Zasebnost

Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: EEM vs IQQE

Strani: 1

anon-1359 sporočil: 56
[#57454] 09.03.07 10:21
Odgovori   +    0
Ali mi lahko kdo razloži v čem je razlika med skladoma EEM, ki kotira v US in IQQE na Xetri. Pri obeh gre za ISHARES MSCI E.M.I.F, le da eden je na cca 110 USD, drugi pa na 25 EUR.
blink sporočil: 3.523
[#57503] 09.03.07 11:05 · odgovor na: anon-1359 (#57454)
Odgovori   +    0

mas je napisal(a):
Ali mi lahko kdo razloži v čem je razlika med skladoma EEM, ki kotira v US in IQQE na Xetri. Pri obeh gre za ISHARES MSCI E.M.I.F, le da eden je na cca 110 USD, drugi pa na 25 EUR.

Razlika je v valuti, če si evropejec boš seveda raje kupil na XETRI. Američan pa na NYSE.
anon-1359 sporočil: 56
[#57517] 09.03.07 11:18 · odgovor na: blink (#57503)
Odgovori   +    0
Valuta pri tveganju nima nobene veze, ker osnova za ETF (MSCI Emerging Market Index) bazira na USD. Kupil boš pa raje tam, kjer imaš nižje transkacijske stroške. To je če imaš račun v Evropi verjetno Xetra, če pa ga imaš v USA pa tam.

Vse to pa ob predpostavki, da gre res za isto stvar. In to je bilo v bistvu moje vprašanje. Pri obeh gre kao za ETF vezan na vrednost indeksa MSCI Emerging Market Index. In ni mi logično, da je taka razlika v vrednosti ETFa. Mogoče si napačno predstavljam, da je absolutna vrednost ETFa kakorkoli povezana z vrednostjo indeksa, kljub temu, da naj bi šlo v resnici za praktično isti ETF.

Zdi se mi, da je možna razlaga, da gre za dva popolnoma različna ETFa, ki ju sicer upravlja ista družba (Ishares) in sta bila pač ob izdaji izdana vsak s popolnoma različnima vrednostma delnice/točke. Ali je to to?
crt sporočil: 27.423
[#57528] 09.03.07 11:30 · odgovor na: anon-1359 (#57517)
Odgovori   +    0
prospektov ne najdes?
blink sporočil: 3.523
[#57549] 09.03.07 11:52 · odgovor na: anon-1359 (#57517)
Odgovori   +    0

mas je napisal(a):
Valuta pri tveganju nima nobene veze, ker osnova za ETF (MSCI Emerging Market Index) bazira na USD. Kupil boš pa raje tam, kjer imaš nižje transkacijske stroške. To je če imaš račun v Evropi verjetno Xetra, če pa ga imaš v USA pa tam.

Vse to pa ob predpostavki, da gre res za isto stvar. In to je bilo v bistvu moje vprašanje. Pri obeh gre kao za ETF vezan na vrednost indeksa MSCI Emerging Market Index. In ni mi logično, da je taka razlika v vrednosti ETFa. Mogoče si napačno predstavljam, da je absolutna vrednost ETFa kakorkoli povezana z vrednostjo indeksa, kljub temu, da naj bi šlo v resnici za praktično isti ETF.

Zdi se mi, da je možna razlaga, da gre za dva popolnoma različna ETFa, ki ju sicer upravlja ista družba (Ishares) in sta bila pač ob izdaji izdana vsak s popolnoma različnima vrednostma delnice/točke. Ali je to to?

Seveda ima veze, ker moraš menjat iz EUR v USD in spet nazaj v EUR. Provizija preko npr. Etrade Germany je za oboje ista. Primerji prospekte in grafe pa ti bo vse jasno.
anon-1359 sporočil: 56
[#57646] 09.03.07 14:14 · odgovor na: blink (#57549)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-1359 09.03.2007 14:15

blink je napisal(a):


Seveda ima veze, ker moraš menjat iz EUR v USD in spet nazaj v EUR. Provizija preko npr. Etrade Germany je za oboje ista. Primerji prospekte in grafe pa ti bo vse jasno.
Ja, to pa ja. Sem mislil, da o tveganju govoriš. BTW: na Nordnetu pa ni enaka provizija :).

@ Crt: v prospektih nič pametnega ne piše.

Sem pa se prebil do ugotovitve, da gre de facto za dva različna ETF, vezana na isti index, ki ju upravlja ista skupina, le da enkrat ishares na Irskem enkrat pa Ishares v ZDA.
mimoidoci sporočil: 6.062
[#57674] 09.03.07 15:33 · odgovor na: blink (#57503)
Odgovori   +    0

blink je napisal(a):


Razlika je v valuti, če si evropejec boš seveda raje kupil na XETRI. Američan pa na NYSE.
 
Razlika je v likvidnosti, če si kdorkoli boš raje kupil EEM na NYSE. Dokler si v poziciji valute nimajo veze. Samo pred in po nakupu tistih nekaj dni si zaradi accounta v USD izpostavljen EUR USD (če ne trguješ nič drugega; samo nakažeš in dvigneš). Je pa Irski sklad UCITS III, kar za nekatere zahteve regulatorjev za npr. vzajemne sklade veliko pomeni. Zato je sklad registriran še na irskem. Ameriški ima notri 13,5 mlrd USD, irski pa 0,6 mlrd EUR. Likvidnost obeh je neprimerljiva v korist ameriškega sklada. Naložbe so podobne ne pa povsem iste.

Strani: 1