Zasebnost

Strani: 1 2 3

comteo sporočil: 664
[#2940309] 12.07.21 15:41 · odgovor na: (#2940305)
Odgovori   +    0
Uber in prevozi so sistem, ki lahko deluje na način:
Jaz se nekam ITAK PRELJEM.... dam oglas in še koga poberem zraven. Njegov CO2 odtis te poti je minimalen (povečana teža vozila iz recimo 1600 kg na 1670 kg)...
Car pooling je odličen način za zmanjševanje vpliva prometa na zdravje, okolje in blagajno.
comteo sporočil: 664
[#2940310] 12.07.21 15:45 · odgovor na: (#2940294)
Odgovori   +    0
[abohte]
> [comteo]
> Odlično razmišljanje. VEliko rakov je psoledica vdihovanje PM delcev. Trenutni ocenjeni strošek zdravljenja in posledic na zdravje posledic vdihovanja te svinjarije v Evropi je 3.000 milijard letno.
> Ravno to računa EU. Manj bo izdatkov za zdravljenja in bo več ostalo za ostale potrebe.

Veliko jih je. V SLO na 3. mestu. Btw, kajenje poveča verjetnost za nastanek pljučnega raka za 30-krat, že iz tega lahko vidiš, kakšen faktor tveganja je npr. kajenje vs promet. Tako, da nekega hudega prihranka ne bo (pljučnih rakov je cca 10% vseh rakov).

3000 milijard letno je morda znesek, ki ga da EU za vso zdravstvo v 2 letih (ne pa v enem), ne samo za zdravljenje raka, kaj šele samo za zdravljenje pljučnega raka ali pljučnih obolenj.

Ne vem, iz kje vlečeš te cifre...

Podatke vlečem iz NIJZ in EU. En link sem dal prej gor.
NIJZ lahko sami obiščete.
Raki zaradi vdihovnja PM delcev:
- rak črevesja
- rak pluč
- kup drugih rakov
- alzheimer
- perkisnkon
- visok pritisk, kap, infarkt (zaradi zamašitve)...
- sladkorna tip B.... in kup drugega...

Prašni delci se nalagajo v telesu in ni mehanizma za njihovo izložanje.
Incidenca astme pri otrocih, ki živojo na 150 metrov od prometne ceste (definicija prometne ceste) je 1,4 krat višja, kot ostalih....

Preberete si lahko tudi :
dr. LEp in MEsarec: eksterni stroški prometa, 2010
ZElo enostavno in poljudno napisano.
Nollem sporočil: 975
[#2940311] 12.07.21 15:46 · odgovor na: comteo (#2940308)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: Nollem 12.07.2021 15:48
[comteo]
> [Pokinimisi]
> >Odlično razmišljanje. VEliko rakov je psoledica vdihovanje PM delcev. Trenutni ocenjeni strošek zdravljenja in posledic na zdravje posledic vdihovanja te svinjarije v Evropi je 3.000 milijard letno.
> Ravno to računa EU. Manj bo izdatkov za zdravljenja in bo več ostalo za ostale potrebe.
>
> Samo pod pogojem, da se bodo obolevanja za rakom zmanjsala. In ce se ne bodo? Iaz stavim, da bo sel rak samo se gor, pa ce elektrificiramo cel svet :)


Stroka vas demantira. Ukrepi elektrifikacije v EU, zapore mest za naftni promet so zaradi pozitivnega vpliva na zdravje. Vi lahko menite, ampak eni se s stem ukvarjajo, preučujejo in računajo. V SLoveniji vam o tem lahko pove dr. Otorepec na NIJZ, ki se s to problematiko ukvarja. Bolezni bo manj, življnska doba zaradi PM 2.5 v LJubljani je krajša kot v OSlu za 18 mesecev.
še vedno čakam vaš odgovor na vprašanje koliko časa polniš baterijo na hitri polnilnici (50 kW nazivne moči, 40kW dejanske polnilne moči) za pot dolgo 2.740, povprečna poraba 15kwh na 100km = 411kWh.

ker ste mojo izjavo demantirali ne pa argumentirali:

"epsko je tudi to, da so na polnilnicah zabili ca. 10 ur. pa, da so morali z AC zaviti do Lidla, da so zastonj nafilali, je tudi epsko."
najobj sporočil: 31.981
[#2940328] 12.07.21 16:15
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: najobj 12.07.2021 16:16
... »Nepoznavalci trdijo, da so električni avtomobili uporabni samo za vožnjo po mestu. Nekateri z njimi ne upajo na morje v Dalmacijo, mi pa smo brez načrtovanja, brez priprav in po odločitvi na vrat na nos prevozili na elektriko 1.370 kilometrov in prišli na cilj na deset minut natančno. Ni jih veliko, ki bi se odpravili na tako pot z bencinarjem ali dizlom,« je še povedal Bunta. ...

... OK, jaz res nisem poznavalec transevropskih koridorjev in vožnje z električnimi avtomobili z juga Evrope daleč na sever, sem pa poznavalec osnovnošolske matematike in vem, da bi gospod Bunta bil še danes na poti - OK, malo pretiravam - če bi se v Litvo odpravilo 15 do 20 navijačev s tremi ali štirmi električnimi avtomobili - na poti v Dalmacijo je v vsakem trenutku istočasno vsaj 1000 navadnih avtomobilov - tekmo pa bi navdušeni navijači električnih avtomobilov lahko spremljali - Kanal A ni na internetu - samo po radiu, seveda če Val202 nese tako daleč ...

P.S.: vsekakor razumem, da z opisom svojega brezplačnega - častimo mu žalujoči ostali - potovanja gospod Bunta na Financah brezplačno reklamira svojo firmo, ne razumem pa Boruta, da ne zna poštevanke ... no, je pa po vsakodnevnih morečih poročilih o "ukrepih" res dobro prebrati nekaj duhovitega in se malo nasmejat, tako da hvala Borut ...
comteo sporočil: 664
[#2940409] 12.07.21 21:52 · odgovor na: (#2940366)
Odgovori   +    0
Ja. Več kot 50% PM delcev je od prometa. Posebej osebnih vozil v urbanem okolju. To nas stane več kot 500.000 življenj letno. Vojna poteka, EU se s tem ukvarja bolj ali manj odločno. Eni pa se ne zavedate :-(
Umrli v prometnih nesrečah je letno 12.000 v EU, a od vdihovanja delcev, NOx in O3 pa umre 500.000 letno. Ampak ne spektakularno na cestah, pa zadeva ni mediijsko podprta. Slabo se prodaja :-(
comteo sporočil: 664
[#2940410] 12.07.21 21:55 · odgovor na: (#2940362)
Odgovori   +    1
Strategija je že določena in v enih državah kar ostra. Norveška in Nizozemska od 2025 ne moreš regiistrirati nov naftni avto, a od 2030 niti rabljen.
Nemčija, Avstrija, SLovenija pa od 2030 ne moreš registrirati nov naftni avto.
Brez teh trgov bo industrija seveda nehala proizvajati naftna vozila. Za koga naj vzdržujejo proivzodnjo in kakšna bo cena teh maloserijskih vozil?
Osebno mislim, da je 2030 zelo pesimistična in nerealna letnica. ŽE po 2025 bo čudak, kdor si kupi naftni avto... Čeprav, to je že danes ;-)
comteo sporočil: 664
[#2940413] 12.07.21 22:06 · odgovor na: (#2940199)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: comteo 12.07.2021 22:07
[abohte]
> [comteo]
> > [abohte]
> > > [comteo]
> >
> > In dokazali, da se da. To moram priznati.
> >
> > Ampak dokazoval si v laboratorijskem okolju, ko ti družba nastavi optimalne pogoje za takšno pot. Ko je polnilnic precej več, kot je potreb po njih. Lepo je govoriti, kakšen car si, ob tem, da ti nekdo časti tvoje kitenje s perjem.
> >
> > Kaj bo, ko bo takšnih avtomobilov 200 milijonov na evropskih cestah?
> >
> > Omejitev mobilnosti?
>
> Seveda, in vsi se ta trnutek vozijo 1400 kilometrov daleč?

Ne. Veš kaj, dajva se zmeniti, pa se postaviva naslednjo soboto zjutraj na ljubljansko obvoznico. Bova videla, če bova opazila kakšen avto oz. koliko jih bo tisti trenutek na cesti. Bova pogledala še potem, koliko jih bo šlo v eni uri čez črpalko na Barju pa koliko čez kakšno polnilnico.
Razjasnil sem vam v prejšnjem stavku - polnijo doma čez noč. ker dnevno ne naredijo več kiloemtrov, kot je avtonomija vozil.
Voziki naftnih vozil tega ne razumete. Avto se polni, ko ga ne voziš. Vedno. Doma ko spiš, v službiko delaš, v trgovini ko nakupuješ in pred restavracijo, ko ješ.
Praviloma je vsako jutro poln. Zakaj bi tisoče avtomobilov na LJubljanski obvoznici rabilo polnilnico??? Pa niso to naftna vozila, da moraš na črpalko... hehe... Električni avto rabi polnilnico le, ko se voziš več, kot je avtonomija vozila. Recimo več kot 400km. Kdaj je to?
Kolko avtov na ljubljanski obvoznici bo ta dan naredilo več kot 400km ?
Tega koncepta pač ne razumete. In to je OK. Bo še čas.

OK? Si zato, da se še o tem napiše članek?

> Povprečni avto dela dnevno 37 kilometrov (podatki tehničnih pregledov), kar je 2 uri šuko vtičnice doma.

Ja, v povprečju se počutim udobno, če imam eno nogo v ledeno mrzli vodi, drugo pa v 60 stopinj vroči vodi. Povprečje je super.

Moj rekord je sicer 500km službena pot (v enem dnevu znotraj države). Povprečje je pa 40km/dan.

Torej ste enkrat rabili polnilco? Ostale dneve pa polnili doma... Čisto povprečno.

V 20 urah (od katerih je 1,5ure avto stal) sem sicer že naredil 1.550 km. Vmes je bil trajekt (tudi čakanje na trajekt), zastoji, prav tako ni bilo povsod avtoceste, potoval sem v turistični sezoni in po enih najbolj gosto poseljenih delov Evrope: relacija Cefalu (Sicilja) - LJ.

Lani sem tudi z isto Kono bil v južni Italiji. Zadar - Ancona in potem nekaj 1000 km po Italiji. Kaj je tukaj čudnega?

> NA daljši poti obstaja sistem, da si rezerviraš polnilnico par uro ali dni prej... in te čaka prosta... ZAkaj bi imeli težave?

Si že pomislil, zakaj takšen sistem obstaja? Zakaj nimajo čakalnih dob?
Obstaja zato, da si doma planiraš. Čez Karlovac bom šel okoli 18.00.... Aha, polnilnica je zasedena. Bom rezerviral ob 20.00. Škoda, da nisem včeraj rezerviral. "Otroci, gremo še v kino pred potjo - imamo časa". Temu rečemo "optimizacija časa". rezerviraš si polnilno mesto in se lahko še pred odhodom drugače organiziraš. Rezerviraš si lahko nekaj dni prej. Ampak ne čakaš ob polnilnicii. To je brezveze.
Tudi miza v priljubljeni restavraciji ni vedno prosta. Si pač rezerviraš.
ampak to se dogaja zgolj v sezoni.... Imam pa fotke od lani ali predlani, 100 metrov kolona na bencinski črpaklki na hrvaški avtocesti.
Nollem sporočil: 975
[#2940416] 12.07.21 22:29 · odgovor na: comteo (#2940413)
Odgovori   +    1
Se vedno cakam vas odgovor ali je moja ocena, da ste na poti v litvo in nazaj na polnilnicah preziveli vsaj 10 ur ustrezna ali ne?
najobj sporočil: 31.981
[#2940419] 12.07.21 22:37 · odgovor na: Nollem (#2940416)
Odgovori   +    0
[Nollem]
Se vedno cakam vas odgovor ali je moja ocena, da ste na poti v litvo in nazaj na polnilnicah preziveli vsaj 10 ur ustrezna ali ne?
... khmm, in koliko časa bi potovali, če bi v Litvo šlo 15 do 20 navijačev v treh ali štirih električnih avtomobilih ...
comteo sporočil: 664
[#2940511] 13.07.21 11:12 · odgovor na: (#2940423)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: comteo 13.07.2021 11:12

Čakalnih dob ni, ker imaš s strani države sfinancirano infrastrukturo za tistih 1% early birds. Koliko bo to sfinancirano, ko bo prepoved prodaje "umazanih" avtomobilov bomo pa videli. Jaz napovedujem drastično omejitev mobilnosti.

> ampak to se dogaja zgolj v sezoni.... Imam pa fotke od lani ali predlani, 100 metrov kolona na bencinski črpaklki na hrvaški avtocesti.

Če bi bilo to električna vozila, bi bila kolikšna vrsta na polnilnici?

Kar naprej pišite neumnosti. Zadnjič smo se peljali iz Brežic, čez Bizeljsko v Maribor. V nedeljo. Nujno sem rabil kabel za polniti telefon. Na poti sem srečal vsaj 10 polnilnic za električne avtomobile in NOBENE DELUJOČE BENCINSKE ČRPALKE do Šentjura. Črpalke so bile. Ampak čez noč in v nedeljo so zaprte. Pravljice o dosegljivih benciskih črpalkah.

Jaz polnim doma in v službi in mi polnjenje vzame cca 10 sekund. Vi polnite na bencinskih črpalkah 2 do 4 krat mesečno in porabite skupaj 20 minut.
ćal mi je, ampak očitno imate več časa, ki ga namenite polnjenju vozila. Jaz sem zaposlen in nimam tega časa se vlačiti po bencinskih črpalkah.
Ko grem parkrat letno dlje od 300km v komadu bi se ITAK USTAVIL ZA 15 minut do POL URE, da spočit nadaljujem pot. To sem počel tudi z dizlom prej.
Od prehoda na elektriko zapravim veliko manj časa po neptrebnem za polnjenje.
Amapk, verjamem, da vi tega ne razumete.
comteo sporočil: 664
[#2940513] 13.07.21 11:16 · odgovor na: Nollem (#2940416)
Odgovori   +    1
[Nollem]
Se vedno cakam vas odgovor ali je moja ocena, da ste na poti v litvo in nazaj na polnilnicah preziveli vsaj 10 ur ustrezna ali ne?
NA polnilnicah smo preživeli cca 10 minut.... V Litvo in nazaj.
Smo pa res polnili, ko smo si želeli kavo, šli v restavracijo ali pizzerijo. Ko smo počeli nekaj, kar bi itak počeli. Takrat se je avto polnil. In to je praksa pri električnih vozilih.

Na polnilniah praviloma ne zapravam nikoli več kot 5 minut časa. Polnim le do cilja, na katerem se avto polni. NA hitri polnilnic po sloveniji je to izredno redko in nikoli več kot 5 minut.
comteo sporočil: 664
[#2940515] 13.07.21 11:18 · odgovor na: (#2940421)
Odgovori   +    0
[FIN344308]
> [comteo]
> polnijo doma čez noč.

Kaj pa, če živijo v stolpnici na ljubljanskih Fužinah?
Jaz živim v bloku. Fotka na članku.
Imam polnilnico na fasadi bloka - kar se da rešiti če si to želiš. Pseben priključek, števec 3 x 16A, za 16,5€ mesečno. Na tem se polni cca 4 avta. Račun za elektriko skupaj s fiksnimi stroški ni presegel 32€ še nikoli (ker polnimo čez noč).
comteo sporočil: 664
[#2940517] 13.07.21 11:22 · odgovor na: (#2940422)
Odgovori   +    1
[abohte]
Te tvoje cifre so res divje.

Če gledam tisti tvoj link. Albanija, za katero je znano, da ima široko razvejano floto avto polnilnic - not, naj bi imela na preb. pol manj smrti kot posledic prometnega onesnaženja kot Kosovo. Kje je tukaj logika?

V večini evropskih držav naj bi bilo cca 10% smrti posledica onesnaženja v prometu. (Vse) Bolezni dihal sicer pobere(jo) kakšnih 6,5% prebivalstva (v SLO). Ampak kot sem ti napisal, ima kadilec tudi do 30-krat večjo možnost za pljučnega raka kot nekadilec. Tako, da je kajenje by far najpomembnejši vzrok za tveganje za nastanek pljučnega raka. Koliko od teh 1.300 smrti (ali 6,5% vseh smrti) torej lahko pripišeš prometu? 10%? Ker potem si zajel komaj 0,65% vseh smrti. Do 10% vseh smrti je še daleč...

Po regijah je največja pojavnost pljučnega raka v Primorsko-notranjski statistični regiji (občine: Bloke, Pivka, Loška dolina, Cerknica, Ilirska Bistrica, Postojna). Po gostoti prebivalstva je to najredkeje poseljena regija v SLO. Koliko je tam prometa v primerjavi z LJ? Zakaj je potem v tej regiji cca 10% več pljučnega raka (www.onkoman.si/2950-2/) kot v Osrednjoslovenski? Izpostavljam, ker si rekel, da bi se z el. vozili zmanjšala pojavnost raka...

Po tem pa še to... Si kaj razmišljal, za koliko so vozila z notranjim izgorevanjem podaljšala življenjsko dobo človeka? Za zdravljenje in daljšo življenjsko dobo potrebuješ tehnologijo (ni se pričakovana življenjska doba v zadnjih 50 letih podaljšala za 10 let, ker bi imeli boljše gene) in znanje. Za tehnologijo in znanje potrebuješ ustvarjalno družbo. Za ustvarjanje potrebuješ povezave med ljudmi oz. mobilne ljudi. Vse to omogoča avto. Super če bo električni avto dostopen množici, ampak zaenkrat ne kaže tako (razen če ti poznaš državo, kjer se trg električnih avtomobilo razcvetel brez parazitiranja na subvencijah?)...

V SLO tudi ne poznam večjega podjetja, ki bi imelo za službene avtomobile floto le električnih avtomobilov. Pa so podjetja tiste družbene celice, ki naj bi bila najbolj zavezana h gospodarnemu ravnanju. Sami čudaki...
Niso čudaki, ampak je težava EKO sklad.
Električni avto lahko kupiš s spodbudo in na kredit eko sklada BREZ POLOGA po 1,3% obresstni meri.
Velja za fizične osebe.
Za pravne osebe je spodbuda manjša, kredit je le do 80% brez DDV (ki si ga itak ne moreš odštevati). Torej če želiš kredit EKO Sklada moraš vložiti 45% gotovine. Skregano z logiko in cilj slovenske strageije in cilji pariške zaveze.

Zdaj so sicer zmanjšali bonitete za uporabnike službenih vozil in številka raste. ČE bi pa bilo kreditiranje enakopravno bi največ vozil imela podjetja in bi bila številka vsaj trikratnik trenutne.
Dobro ste locirali težavo, ki jo je treba nasloviti an ministrstvo.
comteo sporočil: 664
[#2940520] 13.07.21 11:25 · odgovor na: (#2940516)
Odgovori   +    0
[FIN344308]
Ne nakladaj. V 5 minutah se baterija napolni za par kilometrov. Na hitri polnilnici. Na običajni pa še manj.

Še vedno mi nisi odgovoril, kako bodo polnili električne avtomobile stanovalci Fužin?
45 kW (avtocestne polnilnice) / 12 (5 minut) = 3,75 kWh = 25 kilometrov. To je v 99% primerov dovolj, da pridem na cilj po sloveniji. To da polnim pomeni le, da sem malo spremenil cilje in bi se lahko zgodilo, da pridem na rezervo. Dopolnim, da mirono pridem na cilj.
Če pa ni, potem polnim 6 minut....
comteo sporočil: 664
[#2940522] 13.07.21 11:31 · odgovor na: (#2940422)
Odgovori   +    0
www.nijz.si/sl/ocena...prekomerno

Rak dihal ni največja posledica... preberite malo več na to temo pred komentiranjem prosim...
Drugače je brezveze komentirati vaše pisanje :-(
Nollem sporočil: 975
[#2940528] 13.07.21 11:40 · odgovor na: comteo (#2940513)
Odgovori   +    4
[comteo]
> [Nollem]
> Se vedno cakam vas odgovor ali je moja ocena, da ste na poti v litvo in nazaj na polnilnicah preziveli vsaj 10 ur ustrezna ali ne?

NA polnilnicah smo preživeli cca 10 minut.... V Litvo in nazaj.
Smo pa res polnili, ko smo si želeli kavo, šli v restavracijo ali pizzerijo. Ko smo počeli nekaj, kar bi itak počeli. Takrat se je avto polnil. In to je praksa pri električnih vozilih.

Na polnilniah praviloma ne zapravam nikoli več kot 5 minut časa. Polnim le do cilja, na katerem se avto polni. NA hitri polnilnic po sloveniji je to izredno redko in nikoli več kot 5 minut.
torej si moraš želeti na kavo, ali restavracijo ali na WC vsake 3 ure za vsaj 1,5 ure. A v kino ste tudi šli?
comteo sporočil: 664
[#2940552] 13.07.21 12:35 · odgovor na: (#2940539)
Odgovori   +    0
[abohte]
> [comteo]
> Kar naprej pišite neumnosti. Zadnjič smo se peljali iz Brežic, čez Bizeljsko v Maribor. V nedeljo. Nujno sem rabil kabel za polniti telefon. Na poti sem srečal vsaj 10 polnilnic za električne avtomobile in NOBENE DELUJOČE BENCINSKE ČRPALKE do Šentjura. Črpalke so bile. Ampak čez noč in v nedeljo so zaprte. Pravljice o dosegljivih benciskih črpalkah.

To je 60km (oz. 4 litre goriva). Tudi če ti lučka gori, prideš na cilj. Sicer lahko 5l kanglico z gorivom trogaš s sabo, če je potrebno.

Kabel za polniti telefon imam v avtu. Vedno. V Brežicah na AC priključku je nonstop delujoč BS. Verjetno prodajajo tudi avto polnilce za telefon - če je že nujno klicati v nedeljo sredi noči.
Vtičnic je po sloveniji 20.000.000, kje se lahko polniš in ni treba nositi umazanih kanglic.
Kabel sem imel, pa mi je nehal delovati, rabil sem novega. Na poti iz Brežic smo gledali vse bencinske črpalke in nobena ni delovala na tej poti. Torej - ni dosegljivo, ko rabiš.
Tudi z rezervo elektrike (ko ti sveti lučka) lahko narediš 50 ali 100 kilometrov - tukaj ni nobene razlike... Če ti pa lučka ni dovolj, te brtže v "želva mod" še nekaj km... ponuditi ti itak polnilnice v navigaciji, ki so v bližini... in če tudi to ne zastopiš, lahko pozvoniš pri prvi hiši in napolniš. Sam sem to počel 2012 naprej, kar veliko krat... danes ni treba, ker vsaka vas ima polnilnico. ČE bi rabil v sili.
comteo sporočil: 664
[#2940554] 13.07.21 12:39 · odgovor na: (#2940535)
Odgovori   +    0
[Pokinimisi]
Prebrala. Najvec prometa je v Ljubljani, a hkrati je v Ljubljani najmanj smrti, ki jih pripisujejo prometu - to pise na vasem linku, pejte si brat.
Opazam narascajoc trend na temle forumu, da vsi vi, ki poskusate z linki nekaj dokazovati, dokazete tocno nasprotno temu, kar hocete dokazati. Toplo priporocam, da si te linke najprej sami preberete, preden jih linkate.
Pa se dodatno pojasnilo - v onem linku pise da gre za "epidemioloske studije", kar je pa direktna laz. Gre za obzervacije, kar pa NI isto kot epidemioloska studija. Epidemioloska studije uradno veljajo za studije, ki ne dokazujejo nicesar, pac pa samo ugotavljajo stvari, ki jih je potrebno v klinicnih studijah preveriti. Obzervacije imajo pa se bistveno nizjo vrednost. Oni vasi link je tako povsem brez vrednosti in ocitno je nastal samo zato, da je avtor lahko pokasiral denar, po moznosti na svoj popoldanski s.p. In potem ljudje, ki teh stvari ne poznate, mislite, da je tam notri zapisana neka vrednost oz. pomembna info, pa ni nic od tega. Ce bi avtor zelel biti vsaj malo verodostojen, bi moral poudariti, da gre za obzervacijo, ne pa pisati "epidemiologija" in predvsem bi moral poudariti, da ne gre iz tega vleci nobenih zakljuckov.
Nimam časa za vas iskati podatke....
REcimo:
Od pljuč do možganov
“Če že imamo bolezen srca, žilja in dihal, se lahko v dneh z visoko obremenitvijo bolezen še poslabša. Pogostejši so na primer napadi težkega dihanja pri astmi ali pa srčni infarkti ob boleznih srca,” pravi Otorepec.Vendar strokovnjak nadaljuje, da ne gre le za poslabšanje obstoječih bolezni, ampak dolgoročna izpostavitev onesnaženemu zraku z leti prispeva k samemu razvoju bolezni pri prej zdravih ljudeh. “Delci prodirajo v celice in povzročajo oksidativni stres, ki celice lahko poškoduje.” Kamorkoli pridejo, delujejo kot tujek, zato se nanje odzove imunski sistem in povzroči blag vnetni odziv.

Najpogostejši vplivi
Najpomembnejši so vplivi na srce in žilje. Tiho kronično vnetje žilja vodi v aterosklerozo, večjo viskoznost krvi in povišan krvni tlak. Večje je tveganje nastanka krvnih strdkov. Vnetje v srčni mišici poveča tveganje za razvoj srčnega popuščanja. Delci lahko vzdražijo celo živčevje, ki nadzira srčni ritem in motijo delovanje srca. Poviša se tveganje srčnega infarkta in možganske kapi.

Izpostavljenost in vnetja v dihalih poveča tveganje razvoja bolezni dihal, kot sta kronična obstruktivna pljučna bolezen in astma pri otrocih. Pri otrocih vpliva na razvoj pljuč in pljučno zmogljivost.

Izpostavljenost delcem povezujejo s sladkorno boleznijo in drugimi presnovnimi boleznimi.

V jetrih lahko vplivajo na razvoj jetrne ciroze.

Najmanjši delci lahko v nosno žrelnem prostoru vstopijo prek vohalnega živca v možgane. Vplivajo lahko na nastanek nekaterih bolezenskih procesov v možganih, tudi Alzheimerjeve in Parkinsonove bolezni.

iz www1.amzs.si/si/347/...ravje.aspx

Dajte drugič sama poguglati. Lahko pa osebno vprašate na NIJZ, če vam internet dela težave.
anon-48899 sporočil: 1.153
[#2940577] 13.07.21 13:37 · odgovor na: comteo (#2940554)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: anon-48899 13.07.2021 13:38
Z vsem spostovanjem, ne navajajte amzs kot referenco za...
Sicer komentar na vase potovanje. Matrali ste svoje sopotnike po vseh alinejah humanega prevoza. Nic spodobnega spanja katero zahteva taksna pot, enako prehrana. Ni vredno izpostavljanja.
Poznam tisto pot,plus se kaknega jurja napovrh,kot desetine Slo drzavljanov z MB registersko tablico.
V plus stejem resnicen casovni okvir potovanja katerega potrebujes za pot cez Poljsko.
Nollem sporočil: 975
[#2940579] 13.07.21 13:40 · odgovor na: comteo (#2940552)
Odgovori   +    1
[comteo]
> [abohte]
> > [comteo]
> > Kar naprej pišite neumnosti. Zadnjič smo se peljali iz Brežic, čez Bizeljsko v Maribor. V nedeljo. Nujno sem rabil kabel za polniti telefon. Na poti sem srečal vsaj 10 polnilnic za električne avtomobile in NOBENE DELUJOČE BENCINSKE ČRPALKE do Šentjura. Črpalke so bile. Ampak čez noč in v nedeljo so zaprte. Pravljice o dosegljivih benciskih črpalkah.
>
> To je 60km (oz. 4 litre goriva). Tudi če ti lučka gori, prideš na cilj. Sicer lahko 5l kanglico z gorivom trogaš s sabo, če je potrebno.
>
> Kabel za polniti telefon imam v avtu. Vedno. V Brežicah na AC priključku je nonstop delujoč BS. Verjetno prodajajo tudi avto polnilce za telefon - če je že nujno klicati v nedeljo sredi noči.

Vtičnic je po sloveniji 20.000.000, kje se lahko polniš in ni treba nositi umazanih kanglic.
Kabel sem imel, pa mi je nehal delovati, rabil sem novega. Na poti iz Brežic smo gledali vse bencinske črpalke in nobena ni delovala na tej poti. Torej - ni dosegljivo, ko rabiš.
Tudi z rezervo elektrike (ko ti sveti lučka) lahko narediš 50 ali 100 kilometrov - tukaj ni nobene razlike... Če ti pa lučka ni dovolj, te brtže v "želva mod" še nekaj km... ponuditi ti itak polnilnice v navigaciji, ki so v bližini... in če tudi to ne zastopiš, lahko pozvoniš pri prvi hiši in napolniš. Sam sem to počel 2012 naprej, kar veliko krat... danes ni treba, ker vsaka vas ima polnilnico. ČE bi rabil v sili.
zakaj pa nisi tudi za GSM kabel pozvonil pri prvi hiši? Če si rabil v sili?
anon-180464 sporočil: 4.080
[#2940589] 13.07.21 14:04
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: anon-180464 13.07.2021 14:06
Pred dvema letoma sem še ves zelen in frišen odpotoval v Budimpešto na letališče.
Ker sem pričakoval, da ne bo šlo vse gladko, sem si za pot vzel 12 ur.
Letalo sem ujel za las.

Najbolj nenavadna prigoda na poti, ko sem prišel do polnilnice na Madžarskem - bela škatla - s samo enim gumbom, čitalcem kartic in brez vsakršnih napisov.
V obupu sem nazadnje k čitalcu kartic primaknil kartico, ki jo na šihtu uporabljam za vstop v prostore. In je začelo polniti :-)
anon-180464 sporočil: 4.080
[#2940593] 13.07.21 14:09 · odgovor na: (#2940583)
Odgovori   +    0
[FIN344308]
> [comteo]
> 3,75 kWh = 25 kilometrov.

Mogoče v sanjah. Očitno lažeš in zavajaš, ker misliš, da se nihče od nas ne spozna dovolj na električne avtomobile, da bi razkrinkal tvoje laži in izmišljotine.
Tole sicer dejansko je izvedljivo poleti z vožnjo 90 km/h. Niti ni tak ekstrem.
Če greš še počasneje in brez vsakršne klimatizacije, bi se dalo porabo znižati celo pod 10 kWh/100km.

Najbolj fino je pa voziti za kakšnim flixbusom.
comteo sporočil: 664
[#2940596] 13.07.21 14:15 · odgovor na: anon-48899 (#2940577)
Odgovori   +    0
[tes]
Z vsem spostovanjem, ne navajajte amzs kot referenco za...
Sicer komentar na vase potovanje. Matrali ste svoje sopotnike po vseh alinejah humanega prevoza. Nic spodobnega spanja katero zahteva taksna pot, enako prehrana. Ni vredno izpostavljanja.
Poznam tisto pot,plus se kaknega jurja napovrh,kot desetine Slo drzavljanov z MB registersko tablico.
V plus stejem resnicen casovni okvir potovanja katerega potrebujes za pot cez Poljsko.
AMZS citira NIJZ, ki je ravno za to kompetenten. Na voljo so tudi viri.
Vsi smo se matrali, ampak z jasnim ciljem. NAvijati za SLO reprezentanco proti Litvi. In bo ostal spomin za celo življenje.
comteo sporočil: 664
[#2940599] 13.07.21 14:17 · odgovor na: (#2940571)
Odgovori   +    1

V nedeljo? Sredi noči? Potem smo pa res kupci "umazanih" avtomobilov, kot si zapisal, čudaki, da tega ne počnemo... :)

Ja, je rešitev, tudi avtovleka je rešitev, ampak takšna rešitev ni ravno takšna, da bi si jo želel posluževati...


Osebno sem tako spoznal kar nekaj prijateljev in prijateljic. Nobeden ni odklonil, a fasal sem vmes kaj za jest in pit. Vsem se je zdelo zanimivo (po mojih izkušnjah). To so bili časi pionirstva elektro mobilnosti. ČE nisi sramežljiv, gre :-)
comteo sporočil: 664
[#2940602] 13.07.21 14:27 · odgovor na: (#2940573)
Odgovori   +    0
.............linku nijz priporocila in potem Oxfordsko studijo, da boste razumeli, kaksne studije jaz prebiram. To glede soli je samo en primer, toliko za okus


Klinične študije so osnova za strategije NIJZ, za razsikavo dr.LEp in MEsarec: sekundarni stroški prometa, 2010) in vse NIJZ zaključke na to temo. NIJZ je osoposbljen za obdelavo in interpretacijo rezultatov teh študij in priporočam vam, da greste do dr. Otorepca, ki je na svetovni ravni avtoriteta na to temo.
Pomembno je, da vi berete zanesljive vire, a EU komisija, NIJZ pa berejo bedarije. Bravo.
www.eea.europa.eu/me...-pollution
comteo sporočil: 664
[#2940608] 13.07.21 14:30 · odgovor na: (#2940583)
Odgovori   +    1
[FIN344308]
> [comteo]
> 3,75 kWh = 25 kilometrov.

Mogoče v sanjah. Očitno lažeš in zavajaš, ker misliš, da se nihče od nas ne spozna dovolj na električne avtomobile, da bi razkrinkal tvoje laži in izmišljotine.
Če pogledate fotografijo na članku, ki kaže porabo boste videli, da je poraba električnega avtomobila 15 vkWh na 100 km. VEčinoma manj - ker je večina kilometrov lokalna cesta in mest, po avtocesti nakj več.
Mi smo imeli gor 15,8 (divjanje in prehitevajne), nazaj dobrih 14 kWh.

3750 Wh / 15 kWh na 100 km = natančno 25 kilometrov.


Kje imate težavo pri matematiki?
comteo sporočil: 664
[#2940610] 13.07.21 14:32 · odgovor na: anon-180464 (#2940593)
Odgovori   +    1
[kekez]
> [FIN344308]
> > [comteo]
> > 3,75 kWh = 25 kilometrov.
>
> Mogoče v sanjah. Očitno lažeš in zavajaš, ker misliš, da se nihče od nas ne spozna dovolj na električne avtomobile, da bi razkrinkal tvoje laži in izmišljotine.

Tole sicer dejansko je izvedljivo poleti z vožnjo 90 km/h. Niti ni tak ekstrem.
Če greš še počasneje in brez vsakršne klimatizacije, bi se dalo porabo znižati celo pod 10 kWh/100km.

Najbolj fino je pa voziti za kakšnim flixbusom.

POraba v LItvo - avtocesta, agresivna vožnja, klima itak = 15,8 kWh (podatek na fotografiji)... NAzaj seveda manj, ker je bilo več stranskih cest... Dobrih 14 kWh...
To je nekak realno za povprečni avto srednjega razreda...
comteo sporočil: 664
[#2940614] 13.07.21 14:35 · odgovor na: anon-180464 (#2940589)
Odgovori   +    1
[kekez]
Pred dvema letoma sem še ves zelen in frišen odpotoval v Budimpešto na letališče.
Ker sem pričakoval, da ne bo šlo vse gladko, sem si za pot vzel 12 ur.
Letalo sem ujel za las.

Najbolj nenavadna prigoda na poti, ko sem prišel do polnilnice na Madžarskem - bela škatla - s samo enim gumbom, čitalcem kartic in brez vsakršnih napisov.
V obupu sem nazadnje k čitalcu kartic primaknil kartico, ki jo na šihtu uporabljam za vstop v prostore. In je začelo polniti :-)

Super je, da se je v dveh letih marsikaj izboljšalo.
Polnilnic je veliko in s par apliakcij na telefonu nimaš nobenih težav.

2016 sem šel z LEafom v Pariz (1400+ km), a avto je imel le 160 km avtonomije... takrat smo res planirali - 10 polnjenje po 15 do 20 minut.... Francoska kartica. Spet brez težav.
anon-20668 sporočil: 3.976
[#2940622] 13.07.21 14:52 · odgovor na: anon-180464 (#2940593)
Odgovori   +    2
[kekez]
Tole sicer dejansko je izvedljivo poleti z vožnjo 90 km/h. Niti ni tak ekstrem.
Če greš še počasneje in brez vsakršne klimatizacije, bi se dalo porabo znižati celo pod 10 kWh/100km.

Najbolj fino je pa voziti za kakšnim flixbusom.
Najbolje je vzeti kolut "duct tape" selotejpa in se pripopati na streho flixbusa, pa potuješ. Ugodno, poceni.
najobj sporočil: 31.981
[#2940638] 13.07.21 15:24 · odgovor na: comteo (#2940608)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: najobj 13.07.2021 15:29
[comteo]
> [FIN344308]
> > [comteo]
> > 3,75 kWh = 25 kilometrov.
>
> Mogoče v sanjah. Očitno lažeš in zavajaš, ker misliš, da se nihče od nas ne spozna dovolj na električne avtomobile, da bi razkrinkal tvoje laži in izmišljotine.

Če pogledate fotografijo na članku, ki kaže porabo boste videli, da je poraba električnega avtomobila 15 vkWh na 100 km. VEčinoma manj - ker je večina kilometrov lokalna cesta in mest, po avtocesti nakj več.
Mi smo imeli gor 15,8 (divjanje in prehitevajne), nazaj dobrih 14 kWh.

3750 Wh / 15 kWh na 100 km = natančno 25 kilometrov.
Kje imate težavo pri matematiki?
... čuj, majster ... evo, če ima kdo težavo pri matematiki, si to ti, ker ne znaš niti osnovnošolske poštevanke ali pa ne razumeš, da nisi sam na svetu ... khmm, ker namreč vsi dvomljivci v masovno uporabo električnih avtomobilov na totem forumu znamo vsaj osnovnošolsko poštevanko, s pomočjo katere brez kalkulatorjev izračunamo - o trajanju istočasnega polnjenja več električnih avtomobilov kdaj drugič - da danes redki uporabniki električnih avtomobilov z legalizirano krajo(!) elektrike - kaj pa je brezplačna elektrika drugega - živite na naš račun in se s tem celo hvalite, namesto da bi vas bilo sram ...

P.S.: ker ne znaš osnovnošolske poštevanke ali pa ne razumeš, da nisi sam na svetu, ti ne bom razlagal, kako bi izgledala mobilnost ljudi ob masovni uporabi električnih avtomobilov in kje bi vsi dobili elektriko ob istočasnem ugašanju danes z naskokom prevladujoče "umazane" elektrike, tako da - kot bi rekel Jekleni Cazzo - uživaj, dokler še lahko ...

Strani: 1 2 3