-kratno visino povprecne slovenske place, postanejo zelo hitro precej grobi, vse do jebanja jeza.

Hvala, ce do sedaj se nismo, smo sedaj koncno razumeli.
 
 Točno tako.

 Od zdravnikov sicer ne gre pričakovati, da bodo delali samo na etični pogon. Vendar pa ne bi bilo slabo nekako prijateljsko svetovati dijakom, ki se odločajo za ta študij, da je primeren predvsem za tiste, ki imajo v sebi nekaj več empatije od povprečja. In nekoliko manj pohlepa- seveda pa si ta stan v družbi zasluži, kot povsod drugje, neko materialno udobno življenje zgornjega srednjega razreda.
anon-119197 sporočil: 9.214
[#411446] 21.01.09 07:21 · odgovor na: anon-167067 (#411445)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-119197 21.01.2009 07:24
V privatnem sektorju zagotovo, kar se tice mene, lahko tudi nizji high society, v javnem sektorju pac ne.

Zdaj pa poisci primerjavo (mogoce bom tudi jaz cez dan), koliko zasluzijo ameriski/nemski/slovenski zdravniki v javnem in zasebnem sektorju in zakaj. Prosim, ne pozabi dodati se povprecnih in medianskih plac. Sem preprican, da je to najti mala malica , ce je le volja.
anon-162927 sporočil: 33
[#411472] 21.01.09 07:59 · odgovor na: anon-9303 (#410408)
Odgovori   +    0
Mrkaić izvolite se ne vtikat v KC ampak direkt v Mayo,  :)  Lahko pa pridete uredit, da bomo nekateri posamezniki DOBILI PLAČO OD AVGUSTA IN SEPTEMBRA (zdravnik v KC!!!)!!!!!!!


dv58.blog.siol.net/
anon-167067 sporočil: 3.637
[#411486] 21.01.09 08:15 · odgovor na: anon-119197 (#411446)
Odgovori   +    0

dalex je napisal(a):
V privatnem sektorju zagotovo, kar se tice mene, lahko tudi nizji high society, v javnem sektorju pac ne.

Zdaj pa poisci primerjavo (mogoce bom tudi jaz cez dan), koliko zasluzijo ameriski/nemski/slovenski zdravniki v javnem in zasebnem sektorju in zakaj. Prosim, ne pozabi dodati se povprecnih in medianskih plac. Sem preprican, da je to najti mala malica , ce je le volja.
 
 Uf, zdej si me pa obremenil. Ampak, če najdem čez dan kaj časa, bom poskušal kaj najti. Samo, če najdem podatek za slovenske zdravnike, kaj mi bo povedal- zadeva je zamegljena ravno zaradi raznih dežurstev, pripravljenosti....
eheheh sporočil: 612
[#411538] 21.01.09 09:01 · odgovor na: anon-119197 (#411177)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: eheheh 21.01.2009 09:07

dalex je napisal(a):
Kako ne? Ce je samo privat in sluzi kot grof, kapo dol. Ce pa ozema v javnem sektorju, pa kapo gor dvakrat

Dragi eheheh, vsi kadri so na zahodu 3x boljse placani, mimogrede, pa vseeno ne grejo vsi tja, le zakaj ne, pa ne pogojujejo plac s tem, ker so enostavno nadomestljivi... Tudi slovenski zdravniki so nadomestiljivi s tujimi, vendar so za tujce postavljene umetne ovire. Pa tudi davcna osnova je precej visja. Pa nacije so kot celota bistveno manj obdavcene kot Slovenci, poglej, ce si prezrl , tudi to je en iz vzrokov. To se ti nic ne zdi razumljivo?

Torej, zdravnik, ki pride iz vzhoda v Slovenijo, dobi drzavljanstvo, pogodba pa ga naj obveze na 10 let dela v Sloveniji, ne pa, da potem Slovenijo uporabi kot bliznjico...

Ma pismo, ej, eheheh, ti pa ga serjes.
 
Lubi dalex!
Ne govorim o tem, da bi morali zdravniki  imeti enake plače kot na zahodu. Govorim o razmerju med povprečno plačo v državi in povprečno zdravniško plačo.
Vedno bodo obstajali ekstremi. Nekateri upravičeni, drugi pa dvomljivi.
Ko pa sem omenil izraeskega srčnega kirurga, ki dela na kliničnem centru, pri tem nisem rekel, da ima 3x večjo plačo kot zdravnik pri nas. On zasluži mesečno plačo zdravnika v manj kot enem dnevu dela na KC!!!!! Preverite!

Glede 10 - letne pogodbe pa: Kdo  je tako nor, da bi jo podpisa?

Kakšna pa je povezava med obdavčenostjo in zdravniškimi plačami? O ekonomiji namreč nimam pojma.l
anon-119197 sporočil: 9.214
[#411563] 21.01.09 09:19 · odgovor na: eheheh (#411538)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-119197 21.01.2009 09:25
1)
Glede 10 - letne pogodbe pa: Kdo  je tako nor, da bi jo podpisa?
Tisti, ki se zeli potegniti iz dreka v eni drzavi in gre v drugo, da mu gre boljse, pri cemer se zaposli celo v javnem sektorju in to predvidoma vsaj 10 let. Itak se da drugace dogovoriti, jaz sem dal primer, da pac koristi nekaj stanejo. Ce ti firma placa, npr., MBA, te tudi priklene nase za 5 let ali vec. Torej?

2)
Zdravniki so v javnem sektorju, ki znasa 17% aktivnega prebivalstva. Place za javni sektor za leto 2008 so bile 9% BDP. Javni sektor pridobiva denar predvsem iz davkov in prispevkov davkoplacevalcev. S tako pridobljenim denarjem se ravna prevec potratno (ceste, mize)...

3)
On zasluži mesečno plačo zdravnika v manj kot enem dnevu dela na KC!!!!! Preverite!
Ne vem, morda je toliko specializiran, zakaj toliko zasluzi, ampak naj si ga vzamejo za zgled. A dela 400 ur na mesec? Prav osebno poznam vec primerov v gospodarstvu, ko nekdo zasluzi na dan toliko kot nekateri drugi ves mesec, pa ni tu nic nenavadnega, ker je vsem tocno jasno, zakaj, pa ne delajo 400 ur na mesec.

4)
Hotel sem se reci, da je prav smesno, da se javni sektor primerja s placami na zahodu, kjer je javni sektor precej manj pomemben kot zasebni. Zasebni sektor se praviloma ne primerja kaj dosti, ker vejo, da je tukaj kupna moc manjsa, da so davki nabiti, da je javni sektor izredno velik in potraten...

5)
Se kaj?
anon-119197 sporočil: 9.214
[#411568] 21.01.09 09:23 · odgovor na: (#411465)
Odgovori   +    0
Krediti, gsavli, krediti. Banke bodo radodarne, ce vam bo dejavnost tako nesla, kot pravi tisti Veron, 5min za 100 EUR, na mesec dobiti 35-210 jurjev EUR bruto (po njegovem, pac), bo za banke in kaksne privatne investitorje verjetno super odlicno. Sicer ne vem, zakaj bi moral prav ti odpreti ordinacijo, pojdi delat k nekomu drugemu, ki jo ze ima.

Tako rekoc 'excellent loan taker' boste zdravniki, boniteta gazillion A.
anon-167067 sporočil: 3.637
[#411679] 21.01.09 10:44 · odgovor na: anon-119197 (#411563)
Odgovori   +    0

dalex je napisal(a):



On zasluži mesečno plačo zdravnika v manj kot enem dnevu dela na KC!!!!! Preverite!
Ne vem, morda je toliko specializiran, zakaj toliko zasluzi, ampak naj si ga vzamejo za zgled. A dela 400 ur na mesec? Prav osebno poznam vec primerov v gospodarstvu, ko nekdo zasluzi na dan toliko kot nekateri drugi ves mesec, pa ni tu nic nenavadnega, ker je vsem tocno jasno, zakaj, pa ne delajo 400 ur na mesec.

 
Meni se tudi zdi razumljivo, morda celo ekonomično, če zasebna firma za krajši čas najame privatnega konsultanta, odvetnika, itd.., za zelo zahtevno storitev, ki je izjemno plačana, in je redno zaposleni ne zmorejo narediti. Mislim, da pade izraelski kirurg v to kategorijo- najbrž zna narediti nekaj, kar naši ne znajo.

 Mimogrede, tudi v privatnem sektorju imaš lahko primerke, ki v resnici svoje zelo visoke plače "ne prinesejo noter". Npr. člane uprave, ki so si plačo/nagrado izposlovali ne zaradi svojega edinstvenega prispevka, pač pa zaradi prijateljstva s predsednikom NS, itd...
bc123a sporočil: 48.253
[#411766] 21.01.09 12:00 · odgovor na: (#411465)
Odgovori   +    0

gsavli je napisal(a):

 
Mićo me je sicer malo razpizdil v zadnjem času (verjetno je pritisnil na kake obrambne mehanizme, hehe), ampak ima pa prav. Kje the fuck je problem zdravnikov s privatno prakso? Edina razlaga je logično, da je trenutno cost/benefit razmerje za večino (vsaj tiste, ki držijo niti v rokah) zelo dobro. Nekaj je zraven tudi pregovorne presranosti Slovencev pred spremembami in strahom, ko je treba dati jajca na mizo.

Ampak ne danes. Danes ne morem kot kirurg ali radiolog odpreti privat prakse, saj nimam zavarovalnice, s katero bi sklenil pogodbo, da bi pa vložil 2-3 mio EUR in delal samoplačnike z aparatom, ki ima nekje življenjsko dobo 5-6 let, s stroški servisa in tekočimi stroški poslovanja, je nemogoče. Tako ostajamo vsi lepo dalje v javnem zdravstvu, ZZZS se včasih koga usmili po vezah in dobi koncesijo, to je pa tudi vse od vsaj kvazi konkurenčnega okolja.
 
Problem je verjetno v tem, da so tudi  cene storitev dejansko samo formalizirane sanje in verjetno nimajo dosti z realnostjo. Ne vem ce si ze kdaj videl tisti obracunski list (kao "racun") ki ti ga bolnisnica poslje domov po bivanju (in kjer v glavnem pise da je na koncu tvoja obveznost 0 in da cel znesek placa ZZZS). Pred casom sem imel cast videti taksen umotvor za operativni poseg v splosni anesteziji, ki traja kaksno uro, v bolnisnici pa ostane pacient se dan ali dva v navadni bolniski sobi: operacija 1500 EUR, bolnisnica 3500 EUR, kar je smesno, clovek bi pricakoval da je ja operacija ki zahteva najmanj tri ljudi bistveno drazja kot tisti dan ali dva bivanja v bolnisnici. Ampak za (drzavne) bolnisnice je vseeno, ker jim ZZZS pac ocitno placa znesek (pa tisti znesek ni nic podrobneje specificiran) ce ima denar, ce pa ne (na koncu leta) pa pac ne. In nobenega ne briga da je verjetno operacija precej drazja, bolnisnicni stalez pa precej cenejsi. In v drzavni bolnici, kjer sta profit in izguba samo racunovodski kategoriji, je pac cisto vseeno, ce pride denar prek nekih sanjskih racunov ali pa na koncu izgubo pokrije drzava.

Ce pa odpres privatno prakso, bos pa ob taksnih umotvorih verjetno zbankrotiral, saj zate dobicek in izguba ne bosta samo racunovodski kategoriji.
bc123a sporočil: 48.253
[#411770] 21.01.09 12:02 · odgovor na: anon-167067 (#411679)
Odgovori   +    0

vuksan je napisal(a):

 
Meni se tudi zdi razumljivo, morda celo ekonomično, če zasebna firma za krajši čas najame privatnega konsultanta, odvetnika, itd.., za zelo zahtevno storitev, ki je izjemno plačana, in je redno zaposleni ne zmorejo narediti. Mislim, da pade izraelski kirurg v to kategorijo- najbrž zna narediti nekaj, kar naši ne znajo.

 Mimogrede, tudi v privatnem sektorju imaš lahko primerke, ki v resnici svoje zelo visoke plače "ne prinesejo noter". Npr. člane uprave, ki so si plačo/nagrado izposlovali ne zaradi svojega edinstvenega prispevka, pač pa zaradi prijateljstva s predsednikom NS, itd...
 
Ne, v privatnih firmah tega ponavadi nimas. Istrabenz, petrol, lasko, to niso privatne firme.
anon-119197 sporočil: 9.214
[#411884] 21.01.09 13:22 · odgovor na: (#411825)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-119197 21.01.2009 13:30
: Kreditna boniteta v Sloveniji, če bi delal za Slovence, ki imajo tako ali tako na voljo zastonj javno zdravstvo: ZZZ-

Ce imas tri km cez mejo, huh, sem presenecen, da sploh debatiramo.

No, torej, Veron in ostali zdravniki se torej ne bojite za nas, revne paciente, ki bi morali placati 100 EUR za 5 min dela, ampak ste ze vnaprej prepricani v obsojenost na propad zaradi zdravstvenega sistema v Sloveniji... Zakaj resnicno ne poskusis cez mejo res, imajo Italijane kaksne posebne ovire? Kako je ze tisto... "I have a dream..." :)

Self fulfilling prophecy, torej...
anon-119197 sporočil: 9.214
[#411901] 21.01.09 13:30 · odgovor na: (#411895)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-119197 21.01.2009 13:33
Ne vem, ce sem nakazal kje kaksno posebno skrb zate :)

Ce pa slucajno nisem bil dovolj jasen, bojim se za svoje davke Sloveniji...

Me je presenetila Veronova empatija glede stroskov (no, pravzaprav izdatkov), ki bi jih morali nositi pacient v privatnem zdravstvu. Potem pa sem se spomnil, da je vendarle zdravnik in da mu taksni koncepti (vsaj v teoriji) niso dalec.
anon-167067 sporočil: 3.637
[#412027] 21.01.09 15:43 · odgovor na: (#411825)
Odgovori   +    0

gsavli je napisal(a):

 
Kredit je samomor. Jaz cenovno ob takih stroških ne morem tekmovati z zastonjskim javnim zdravstvom, pa se lahko še tako trudim za kvaliteto in vsem kafe ponudim, socialci bodo raje počakali pol leta za zastonj obravnavo. To dokazujejo tudi večje zasebne zdravstvene ustanove pri nas, ki brez koncesije ne bi preživele (tudi Medicor ne). OK, sam bi imel šanse z lovljenjem Italijanov, ampak potem je že bolje, da imam firmo tri km proč, v Italiji.

Kreditna boniteta v Sloveniji, če bi delal za Slovence, ki imajo tako ali tako na voljo zastonj javno zdravstvo: ZZZ-

Tako, da se ne bo nič spremenilo, lahko debatiramo, kolikor hočemo.
 Enkrat prej sem te razumel, da bi ti rad imel sistem, v katerem ZZZS-ju konkurirajo zasebne zavarovalnice. Po moje tudi v tem sistemu (zamenja se plačnik) ne moreš kot zasebnik konkurirati javnim ustanovam. Vsaj ne pri kapitalsko intenzivnih zdravstvenih storitvah.  Po moje bi lahko računal samo na dobro plačo, če bi se zaposlil v bolnišnici, ki bi bila v lasti zavarovalnice. Ampak še vedno kot delavec, samo izven sistema javnega sektorja. 

Mimogrede, kako je uspelo zobarjem? Njim je nekako uspelo sesuti javni sektor na svojem področju, vsaj smisla za business jim ne morem očitati...

 
anon-167067 sporočil: 3.637
[#412060] 21.01.09 16:28 · odgovor na: (#412056)
Odgovori   +    0

gsavli je napisal(a):

 
Ne vem, vsekakor pa bi ljudje ne bili samoplačniki pri meni, ampak bi storitev pokrila njihova zavarovalnica. Ne vem od kje ti ideja, da ne bi mogel v takem primeru privabiti dovolj strank za spodobno preživetje?
 
 Mogoče sem te napačno razumel- rekel si, da se ti zdaj ne splača iti na privat, pa sem razumel, da je to zaradi kakšne drage opreme ali kaj. Očitno si mislil na to, da za storitve čistih zasebnikov (ki nimajo koncesije) trenutno ni povpraševanja. 
eheheh sporočil: 612
[#412074] 21.01.09 16:45 · odgovor na: anon-119197 (#411563)
Odgovori   +    0

dalex je napisal(a):
1)
Glede 10 - letne pogodbe pa: Kdo  je tako nor, da bi jo podpisa?
Tisti, ki se zeli potegniti iz dreka v eni drzavi in gre v drugo, da mu gre boljse, pri cemer se zaposli celo v javnem sektorju in to predvidoma vsaj 10 let. Itak se da drugace dogovoriti, jaz sem dal primer, da pac koristi nekaj stanejo. Ce ti firma placa, npr., MBA, te tudi priklene nase za 5 let ali vec. Torej?

2)
Zdravniki so v javnem sektorju, ki znasa 17% aktivnega prebivalstva. Place za javni sektor za leto 2008 so bile 9% BDP. Javni sektor pridobiva denar predvsem iz davkov in prispevkov davkoplacevalcev. S tako pridobljenim denarjem se ravna prevec potratno (ceste, mize)...

3)
On zasluži mesečno plačo zdravnika v manj kot enem dnevu dela na KC!!!!! Preverite!
Ne vem, morda je toliko specializiran, zakaj toliko zasluzi, ampak naj si ga vzamejo za zgled. A dela 400 ur na mesec? Prav osebno poznam vec primerov v gospodarstvu, ko nekdo zasluzi na dan toliko kot nekateri drugi ves mesec, pa ni tu nic nenavadnega, ker je vsem tocno jasno, zakaj, pa ne delajo 400 ur na mesec.

4)
Hotel sem se reci, da je prav smesno, da se javni sektor primerja s placami na zahodu, kjer je javni sektor precej manj pomemben kot zasebni. Zasebni sektor se praviloma ne primerja kaj dosti, ker vejo, da je tukaj kupna moc manjsa, da so davki nabiti, da je javni sektor izredno velik in potraten...

5)
Se kaj?
 
1. Tudi, če ima podobno klavzulo se mu prekinitev pogodbe še vedno splača, saj z lahkoto plača strošek prekinitve . Ob nerazumno velikih odškodninah pa pogodbe ne podpiše.

2. V zdravstvu so nedvomno še velike rezerve, vendar je hudičv tem, da gre veliko denarja različnim dobaviteljem, ki ob pomoči nekaterih zdravnikov skubejo zdravstvo. Tisti zdravniki nimajo tako velikih uradnih plač, se jim pa početje nedvomno splača. Razbitje takšnih povezav  in drugih monopolov je znanstvena fantastika. Podobno se dogaja povsod v gospodarstvu. Zdravstvo ni nobena izjema. Zidar (SCT) veliko dela za zdravstvo. Misliš, da ima zdravnik v ambulanti ali operacijski dvorani kaj od tega?

3. Seveda je specializiran in je odličen kirurg. Njegova cena je tržna. Čudi me le, da tržno ceno priznaš samo nekemu izjemnemu posamezniku (ali fuzbalerju, Blond pevki...), te iste tržne vrednosti pa ne priznaš zdravniku?

4. Ponovno: ne gre za direktno primerjavo plač temveč za primerjavo razmerij med plačami!
5. Kasneje. Moram še pojest kosilo...
bc123a sporočil: 48.253
[#412085] 21.01.09 17:09 · odgovor na: (#412071)
Odgovori   +    0

gsavli je napisal(a):

 
Tako je (ker bi bili predragi napram zastonj sistemu zaradi visokih stroškov).
 
Realisticnih stroskov.

V sedanjem sistemu so cene in stroski vsi po vrsti megleni. V iz socializma podedovan sistem so se vnesle neke cene ki si jih kao subjekti na tem trgu zaracunavajo med sabo, a te cene imajo lahko vec, malo ali pa nic povezave z realnostjo. Ce bi bile realne, bi ne imeli cakalnih dob, slampastih storitev in tako naprej. Pa tudi ZZZS bi verjetno bil na robu bankrota.
anon-119197 sporočil: 9.214
[#412133] 21.01.09 18:26 · odgovor na: eheheh (#412074)
Odgovori   +    0

eheheh je napisal(a):
3. Seveda je specializiran in je odličen kirurg. Njegova cena je tržna. Čudi me le, da tržno ceno priznaš samo nekemu izjemnemu posamezniku (ali fuzbalerju, Blond pevki...), te iste tržne vrednosti pa ne priznaš zdravniku?
OK, 1. in 2. ni nic novega, jaz sem zelel samo opozoriti, da je potrebno zmanjsati rezerve v zdravstvu in javnem sektorju nasploh.

3. Seveda, samo posameznik ima pravico do super place, ker izstopa iz mnozice in je njegovo znanje nekje pomembno (imas podobno med financniki, direktorji, programerji, zakaj ne bi bilo tudi med zdravniki, se posebej v javnem sektorju)? Ce si car, dobis carsko placilo, ce nisi car, dobis pac toliko, kot bi se delal drugi, da te nadomesti (po moznosti priseljenec). Verjetno se ne razumeva, jaz sem zato, da ima zdravnik 100 EUR na sekundo (to bi me ze malo stisnilo). Ce je dober in v zasebnem sektorju.

4. Razmerja so mehko podrocje, vzemimo razmerje place in litra bencina (bog ne daj, nove nepremicnine) pri Avstrijcih in Slovencih. Razmerja med placami so nonsense, ker sicer bi, roko na srce, moralo imeti zasebni sektor praviloma visje place, ker ima bolj tvegane delovne pogoje.

5. Dober tek.
anon-190119 sporočil: 1
[#413265] 23.01.09 08:48 · odgovor na: anon-189621 (#411268)
Odgovori   +    0
Me prav zanima kako bi pogledali, če bi prišli na prvo nujno pomoč, zaradi težkih notranjih krvavitev, po možnosti vranica predrta, aja pa še kak odprti zlom, pa bi tam bile same sestre, ki bi vam bile pripravljene pomagat. Dragi prijatelj me prav zanima kaj bi takrat povedal, ce bi tudi takrat bile tvoje besede tako " pametne ". Takrat so zdravniki ponavadi v dezurstvu.
anon-129959 sporočil: 13.643
[#413447] 23.01.09 10:58 · odgovor na: anon-190119 (#413265)
Odgovori   +    0
meni se je v UKC dogodilo natanko nekaj "približnega" ! _ _ _ aja, namesto nestrokovnosti medicinskih sester pa sem bil deležen kar nestrokovnosti tedaj še študenta MF Janeza Lavreta ! _ _ _ _ _ _ jebeš, pa takšno zdravstvo !!! _ _ _

Strani: 1 2 3 4 5