Zasebnost

Izbrani forum: Borza

Izbrana tema: članek Insajderstvo

Strani: 1

jeanmark sporočil: 2.903
[#27676] 14.12.06 11:25
Odgovori   +    0
Recimo da kot zaposleni v googlo izveš da bo google ponudil svoj office paket. Oceniš, da bo delnica MSja padla. Izvedeš short.

A je to insiderski prekršek?

Kaj pa če shortas nek sklad, ki ima MS nima pa googla?
anon-521 sporočil: 5.625
[#27685] 14.12.06 11:42 · odgovor na: jeanmark (#27676)
Odgovori   +    0

jeanmark je napisal(a):
Recimo da kot zaposleni v googlo izveš da bo google ponudil svoj office paket. Oceniš, da bo delnica MSja padla. Izvedeš short. A je to insiderski prekršek? Kaj pa če shortas nek sklad, ki ima MS nima pa googla?
 
mislim da ja, ker si kot zaposlen v Googlu v zaupnem odnosu (in si prav gotovo podpisal NDA) in ker bi bila ta transakcija "based on the purchase or sale of securities on the basis of, or the communication of, material nonpublic information misappropriated in breach of a duty of trust or confidence."

sklad bi sicer tezko shortal, poleg tega dvomim, da bi to kdo ugotovil. jaz sem imel parkrat v zivljenju priloznost kupiti ali prodati kaj na podlagi notranjih informacij pa sem se s tezkim srcem odpovedal tej moznosti. v ZDA seveda, v SLO bi to naredil brez problema (glupi ameri press).
anon-521 sporočil: 5.625
[#27688] 14.12.06 11:46 · odgovor na: anon-521 (#27685)
Odgovori   +    0

lukav je napisal(a):

 
mislim da ja, ker si kot zaposlen v Googlu v zaupnem odnosu (in si prav gotovo podpisal NDA) in ker bi bila ta transakcija "based on the purchase or sale of securities on the basis of, or the communication of, material nonpublic information misappropriated in breach of a duty of trust or confidence."

sklad bi sicer tezko shortal, poleg tega dvomim, da bi to kdo ugotovil. jaz sem imel parkrat v zivljenju priloznost kupiti ali prodati kaj na podlagi notranjih informacij pa sem se s tezkim srcem odpovedal tej moznosti. v ZDA seveda, v SLO bi to naredil brez problema (glupi ameri press).
govorim seveda o ZDA - v SLO lahko zaradi nesposobnosti tozilstva, ATVP in LJSE insajderstvo kar izbrisemo iz kazenskega zakonika.
jeanmark sporočil: 2.903
[#27715] 14.12.06 12:31 · odgovor na: anon-521 (#27685)
Odgovori   +    0

lukav je napisal(a):


mislim da ja, ker si kot zaposlen v Googlu v zaupnem odnosu (in si prav gotovo podpisal NDA) in ker bi bila ta transakcija "based on the purchase or sale of securities on the basis of, or the communication of, material nonpublic information misappropriated in breach of a duty of trust or confidence."

Kaj pa, hipotetično gledano, da izumiš nekaj (recimo nov način izdelave čipov), za katerega veš, da bo po objavi delnica Intla padla. S shortom v takšnem primeru recimo lahko dobiš sredstva za implementacijo :-)))

Pa ne bi o tem ali te lahko dobijo ali ne. Načelno me zanima. Ker nenazadnje vsi kupujemo delnice zaradi nekih informacij, od katerih jih veliko ni public, še več pa jih je jasno čist nepomembnih.
anon-521 sporočil: 5.625
[#27722] 14.12.06 12:43 · odgovor na: jeanmark (#27715)
Odgovori   +    0

jeanmark je napisal(a):

Kaj pa, hipotetično gledano, da izumiš nekaj (recimo nov način izdelave čipov), za katerega veš, da bo po objavi delnica Intla padla. S shortom v takšnem primeru recimo lahko dobiš sredstva za implementacijo :-)))

Pa ne bi o tem ali te lahko dobijo ali ne. Načelno me zanima. Ker nenazadnje vsi kupujemo delnice zaradi nekih informacij, od katerih jih veliko ni public, še več pa jih je jasno čist nepomembnih.
 
v tem primeru po moje ne, ker si ti to informacijo neodvisno razvil. saj tudi recimo analitiki ali skladi veliko govorijo z dobavitelji, distributerji, etc. in od njih zvejo cel kup informacij - pa to ni insajderstvo po prejsnji definiciji, ker ni odnosa zaupnosti. pa ponavadi gre itak za mozaik informacij.
anon-521 sporočil: 5.625
[#27726] 14.12.06 12:44 · odgovor na: anon-521 (#27722)
Odgovori   +    0

lukav je napisal(a):

 
v tem primeru po moje ne, ker si ti to informacijo neodvisno razvil. saj tudi recimo analitiki ali skladi veliko govorijo z dobavitelji, distributerji, etc. in od njih zvejo cel kup informacij - pa to ni insajderstvo po prejsnji definiciji, ker ni odnosa zaupnosti. pa ponavadi gre itak za mozaik informacij.
 
najbolje da probas in potem obvestis SEC - bos najhitreje izvedel :)

Strani: 1