Zasebnost

Strani: 1 2

anon-10743 sporočil: 2.011
[#38195] 16.01.07 11:37 · odgovor na: crt (#38088)
Odgovori   +    0

crt je napisal(a):

rules :)
jaz sem sicer mislil na masovne azijske valutne / borzne razprodaje, ampak timeframe je tkoaltko tam nekje kot tvoj obisk in je povezano s tem.

Zal se tocneje ne spomnim leta, ampak res, komot je znalo biti po tisti azijski krizi in tisti sopi bankovcev (ko si za 100 USD dobil 2 cm njihovih) so mi zelo ostali v spominu :)
anon-89 sporočil: 10.178
[#38197] 16.01.07 11:43 · odgovor na: crt (#38088)
Odgovori   +    0
sicer danes še ni sreda, a jaz bi vseeno opozoril, da bodo delnice v prihodnosti zrasle za nekaj 1000%.:)
anon-105336 sporočil: 606
[#38403] 16.01.07 16:19 · odgovor na: anon-10743 (#38078)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-105336 16.01.2007 16:21

x0 je napisal(a):

Bi pa bil vesel razlage (vsako znanje cenim), zakaj je recimo zanimiva

- indonezija (in tajska in vietnam) recimo v primerjavi z madzarsko, ukrajino ali romunijo?
Pa poglejmo kristalno kroglo, kaj se pise, kaj se govori :) Gospodarska rast na Kirajskem ostaja "zgodba o uspehu" v tem desetletju. Morda koga skrbi, da bo Kitajska v primeru, da začne Amerika kihati, dobila pljučnico... no mene nekako ne (leta 99 so Kitajci izvozili v usa se 25%, zdaj samo 15 %, ravno toliko kot v Evropo... evropa se pa gospodarsko drzi dobro). Ostale azijske drzave "vlecejo zraven", Kitajci bodo tudi vedno vecji porabnik sam in bodo konzumirali zadeve tudi iz okolice.

Indonezija: JA (razlogi zgoraj v prejsnjem postu)
Tajska: ugodno P/E 10, vendar preveč riskantno zaradi politike
Vietnam: kratkorocno trenutno prevrednoteno, dolgorocno ok (od izida zgornjega clanka je sklad in cert. ze najmanj +35%) Vietnam bo moral najprej "prezvecit" ca. 150% rast v letu 2006, in bo to bolj tezko ponovil =)

Madzarska - NE, sicer poceni, proracunski primanjkljaj, ima probleme z valuto, bdp pada, inflacija...
Ukrajina - P/E 9, gosp. rast 6%, indeks je alltime high, pa recimo, da kaze "na house"
Romunija (se boljse kot Bulgarija); sicer je "pre-EU" eforija na borzi tudi ze naredila svoje, ampak zanimiv konec

Zdaj, tukaj imamo potem Indonezijo in Ukrajino. Ravno tako kot Peru in Kazahstan. Vlozil bi morda v vse štiri. Sam ne gre! ... ker je za enkrat izjemno malo moznosti, da bi tja investiral! Ni mi pa do nekaksnega "stock pickinga" nelikvidnih delnic na nemskih borzah, zato raje kupim indeks (certifikat) na vietnamski oz. indonezijski indeks, v katerega se da investirati (vemo tudi, da indeksi "nabijejo" kar velik procent skladov po svetu, ki ne dosezejo niti bechmarka). Tak komfort, da ga ni.

Tisti riziki, o katerih nekateri govorijo, so bolj tisti, na katere bi naletel, ce bi sel tja dol odpirat brokerja, pa nekaj nakazoval, ali pa poskusal tam trejdat (ce te ne bi se kje zaprli:). Tako pa lepo iz naslonjaca, pa nikoli vec kot 7% portfelja na posamezno pozicijo, pa spremljas ali si situacijo precenil prav ali narobe. Pri Vietnamu bi delovala se "trotlzihr" varianta, ce bi kupil, potem pa taprvic ko pade ven pobral. (pa bi morda opazil, da je bilo vmes +20 plusa ;)
anon-105336 sporočil: 606
[#38407] 16.01.07 16:23 · odgovor na: anon-89 (#38197)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-105336 16.01.2007 16:25

Bob je napisal(a):
sicer danes še ni sreda, a jaz bi vseeno opozoril, da bodo delnice v prihodnosti zrasle za nekaj 1000%.:)
Sele sedajle mi je kapnilo :) Ker pa take tocne napovedi niso v navadi, bi bilo najbrz takole: ",da bodo delnice v prihodnosti zrasle za nekaj 1000% (ali pa tudi ne)."
anon-105336 sporočil: 606
[#38555] 16.01.07 23:39 · odgovor na: anon-105336 (#38407)
Odgovori   +    0
Nasel na www.aktienboard.de:

Stock market will develop but not make rapid leaps: expert

VNECONOMY updated: 15/01/2007

Mr Nghia started the interview with the press by saying that the stock market will see further increases. The P/E (price on equity) index is now 38, quite high if compared to the normal level (12-17 times higher). However, the stock market will still see further increases since Vietnam is an emerging market, while the international capital flow is moving towards Asia. A watchdog specializing in supervising the financial market will be set up in the near future, which will not directly interfere in the market, but will only support the market development. Vietnam’s stock market has not been so hot that it needs to be restrained.

Do you mean that Vietnam will have a watchdog to supervise financial activities?

The Government plans to set up a committee in charge of supervising the financial market operation (securities, banking and insurance). The committee will take remote supervision over the management agencies like the Ministry of Finance and the State Bank of Vietnam (SBV). SBV is also considering setting up a supervision and inspection agency, which will be the result of the reunification of the departments with the same functions.

Is it true that the establishment of the financial supervision committee aims to receive the new capital flows and assist the development of the stock market?

The international capital is now flowing into Asia. In Asia, China and Vietnam prove to be the two most attractive destinations. Vietnam’s stock market will develop quickly for two reasons. First, Vietnam plans to equitze 70 groups and big generations. If one third of the 70 units list on the bourse, it would be enough to make the total supplies in the market increase sharply. I think this will happen from July towards the years end. The profuse supplies will make the market less hot. Second, there will be several hundreds of foreign investors coming to Vietnam. Many famous financial consultancy groups and banks will be present on the market. Their clients are big investors, who will ask them to do research about Vietnam. There will be a big capital flow into Vietnam’s securities. The stock market will develop strongly, and it will need to be supervised in order to avoid sudden changes, that can cause shocks.

You seem to be very optimistic. But why does SBV plan to control the commercial banks that make investment in securities if you believe that the stock market will develop?

The Government has been aware of the need to keep the stock market in stable operation. Any troubles in the stock market will directly influence the monetary market. It is the SBV’s task to guarantee the capital raised from the public. Commercial banks have been advised to think carefully before making decisions on funding securities trading deals. For example, when the P/E is three times higher than the normal level, banks should give the loans valued at 1/3 of the securities’ market values. If banks keeps cautious with the loans mortgaged by securities, it would be safer for investors, the stock market and banks as well.

Do you mean that SBV will not ask banks to tighten the funding of securities trading deals?

No, not to tighten the loaning to securities traders, but to protect them, give advice in order to avoid risks. Foreign investors always are methodical when making investments, even if they just make short term investment. Meanwhile, domestic investors buy or sell securities just by feelings or follow the moves of someone else. It is very risky.

Will the Government consider raising the maximum foreign ownership ratio in local banks from the current 30% limit?

From April 2007, foreign bankers will have the right to set up 100% foreign owned bank entities in Vietnam. However, I think that many foreign banks will be set up in the first years after Vietnam joins the WTO as they still expect that the 30% foreign ownership ratio will be raised. You may see that the current laws allow local banks to get M&A (merge and acquisition), but aim to prevent foreign banks from swallowing domestic banks.

Source: Thời báo Kinh tế Sài Gòn
anon-105336 sporočil: 606
[#38556] 16.01.07 23:45 · odgovor na: anon-105336 (#38555)
Odgovori   +    0
Vietnam se smatra torej s P/E 38 trenutno za "pre"vrednoten in "pre"vroc, marsikdo pricakuje popravek v bliznji prihodnosti (tako, kot pri nas doma:)
anon-105336 sporočil: 606
[#38562] 17.01.07 00:05 · odgovor na: anon-105336 (#38556)
Odgovori   +    0
VELIKO TVEGANJE (najveckrat zaradi nepremisljenosti)

Drugace pa morda opozorilo za tistega, ki se prehitro navdusi nad kaksnimi analizami (je padla obtozba, da bi se kdo znal prehitro navdustiti glede pisanja o Vietnamu in ostalimi:), clanki oz. prispevki raznih ljudi na forumih. Ni nic lazjega, kot pa skopirati "nekje predstavljeno zadevo" v svojega online brokerja, ter zadevo kupiti brez razmisljanja. Sem tudi ze sam naredil pred casom. Dlje casa razmisljam vcasih, kaj bom v McDonaldsu jedel, kot pa takrat, ko sem zadevo kupil. Pac sola nekaj stane. Ce ne naredis domace naloge, in zadeva ne sovpada s tvojo nalozbeno strategijo.

Gre se za to, da bo lahko nekdo bere take zadeve cez par tednov, pa si bo rekel, super, to je to. Vmes se lahko ze zgodi nesteto stvari, lahko pa ima avtor opisano zadevo v portfelju ze kar nekaj casa (ali pa je sploh nima, oz. se sam ne ve kdaj bo sel ven), pa je nasel cas za pisanje sele kasneje, ali pa je sam zadevo pozno odkril in se bo od papirja pocasi poslovil, saj je recimo ze dosegel svoj cilj (teoreticen primer...). Ali pa je pisec dijak, ki je "vtaknil" v Vietnam svoje 4 zepnine, se pravi 150 EUR... mi pa po drugi strani razmisljamo, ali bi morda dali noter 2000 EUR.

Zadevo je treba pogledati tako. Ce vlozite 2000 EUR, zadeva pa pade za 20% (pri emerging markets in turbo certifikatih se zna zgoditi hitro)... KOLIKO CASA MORATE ZA TO DELATI. Se pravi, ce nekdo zasluzi 800 EUR na mesec, pomeni ena taka izguba pol celega meseca. Se pravi, treba je delati pol meseca (vsaj 80 ur!) samo za to, zato ker je nekdo kupil nekaj brez pravega premisleka in domace naloge. Ali se ne bi splacalo razmisljati vsaj 4 ure, pa bi nalozba izgledala malce drugace. No ja, spet bo kdo rekel, da pretiravam... :)
anon-10743 sporočil: 2.011
[#38578] 17.01.07 01:10 · odgovor na: anon-105336 (#38562)
Odgovori   +    0

Aequitas je napisal(a):

Zadevo je treba pogledati tako. Ce vlozite 2000 EUR, zadeva pa pade za 20% (pri emerging markets in turbo certifikatih se zna zgoditi hitro)... KOLIKO CASA MORATE ZA TO DELATI. Se pravi, ce nekdo zasluzi 800 EUR na mesec, pomeni ena taka izguba pol celega meseca. Se pravi, treba je delati pol meseca (vsaj 80 ur!) samo za to, zato ker je nekdo kupil nekaj brez pravega premisleka in domace naloge. Ali se ne bi splacalo razmisljati vsaj 4 ure, pa bi nalozba izgledala malce drugace. No ja, spet bo kdo rekel, da pretiravam... :)


Hvala za izcrpne razlage, ce prav razumem se z certifikati ti resujes "kulturnih posebnosti", ki bi ti jih prineslo verjetno nakazovanje denarja direkt v vietnam in pogajanje s tamkajsnjimi posredniki. Ok.

Se nekaj me zanima. A je pri turbo certifikatu mozna izguba vec kot 100% (glede na to da vsebuje leverage) ali pa se konca pri tem da je certifikat najmanj vreden 0 EUR in je to potem konec?
anon-53475 sporočil: 1.009
[#38580] 17.01.07 01:16 · odgovor na: anon-10743 (#38578)
Odgovori   +    0
Hmm, kateri index pa vsebuje leverage?

p: vecni ucenec
anon-10743 sporočil: 2.011
[#38583] 17.01.07 01:23 · odgovor na: anon-53475 (#38580)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-10743 17.01.2007 01:31

Crni je napisal(a):
Hmm, kateri index pa vsebuje leverage?

p: vecni ucenec

Tu pise da imajo turbo certifikati vzvod: http://www.r-kb.si/investicije/certifikati/index.h tml

Se tole:

Ves svet obcuduje kitajsko. A to je vendarle komunisticna diktatura, kjer banke po diktatu partije delijo denar prakticno komurkoli ki hoce proizvajati nekaj za izvoz. Kitajska americanom posoja denar, da lahko kupujejo njihovo robo, umetno vzdrzuje (pretirano) konkurencnost z nerealnim tecajem yuana, in tako naprej.

A nobenega ne skrbi:

- da se sesuje kitajski bancni sistem, ki je obremenjen z slabimi krediti
- da americani (in evropejci?) ne bodo niti na kredo mogli kupovati njihovih proizvodov
- da bo ob realnejsem tecaju yuana naenkrat kitajska roba nekonkurencna

Torej, zakaj je to tako neverjeten scenarij? JV azija 1998, kitajska 2008? Ni sans? Zakaj? Ker glede na velikost kitajske bi to bil verjetno financni tsunami...

Dezurni skeptiki (Bob, Crt...) - kaksno mnenje?
anon-40835 sporočil: 7
[#38600] 17.01.07 06:23 · odgovor na: anon-4409 (#26874)
Odgovori   +    0
Ravno se vrnili iz poti po Vietnamu. Neposeredno vlaganje je mogoče, enostavno in poceni. Seveda, ko enkrat prebrodiš zapleteno papirologijo.

V Vietnamu obratujta dve borzi. Hanoi (kontinuirano trgovanje) in Ho Chi Minh (3x dnevno aukcije). Na trgu je cca. 250 veitnamskih podjetij od tega trentno le 2 banki. Dnevni promet se giba med 60-100 mio USD. Podjetij, ki čakajo uvrstitev v kotacijo je v državi z 82mio. prebivalcev še veliko, zato se pričakuje še nadaljni razcvet borznega trga. Gospodarska rast je dobra, prav tako pa je nacionalna valuta dong stabilizirana z USD.

Lastništvo podjetij je za tujce zaenkrat omejeno na 49%, pri bankah na 30% (obe banki ki kotirate na borizi sta trenutno že polne in nakup ni več mogoč)

Borzi trg obvladujejo tri večje borzne hiše (dve v lastni bank in ena privatna), od katerih pa trenutno le ena ponuja platformo za trgovanje in omogoča on-line plasiranje nalogov. Stroški so nizki in znašajo med 0,375 in 0,4 odstotne točke za posamezno transakcijo ter 0,1% ob koncu ko povlešeč kapital iz borzne hiše.

Denar lahko nakažeš z swiftom od kjerkoli direktno na svoj račun odprt pri borzni hiši in ko se denar usede na račun lahko pričneš s trgovanjem preko platforme, ki je trenutno še vedno brezplačna. Ob vračanju denarja iz Vietnama pa potrebuješ bančni račun pri njihovi banki, saj BPH ne sme mimo banke izvrševati nakazil v tujini. Odprtje bančnega računa je zgolj formalnost in ne zahteva nobenih posebnih dokumentov.

V priemru, da Vas zanimajo odprtja računov na vientnamskem trgu Vam lahko pomagamo z papirologijo in tudi kasnejšim svetovanjem pri vlaganjih v posamezne vrednostne papirje.

Več info: pnovak@siol.net
crt sporočil: 27.691
[#38603] 17.01.07 07:30 · odgovor na: anon-10743 (#38583)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: crt 17.01.2007 07:33

x0 je napisal(a):
A nobenega ne skrbi:
- da se sesuje kitajski bancni sistem, ki je obremenjen z slabimi krediti
- da americani (in evropejci?) ne bodo niti na kredo mogli kupovati njihovih proizvodov
- da bo ob realnejsem tecaju yuana naenkrat kitajska roba nekonkurencna
Dezurni skeptiki (Bob, Crt...) - kaksno mnenje?
yo! skeptik in da house :)

vsako mocno dozo rasti spremljajo tudi podvigi, ki se ne posrecijo. kolikor bolj in dlje vse skupaj zgleda cvetoce, bolj padajo kriteriji, kaj ima smisel poskusit in veca se potencial za rast razmerja crknjeni projekti / uspeli projekti. s tem sem na ozek nacin povedal tisto, kar bos v nobl tekstih srecal pod pojmom misallocation of capital in je v bistvu normalen trzni pojav, ker pac trg gre naprej s poskusanjem, to je njegova definicija. toliko ga pa tudi ze kitajska ima. (in ce menis, da ne in je glavna partija, potem prides s tvojo tezo glede njenega senkanja denarja na priblizno isto koncno postajo.)

kar potem vodi na primer do tega, kar si cisto smiselno povedal o slabih kreditih. in ta del je tisti, ki je najbolj immediate groznja v primerjavi s tvojima drugima dvema alinejama.

heart of darkness bi sicer po moje bilo to, da enkrat pride novica, da saj gospodarska rast za obdobje X ni bila 10%, temvec po novem preracunu, kaj pa vem, 7%; in se priblizno hkrati pojavi se novica o neki hudi (bolj kot pricakovani) rasti slabih kreditov. skratka da hkrati prideta impulza "ampak saj to pa ni space shuttle, ampak samo gliser" in "pa se malo zamaka". kar v nevtralnem kontekstu ne bi bilo ne vem kaj, ampak po moje (sodec po gibanjih zadnjih mesecev) so pricakovanja ogromna in kot taka najbrz zelo obcutljiva na negativnosti.

marsikdo bi verjetno zdaj rekel, da saj vse to ni vazno, ces da on je dolgorocni vlagatelj, pa da naj pogledamo razmerje velikosti borzne kapitalizacije na kitajskem vs. razviti in potem maso prebivalstva in da je to energizer bunny. moj odgovor na to je, da je 100% klasika, da je v lepih casih na tone in tone "dolgorocnih vlagateljev", koliko od teh je dejansko taksnih, se pa vidi potem, ko enkrat casi niso tako lepi.

dajanje kaksnih konkretnih namigov je vedno dvomljiva stvar. ampak vendarlle bi tistim, ki se danes gredo follow the hot money, priporocal vsaj oblikovanje neke solidne denarne rezerve, da bodo imeli kaj prostora s cim reagirati v primeru pizdarije (ce bodo takrat se motivirani). in pa ta razmislek: dokler nisi v poziciji, imas cas. fino razmislis, trikrat obrnes, prespis, pa gres potem enkart not. ko pa si not, je pozicija tista, ki diktira, koliko in kdaj se moras z njo ukvarjat.
absolutno nic od napisanega ni napoved in ne pomeni, da ne more kitajska od tule naprej prinasati krasnih dobickov. kdor jih kasira, super zanj. osebno sem znani pussy in ziheras in kot tak sem bil tudi poklican, pa sem se oglasil. :)
anon-105336 sporočil: 606
[#38839] 17.01.07 13:08 · odgovor na: crt (#38603)
Odgovori   +    0
Danes Vietnam -1,9 %, certifikat je pa zgrmel za -8%. Ponavadi je z njim najvec 2 mio EUR prometa, danes so se pa Nemci v hlace, in ga je 16 mio EUR.
anon-105336 sporočil: 606
[#40498] 22.01.07 19:46 · odgovor na: anon-105336 (#38839)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-105336 22.01.2007 19:48
Kapitalizacija vietnamske borze je narasla iz. 5,6 mrd USD na 9,3 mrd USD (v parih tednih?). Indeks je danes pri 1.027. Kaj takega še nisem videl. Certifikat je prinesel v slabem mesecu 45%, danes sem ga prodal, pa naj zrase še za 50%, me nič ne moti. A je še kdo investiran, in čaka na 1.110? :)

Pomoje imajo skladi, ki vlagajo v ta konec še toliko sredstev in tak vpliv na trg, da zna zadeva rasti, pa rasti... vendar ne v nedogled.
stanci25 sporočil: 10
[#40501] 22.01.07 20:13 · odgovor na: anon-105336 (#40498)
Odgovori   +    0
Sem imel certifikat, kupil malo pred novim letom, prodal pa v petek. Res 30% in to na indeks v 27 dneh, res ne moreš verjet. Upam, da pride do korekcije in posežem ponovno po njem.

Ja kupil sem ga po tistem ko je bilo o njem govora v Financah in na forumu - drugače to ni moj stil. A tle se je zadeva obnesla.

Strani: 1 2