Zasebnost

Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: članek Dobro je vedeti: Parcelacija

Strani: 1

anon-176549 sporočil: 2
[#404545] 12.01.09 06:24
Odgovori   +    0
Kako je z določitvijo poti do parcele po parcelizaciji? Je potrebno za poz zaprositi posebej?
Luger
anon-53103 sporočil: 412
[#404984] 12.01.09 14:37
Odgovori   +    0
Imam naslednji problem: Občina je lastnica zazidljive parcele, s katero sva mejaša jaz in moj sosed. Oba sva izrazila interes za nakup dela te občinske parcele. Občina je naredila predlog delitve na podlagi logičnih mejnih točk vseh okolišnih parcel, tudi najinih dosedanjih. Vendar sosed zahteva od občine in od mene več, čeprav za to nima nobene utemeljene potrebe. Ima majhne dohodke. Celo pot, ki jo včasih potrebuje za dostop do drugih svojih parcel, si je napeljal brez dovoljenja preko te občinske zazidljive parcele, vendar (na mojo srečo) po tistem delu, ki ga je občina v prelogu namenila njemu. Za povrh si je pred 15-20 leti na črno zgradil hišo, katere približno tretjina stoji na občinski parceli (ne sicer na tej predmetni, ampak na drugi parceli v občinski lasti).
Sedaj izisljuje in grozi tako na občini kakor tudi meni in skuša doseči delitev predmetne občinske parcele po svojih zahtevah. Za mene je to neugodno zaradi tega, ker bi pri taki delitvi moj del parcele postal tako ozek, da bi brez sosedovega soglasja za manj kot 4-metrski odmik od njegove bodoče parcele meni bilo mogoče postaviti le zelo ozek in zato popolnima neuporaben objekt (5 m).
Sprašujem se, kako je mogoče, da sosed, ki je zelo agresivem, obenem pa trdoglav in škodoželjen človeki, more tako okoli prsta vrteti občino - lastnico. Občina ga tudi ne prijavi zaradi njegove črnje gradnje, čeprav dobro ve zanjo (morda zato, ker je tam v okolici več črnih gradenj ...)
Ali občina ne more izvesti delitve, kakor jo je sama prdlagala in se potem pusti tožiti sosedu (le-ta itak nima tehtnih argumentov)?
Ali bi bilo za mene dovolj varno, da se v kupoprodajno pogodbo med občino in sosedom zapiše določilo, da se sosed za kakršenkoli bodoči moj objekt, ki bo potreboval njegovo soglasje, že v tej kupoprodajni pogodbi nepreklicno in za neomejen čas strinja in da to strinjanje velja kot polnoveljavno soglasje v vseh morebitnih postopkih pridobivanj gradbenega dovoljenja na mojem delu parcele. Vem, da je to precej posebno pravno prašanje, vendar vseeno postavljam vprasanje na ta forum. LP.M.
anon-180418 sporočil: 301
[#405637] 13.01.09 11:49 · odgovor na: anon-53103 (#404984)
Odgovori   +    0
ker gre za kupoprodajno pogodbo med občino in sosedom, določilo, da se sosed strinja s kakršnokoli tvojo gradnjo ne more obstajati, razen če se morda vpiše v zemljiško knjigo-na to pa on ne bo pristal prav tako ne pravnik, ki bi pisal tako pogodbo ... Poleg tega ne vidim zakaj bi se občina trudila ščititi tvoje interese če še svojih ne zna?


Po moje, bi bilo najbolje zate, da bi dala občina to parcelo na javno dražbo, pa naj jo kupi nekdo, ki ima keš, to je ti ali nekdo tretji po tržni ceni. Glede na to da sosed nima keša itak zvisi, ti si pa tako zmagal, če se ga losaš milom ili silom. Nikar se ne grebi za novo zemljo, zelo hitro bodo tukaj davki na nepremičnine in verjemi da bo sosed začel težit s prodajo tistega kar že ima v lasti- kupovanje zemlje ga bo pa čisto minilo.Občina mu bo pa tudi zatežila, ko bo zgruntala da ima hišo na njeni parceli in bo prav gotovo naročila parcelacijo in ureditev mej svojih parcel (res da gre za drugo parcelo, a mislim da bodo takrat reševali tudi tvojo zgodbo).

Skratka:

Počakaj malo in imel boš zemlje kolikor jo boš lahko plačal-dacarjem...
anon-53103 sporočil: 412
[#406596] 14.01.09 15:10 · odgovor na: anon-180418 (#405637)
Odgovori   +    0
Hvala za sporocilo - tudi dražba je ena možnost. Možna  pa je tudi izjava, s katero se sosed obvezuje dati (v svojem imenu in v imenu bodočih lastnikov parcele, ki jo bo kupil od občine) soglasje za postavitev  d o l o č l j i v e g a  objekta vsakokratnemu lastniku sosednje, s parcelacijo nastale nove parcele. To izjavo bo moral  sosed podpisati in overiti pri notarju kot pogoj za overjenje KP pogodbe za nakup zemljišča.
Vem, da je to zelo redka situacija v praksi, ampak na nek način pa že mora biti praktično izvedljiva. Ali pa bodimo še naprej balkanski (v slabem pomenu te besede) in zidajmo na črno, občina se pa do tega ne bo opredeljevala.
anon-1670 sporočil: 14.712
[#406626] 14.01.09 15:32 · odgovor na: anon-180418 (#405637)
Odgovori   +    0
Mene pa zanima ali ima sosed predkupno pravico do sosedove parcele, če jo le ta seveda prodaja?

Ter kako predkupna pravica dejansko sploh poteka se mora osebno pisati vsem upravičencem ali se zadevo spet enostavno pribije na kakšno desko?

Hvala za odgovor.
anon-180418 sporočil: 301
[#406777] 14.01.09 18:06 · odgovor na: anon-1670 (#406626)
Odgovori   +    0
predkupno pravico ima občina, sosedje pa ne. Mislim da to velja po defaultu. Ni nujno da sploh kakorkoli izvedo da sosed parcelo prodaja. Pri kmetijskih zemljiščih je seveda drugače v tem smislu da visi obvestilo na oglasni deski na upravni enoti, a spet velja enako: če želiš izvedeti moraš vedeti da se nekaj dogaja, posebno ne boš obveščen.
anon-1250 sporočil: 270
[#406787] 14.01.09 18:20 · odgovor na: anon-180418 (#406777)
Odgovori   +    0

Maks2Melisa je napisal(a):
predkupno pravico ima občina, sosedje pa ne. Mislim da to velja po defaultu. Ni nujno da sploh kakorkoli izvedo da sosed parcelo prodaja. Pri kmetijskih zemljiščih je seveda drugače v tem smislu da visi obvestilo na oglasni deski na upravni enoti, a spet velja enako: če želiš izvedeti moraš vedeti da se nekaj dogaja, posebno ne boš obveščen.
 
Da ne boš hodil nonstop hodil po občini za kmetijska zemljišča, greš samo na to stran in vse izveš:
http://e-uprava.gov....?ue=portal< /a>

IgorB
anon-180418 sporočil: 301
[#407094] 15.01.09 06:02 · odgovor na: anon-1250 (#406787)
Odgovori   +    0
to zadevo poznam, a vseeno sem pogruntala da ne napišejo vsega na svojo spletno stran, zato sem svetovala "oglede"...
anon-1670 sporočil: 14.712
[#408062] 16.01.09 05:12 · odgovor na: anon-1250 (#406787)
Odgovori   +    0

IgorB je napisal(a):

Da ne boš hodil nonstop hodil po občini za kmetijska zemljišča, greš samo na to stran in vse izveš:
http://e-uprava.gov....?ue=portal< /a>

IgorB
 Nekam malo ponudb se mi zdi tu objavljenih.

Je pa škoda, ker je objavljeno kar za celo Upravno enoto skupaj namesto, da bi bilo lepo pregledno razdeljeno po posameznih občinah.
anon-1670 sporočil: 14.712
[#408063] 16.01.09 05:15 · odgovor na: anon-180418 (#406777)
Odgovori   +    0

Maks2Melisa je napisal(a):
predkupno pravico ima občina, sosedje pa ne.
 A če si solastnik neke zazidljive parcele potem pa imaš predkupno pravico in to na način, da si osebno obveščen ali tudi to ne?
anon-180418 sporočil: 301
[#408123] 16.01.09 08:14 · odgovor na: anon-1670 (#408063)
Odgovori   +    0
ahm, ima predkupno pravico...

Strani: 1