Zasebnost

Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek \'\'Ponudili bomo najcenejšo elektriko\'\'

Strani: 1 2

anon-54454 sporočil: 4.098
[#456386] 17.03.09 06:33 · odgovor na: anon-159233 (#456345)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-54454 17.03.2009 06:35

omig je napisal(a):

 

Gospodinjstva so lani plačevala po cca 50 €, sedaj recimo cca 55 €/MWh. Lastne cene sem enkrat že pisal (pa ne me zdaj držat za vsak cent ali evro, govorim o rangu cen) - NEK cca 25 € (po Novšaku 35 €), dravske cca 25 €, Šoštanj cca 50 €, ostalo vse dražje, uvoz kot najdražji (tržna cena!) cca 100 €. Gospodinjstva niso niti približno plačevala 5x dražje od najcenejše enote, so pa plačevala približno pol manj od najdražje "enote". Uvožene energije je cca 25 % in to je tisto, kar so "častila" naša energetska podjetja. Če je cena na trgu nižja od tržne, je subvencionirana.

 Po podatkih iz letnega porocila, NEK GEN-u svojo energijo prodaja po 23€/MWh. Po podatkih Statisticnega Urada RS je bila v drugi polovici 2008 povprecna cena z vkljucenimi vsemi davki in prispevki za gospodinjstva od 105 do 193€/MWh (odvisno od porabniske skupine). 
vir: http://www.stat.si/p...〈=2< /a>


Razlika je torej najmanj 5x in govoriti ob tem, da drzava kakorkoli subvencionira el. energijo za gospodinjstva je ze perverzno in do povprecno inteligentnega drzavljana normalne drzave skrajno zaljivo.
anon-6038 sporočil: 223
[#456402] 17.03.09 07:15
Odgovori   +    0
cene so že objavljeni na njihovi spletni strani in so res cenejše. omrežnina in trošarina pa se plačuje ločeno. na svojem računu (ali spletni strani dobavitelja) morate pogledati ceno odjema električne energije in jo primerjati z GEN. Meni se bo splačalo!
purinoli sporočil: 8.690
[#456478] 17.03.09 08:41 · odgovor na: anon-159233 (#456320)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: purinoli 17.03.2009 09:06

omig je napisal(a):
Še malo bolj umirjeno - logiko za uvedbo proporcionalnega cenika sem ti že poizkusil pojasniti. V razmerah, kjer varuh konkurence ponudnikom ne pusti dvig cen na tržno raven, kao zaradi usklajenega delovanja, pri čemer povsem zanemari dejstvo, da prav vsi (prisiljeno) prodajajo pod tržno ceno, so pač nastali "inovativni" ceniki. TČ so pa povsod po svetu subvencionirane. Ampak po moje ni stvar tržnih podjetij (kar distribucije v državni lasti vendarle so), da te subvencije podeljujejo. To mora storiti država z drugimi mehanizmi! Ali pač podpiraš vmešavanje države v gospodarstvo in prosti trg?
 
No, umirjeno je lepše. Brez tistih "kaj pizdiš". Čeprav res pizdim in imam za kaj. Tvoje sprenevedanje so razkrili že ostali forumaši. Jaz bi dodal samo, da je elektrika pač kompletno v državni lasti z nekaj posvečenimi privat padalci, ki znajo pipice odpirat. Zato se mi še toliko bolj gravža "inovativna" kalkulacija cene, kot sam praviš. Še vedno mi nisi povedal, katera EU kneževina je tako "inovativna" kot naš elektro oligopol.

Kar se mene tiče, hvala Budi, da se je našla ena ščuka v obliki Goloba, ki bo malo premešala blato elektro mafije. In nič ne skrbi, prehodno si bom poiskal iz principa cenejšega dobavitelja, srednjeročno pa odpikal elektro mafijo in delal štrom sam. JE menda prodaja po 23 €/MWh. Vmes je še distribucija, ki pač stane, kolikor stane. Jim (še) ne gledam v zobe. Vendar je moj račun 151 €/MWh ( VT) in je to preprosto mafijska cena, pa če se na trepalnice postaviš.

Ko imaš strokovne poste, te rad berem, ker se pač rad učim. Ko pa iz nekega meni neznanega razloga zagovarjaš elektro nor(č)ije z "inovativnimi" ceniki, se mi pa gabiš. Kot vsaka mafija.

Lep pozdrav, Purinoli

P.S. Ker meni razlika med Golobovo in EM ( ElektroMafijsko) ceno ne predstavlja finančni problem, samo ne prenesem, da me nekdo poskuša nategnit in to še na suho, bom vso razliko namenil v dobrodelne namene oz. dodal k fondu, ki ga imam v te namene. EM/EL ( ElektroMafija oddelek Elektro Ljubljana) mi nabije na ceno faktor 1,8 !!! Pa saj nisem mazohist, da bi to vzel, kot normalno. Naj si vtaknejo kabel v rit in ga povežejo z 220 kV. Se prostovoljno prijavim, da priklopim stikalo, če tako uživajo v jebadi potrošnikov
anon-159233 sporočil: 1.086
[#456482] 17.03.09 08:49 · odgovor na: anon-54454 (#456386)
Odgovori   +    0

tmatej je napisal(a):

 Po podatkih iz letnega porocila, NEK GEN-u svojo energijo prodaja po 23€/MWh. Po podatkih Statisticnega Urada RS je bila v drugi polovici 2008 povprecna cena z vkljucenimi vsemi davki in prispevki za gospodinjstva od 105 do 193€/MWh (odvisno od porabniske skupine). 
vir: http://www.stat.si/p...〈=2< /a>


Razlika je torej najmanj 5x in govoriti ob tem, da drzava kakorkoli subvencionira el. energijo za gospodinjstva je ze perverzno in do povprecno inteligentnega drzavljana normalne drzave skrajno zaljivo.
 
1. Vse elektrarne svoji krovni družbi, bodisi HSE (HSE je lastnik posameznih elektrarn), bodisi GEN Energiji, prodajajo po lastni ceni. Krovna družba nato elektriko dobaviteljem prodaja po tržnih cenah. Pri NEK je situacija še toliko drugačna, da država zapoveduje, da mora prodajati po lastni ceni, saj je NEK kot edina enota neposredno v državni lasti.

2. Cena, ki jo ti navajaš, vključuje tudi omrežnino. Tukaj govorimo samo o energiji. Omrežnino bodo morali plačati tudi odjemalci GEN-I.
anon-159233 sporočil: 1.086
[#456505] 17.03.09 09:24 · odgovor na: purinoli (#456478)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-159233 17.03.2009 09:25

purinoli je napisal(a):

 
No, umirjeno je lepše. Brez tistih "kaj pizdiš". Čeprav res pizdim in imam za kaj. Tvoje sprenevedanje so razkrili že ostali forumaši. Jaz bi dodal samo, da je elektrika pač kompletno v državni lasti z nekaj posvečenimi privat padalci, ki znajo pipice odpirat. Zato se mi še toliko bolj gravža "inovativna" kalkulacija cene, kot sam praviš. Še vedno mi nisi povedal, katera EU kneževina je tako "inovativna" kot naš elektro oligopol.

Kar se mene tiče, hvala Budi, da se je našla ena ščuka v obliki Goloba, ki bo malo premešala blato elektro mafije. In nič ne skrbi, prehodno si bom poiskal iz principa cenejšega dobavitelja, srednjeročno pa odpikal elektro mafijo in delal štrom sam. JE menda prodaja po 23 €/MWh. Vmes je še distribucija, ki pač stane, kolikor stane. Jim (še) ne gledam v zobe. Vendar je moj račun 151 €/MWh ( VT) in je to preprosto mafijska cena, pa če se na trepalnice postaviš.

Ko imaš strokovne poste, te rad berem, ker se pač rad učim. Ko pa iz nekega meni neznanega razloga zagovarjaš elektro nor(č)ije z "inovativnimi" ceniki, se mi pa gabiš. Kot vsaka mafija.

Lep pozdrav, Purinoli
 
1. Vsi moji posti so kolikor znam strokovni, samo da nekaterih ne razumeš, ali morda nočeš razumeti.
2. Kaj točno sem se sprenevedal? Še vedno trdiš, da niso prodajali pod ceno?
3. Še stotič - trg z električno energijo zapoveduje EU in je zaradi tega tudi v naši zakonodaji. Ti in tmatej ves čas govorita o popolnoma reguliranem sistemu. Tega ob trenutnem stanju zakonodaje ne smemo imeti, pa če se tukaj postavljamo na glavo. Tudi če bi hoteli odpraviti trg, za katerega se povsem strinjal, da je naredil samo sranje, nam EU tega ne bi pustila. Zato še enkrat ponavljam, da so vse debate okoli (ne)smiselnosti trga zgolj "akademske" narave.
4. Ta "ščuka v obliki Goloba" se lepo masti iz državnega denarja. Je tipičen primer političnega privilegiranca, ki bi bil brez svojih političnih vez ničla. Tipičen primer našega podmiznega kapitalizma. Zakaj se ne vprašaš, zakaj rabi GEN Energija Golobovi firmi plačevati x milijonov provizije, namesto da bi energijo prodajali sami. Ali pač misliš, da je Golob tak svetovni unikum, da samo on zna prodajati? Zelo se čudim, glede na tvoje poste iz drugih tem, da ti to podpiraš.
5. Še stotič ponavljam - na trgu so lastne cene posameznih elektrarn irelevantne. Cena se oblikuje na ravni najdražje elektrarne, ki še pride na trg. Misliš da nemške in francoske nuklearke proizvajajo dražjo elektriko, da je tržna cena v teh državah trenutno 40 €/MWh, pred pol leta je bila pa 90 €/MWh? Ker očitno ne razumeš koncepta trga, ti ga bom poizkušal razložiti na povsem enostavnem primeru - na tržnici se prodajajo jabolka. Recimo da je povpraševanja 100 enot, ponudbe pa 180 enot. Janko "proizvaja" 60 jabolk po 10 €/kilo, Metka in Jože pa vsak po 60 jabolk po 20 €/kilo. Po tvoji logiki bo Janko prodajal po 10 €, Metka in Jože pa po 20 €. Kupci rabijo 100 jabolk, zato bodo kupili vsa jabolka od Janka in 40 jabolk od Metke ali Jožeta (katera bodo pač zgledala lepša). Ampak ker takšenle tržnik Janko ni bebec, bo hitro videl, da lahko jabolka prodaja po 19,99 €, pa bo še vedno cenejši od Metke in Jožeta. Cena se bo zato oblikovala na ravni najdražjega ponudnika, ki še pride na trg (ali če hočeš, bo dal Janko minimalno cenejšo, zato da bo prodal vse svoje enote). Točno tako se prodaja na trgu elektrika. In še stodrugič - trg imamo!!! Če nam je všeč ali ne. Meni ni, prepričan sem, da ne bo prinesel nižjih cen, vendar to ne spremeni ničesar - še vedno ga imamo. Vsa debata okoli neimetja trga je povsem akademska in nima veze s tem, kar poizkušam dopovedati. Ko boš dojel trg in ga sprejel kot dejstvo, bomo lahko govorili naprej.
6. Kakšne točno vse sisteme imajo ponudniki po Evropi (govorim za razvito zahodno Evropo, v zadnje sprejetih članicah najdeš svakojake zanimivosti) ne vem natančno, ker jih je ogromno. Po logiki pa bi dejal, da gotovo nihče nima proporcionalnega in to iz čisto preprostega razloga - imajo trg in vsi prodajajo po tržnih cenah. Z drugimi besedami, energije ne prodajajo pod ceno, kot so to morala početi naša podjetja. Na spodnjem linku si poglej (poročilo 2007, stran 73), kakšne so cene po Evropi:

http://www.agen-rs.si/sl/informacija.asp?id_meta _type=36&id_informacija=708

Razen raznih balkanskih in baltskih držav, ki pač "hvatajo krivine" v EU zakonodaji, ne samo slepo poslušajo Bruslja, je v vseh državah cena višja kot v Sloveniji. Poglej si kakšna je v Franciji, kjer je 75 % energije proizvedene iz poceni nukleark (pri nas samo 25%!). Poglej si, kakšna je na Poljskem, kjer imajo "zastonj" premog. In seveda poglej si, kakšna je v naši sosedi Italiji. Navedene cene seveda niso samo energija, ampak tudi omrežnina.
anon-159233 sporočil: 1.086
[#456516] 17.03.09 09:30 · odgovor na: purinoli (#456478)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-159233 17.03.2009 09:45

purinoli je napisal(a):

 
P.S. Ker meni razlika med Golobovo in EM ( ElektroMafijsko) ceno ne predstavlja finančni problem, samo ne prenesem, da me nekdo poskuša nategnit in to še na suho, bom vso razliko namenil v dobrodelne namene oz. dodal k fondu, ki ga imam v te namene. EM/EL ( ElektroMafija oddelek Elektro Ljubljana) mi nabije na ceno faktor 1,8 !!! Pa saj nisem mazohist, da bi to vzel, kot normalno. Naj si vtaknejo kabel v rit in ga povežejo z 220 kV. Se prostovoljno prijavim, da priklopim stikalo, če tako uživajo v jebadi potrošnikov
 No vidiš. Trg ti je lepo dal možnost, da povsem brez razburjanja zamenjaš dobavitelja, ki po tvoje ravna netržno in ga tako kaznuješ na najboljši način. Razen Elektra Ljubljane, proporcionalnega sistema nimajo niti v državnih Elektru Maribor in Elektro Celje, tako da res ne razumem tvojega razburjanja.

Seveda pa se moraš zavedati, da bodo od sedaj naprej vsi prodajali po tržnih cenah. Tako državne distribucije, GEN-I in tujci. Tudi ko bodo šle cene nazaj na 100, boš ti lepo plačeval 100 in ne 50. Tudi po proporcionalnem sistemu nisi plačal več kot 100. In tudi nikoli ne bi.

Kdaj boš dojel, da ti je tvoja EM ves čas dajala nižjo ceno, kot ti bi jo dal kdorkoli drug. Proporcionalni ceniki gor ali dol. Kje pa misliš je bil Golob prej? Misliš da dve leti nazaj pa ni znal prodajati elektrike?
purinoli sporočil: 8.690
[#456538] 17.03.09 09:47 · odgovor na: anon-159233 (#456516)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: purinoli 17.03.2009 09:51

omig je napisal(a):

 No vidiš. Trg ti je lepo dal možnost, da povsem brez razburjanja zamenjaš dobavitelja, ki po tvoje ravna netržno in ga tako kaznuješ na najboljši način. Razen Elektra Ljubljane, proporcionalnega sistema nimajo niti v državnih Elektru Maribor in Elektro Celje, tako da res ne razumem tvojega razburjanja.

Seveda pa se moraš zavedati, da bodo od sedaj naprej vsi prodajali po tržnih cenah. Tako državne distribucije, GEN-I in tujci. Tudi ko bodo šle cene nazaj na 100, boš ti lepo plačeval 100 in ne 50. Tudi po proporcionalnem sistemu nisi plačal več kot 100.

Kdaj boš dojel, da ti je tvoja EM ves čas dajala nižjo ceno, kot ti bi jo dal kdorkoli drug. Proporcionalni ceniki gor ali dol. Kje pa misliš je bil Golob prej? Misliš da dve leti nazaj pa ni znal prodajati elektrike?
 
Jebe se meni kvazi trg. To pač ni trg. Ti meni raje povej, kje so taki pezdeti, da imajo "inovativne" cenike, kot ELj. Ker jih že nekaj mesecev, kar te prosim za reference, ne najdeš, pomeni, da jih najbrž ni. Smo spet prvi na svetu. V oslarijah, žal. Pa kaj misliš, da se mi ljubi vsakih par mesecev iskati novega dobavitelja, ki nima psihiatričnih bolnikov v službah, ki producirajo cenike???

Golobu pa iz inata privoščim, da bajno obogati. In kupi kapacitete, kolikor mu finančni lulček nese. Ni neumen in bo dajal cene, ki bodo vsaj dišale po trgu. Ostali se pa gredo "inovacije". Briga me, koliko on zasluži. Dejstvo je, da garantira nižjo ceno za skoraj 2 leti in nima bolanih kalkulacij, kjer aparatčiki kaznujejo ekološko naravnane potrošnike, ki smo iz veselja do okolja in tehnike nabavili TČ. In se spotoma gredo še vzgojno šibanje po finančni riti potrošnikov. Psihiatri brez licence !!!!

Zaradi mene je lahko Golob ali pa kak novi direktor Elektro Ljubljana. Samo, da nehajo "inovirat", ker so njihovi ceniki primer za psihiatrijo. Tvoje jamranje o varuhu konkurence je neumestno in jalovo, ker ta "varuh" ni naredil nič. Cene so šle vztrajno gor, brez problemov. V EU pa dol. Pa se znajdi. Ko bodo šle po koncu krize zopet gor, bom pač izbral tistega, ki bo najugodnejši, čeprav na vodi čutim, da bo politična mafija izenačila vse na nek oderuški nivo.

Takrat bom pa jaz delal svojo elektriko, če bom še ostal pod Alpami he he.

Lep pozdrav, Purinoli

P.S. Moja cena je 150€/MWh in ni "najnižja", kot zavajaš. Je oderuška
anon-159233 sporočil: 1.086
[#456561] 17.03.09 10:04 · odgovor na: purinoli (#456538)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-159233 17.03.2009 10:05

purinoli je napisal(a):

 
Jebe se meni kvazi trg. To pač ni trg. Ti meni raje povej, kje so taki pezdeti, da imajo "inovativne" cenike, kot ELj. Ker jih že nekaj mesecev, kar te prosim za reference, ne najdeš, pomeni, da jih najbrž ni. Smo spet prvi na svetu. V oslarijah, žal. Pa kaj misliš, da se mi ljubi vsakih par mesecev iskati novega dobavitelja, ki nima psihiatričnih bolnikov v službah, ki producirajo cenike???

Golobu pa iz inata privoščim, da bajno obogati. In kupi kapacitete, kolikor mu finančni lulček nese. Ni neumen in bo dajal cene, ki bodo vsaj dišale po trgu. Ostali se pa gredo "inovacije". Briga me, koliko on zasluži. Dejstvo je, da garantira nižjo ceno za skoraj 2 leti in nima bolanih kalkulacij, kjer aparatčiki kaznujejo ekološko naravnane potrošnike, ki smo iz veselja do okolja in tehnike nabavili TČ. In se spotoma gredo še vzgojno šibanje po finančni riti potrošnikov. Psihiatri brez licence !!!!

Zaradi mene je lahko Golob ali pa kak novi direktor Elektro Ljubljana. Samo, da nehajo "inovirat", ker so njihovi ceniki primer za psihiatrijo. Tvoje jamranje o varuhu konkurence je neumestno in jalovo, ker ta "varuh" ni naredil nič. Cene so šle vztrajno gor, brez problemov. V EU pa dol. Pa se znajdi. Ko bodo šle po koncu krize zopet gor, bom pač izbral tistega, ki bo najugodnejši, čeprav na vodi čutim, da bo politična mafija izenačila vse na nek oderuški nivo.

Takrat bom pa jaz delal svojo elektriko, če bom še ostal pod Alpami he he.

Lep pozdrav, Purinoli

P.S. Moja cena je 150€/MWh in ni "najnižja", kot zavajaš. Je oderuška
 
1. Sem ti povedal, da takih cenikov verjetno ni. Povedal sem ti tudi, zakaj jih ni.
2. Seveda trg je - najlepši primer imaš pri vstopu Goloba. Seveda pa prej pravega trga ni bilo, ker so bile cene, ki si jih plačeval NIŽJE!!!! od tržnih.
3. V tujini, kjer so trgi razviti, počnejo točno to - vsakih "par mesecev" menjajo dobavitelja. V Angliji imaš 5 milijonov menjav dobaviteljev letno.
4. Pa kaj je tebi treba narisat al kaj!?!?!?!? Distribucije so ti ves čas dajale nižjo ceno!!! Sedaj, ko so tržne cene toliko padle, se je pojavil "veliki rešitelj" Golob, ti mu pa še ploskaš. Kje je bil prej, ko so distribucije s tabo MORALE delati izgubo!? In nič ne garantira nižje cene. Nižja cena je danes in to ceno ti garantira. Kaj pa če bodo distribucije drugo leto, ko bodo podpisovali novo pogodbo o dobavi, cenejše kot on!?
5. Cene v EU so šle dol, naše gor, tako da so sedaj nekje enake. Res čudno, a ne, da so šle pri nas gor...
6. Distribucije, tržna podjetja, niso pristojne dajati subvencij lastnikom toplotnih črpalk. To je pristojnost države.

Zakaj imam občutek, da ti ves čas dopovedujem isto (pet od šestih zgornjih točk sem ponovil že večkrat), ti pa še naprej goniš svojo in si ne pustiš dopovedati. Počasi se mi ne da več. Sem mislil, da se želiš učiti...
purinoli sporočil: 8.690
[#456582] 17.03.09 10:19 · odgovor na: anon-159233 (#456561)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: purinoli 17.03.2009 10:46

omig je napisal(a):

 
1. Sem ti povedal, da takih cenikov verjetno ni. Povedal sem ti tudi, zakaj jih ni.
2. Seveda trg je - najlepši primer imaš pri vstopu Goloba. Seveda pa prej pravega trga ni bilo, ker so bile cene, ki si jih plačeval NIŽJE!!!! od tržnih.
3. V tujini, kjer so trgi razviti, počnejo točno to - vsakih "par mesecev" menjajo dobavitelja. V Angliji imaš 5 milijonov menjav dobaviteljev letno.
4. Pa kaj je tebi treba narisat al kaj!?!?!?!? Distribucije so ti ves čas dajale nižjo ceno!!! Sedaj, ko so tržne cene toliko padle, se je pojavil "veliki rešitelj" Golob, ti mu pa še ploskaš. Kje je bil prej, ko so distribucije s tabo MORALE delati izgubo!? In nič ne garantira nižje cene. Nižja cena je danes in to ceno ti garantira. Kaj pa če bodo distribucije drugo leto, ko bodo podpisovali novo pogodbo o dobavi, cenejše kot on!?
5. Cene v EU so šle dol, naše gor, tako da so sedaj nekje enake. Res čudno, a ne, da so šle pri nas gor...
6. Distribucije, tržna podjetja, niso pristojne dajati subvencij lastnikom toplotnih črpalk. To je pristojnost države.

Zakaj imam občutek, da ti ves čas dopovedujem isto (pet od šestih zgornjih točk sem ponovil že večkrat), ti pa še naprej goniš svojo in si ne pustiš dopovedati. Počasi se mi ne da več. Sem mislil, da se želiš učiti...
 
Hvala za pojasnila. Pa naj še jaz tebi nekaj pojasnim. Dokler niso pezdeti "izumili" antitržnega in z vsako logiko skreganega, bebavega cenika, nisem na položnico za ElE pogledal za več, kot kako sekundo, kar je potrebno, da jo plačaš. In se v to problematiko sploh ne bi vtikal. Imam pa zelo občutljiv senzor za državne oslarije. In ta senzor je ob "inovativnem" ceniku pač začel zvoniti. Zavedam se problemov s cenami ElE in me skrbijo, ker se bodo državni butci zanesljivo prepozno odločali o investiciji v JE. Ne samo Krško II, zdaj bi morali razmišljati že o Krško III, IV....Ampak probleme izkrivljenega trga reševati s kaznovanjem tistih, ki jih pravzaprav pomagamo rešiti, je pa perverzno

Take norčije, kot so ti ceniki, pa me ne bo nihče prepričal, da so plod normalne pameti. So spaček in tipični produkt samoupravnega socializma, na kar sem bil alergičen desetletja, pa sem mislil, da je to zgodovina. Pa žal ni. Ostalo, kar navajaš o tej problematiki, pa ima rep in glavo in SE UČIM, pa tudi nekaj malega vem. Pa zaključujem tole žajfnico, kar se mene tiče. Mej se fajn, pa kak prispevek o ko/poli generaciji ali TČ ipd namalaj semle. Nas bo veliko prebiralo z velikim veseljem, ne pa, da zagovarjaš perverznosti.

Lep pozdrav, Purinoli

P.S. Srčno upam, da nisi med avtorji tega veleumnega "cenika". Drži se stroke, če si štromar. Nudi več užitkov, kot posedanje pod državnimi fikusi.
anon-131859 sporočil: 520
[#456716] 17.03.09 12:21
Odgovori   +    0
Upajmo da bo takih Golobov še več v Sloveniji. V Benetkah jih je ogromno.

Strani: 1 2