Izbrani forum: Glavni forum
Izbrana tema: članek Podatkovni center, kdo bo tebe ljubil
Strani: 1
sporočil: 1.073
Nekaj pripomb k članku: primerjati TEŠ 6 in Magno ni primerno. TEŠ
6 smo financirali in bomo vse morebitne napake (in korupcijo)
plačali slovenski davkoplačevalci. Magno, ki je delno in začasno
zamrznjen projekt, je plačal zasebni kapital.
Nasprotovanja podatkovnim centrom z argumenti višja cena elektrike, poraba vode in hrup je ponavljanje ludizma iz 18.stoletja. Svet gre naprej, podatkovni centri so in bodo hrbtenica razvoja, razvoj kaže na težnje k skrajševanju delovnega časa (za isto delo bomo potrebovali več zaposlenih) ter na podaljševanju življenja (potrebno bo več zaposlenih v oskrbovanju starostnikov). To bo omogočil razvoj, predsem na področju UI, oziroma ustreznih podatkovnih centrov, kot tehnične in tehnološke možnosti. S tem tudi nova delovan mesta. V desetih letih bomo prišli do množične uporabe alternativnih virov energije, samovozečih vozil itd. (oboje ni toliko tehnični problem, bolj bo problem načrtovanja, družbenega dogovora). Zato so potrebni podatkovni centri. Niso pa dovolj, zato potrebujemo strokovnjake in družbo, ki jih bo znala uporabljati. In, ne pozabimo, UI je nova globalizacija. Ljudje, kapital, znanje bodo šli tja kjer so priložnosti.
Nasprotovanja podatkovnim centrom z argumenti višja cena elektrike, poraba vode in hrup je ponavljanje ludizma iz 18.stoletja. Svet gre naprej, podatkovni centri so in bodo hrbtenica razvoja, razvoj kaže na težnje k skrajševanju delovnega časa (za isto delo bomo potrebovali več zaposlenih) ter na podaljševanju življenja (potrebno bo več zaposlenih v oskrbovanju starostnikov). To bo omogočil razvoj, predsem na področju UI, oziroma ustreznih podatkovnih centrov, kot tehnične in tehnološke možnosti. S tem tudi nova delovan mesta. V desetih letih bomo prišli do množične uporabe alternativnih virov energije, samovozečih vozil itd. (oboje ni toliko tehnični problem, bolj bo problem načrtovanja, družbenega dogovora). Zato so potrebni podatkovni centri. Niso pa dovolj, zato potrebujemo strokovnjake in družbo, ki jih bo znala uporabljati. In, ne pozabimo, UI je nova globalizacija. Ljudje, kapital, znanje bodo šli tja kjer so priložnosti.
sporočil: 1.436
ljudje mormo sparat (elektriko in vodo in manj segrevat ozracje),
da bo mela AI resurse za generirat in spamat po YT ipd. debilne
videote o muckah, ki jih resujejo z dreves in neskoncne
"dokumentarce" o tazadnih debilanah. pa za zracunat, a je boljsi
efekt, ce palestinskega petletnika sutnes v glavo al mu odstrelis
koleno.
bloatware, ki je oglasevan kot dobrobit za clovestvo, v resnici misljen kot orodje za kontrolo, v praksi pa izkazano v veliki meri sam sebi v namen.
stevilne firme ze opazajo, da so s prehodom na AI zagljivile v narascajocih stroskih in z manjkom bioloskih mozganov, ki so jih odpustili, da bi postimali situacijo.
clovk si zasluz tocno to, kar trenutno pocne, pocasni samomor. cim prej, tem bolje za ostala ziva bitja.
bloatware, ki je oglasevan kot dobrobit za clovestvo, v resnici misljen kot orodje za kontrolo, v praksi pa izkazano v veliki meri sam sebi v namen.
stevilne firme ze opazajo, da so s prehodom na AI zagljivile v narascajocih stroskih in z manjkom bioloskih mozganov, ki so jih odpustili, da bi postimali situacijo.
clovk si zasluz tocno to, kar trenutno pocne, pocasni samomor. cim prej, tem bolje za ostala ziva bitja.
sporočil: 1.607
Zadnja sprememba: alpha7B5sn 24.06.2026 13:03
Digitalna suverenost?!? Res??Nimamo niti državne suverenosti. (Sploh pri 'dani' velikosti državice je bizarno govoriti o tem.) Karkoli (vse) naj bi slednje že pomenilo. (Smo pa za en kratek trenutek pred 35. leti mislili, da jo imamo ...)
Pred nekaj dnevi je prek omrežja X prišel v javnost - zagotovo ne toliko široko, kot bi najbrž bilo dobro zanjo - naslednji kljub ključavnici odprti članek. Naj si ga po potrebi vsak prevede sam. Je zanimiv, vreden premisleka in (več kot le poletnega) branja, ne glede na to, kaj bi si kdo od 'pikolovskih' morda mislil o njegovih avtorjih (kolikor bi slednje sploh lahko bilo relevantno pri obravnavanih tematikah in sami vsebini članka).
The Truth About AI Data Centers: It’s Not About Your Job. It’s About Your Cage. (Ty & Charlene Bollinger, 11. junij 2026)
thetruthaboutcancero...enters-its
P.S.: Slovenija ima v tem trenutku gotovo suverenost na področju kolesarstva, pa plezanja (najbolj očitna primera!) in morda še v kateri nišni "ne-športni" panogi.
sporočil: 1.073
Zadnja sprememba: lojze1 24.06.2026 13:12
Saj, nas je za eno četrt Londona. Pa še nekaj v diaspori. In
mislimo, da je Triglav večji od Himalaje. Pa pošiljamo novodobne
Hruščove mlatit po pultu (in prazno slamo) v OZN.Strani: 1
