Zasebnost

Strani: 1 2 3 4 5 6

mimoidoci sporočil: 6.045
[#2636586] 17.01.17 22:18 · odgovor na: (#2636568)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: mimoidoci 17.01.2017 22:27
[kajulci]
>in v tem jasno piše, da ona meni, da se je v komunizmu živelo bolje

Jaz pravim, da je tarevnejši sloj prebivalstva v Jugi živel bolje kot tarevnejši sloj prebivalstva živi danes.
Ja znano je, da so bile kmečke hiše precej bolje toplotno izolirane kot danes, pa tudi gradnja je bila bolj solidna, kar je razvidno skoraj iz vsake vaške fotografije iz šestdesetih ali sedemdesetih prejšnjega stoletja. Gradbeno pohištvo (okna, vrata) so izgledala fantastično, da o notranji opremi teh hiš in o vaški infrastrukturi (voda, elektrika, grelni sistemi, komunala na štrbunk v ločenih objektih) niti ne govorim.

Pa tu ne mislim le na Gorenjsko in Dolenjsko bogatijo, ampak tudi na centralno Bosno in Kosovo z milijonom nezaposlenih in ravno zato z odličnim standardom.

V zgornjem zapisu bi se rad izognil zdravstvu in zdravstveni negi v ruralnem območju, ki je bila neprimerljiva tudi za današnje zahodno zdravstvo.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2636589] 17.01.17 22:43 · odgovor na: pobalin (#2636576)
Odgovori   +    0
[pobalin]
> [najobj]
> ... samo govorim, da smo se v Jugi tudi kao srednji sloj lahko smučali na Pohorju, danes pa se lahko smučajo samo še kao bogataši, ker si za dobrega jurja srednjerazredne plače bolj težko privoščiš 31 evrov za dnevno karto ... khmm, in to po glavi družine nekajkrat na mesec, ker smučanje nekajkrat na teden lahko samo sanjaš ...

Čuj, ne vem za toti Maribor, ampak v teti Ljubljani je bilo bolj malo povprečnih družin, kjer so smučali vsi. Med uslužbenskimi povprečneži so smučali predvsem otroci (šola, zimovanja, klubi s počitniškimi tečaji ipd.) in mladina, starši pa veliko manj. Ti so šli na dilce mogoče nekajkrat na sezono. Kar se jaz spomnim totalno resno smučarskih družin, so bile to direktorske, profesorske, funkcionarske ipd. družine, alora višji srednji sloj. Govorim o razredu, ki danes nosi domov najpanj po 1500 evrov neto na mesec na osebo, torej vsaj tri jurje na družino.

Najbrž so bile tudi nekoč dnevne karte za otroke in skupine/šole/klube toliko cenejše, da se je pri odraslih računica prej zalomila. Sicer pa zagrizeni povprečni Mariborčani še vedno lahko za spodobno ceno kar veliko smučajo - če je sneg. Sezonska karta za nočno smuko trikrat na teden stane 235 evrov. To je zelo poceni: če sezona traja 8 tednov in smučaš vse tri večere vse tedne, te en večer smuke stane 9,8 evra. Če vzameš sezonsko karto za 450 evrov, te ob enaki frekvenci 3 dni na teden x 8 tednov en dan smuke stane manj kot 19 evrov. Za 20 evrov več (470) pa dobiš celoletno karto.

Mogoče je razlika tudi v tem, da ko si mlad in optimističen, ne pomisliš na to, da lahko pride dan, ko boš hudo pogrešal za smučarijo "zapravljene" evre, starejši pa postajamo vse bolj prestrašeni in škrti, tudi zaradi teh uberskih časov. Modrost o kači in vrvi je v mestih, ki so doživela opustošenje delovnih mest, posebej razumljiva.
Ja, točno tako je bilo. Jaz se spomnim, da sem svojo smučarsko kariero začel s smučkami na zajlo in gojzarji na bližnjem hribu, seveda ni bilo žičnice ali česa podobnega. Potem ko sem enkrat grdo padel in si skoraj zlomil nogo, se je mama odločila, nabavila tazaresne smuče z avtomati in pancarji ter me dala v smučarski tečaj. Tako sem vsako leto med zimskimi počitnicami en teden smučal na pravih smučiščih (takrat se je smučalo na starem vrhu, Srednjem vrhu in Zatrniku..:). Kasneje v srednji šoli sem se vozil s ski-busom, ki je v času počitnic vsak dan peljal iz ljubljanske avt. postaje na smučišča širom po Sloveniji (včasih tudi v Kranjsko goro, ampak tam je bilo že takrat kar drago).
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2636592] 17.01.17 23:01 · odgovor na: (#2636590)
Odgovori   +    3
[kajulci]
Torej, poudarila sem, da ni bilo revscine. Ne v Sloveniji. Preberi prejsnje poste, kjer eksplicitno pojasnim, da jaz pri povprecnem boljsem/slabsem zivljenju primerjam tiste iz socialnega dna in NE tiste iz vrha. Tistim na vrho je vedno dobro, za reveza je pa bistvenega pomena ali ima malo vec ali ima malo manj. Revezi v Jugi niso imeli ogrozenega obstoja, revezi v Slo ga imajo. Zdaj pa si pejt obracat besede okoli in jih trgat iz konteksta in parcialno brat kot ti ustreza, ker si se pac odlocil, da je v Jugi vladala revscina. Ker ce je pri nas vladala recscina, potem so Cehoslovaki, Madzari, Rusi itd umirali od lakote.
Revščina je seveda bila tudi že takrat, vendar:
a) uradna propaganda jo ni priznavala, uradno ni obstajala in se je skrivala,
b) ker smo bili vsi bolj revni, so bile razlike manj vidne (kot sem napisal zgoraj, tudi tisti, ki so imeli denar ga niso mogli porabiti za kakšen bolj prezentni luksuz),
c) biti bogat je bilo sramotno, bogastvo se je skrivalo (to velja marsikje še danes). Takrat sem poznal eno familijo, ki so imeli obrt s plastiko in so za tiste časo bajno dobro zaslužili. Doma so imeli BMW, ki pa je bil večinoma v garaži, naokoli se je gospod vozil s staro katrco.

Npr. klošarjev takrat tudi ni bilo za videti, pa ne zato, ker jih v resnici ne bi bilo, ampak ker je bilo klateštvo prepovedano. Posebej,če je prišel na obisk kakšen veljak, so par dni prej pozaprli vse takšne osebke...

Sicer pa je občutek revščine relativen. Ne živimo v Indiji ali Afriki, kjer nekateri preživijo s par dolarji na dan. Pri nas je revež tisti, ki mora preživeti z manj od povprečja.
pobalin sporočil: 14.456
[#2636595] 17.01.17 23:37 · odgovor na: anon-204390 (#2636589)
Odgovori   +    0
[vickibedi]
Ja, točno tako je bilo. Jaz se spomnim, da sem svojo smučarsko kariero začel s smučkami na zajlo in gojzarji na bližnjem hribu, seveda ni bilo žičnice ali česa podobnega.
Gole lesene dile s prišraufanimi kantami, ki jih je oče namazal z nekim čudnim voskom, pa gojzarji, vse iz druge/tretje roke, štanfanje in smuk v Tivoliju in na Gradu. :-)
Potem ko sem enkrat grdo padel in si skoraj zlomil nogo, se je mama odločila, nabavila tazaresne smuče z avtomati in pancarji ter me dala v smučarski tečaj.
Jaz sem bolj resne Elanke z bolj resnimi vezmi dobil (rabljene, na sejmu), ko so me med zimskimi počitnicami (drugič?) poslali na tečaj. Mogoče sem kaj tečnaril ali je starša zaskrbela javna podoba mestne uradniške familije izražena v otrokovih smučkah. Ampak na golih drveh res nisem mogel delati vaj.
Tako sem vsako leto med zimskimi počitnicami en teden smučal na pravih smučiščih (takrat se je smučalo na starem vrhu, Srednjem vrhu in Zatrniku..:). Kasneje v srednji šoli sem se vozil s ski-busom, ki je v času počitnic vsak dan peljal iz ljubljanske avt. postaje na smučišča širom po Sloveniji (včasih tudi v Kranjsko goro, ampak tam je bilo že takrat kar drago).
Mi smo (SK Snežinka) imeli zbirališče na Kongresnem trgu, cilj pa je bil, če se prav spomnim, 2 x Kranjska, 2 x Zelenica in 1 x Stari vrh. Lahko, da sta bila kakšno leto zraven tudi Velika planina in Vogel. Šli in prišli smo v temi, s seboj smo imeli termosko s čajem in dva sendviča.

Z avtobusom v temi po stari cesti od Ljubljane do Kranjske ali nazaj, brez kakšnih gameboyev, mobitelov, selfijev, gobezdavih mačkov, mega paketov "vedno neomejeno povezani" pa kaj vem kaj še vse. Če ne bi imeli tako na rdeče opranih možganov, da nismo poznali svoje bede, bi najbrž kar umrli od muk in revščine. :-)
mimoidoci sporočil: 6.045
[#2636596] 17.01.17 23:43 · odgovor na: (#2636591)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: mimoidoci 17.01.2017 23:47
[kajulci]
A ves kaj je ekstra zanimivo, da revezi jamrajo, kako je bilo vcasih lazje ziveti, kako niso ziveli vmpomanjkanju kot danes. Kako jih ni skrbelo ali bodo preziveli do naslednjega meseca. Zakaj po tvoje revezi to govorijo? A ker jim je danes bolje? In mimogrede, danasnje reveze danes zebe. Prejsnji revezi so si vsaj gasperja lahko zakurili. Vi sploh pojma nimate kako veliko ljudi pri nas danes zivi v groznem pomanjkanju. ce ne razumete statistik, jih nehajte brat.

Ne vem o čem ti to? Jaz sem o nekdaj odličnih gradbenih materialih in izolaciji s ščepcem zavidljive ravni zdravstvene nege v prejšnjem tisočletju. Ker smo ravno sredi zime in epidemije gripe.

Meni je logično, da današnji reveži govorijo, da jim je bilo včasih bolje. Ker takrat so bili reveži neki drugi ljudje, ki jih je pa danes težko kaj vprašati, ker jih več ni. Tudi preštevati in primerjati ene in druge se mi zdi umetniško (beri tendenciozno) dejanje.

Sta pa Špela Kožar in Barbara Zemljič za novi dokumentarec zelo težko pridobili reveže, ki govorijo. Reveži so namreč tiho, ker jim je nerodno. Revščina se dogaja inkognito. Ne bi vedel, če ne bi gledal Studia City, majkemi. Dejte se punce mal zmenit, kdo, kdaj, kje in koliko je teh izjav in pričevanj.

P.S.: Statistiko je pa v to debato nekdo zlobno podtaknil. Tisto, da so si pa včasih lahko vsaj gašperja zakurili (danes pa kao ne) je pa bedasto.
bc123a sporočil: 48.253
[#2636608] 18.01.17 06:59 · odgovor na: (#2636587)
Odgovori   +    2
[rava]
Socialna je vse skup en drek in tud če jo imaš, si reven.
Plača je čist neki druzga, tud če ni nevemkolk dobra.
To. Bistvo. 5*
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2636636] 18.01.17 08:45 · odgovor na: (#2636587)
Odgovori   +    3
[rava]
> [vickibedi]
> K sreči je hrana zdaj relativno poceni (tudi kakovostna kot teletina), za smučanje pa itak ni več takšnega interesa. V Jugi pa smo bili reveži vsi, zato so se razlike manj opazile. Tudi tedaj so bili nekateri še bolj revni kot ostali, samo se o tem ni smelo govoriti naglas. Danes na Tedniku vesčas nabijajo zgodbe o revežih, ki jejo samo še makarone in nimajo za položnice, čeprav si danes za eno socialno podporo lahko kupiš več kakovostne hrane kot takrat z delavsko plačo.
> Ja če kakovostnejša hrana pač ni temeljna človekove pravica, res ne vem kaj s kajulci nabijata o revežih, ker jih v Sloveniji ni.

Seveda so reveži.

1986 je delalo 855220 Slovencev, 2016 (junij) pa 758087. Razlika je 97133.
O ja, brez skrbi, da se taka cifra folka brez plač nekje pozna.
Samo ne vidiš jih.
Socialna je vse skup en drek in tud če jo imaš, si reven.
Plača je čist neki druzga, tud če ni nevemkolk dobra.

Za to, da bi v tej državi kokrtok dobro živeli brez revežev, rabimo še 200-300 tavžent delovnih mest.
En konc Amerov je pokapiral, da se da normalno živet samo od dela, in ravno ti so prevagali, da so izvolili tipa, ki je obljubljal službe.

Mi tega pač ne moremo, ker vse stranke obljubljajo socialo - torej revščino, zato zaenkrat nič fajn ne kaže z delovnimi mesti.
Brezposelni in neaktivni pa bodo požrli še tisto malo starega špeha kar ga še imajo, in bodo res v riti.
Točno tako. Ampak smo si sami krivi, ker folk še kar naprej voli ene in iste levake, ki nas peljejo točno v to smer in verjame kako je bilo prej bolje. Na RTS so 30 let zganjali agitprop in vztrajno molčali o revščini, zdaj nabijajo vsak dan o njej in še naprej perejo možgane. Ni nam pomoči.
bc123a sporočil: 48.253
[#2636637] 18.01.17 08:47 · odgovor na: (#2636618)
Odgovori   +    1
[kajulci]
> Npr. klošarjev takrat tudi ni bilo za videti, pa ne zato, ker jih v resnici ne bi bilo, ampak ker je bilo klateštvo prepovedano.

Klošarji niso zaradi revščine, klošarji so zaradi lastne "odločitve". Dva klošarja, ki ju poznam, od bivše sodelavke oče, ki je nenadoma zapustil familijo in službo in šel klošarit. Tega je že več kot dvajset let. Direktorca ene banke, družinska prijateljica, se je spreobrnila v klošarja, ko j šla v penzijo.
Klosarstvo je v veliki meri posledica nezdravljenih dusevnih bolezni, taki primeri so verjetno tudi dober indikator tega.
anon-79735 sporočil: 16.531
[#2636649] 18.01.17 09:11 · odgovor na: (#2636647)
Odgovori   +    0
[kajulci]
>Klosarstvo je v veliki meri posledica nezdravljenih dusevnih bolezni,

Točno tako, in ne posledica revščine.
Vidva, kaj pa, če je revščina posledica klošarstva?
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2636654] 18.01.17 09:25 · odgovor na: (#2636619)
Odgovori   +    2
[kajulci]
>ker smo bili vsi bolj revni,

Če bi ti pisal "prej smo v povprečju vsi imeli manj" midva sploh ne bi imela konflikta, ker bi se strinjala. Z izrazom "revščina" vse prelahko opletaš.
Revščine ni enostavno definirati. Še najbližje se mi zdi to, kar sem napisal zgoraj, da ima nekdo precej manj za potrošiti, kot povprečje okolice. Ja, najbrž bi se nek navaden smrtnik, ki bi živel v okolju, kjer živijo sami milionarji, počutil revež. Kmet v Sudanu, ki nima vsak dan za jesti, se ne počuti revnega, ker so taki vsi v njegovi okolilici.
4 članska družina, kjer sta oba starša brezposelna, dobi 2xsocialno podporo + 2xotroški dodatek, kar skupaj znese cca 1.000 EUR.
Ali so v takšni družini lačni ? Najbrž da ne, ob teh cenah hrane.
Ali so revni ? Najbrž da ja, ker nimajo za kaj dosti več kot za osnovne potrebe.
Ali so najrevnejši ? Najbrž da ne, ker so kakšni upokojenci z nizko pokojnino ali delavci z zelo slabo plačo lahko še na slabšem.
najobj sporočil: 32.021
[#2636661] 18.01.17 09:35 · odgovor na: pobalin (#2636576)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 18.01.2017 09:36
[pobalin]
> [najobj]
> ... samo govorim, da smo se v Jugi tudi kao srednji sloj lahko smučali na Pohorju, danes pa se lahko smučajo samo še kao bogataši, ker si za dobrega jurja srednjerazredne plače bolj težko privoščiš 31 evrov za dnevno karto ... khmm, in to po glavi družine nekajkrat na mesec, ker smučanje nekajkrat na teden lahko samo sanjaš ...
Čuj, ne vem za toti Maribor, ampak v teti Ljubljani je bilo bolj malo povprečnih družin, kjer so smučali vsi. Med uslužbenskimi povprečneži so smučali predvsem otroci (šola, zimovanja, klubi s počitniškimi tečaji ipd.) in mladina, starši pa veliko manj. Ti so šli na dilce mogoče nekajkrat na sezono. Kar se jaz spomnim totalno resno smučarskih družin, so bile to direktorske, profesorske, funkcionarske ipd. družine, alora višji srednji sloj. Govorim o razredu, ki danes nosi domov najpanj po 1500 evrov neto na mesec na osebo, torej vsaj tri jurje na družino.

Najbrž so bile tudi nekoč dnevne karte za otroke in skupine/šole/klube toliko cenejše, da se je pri odraslih računica prej zalomila. Sicer pa zagrizeni povprečni Mariborčani še vedno lahko za spodobno ceno kar veliko smučajo - če je sneg. Sezonska karta za nočno smuko trikrat na teden stane 235 evrov. To je zelo poceni: če sezona traja 8 tednov in smučaš vse tri večere vse tedne, te en večer smuke stane 9,8 evra. Če vzameš sezonsko karto za 450 evrov, te ob enaki frekvenci 3 dni na teden x 8 tednov en dan smuke stane manj kot 19 evrov. Za 20 evrov več (470) pa dobiš celoletno karto.

Mogoče je razlika tudi v tem, da ko si mlad in optimističen, ne pomisliš na to, da lahko pride dan, ko boš hudo pogrešal za smučarijo "zapravljene" evre, starejši pa postajamo vse bolj prestrašeni in škrti, tudi zaradi teh uberskih časov. Modrost o kači in vrvi je v mestih, ki so doživela opustošenje delovnih mest, posebej razumljiva.
... OK, malo sem lokalpatriot, ampak kot sem tukaj forum.finance.si/?m=...445&single že napisal, je Maribor zaradi Pohorja - to ni Rožnik - skoraj sredi mesta že od nekdaj nekaj posebnega, zdaj pa ni več ... khmm, ker je bil Maribor v Jugi za Zagrebom drugo največje industrijsko mesto in so si tudi "navadni" ljudje smučanje lahko privoščili, zdaj pa zaradi razsute industrije in dragih kart - ugodnejše sezonske karte so loterija - ni več nič od tega ... evo, in če se vrnem k revežom, to je bistvo problema, ki jo kajulci na totem forumu nekaterim proba utupit v njihove tupe glave, ker je namreč velika razlika, če nekaj nimaš, pa tega nikoli nisi imel, ali pa nekaj nimaš, pa si tisto že imel, če zdaj pozabim, da nekaj nimaš več, pa ti je bilo - Maribor je plačal ceno - ob osamosvojitvi obljubljeno, da boš zaradi kapitalizma imel več ...
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2636672] 18.01.17 10:08 · odgovor na: (#2636665)
Odgovori   +    0
[kajulci]
>4 članska družina, kjer sta oba starša brezposelna, dobi 2xsocialno podporo + 2xotroški dodatek, kar skupaj znese cca 1.000 EUR.

Ne, socialne podpore ne omogočajo preživetja. Problem je v tem, da take familije ponavadi nimajo svoje lastne nepremičnine in morajo plačevati najemnino. Tu pa se stvari začnejo lomit. Ko plačaš še najemnino, kolikor nizka že bila, enostavno zmanjka denarja, tudi za hrano, tudi za najcenejšo. Ti ljudje so dejansko lačni. Tko, čisto zaresno lačni. Definicija revščine za tebe je čisto drugačna kot za mene, zate je revščina "občutek" revščine, zame pa dejanska revščina, ko ljudje nimajo čez mesec niti za hrano, niti za obleko, hodijo v luknjastih čevljih itd. Skratka, ko zmanjka za osnovne preživetvene dobrine.
Tudi takšni gotovo obstajajo, vendar so obstajali tudi že prej, samo jih ni bilo videti. V družbi, kjer velja uranilovka, se odstopanja namreč manj vidijo. Zares lačnih je pa malo, morda jih je danes celo manj, kot jih je bilo prej, ker je hrana cenejša.
Sicer pa je glavni razlog revščine brezposelnost. In tukaj socialna pomoč ne pomaga.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2636674] 18.01.17 10:17 · odgovor na: (#2636665)
Odgovori   +    1
[kajulci]
>4 članska družina, kjer sta oba starša brezposelna, dobi 2xsocialno podporo + 2xotroški dodatek, kar skupaj znese cca 1.000 EUR.

Ne, socialne podpore ne omogočajo preživetja. Problem je v tem, da take familije ponavadi nimajo svoje lastne nepremičnine in morajo plačevati najemnino. Tu pa se stvari začnejo lomit. Ko plačaš še najemnino, kolikor nizka že bila, enostavno zmanjka denarja, tudi za hrano, tudi za najcenejšo. Ti ljudje so dejansko lačni. Tko, čisto zaresno lačni. Definicija revščine za tebe je čisto drugačna kot za mene, zate je revščina "občutek" revščine, zame pa dejanska revščina, ko ljudje nimajo čez mesec niti za hrano, niti za obleko, hodijo v luknjastih čevljih itd. Skratka, ko zmanjka za osnovne preživetvene dobrine.
Evo pravkar so mi poslali iz šole:

...prišlo je do spremembe pri tem, kdo od učencev je upravičen do brezplačnega kosila in sicer so od 1.2.2017 do brezplačnega kosila upravičeni učenci, ki:
- se redno šolajo
-so prijavljeni na kosilo in
-povprečni mesečni dohodek na osebo v družini ne presega 36% neto povprečne plače v R Sloveniji.

Šola podatke o tem, kdo je upravičen do brezplačnega kosila pridobiva iz centralne evidence podatkov. Starši lahko ugotovijo ali so upravičeni do subvencije iz odločbe o otroškem dodatku - podatek o odstotku neto povprečne plače v R Sloveniji, ki ga družina prejema. Šola lahko pridobi podatke o subvenciji samo za tiste otroke, ki so prijavljeni na kosilo.

V socializmu ni bilo brezplačnih kosil.
kzupanc sporočil: 10.523
[#2636686] 18.01.17 10:56
Odgovori   +    1
"moti me, da moram dimnikarjem plačevati 26 evrov za 10 minut dela, kar je na uro več od moje postavke"

Men epa to ne moti, ker vem, da bi bilo (bo) tržno to še precej dražje. Mene pa recimo moti, da moram za usrano kripo plačat 800 evrov na servisu. In to s popustom 35% na originalne dele. Pa da ima IT firma ceno človek dan 800 EUR itd. Hočem povedati, da je treba malo razmisliti in primerjati v glavi, preden komentiraš.

Storitev čiščenja dimnika je varnostno in sicer zelo odgovorno in zahtevno opravilo. Mene bi sicer tudi motilo, če bi za vsak kamin moral plačati letno 100 eur za zastrupljanje zraka meščanom. Motilo bi me, ampak realno gledano bi bilo to še poceni v primerjavi s povzročeno škodo. ITD.
kzupanc sporočil: 10.523
[#2636688] 18.01.17 11:04
Odgovori   +    0
Drugače pa odličnen intervju in osvobajajoče razmišljanje.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2636691] 18.01.17 11:14 · odgovor na: (#2636685)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-204390 18.01.2017 11:15
[rename]
Brezplačne malice in kosila so bila tudi v socializmu, govorim za 196x-7x. So pa učitelji to dokaj diskretno urejali da se ne bi vedelo, kdo je "socialc".
Možno, jaz se ne spomnim, da bi se kdaj kaj takšnega omenjalo, (se je pa omenjalo zamudnike pri plačevanju položnice). Če je obstajalo, so očitno zelo dobro skrivali. ..najbrž še vsi upravičenci niso vedeli.
anon-204390 sporočil: 13.528
[#2636705] 18.01.17 11:52 · odgovor na: (#2636702)
Odgovori   +    2
[rava]
> [republican]
> > [rava]
> > Sam tekmujejo, kdo bo več talal.
>
> Ker je to slovenskim volilcem pač všeč. V Švici so pa recimo volilci zavrnili UTD. A si predstavljaš kaj takšnega v Sloveniji?

Volivce se vzgaja in osvešča.
Ker jih pri nas VSI vzgajajo v socialiste, je folk rdeč kot še nikoli. Uzanč je recimo na Nova24tv pisalo, da smo revni zato, ker je premajhen minimalec.
Kao desno krilo, LOL .
pobalin sporočil: 14.456
[#2636708] 18.01.17 12:00 · odgovor na: najobj (#2636661)
Odgovori   +    0
[najobj]
... OK, malo sem lokalpatriot, ampak kot sem tukaj forum.finance.si/?m=...445&single že napisal, je Maribor zaradi Pohorja - to ni Rožnik - skoraj sredi mesta že od nekdaj nekaj posebnega, zdaj pa ni več ...
... ker so v Zagrebu odkrili, da imajo Sljeme, ki mogoče ni glih za smučarijo plebsa, je pa čisto zadosti za novokomponirani smučarski spektakel za zlato kuno. :-)
khmm, ker je bil Maribor v Jugi za Zagrebom drugo največje industrijsko mesto in so si tudi "navadni" ljudje smučanje lahko privoščili, zdaj pa zaradi razsute industrije in dragih kart - ugodnejše sezonske karte so loterija - ni več nič od tega ...
Kako je Maribor izgubil/zapravil/si pustil ugrabiti/itn. praktično vso svojo industrijo, mi je še zdaj skoraj nepojmljivo. Ne preseneča pa me, da če že ni več kruha, morajo pa ostati vsaj staro- ali novo- "tradicionalne" igre. Naj stane kar hoče.

Kar se tiče nekdanjega množičnega smučanja "navadnih" ljudi (delavcev TAM, delavk MTT?), ki si ga danes ne morejo privoščiti, si veliko povedal že s pripombo, da so sezonske karte loterija. Dajmo pozabiti na kupno moč proletariata in nižjega uradništva in poglejmo samo druge pomembne podatke (če jih sploh kdo ima):
- količina naravnega snega in dolžina naravne sezone (brez snežnih topov) v 60/70-tih letih,
- količina naravnega snega danes, stroški umetnega zasneževanja, trajanje sezone,
- finančni razrez poslovanja vzpenjače in smučišča (prispevek občine in podjetij),
- število obiskovalcev oz. izkupiček od prodanih kart v sezoni,
- potem pa primerjava fiksnih stroškov smučišča, ki jih morajo pokriti s kartami danes vs. v 60/70-tih letih.

Ljubljana ni Maribor in Rožnik ni Pohorje, ampak vseeno sem prepričan, da smo mi imeli vsako zimo bistveno več sankaško-smučarskih dni v Tivoliju kot moji otroci. Ti nimajo pojma, kako izgleda 30-50 cm snega v mestu. Tega si ne morejo niti predstavljati.

Sicer pa Pohorje ni nič enkratnega. V Sloveniji umira ali je umrlo kar nekaj smučišč, ki so jih lokalne skupnosti in gospodarstvo postavili za množične radosti domačinov. Nista jih uničila samo "kapitalizem" in/ali slabo gospodarjenje, ampak predvsem narava in posledično vedno večji razkorak med izkupičkom in fiksnimi stroški.
evo, in če se vrnem k revežom, to je bistvo problema, ki jo kajulci na totem forumu nekaterim proba utupit v njihove tupe glave, ker je namreč velika razlika, če nekaj nimaš, pa tega nikoli nisi imel, ali pa nekaj nimaš, pa si tisto že imel, če zdaj pozabim, da nekaj nimaš več, pa ti je bilo - Maribor je plačal ceno - ob osamosvojitvi obljubljeno, da boš zaradi kapitalizma imel več ...
Ne samo Maribor, z nekaj zamude tudi skoraj povsod drugje. Pa saj ste imeli več... bahatih "podjetnikov", špekulantov, nastopačev itn.

O vzrokih in vzvodih poloma bi lahko na široko razpravljala. Težko pa bi me odvrnil od prepričanja, da bi v Sloveniji, v tem diamantu nekdaj komunističnega dela Evrope, težko zbral hujši koncentrat provincialnega napuha in pametnjakarstva, polizobraženosti, grabežljivosti, pogoltnosti, nevoščljivosti, blefiranja, egocentričnosti, lenobe, biciklistične mentalitete, ideološke/plemenske/klanske/itn. zaslepljenosti itn. S tem mislim na desne in leve in srednje, da se zastopiva.
bc123a sporočil: 48.253
[#2636724] 18.01.17 12:45 · odgovor na: (#2636591)
Odgovori   +    3
[kajulci]
A ves kaj je ekstra zanimivo, da revezi jamrajo, kako je bilo vcasih lazje ziveti, kako niso ziveli vmpomanjkanju kot danes. Kako jih ni skrbelo ali bodo preziveli do naslednjega meseca. Zakaj po tvoje revezi to govorijo? A ker jim je danes bolje? In mimogrede, danasnje reveze danes zebe. Prejsnji revezi so si vsaj gasperja lahko zakurili. Vi sploh pojma nimate kako veliko ljudi pri nas danes zivi v groznem pomanjkanju. ce ne razumete statistik, jih nehajte brat.
Jaz pa mislim, da malo pretiravas. Revscina je bila takrat a) dobro skrita in b) marginalizirana v tocno dolocenih druzbenih skupinah.

Recimo vecina ljudi socializem dojema skozi ocala standardne druzine z dvema frocoma, od katerih sta oba starsa delala v fabrki za trakom. potem pa variacije na to temo, mestni so bili v blokih v subvencioniranih stanovanjih, kjer je ze drzava poskrbela za gretje, sindikat za ozimnico, itd. "kmecki" pa so delali 8 ur v fabriki, ostale ure pa doma futrali dve kravi, tri prasice in imeli se kaksno hosto za drva sekat.

Revezi so pa bili predvsem tisti, ki v te idealisticne socialisticne predstave niso pasali. Recimo slovenska samohranilka s 5 otroci (bosanske so se ze razpizdile in na csd dobile vse kar so hotele).

Potem tisti, ki jih je sistem izzobcil. Ce te je partija fuknila na cesto, te je fuknila zares, in ce nisi imel podpornega socialnega okolja, si bil res revez (npr. sorodnika obrtnika ki te je kljub embargu partije zaposlil, ali pa vsaj pomagal z hrano in nekaj denarja). Se je dogajalo tudi intelektualcem, zakaj mislis jih je kar nekaj potem slo v tujino? Ker bi v sloveniji lahko crknili.

Itd.
najobj sporočil: 32.021
[#2636734] 18.01.17 13:14 · odgovor na: pobalin (#2636708)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 18.01.2017 13:16
[pobalin]
> [najobj]
> ... OK, malo sem lokalpatriot, ampak kot sem tukaj forum.finance.si/?m=...445&single že napisal, je Maribor zaradi Pohorja - to ni Rožnik - skoraj sredi mesta že od nekdaj nekaj posebnega, zdaj pa ni več ...

... ker so v Zagrebu odkrili, da imajo Sljeme, ki mogoče ni glih za smučarijo plebsa, je pa čisto zadosti za novokomponirani smučarski spektakel za zlato kuno. :-)

> khmm, ker je bil Maribor v Jugi za Zagrebom drugo največje industrijsko mesto in so si tudi "navadni" ljudje smučanje lahko privoščili, zdaj pa zaradi razsute industrije in dragih kart - ugodnejše sezonske karte so loterija - ni več nič od tega ...

Kako je Maribor izgubil/zapravil/si pustil ugrabiti/itn. praktično vso svojo industrijo, mi je še zdaj skoraj nepojmljivo. Ne preseneča pa me, da če že ni več kruha, morajo pa ostati vsaj staro- ali novo- "tradicionalne" igre. Naj stane kar hoče.

Kar se tiče nekdanjega množičnega smučanja "navadnih" ljudi (delavcev TAM, delavk MTT?), ki si ga danes ne morejo privoščiti, si veliko povedal že s pripombo, da so sezonske karte loterija. Dajmo pozabiti na kupno moč proletariata in nižjega uradništva in poglejmo samo druge pomembne podatke (če jih sploh kdo ima):
- količina naravnega snega in dolžina naravne sezone (brez snežnih topov) v 60/70-tih letih,
- količina naravnega snega danes, stroški umetnega zasneževanja, trajanje sezone,
- finančni razrez poslovanja vzpenjače in smučišča (prispevek občine in podjetij),
- število obiskovalcev oz. izkupiček od prodanih kart v sezoni,
- potem pa primerjava fiksnih stroškov smučišča, ki jih morajo pokriti s kartami danes vs. v 60/70-tih letih.


Ljubljana ni Maribor in Rožnik ni Pohorje, ampak vseeno sem prepričan, da smo mi imeli vsako zimo bistveno več sankaško-smučarskih dni v Tivoliju kot moji otroci. Ti nimajo pojma, kako izgleda 30-50 cm snega v mestu. Tega si ne morejo niti predstavljati.

Sicer pa Pohorje ni nič enkratnega. V Sloveniji umira ali je umrlo kar nekaj smučišč, ki so jih lokalne skupnosti in gospodarstvo postavili za množične radosti domačinov. Nista jih uničila samo "kapitalizem" in/ali slabo gospodarjenje, ampak predvsem narava in posledično vedno večji razkorak med izkupičkom in fiksnimi stroški.

> evo, in če se vrnem k revežom, to je bistvo problema, ki jo kajulci na totem forumu nekaterim proba utupit v njihove tupe glave, ker je namreč velika razlika, če nekaj nimaš, pa tega nikoli nisi imel, ali pa nekaj nimaš, pa si tisto že imel, če zdaj pozabim, da nekaj nimaš več, pa ti je bilo - Maribor je plačal ceno - ob osamosvojitvi obljubljeno, da boš zaradi kapitalizma imel več ...

Ne samo Maribor, z nekaj zamude tudi skoraj povsod drugje. Pa saj ste imeli več... bahatih "podjetnikov", špekulantov, nastopačev itn.

O vzrokih in vzvodih poloma bi lahko na široko razpravljala. Težko pa bi me odvrnil od prepričanja, da bi v Sloveniji, v tem diamantu nekdaj komunističnega dela Evrope, težko zbral hujši koncentrat provincialnega napuha in pametnjakarstva, polizobraženosti, grabežljivosti, pogoltnosti, nevoščljivosti, blefiranja, egocentričnosti, lenobe, biciklistične mentalitete, ideološke/plemenske/klanske/itn. zaslepljenosti itn. S tem mislim na desne in leve in srednje, da se zastopiva.
... ja, saj o boldanem sem tukaj forum.finance.si/?m=...437&single v P.S.-u tudi nekaj malega napisal ... khmm, in kolikor je že partija takrat komandirala vse živo, je Pohorje komandirala kar dobro, ker vsaj ropala ni tako odkrito, kot so nekaznovano ropali nekdanji Branikovci združeni v propadlem ŠRC Pohorje, ki so minusu zaradi milih zim s svojimi globokimi žepi dodali piko na i ...

P.S.: delavci TAM-a in delavke MTT-ja za smučanje verjetno res niso imeli "časa", preddelavci in preddelavke pa že mogoče ... aja, seveda je glupo primerjat neprimerljivo, nisem pa jaz s tem začel oziroma nisem jaz napisal gluposti, češ da so v Jugi v stanovanjih živeli samo jugosi, partijci in udbovci, vsi ostali pa so verjetno živeli v šotorih in jedli travo ...
bc123a sporočil: 48.253
[#2636813] 18.01.17 20:14 · odgovor na: (#2636718)
Odgovori   +    0
[rava]
> [republican]
> Poglej kaj sem ti napisal v prejšnjem komentarju: Politiki ne vzgajajo volilcev, ampak se jim prilagajajo.

Razumem kaj praviš, ampak razlike med jugo pametjo in današnjo srs pametjo pa vseeno ne znaš pojasniti.

Na tviterju sem imela debato s Škrinjarjevo, ki je pri sds taglavna za šolstvo - preden me je zablokirala, xe xe.
Ona hoče in forsira, da bi imeli zastonj učbenike in to zdaj na veliko pisari tudi po desnih medijih in pumpa folk. To je spet velik dodaten strošek za proračun.

Ženska ni pokvarjena demagoginja. Ona globoko, iskreno in pošteno, brez zlih namenov, verjame, da je to prav.
To je v socializmu veljalo tudi za celo rajdo nizje kotirajocih zagretih partijcev. Niso bili vsi zlobni ali pokvarjeni, veliko jih je bilo zagledanih v "titeja", "bratstvo i jedinstvo" in prepricanih da je socializem way to go in da je treba sovraga onemogociti.
bobek13 sporočil: 4.301
[#2636827] 18.01.17 21:33 · odgovor na: (#2636820)
Odgovori   +    2
[rava]
Ja.
Recimo lih za tadva ki ju omenjam kao hard desničarja - Lisec in Škrinjarjeva, sem prepričana, da je to nepokvarjen folk, dober k kruh in iskreno mislita, da dobro delata in odpravljata revščino.
Dejansko jo pa vsak njun vzgib dobrote samo poglablja, ker par tavžent folka ob službe spravita. Tega se jima ne da dopovedat in sploh jima ni jasno kolk škodljiva sta.
Zelo podobna volivcem levice, kar se tega tiče.
S tem, da sta v vrhuški in kreirata politike, šefu pa ne pride na pamet, da bi k vsakemu takemu idealistu nalepil gnjavatorja, ki zna računat.
pismo, če ni to delovno mesto ravnopravšnje za našo ravo...

:-)))))

lpA
bobek13 sporočil: 4.301
[#2636835] 18.01.17 21:43 · odgovor na: (#2636830)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bobek13 18.01.2017 21:44
[rava]
> [bobek13]
> pismo, če ni to delovno mesto ravnopravšnje za našo ravo...

Imajo insajderske gnjavatorje, ki res odlično računajo, precej bolš kot rava, pa so jih dali na stranski tir.
Tako da ...
kaj s stranski tir misliš filadelfijo? :-)))

brez heca, koga te imaš v mislih???

lpA
anon-127452 sporočil: 2.567
[#2637230] 21.01.17 10:01 · odgovor na: (#2636330)
Odgovori   +    1
[republican]
> [rava]
> Če ni delovnih mest, je revščina.

Tako.

In namesto, da bi v Sloveniji poskrbeli za čim več delovnih mest, razmišljamo kako bi še bolj obdavčili kapitalistične prasce in jim zmetali še več polen pod noge.

V očeh večine Slovencev so kapitalistični prasci nebodigatreba. Za delovna mesta naj poskrbi država... ali naj pa uvede UTD. Kapitalistični prasci so itak slabi delodajalci, ker za razliko od države odpuščajo zaposlene, ki se ne trudijo dovolj.
Če ni solidno plačanih delovnih mest, je revščina.

Tak, ki dela za minimalca, je tudi revež.
najobj sporočil: 32.021
[#2637553] 23.01.17 15:34
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: najobj 23.01.2017 15:36
... moti me naročnina na RTV, ko od te nimam nič ...

... holy shit ! ... evo, zdaj samo upam, da se je Valentinčiču tole o RTV malo zareklo, ko je hotel narediti dober vtis na slavne neoliberalke s Financ, ker bi me bilo res groza, da študentariji na ekonomskem faksu predava nerazgledani prfoks, ki o dogajanju v Sloveniji in po svetu nima pojma, ker na TV gleda Kmetijo namesto Odmeve ...

P.S.: danes na Financah ni nič pametnega za brat in sem toti intervju šele zdaj prebral ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2637677] 24.01.17 12:50 · odgovor na: najobj (#2636734)
Odgovori   +    0
Ker sva same pametne razdirala o smučanju pa to, sem se spomnil nate, ko sem bral tole švicarsko "jamranje" izpred skoraj enega leta - podobni problemi kot pri nas, manjkajo jim samo komiji, ki so pri nas krivi/zaslužni za vse.
www.watson.ch/Schwei...tination»
najobj sporočil: 32.021
[#2637712] 24.01.17 14:42 · odgovor na: pobalin (#2637677)
Odgovori   +    0
[pobalin]
Ker sva same pametne razdirala o smučanju pa to, sem se spomnil nate, ko sem bral tole švicarsko "jamranje" izpred skoraj enega leta - podobni problemi kot pri nas, manjkajo jim samo komiji, ki so pri nas krivi/zaslužni za vse.
www.watson.ch/Schwei...tination»
... «In erster Linie müssen wir unsere Stammkunden pflegen und die Schweizer dazu bringen, im eigenen Land Skiferien zu machen.» ...

... jebiga, očitno ni Trump edini, ki je z vračanjem proizvodnje nazaj v Ameriko zgruntal, da je "uzdaj se u se i u svoje kljuse" prava parola za nove cajte ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2637729] 24.01.17 15:39 · odgovor na: najobj (#2637712)
Odgovori   +    0
[najobj]
... «In erster Linie müssen wir unsere Stammkunden pflegen und die Schweizer dazu bringen, im eigenen Land Skiferien zu machen.» ...

... jebiga, očitno ni Trump edini, ki je z vračanjem proizvodnje nazaj v Ameriko zgruntal, da je "uzdaj se u se i u svoje kljuse" prava parola za nove cajte ...
Čuj, ne vem zakaj se mi zdi, da si intervju samo preletel in potem zgrabil prvi stavek v veliki lila pisavi, ker ti je ravno legel na dušo tako kot tisti tvoj zlajnani ameriški stric. Ampak ta stavek se nadaljuje z:
Zudem muss in kleineren und mittleren Destinationen an der Qualität der Positionierung gearbeitet werden. Der Österreich-Trend dürfte sich dennoch fortsetzen. Immer mehr Schweizer werden dort jetzt zu Stammgästen und erzählen ihren Schweizer Kollegen, wie toll und anscheinend günstig es dort ist.
Spodaj je še ena lila poudarjena trditev, ki si jo očitno spregledal:
Immer mehr Schweizer verlieren den Bezug zu den Schneesportarten.
najobj sporočil: 32.021
[#2637735] 24.01.17 15:50 · odgovor na: pobalin (#2637729)
Odgovori   +    0
[pobalin]
> [najobj]
> ... «In erster Linie müssen wir unsere Stammkunden pflegen und die Schweizer dazu bringen, im eigenen Land Skiferien zu machen.» ...
>
> ... jebiga, očitno ni Trump edini, ki je z vračanjem proizvodnje nazaj v Ameriko zgruntal, da je "uzdaj se u se i u svoje kljuse" prava parola za nove cajte ...

Čuj, ne vem zakaj se mi zdi, da si intervju samo preletel in potem zgrabil prvi stavek v veliki lila pisavi, ker ti je ravno legel na dušo tako kot tisti tvoj zlajnani ameriški stric. Ampak ta stavek se nadaljuje z:

> Zudem muss in kleineren und mittleren Destinationen an der Qualität der Positionierung gearbeitet werden. Der Österreich-Trend dürfte sich dennoch fortsetzen. Immer mehr Schweizer werden dort jetzt zu Stammgästen und erzählen ihren Schweizer Kollegen, wie toll und anscheinend günstig es dort ist.

Spodaj je še ena lila poudarjena trditev, ki si jo očitno spregledal:

> Immer mehr Schweizer verlieren den Bezug zu den Schneesportarten.
... čuj, ampak niti ena sama beseda v totem nadaljevanju ne nasprotuje temu, kar sem zgoraj napisal, "ko sem zgrabil prvi stavek v veliki lila pisavi, ker mi je ravno legel na dušo tako kot tisti moj zlajnani ameriški stric." ...
pobalin sporočil: 14.456
[#2637743] 24.01.17 16:02 · odgovor na: najobj (#2637735)
Odgovori   +    0
[najobj]
... čuj, ampak niti ena sama beseda v totem nadaljevanju ne nasprotuje temu, kar sem zgoraj napisal, "ko sem zgrabil prvi stavek v veliki lila pisavi, ker mi je ravno legel na dušo tako kot tisti moj zlajnani ameriški stric." ...
Ejga, saj nisem rekel, da nimaš prav, malo sem samo dregnil v tvoj modus operandi. Da imata vidva s Trumpov prav, ne gre dvomiti.

Strani: 1 2 3 4 5 6