Zasebnost

Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: INA-R-A kot darilo

Strani: 1

longa sporočil: 897
[#42939] 29.01.07 19:39
Odgovori   +    0
Bližnja sorodnica, hrvaška državljanka, je v svojem imenu (vsekakor za mene) po ugodnih pogojih kupila delnice INE, ki so na borzi od 1.12.2006 in pridno rastejo. Glede na to, da bo država dala še na vsako 10.delnico, ki jih lastnik zadrži eno leto, dodala še eno, se mi absolutno ne mudi s kakršnokoli transakcijo. Torej, po poteku enega leta, ko bodo dodatno obogatene, bodo delnice prenešene na moje ime.

Zanima me, kako je to najpametneje narediti in kako je z obdavčitvijo te transakcije:
- ali je najugodnejša varianta darovanje (za darovalca in darovanega)
- kako je z obdavčitvijo darovanega (po SLO in CRO zakonodaji)
- ali je kakšna druga opcija boljša kot darovanje
- ali je kakšna past
...
- če kdo ima kakšen link z ustreznim pojasnilom (da se ne matra)

Hvala!
crt sporočil: 27.420
[#42948] 29.01.07 20:20 · odgovor na: longa (#42939)
Odgovori   +    0
kako je pri davku na darila, je odvisno od tega, za kaksno tocno sorodstveno razmerje gre.
anon-15715 sporočil: 6.084
[#42953] 29.01.07 20:32 · odgovor na: longa (#42939)
Odgovori   +    0

longa je napisal(a):
Bližnja sorodnica, hrvaška državljanka, je v svojem imenu (vsekakor za mene) po ugodnih pogojih kupila delnice INE, ki so na borzi od 1.12.2006 in pridno rastejo. Glede na to, da bo država dala še na vsako 10.delnico, ki jih lastnik zadrži eno leto, dodala še eno, se mi absolutno ne mudi s kakršnokoli transakcijo. Torej, po poteku enega leta, ko bodo dodatno obogatene, bodo delnice prenešene na moje ime.

Zanima me, kako je to najpametneje narediti in kako je z obdavčitvijo te transakcije:
- ali je najugodnejša varianta darovanje (za darovalca in darovanega)
- kako je z obdavčitvijo darovanega (po SLO in CRO zakonodaji)
- ali je kakšna druga opcija boljša kot darovanje
- ali je kakšna past
...
- če kdo ima kakšen link z ustreznim pojasnilom (da se ne matra)

Hvala!
Na prvo žogo bi rekel, da je najbolje, če ti jih takoj proda. Seveda, s pogodbo boste določili, da se preknjižba naredi po preteku enega leta. Celo pri darilni pogodbi je nek davek, 5% .

lp.m

Strani: 1