Izbrani forum: Glavni forum
Izbrana tema: članek Lekcije iz Singapurja
Strani: 1
sporočil: 1.447
[NavadniNimda]
Tole je zanimiv opis stanja v Singapuru in z večino se glede situacije "tam dol" strinjamo. Marsičesa tudi nisem vedel, tako da se lahko zahvalim za izobraževalno vsebino.
Upam le, da JPD ne napeljuje na to, da bi imeli kako podobno zadevo tukaj. Kot prvo, bi bilo težko najti kakega absolutista med socio-komunistićnimi filozofi, ki bi bil prosvetljen. Sami Avnojsko-naravnani klepetači, Josipbrozarji in skupnoskledarski jugofanatiki. Vsi bi pametnjačili, samoupravljali in klobasali, ko pa bi bilo treba žreti & piti, bi pa zajedali. Tega recimo v Singapurju ne poznajo.
Evo, pa smo padli že pri prvi točki. Druge točke mi sploh ni treba naštevati, demokracija bo kar lepo ostala, pa če je še tako nepopolna in skurbana s strani socialističnih degenčićev...
Pa saj po mnenju večine na financah imamo v Slo enega in edinega resvetljenca to je veliki Janez Janša.
sporočil: 10.844
[lukey90]Povsem možno.
> [NavadniNimda]
> Tole je zanimiv opis stanja v Singapuru in z večino se glede situacije "tam dol" strinjamo. Marsičesa tudi nisem vedel, tako da se lahko zahvalim za izobraževalno vsebino.
>
> Upam le, da JPD ne napeljuje na to, da bi imeli kako podobno zadevo tukaj. Kot prvo, bi bilo težko najti kakega absolutista med socio-komunistićnimi filozofi, ki bi bil prosvetljen. Sami Avnojsko-naravnani klepetači, Josipbrozarji in skupnoskledarski jugofanatiki. Vsi bi pametnjačili, samoupravljali in klobasali, ko pa bi bilo treba žreti & piti, bi pa zajedali. Tega recimo v Singapurju ne poznajo.
>
> Evo, pa smo padli že pri prvi točki. Druge točke mi sploh ni treba naštevati, demokracija bo kar lepo ostala, pa če je še tako nepopolna in skurbana s strani socialističnih degenčićev...
Pa saj po mnenju večine na financah imamo v Slo enega in edinega resvetljenca to je veliki Janez Janša.
BWD. Danes ste menda zaključili finančno preizkavo proti Janezu Janši.
Naj vam zebrusim sedeče.
Če ne najdete vsaj 10.0000.000 € v kešu/zlatu/švicarjih. Ste NESPOSOBNI.
sporočil: 3.391
In kaj si povedal, P. Damijan? Koliko si zaslužil za tale "članek"?
Zakaj ne bi kar sebe postavil za "prosvetitelja", saj praviš, da
obvladaš. Samo nisi povedal kaj obvladaš, poleg dodatnega služenja.
sporočil: 11.068
Sicer se z Damjanovimi tezami ne strinjam v celoti, je pa članek
kljub temu zanimiv. Njegov zaključek, da potrebujmo vsaj par
mandatov prosvetljenega absulitista za Slovenijo ni najbolj
primeren. Mi potrebujemo pravno državo, ki jo pa seveda ne bomo
dobili, ker bi prvi,ki bi bili na udaru pravne države,če bi ta
zafunkcionirala, pristali ravno tisti, ki bi pravno državo lahko in
morali konsttuirati.
sporočil: 4
čas vnosa: 27.03.15 11:44
oops, sem že mislila, da bo spet napisal(reklamiral) kaj proti
privatizaciji, ali kako pomemben (ekonomičen) je drugi tir...
sporočil: 3.757
Singapur je danes peti največji logistično-transportni pomorski center, največji center za popravilo ladij in od leta 2013, ko je prehitel Japonsko, tudi tretji največji finančni center na svetu.
Dva ali trije mandati »prosvetljenega absolutizma« bi iz te države naredili čudež.Miniaturni Singapur je čudež.
Da je demokracija (nekje) izjemno zanič "model" izbire najboljših med nami, je menda vsaj nam Slovencem več kot kristalno jasno. Poglejmo si samo kdo je po mnenju večine trenutno najbolj sposobna devetdeseterica v Sloveniji!
Da je demokracija več ali manj drek na palici, se je več kot zavedala že masa ljudi kaj kmalu po tem, ko so jo "izumili". Sokrat je tej veri moral nazdraviti celo s strupom.
Da demokracija iz povprečnega sranja marsikje naredi totalni peklenski kaos lahko ta trenutek opazujemo skoraj po vsem bližnjem vzhodu.
Zato tudi večinski volilni sistemi niso mana iz nebes. Poglejte na Madžarsko.Da pa so proporcionalni volilni sistemi raj za spuščanje megle in poligon za izživljanje s prebivalci s strani bleferjev tipa Rjavec, Židan, itd. je dejstvo. Poglejte v Slovenijo.
sporočil: 187
Damijan si zasluži pohvalo, da se sprašuje, kaj storiti, da bo
Slovenija v prihodnje razvojno uspešna. Sam bi temeljne pogoje za
njen uspešen razvoj opredelil nekako tako:
a) Predvsem potrebujemo močno državo, ki se jo pošteno in strokovno upravlja v interesu večine. Ključni dejavnik uspešnosti države je torej njeno upravljanje.
b) Parlamentarna demokracija je močno omejena v sposobnosti zagotavljanja učinkovitega upravljanja države. Potrebno je torej razviti nove rešitve, pri čemer je smiselno izhajati iz dobrih praks, ki jih je gospodarstvo razvilo pri upravljanju večjih poslovnih sistemov.
Za elite, ki nam danes pospešeno zapravljajo državo, so gornje usmeritve seveda nesprejemljive. Njim je nasprotno blizu neoliberalizem, še tudi zato, ker obravnava pohlep kot vrednoto, ki ga je dopustno hraniti tudi na škodo države, še predvsem socialne. Te elite postajajo vse močnejše in zato se tudi obeti, da bomo svojo državo vendarle začeli učinkoviteje upravljati, vse boj oddaljujejo.
a) Predvsem potrebujemo močno državo, ki se jo pošteno in strokovno upravlja v interesu večine. Ključni dejavnik uspešnosti države je torej njeno upravljanje.
b) Parlamentarna demokracija je močno omejena v sposobnosti zagotavljanja učinkovitega upravljanja države. Potrebno je torej razviti nove rešitve, pri čemer je smiselno izhajati iz dobrih praks, ki jih je gospodarstvo razvilo pri upravljanju večjih poslovnih sistemov.
Za elite, ki nam danes pospešeno zapravljajo državo, so gornje usmeritve seveda nesprejemljive. Njim je nasprotno blizu neoliberalizem, še tudi zato, ker obravnava pohlep kot vrednoto, ki ga je dopustno hraniti tudi na škodo države, še predvsem socialne. Te elite postajajo vse močnejše in zato se tudi obeti, da bomo svojo državo vendarle začeli učinkoviteje upravljati, vse boj oddaljujejo.
sporočil: 1.282
Zadnja sprememba: anon-301728 28.03.2015 15:51
JPD?ma kaj nisi opazil, še posebej kot ekonomist, da je Slovenija že imela tak sistem?
In seveda, kaj nisi opazil, da različne danosti dajo tudi različne rezultate, celo teoretično ekonomsko gledano, še bolj pa praktično??
Slovenija je že imela take avtokratske diktatorje. Josipa Broza, Kardelja, Mačko Matija, Zemljarič še gazi po tej zemlji...
Torej, vsak si zasluži tak tip diktatorja kot si ga v bistvu želi, in ta diktator odraža to strukturo folka, to mentalno lokalno strukturo. Celo poskus uvažanja zunanjih avtokratskih menegerjev se je sfižil, Slovenski mafijski virus je hujši od ebole...Slovenija ni Singapur, ni bilo britanskega drila....bil je ta balkansko mafijski, preoblečen v izme...
Torej, te sanje so odveč.
Še več, Voodoodoktor jim nasprotuje iz enostavnega razloga, ki se imenuje Svoboda.
V bistvu je Voodoodoktorjev recept ukinitve več kot pol državnega sektorja in vzporedna vpeljava Univerzalnega Temeljnega Dohodka edina možna rešitev za sprostitev zdravih sil v tej državi.
No, to se bo itak zgodilo čez 10 let , samo da bo UTD zopet prišel od zunaj...to midva veva, makroekonomjija pelje v to smer ali pa v fevdalno suženjstvo, kar se pa ne izteče glede na naravo produkcijskih sil, ki morajo imeti ekspanzivni moment ( kak kos marxa in ricarda ni za v smeti).
To so te edine strukturne reforme, ki so možne.Vse ostale peljejo v bad bank in dodatni ožem- sesanje- prebivalstva in posledično nekonkurenčnost (Draghijev govor pred komisijo senata in poslanske zbornice v Italijanskem parlamentu pred dvemi dnevi je zelo poučen).Čim prej se to - UTD-naredi, tem prej postane Slovenija konkurenčna.
Problem je ta, da cel JS in več kot pol GZS to konkurenčnost noče, politika pa še manj, saj če se ves slovenski socialni larifari reducira na bankomat in kartico za dvig UTDja,vsi tej tiči odpadejo. Mar je Voodoodoktor anarholiberalec? Hahahahaha...kar mejte svoje veličastne Liderje!
Propad pa je itak neizogiben, le da nekontroliran propad ne pelje nikamor, Grčija docet.No, grki imajo otoke...
swimming away
Voodoodoktor
sporočil: 1
čas vnosa: 28.03.15 12:36
Ok Jože P. Damjan.
Pustimo fantazije ob stran in gremo pogledat realnost.
www.tradingeconomics.com ima informacije o Singapurskem GDPju in Goverment spending.
Če pogledamo GDP zgodovinsko, vidmo da se je močnejša rast začela nekje 1985 in se nadaljevala strmo.
Izbral bom nekaj letnic in napisal GDP, Goverment spending(GS) in pa GS/GDP (% Goverment spending) Vse številke so v SGD.
1986
GDP = 18.5mld , GS = 2mld, GS/GDP = 10.8%
1998
GDP = 100mld , GS = 4mld, GS/GDP = 4%
2013
GDP = 287mld , GS = 9mld , GS/GDP = 3.1%
Komentiral bom Damjanovo "močno vlogo države". Če je imel Singapur leta 1985 močno vlogo države pri 10% GS/GDP, potem ima Slovenija danes cca 2x močnejšo vlogo države, saj zapravi 2x cca 2x več glede na GDP.
Iz vidika Slovenije danes, je imel Singapur 1985 šibko vlogo države. In Singapur je vlogo države glede na ekonomijo zmanjševal vse do danes. In bolj ko je zmanjševal glede na GDP, bolj je GDP rasel. To so dejstva.
Seveda, to ne pomeni vzročnosti per se. Z razumevanjem principov tržne ekonomije dobijo stvari smisel in ta vzročnost postane smiselna.
Če na grobo razdelim vlogo države v ekonomiji na dva dela. Prvi je koliko denarja zapravi glede na GDP, drugi je pa regulacija ekonomije. Singapurska ekonomija je ekstremno deregulirana in to je tudi dodaten razlog za tako rast. Deregulacija pa spet pomeni manjšo vlogo države.
Singapur je zmanjšal vlogo države na regulativni plati in zmanjševal vlogo države gledano po GS/GDP. Rezultat je ekstremna rast. In to so dejstva. S številkami podkrepljena.
Drgače mi je pa članek res zanimiv iz tega vidika, kako lahko nekdo popači realnost do te mere, da pove ravno nasprotno kar je res. Če bi nekdo, ki še nima mnenja o stvari, prebral tvoj članek, bi ga mogoče celo prepričal. Treba je vsem povedati da si zbijaš kredibilnost s takimi članki (če jo sploh še kej imaš). Bralcem bi pa sporočil da vse kar pove, vzemite z zadržkom in iščite dodatne "dokaze" ali je to kar povedal res ali ne.
Pustimo fantazije ob stran in gremo pogledat realnost.
www.tradingeconomics.com ima informacije o Singapurskem GDPju in Goverment spending.
Če pogledamo GDP zgodovinsko, vidmo da se je močnejša rast začela nekje 1985 in se nadaljevala strmo.
Izbral bom nekaj letnic in napisal GDP, Goverment spending(GS) in pa GS/GDP (% Goverment spending) Vse številke so v SGD.
1986
GDP = 18.5mld , GS = 2mld, GS/GDP = 10.8%
1998
GDP = 100mld , GS = 4mld, GS/GDP = 4%
2013
GDP = 287mld , GS = 9mld , GS/GDP = 3.1%
Komentiral bom Damjanovo "močno vlogo države". Če je imel Singapur leta 1985 močno vlogo države pri 10% GS/GDP, potem ima Slovenija danes cca 2x močnejšo vlogo države, saj zapravi 2x cca 2x več glede na GDP.
Iz vidika Slovenije danes, je imel Singapur 1985 šibko vlogo države. In Singapur je vlogo države glede na ekonomijo zmanjševal vse do danes. In bolj ko je zmanjševal glede na GDP, bolj je GDP rasel. To so dejstva.
Seveda, to ne pomeni vzročnosti per se. Z razumevanjem principov tržne ekonomije dobijo stvari smisel in ta vzročnost postane smiselna.
Če na grobo razdelim vlogo države v ekonomiji na dva dela. Prvi je koliko denarja zapravi glede na GDP, drugi je pa regulacija ekonomije. Singapurska ekonomija je ekstremno deregulirana in to je tudi dodaten razlog za tako rast. Deregulacija pa spet pomeni manjšo vlogo države.
Singapur je zmanjšal vlogo države na regulativni plati in zmanjševal vlogo države gledano po GS/GDP. Rezultat je ekstremna rast. In to so dejstva. S številkami podkrepljena.
Drgače mi je pa članek res zanimiv iz tega vidika, kako lahko nekdo popači realnost do te mere, da pove ravno nasprotno kar je res. Če bi nekdo, ki še nima mnenja o stvari, prebral tvoj članek, bi ga mogoče celo prepričal. Treba je vsem povedati da si zbijaš kredibilnost s takimi članki (če jo sploh še kej imaš). Bralcem bi pa sporočil da vse kar pove, vzemite z zadržkom in iščite dodatne "dokaze" ali je to kar povedal res ali ne.
sporočil: 6.303
Po mojem je veliko večja verjetnost, da bodo na naslednjih volitvah
v Sloveniji zmagali demokratični socialisti ali neka podobna
združba proklamiranih socialistov z nekim navidezno prekucniškim
programom, kot pa kdorkoli drug, pa če bo imel še tako resen
program. Potrebno je nažigati proti kapitalu, kapitalizmu,
pokvarjenim ( praviloma levim) bankirjem, tajkunom ZDA, EU in
Janši, pa boš gladko zmagal na volitvah. Programa strank pa po moji
oceni razen nekaj profesorjev nihče sploh ne prebere. Zato računati
na pamet volilnega telesa v Sloveniji, pa je po mojem ena najtežjih
utopij.
sporočil: 957
Problem JPD je v tem, da ne pove, kako je dfinirana
'prosvetljenost' oz. kaj si pod to besedo predstavlja on. Drugi
problem, ko bomo že imeli definicijo 'prosvetljenstva', bo v tem,
da ni poveda no, kdo naj bi izbral tega 'prosvetljenca. Slovenci?
EU? Luka Mesec? Murgle? Dokler tega ne vemo, je pisanje JPD navadno
nakladanje v stilu 'kako dobro bi poslovala ekonomija v kateri bi
lahko tovor in ljudje potovali s svetlobno hitrostjo (no vsaj
poloviočno, da smo bolj realni'.
Strani: 1