Zasebnost

Izbrani forum: Nepremičnine

Izbrana tema: članek Geodetska uprava: Cene stanovanj so se lani umirile

Teme v drugih forumih o teh vsebini:   Glavni forum (1)

Strani: 1

ekon sporočil: 424
[#264967] 14.06.08 10:36
Odgovori   +    0
Komaj čakam, da objavijo, da so cene v letošnjem letu padle.

Takrat bodo tudi tisti, ki imajo prazna stanovanja začeli razmišljati o prodaji in verjetno bo sledil podoben scenarij kot je v VB.

Škoda, da mi šele junija dobimo podatke za lansko leto. Če bi bili podatki bolj ažurni, bi imeli manjše premike. Tako bodo šoki toliko večji.

Jaz pravim, da bo letos -6%, naslednje leto pa lahko še kakšen procent več v negativno smer. Upam, da bo katerakoli vlada po volitvah uvedla davek na nepremičnine. To je veliko bolj zanesljiv vir proračuna, kot obdavčitev kapitala, ki je zelo mobilen.
anon-23357 sporočil: 1.499
[#264971] 14.06.08 10:52
Odgovori   +    0
Verjamem, da bi vlada, če bi že danes uvedla en pameten davek na nepremičnine na volitvah požela velik uspeh. Poudarek je na pameten! Tako pa vsi čakamo in se bojimo, da bo davek potolkel tiste, ki smo se trudili in nekaj zgradili. Tisti "lenuhi" pa, ki so takrat, ko smo mi "zidali" hodili na počitnice na tropske otoke, se nam bodo pa smejali.

Pameten davek na nepremičnine bi zame bil če primarna hiša ali stanovanje ni deležna nič (0%)davka. Sekundarne nepremičnine pa naj se obdavči.
anon-17140 sporočil: 836
[#264975] 14.06.08 11:13 · odgovor na: anon-23357 (#264971)
Odgovori   +    0

drei je napisal(a):
Verjamem, da bi vlada, če bi že danes uvedla en pameten davek na nepremičnine na volitvah požela velik uspeh. Poudarek je na pameten! Tako pa vsi čakamo in se bojimo, da bo davek potolkel tiste, ki smo se trudili in nekaj zgradili. Tisti "lenuhi" pa, ki so takrat, ko smo mi "zidali" hodili na počitnice na tropske otoke, se nam bodo pa smejali. Pameten davek na nepremičnine bi zame bil če primarna hiša ali stanovanje ni deležna nič (0%)davka. Sekundarne nepremičnine pa naj se obdavči.

Kvadratura in lokacija, to so lahko edini dejavniki. Primarno, sekundarno? Se pravi, da se jaz primarno prijavim doma, žena na vikednu, sinetu pa takoj ko gre na faks nabavim novo 100 m2 stanovanje? In vse je za nekoga primarno, mi ne plačamo nič davka? Tako enostavno se pač ne bo izogniti. Ta davek bi po tem plačevali le še kakšni upokojenci, ki bi ostali sami na  tem svetu.

Zakaj se ti sploh zdi, da si za to, ker si doberšen del svojega življenja vložil v izgradnjo najbrž precej predimenzionirane bajturine zasližiš neko posebno pohvalo in nagrado s strani države? A ima še kdo kaj od tega razen tebe? Ne bi bilo bolj koristno, da bi vse svoje moči usmeril v svoj osnovni poklic? Tako bi dejansko pripomogel k povečanju gospodarske aktivnosti, pa še kakšen € več bi kapnil v proračun.
anon-166673 sporočil: 102
[#264978] 14.06.08 11:16 · odgovor na: ekon (#264967)
Odgovori   +    0

ekon je napisal(a):
Komaj čakam, da objavijo, da so cene v letošnjem letu padle. Takrat bodo tudi tisti, ki imajo prazna stanovanja začeli razmišljati o prodaji in verjetno bo sledil podoben scenarij kot je v VB. Škoda, da mi šele junija dobimo podatke za lansko leto. Če bi bili podatki bolj ažurni, bi imeli manjše premike. Tako bodo šoki toliko večji. Jaz pravim, da bo letos -6%, naslednje leto pa lahko še kakšen procent več v negativno smer. Upam, da bo katerakoli vlada po volitvah uvedla davek na nepremičnine. To je veliko bolj zanesljiv vir proračuna, kot obdavčitev kapitala, ki je zelo mobilen.
 Vsi podatki, starejši od par mesecev so za v arhiv ter naj se z njimi zabavajo zgodovinarji. To, kar nam "prodajajo" javne službe v SLO je katastrofa.

Glede na moje pisanje na forumu bo marsikdo rekel, da kupujem stanovanje. Ne. stanovanje že imam, me pa boli, po kakih cenah morajo trenutno ljudje kupovati oz. preplačevati stanovanja. to pa je kriminal in ljudem je treba dati signal, da obstajajo urejenejše družbe, trgi, kjer je mogoče kupiti drago stanovanje po par 100 tisč in stanovanje za zmernih 50 do 100 tisoč (primer Avstrija).

No glede na tvoje pisanje o pričakovanem negativnem odklonu navzdol -  se strinjam, le da se ti premiki dogajajo v višjih %. Ampak to je tako, kot priznati, da si avto prodal pod pričakovano ceno- povej, kdo ti pove po pravici? vsak hoče biti frajer in se hvali, da je avto dobro prodal. Podobno je pri stanovanjih.

Velika stanovanja se dejansko zaradi previsokih cen ne prodajajo, mala pa še nekako gredo v promet - luksuz na 50m2 ??  Sedaj se je ustavilo tudi to. Zakaj?  Veljala je logika, ok zberem oz. zadolžim se za malo stanovanje, cena mu itak raste in potem ga mastno prodam in si kupim večje stanovanje.... no sedaj cene padajo, krediti pa se ti povečujejo, torej zamisel nima več trdnega temelja.
anon-11907 sporočil: 4.590
[#264979] 14.06.08 11:17 · odgovor na: anon-23357 (#264971)
Odgovori   +    0
Vedno lahko svojo hišo prodaš kakemu "lenuhu" in greš na počitnice na tropske otoke.

Vsk davek vedno prizadene tistega, ki nekaj ima. Povprašaj kakšnega klošarja, kaj meni glede uvedbe davka na izvedene finančne instrumente.
anon-23357 sporočil: 1.499
[#264980] 14.06.08 11:18 · odgovor na: anon-17140 (#264975)
Odgovori   +    0

bernardv je napisal(a):


Kvadratura in lokacija, to so lahko edini dejavniki. Primarno, sekundarno? Se pravi, da se jaz primarno prijavim doma, žena na vikednu, sinetu pa takoj ko gre na faks nabavim novo 100 m2 stanovanje? In vse je za nekoga primarno, mi ne plačamo nič davka? Tako enostavno se pač ne bo izogniti. Ta davek bi po tem plačevali le še kakšni upokojenci, ki bi ostali sami na tem svetu.

Zakaj se ti sploh zdi, da si za to, ker si doberšen del svojega življenja vložil v izgradnjo najbrž precej predimenzionirane bajturine zasližiš neko posebno pohvalo in nagrado s strani države? A ima še kdo kaj od tega razen tebe? Ne bi bilo bolj koristno, da bi vse svoje moči usmeril v svoj osnovni poklic? Tako bi dejansko pripomogel k povečanju gospodarske aktivnosti, pa še kakšen € več bi kapnil v proračun.

Torej je potrebna kombinacija obojega. Primarna nepremičnina do 100m3/prijavljeno osebo naj bo brez davka. Vse kar odstopa od tega pa naj se obdavči.
ekon sporočil: 424
[#264983] 14.06.08 11:28 · odgovor na: anon-23357 (#264971)
Odgovori   +    0
Se strinjam s pametno obdavčitvijo. Ob prvih predlogih se mi je zdel idealen predlog, ki je določal, da ima vsak lahko 20 oz.25 kvadratov stanovanja, vse ostalo pa je obdavčeno. Predlog seveda ni bil sprejet, saj so ugotovili, da večini to ne bi ustrezalo. Pri obdavčitvi ne moremo reči primarno in sekundarno, saj potem pridemo spet do zdajšnjega stanja.

Jaz se danes lahko še tako trudim, vendar s svojimi dohodki, ne morem zgraditi ničesar spodobnega za življenje.
anon-17140 sporočil: 836
[#264984] 14.06.08 11:40 · odgovor na: anon-23357 (#264980)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-17140 14.06.2008 11:42

drei je napisal(a):


Torej je potrebna kombinacija obojega. Primarna nepremičnina do 100m3/prijavljeno osebo naj bo brez davka. Vse kar odstopa od tega pa naj se obdavči.

100 m2 na osebo? Jaz bi rekel, da je v stanovanju minimum nekje 20m2 za skupne prostore (v hiši 2x več) + 20m2 na vsakega stanovalca. MINIMUM, kar je več od tega pa se obdavči z nekim %. To pomeni da npr. trije v 100m2 velikem stanovanju plačajo davek na 20m2, kar ne bo prav dosti oz. skoraj nič. Dva na 200m2 pa plačata % od 140m2, kar je že druga pesem.

Zraven tega je treba upoštevati še lokacijo. Če nekdo živi v 250m2 stari kmečki hiši nekje na demografsko ogroženem območju mu ne moreš nič zaračunati, če pa je nekdo sam v 60m2 luksuznem stanovanju v strogem centru Lj. pa je to že druga pesem, naj kar pošteno plača. Tu se ne da več na hitro postaviti enostavne formule, bomo videli kaj se bodo spomnili strokovnjaki. Ampak glede na bližajoče volitve, dvomim, da se bo sploh karkoli zgodilo.
anon-112721 sporočil: 67
[#264986] 14.06.08 11:47 · odgovor na: anon-23357 (#264980)
Odgovori   +    0
Osebno gledam na nepremičninsko sceno v Sloveniji podobno, kot se je zgodilo v preteklosti v ZDA. Generacije po drugi svetovni vojni so živele v času nepremičnisnkega balona, ti ljudje so svojim otrokom in njihovi generaciji prodali svoje nepremičnine za mastne pare. Posledice so bile takšne, da je generacija, ki je kupovala te nepremičnine tudi računala na dvig vrednosti, do česar pa dejansko nikoli več ni prišlo. Vsaj ne v takem obsegu, da bi npr. neka družina, kot je navada pri nas sedaj, resno investirala v nepremičnino z namenom dobička. Končne posledice so danes takšne, da v ZDA dobiš hišo za drobiž. Osebno komaj čakam resno poslabšanje ekonomske situacije v Sloveniji, četudi bo to posledica neke vlade, saj bo nekaj takih pretresov predstavljalo motor za padanje cen nepremičnin pri nas. Prosim ne me obsojat zaradi takšnega razmišljanja, vendar, če izhajam iz svoje situacije, ko si počasi gradim družino in svoje gnezdo mi to predstavlja bolj ali manj edino realno pot, da pridem do željene nepremičnine. Družine in majhnih otrok pa nikakor ne mislim stiskat na 50m2. Klinc gleda tako življenje, se že raje počim v tujino ali pa se natreniram, da bom bolj inovativen kot država. ;)
anon-23357 sporočil: 1.499
[#264987] 14.06.08 12:00 · odgovor na: anon-112721 (#264986)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: anon-23357 14.06.2008 12:08
Da bo prišlo do poka nepremičninskega balona je potreben davek na nepremičnine ali pa,  da jeseni na volitvah izvolitimo slabo vlado, ki bo državo popeljala v ekonomski pretres.
anon-167067 sporočil: 3.637
[#265014] 14.06.08 13:49 · odgovor na: anon-17140 (#264984)
Odgovori   +    0

 Kakšna je utemeljitev, da hočeš obdavčiti meščana, ne pa kmeta v predimenzionirani hiši? Ti 3 % prebivalstva so itak privilegirani na vsakem koraku. Zakaj bi ohranjali prav vsa demografsko ogrožena območja, to mi zveni kot neka doktrina 19. stoletja.
anon-69279 sporočil: 2.669
[#265026] 14.06.08 14:24 · odgovor na: anon-112721 (#264986)
Odgovori   +    0

igorpanjan je napisal(a):
Osebno gledam na nepremičninsko sceno v Sloveniji podobno, kot se je zgodilo v preteklosti v ZDA. Generacije po drugi svetovni vojni so živele v času nepremičnisnkega balona, ti ljudje so svojim otrokom in njihovi generaciji prodali svoje nepremičnine za mastne pare. Posledice so bile takšne, da je generacija, ki je kupovala te nepremičnine tudi računala na dvig vrednosti, do česar pa dejansko nikoli več ni prišlo. Vsaj ne v takem obsegu, da bi npr. neka družina, kot je navada pri nas sedaj, resno investirala v nepremičnino z namenom dobička. Končne posledice so danes takšne, da v ZDA dobiš hišo za drobiž. Osebno komaj čakam resno poslabšanje ekonomske situacije v Sloveniji, četudi bo to posledica neke vlade, saj bo nekaj takih pretresov predstavljalo motor za padanje cen nepremičnin pri nas. Prosim ne me obsojat zaradi takšnega razmišljanja, vendar, če izhajam iz svoje situacije, ko si počasi gradim družino in svoje gnezdo mi to predstavlja bolj ali manj edino realno pot, da pridem do željene nepremičnine. Družine in majhnih otrok pa nikakor ne mislim stiskat na 50m2. Klinc gleda tako življenje, se že raje počim v tujino ali pa se natreniram, da bom bolj inovativen kot država. ;)

no ti bi bilo super.

ste pa vsi spregledali najpomembnejši dejavnik! liberalizacijo trga , pa ne takšno kot opisujejo sds, lds, ali blesava barbika in vsi ostali priskledniki, temveč takšno kakršno opisuje MM in resni liberalni ekonomisti.

ko ne bo več interesnih skupin, ki kasirajo na račun drugih brez tveganja po tem se bodo vzpostavlie realne cene. samo v tem podalpskem getu meji to na znanstveno fantastiko.
preberite si o green belts okoli londona, zakaj so nastali. namig-ne zaradi ekologije.

tisti, ki je napisal da je 20m2 zadosti za eno osebo, pogrešaš mislenost iz yuge. takrat so gradili beznice od 15-20m2, v bistvu malo večje kopalnice. povprečno aktiven človek napolni 15m2 samo s stvarmi, kje so še ostale komoditete.
anon-17140 sporočil: 836
[#265068] 14.06.08 18:39 · odgovor na: anon-167067 (#265014)
Odgovori   +    0

vuksan je napisal(a):

Kakšna je utemeljitev, da hočeš obdavčiti meščana, ne pa kmeta v predimenzionirani hiši? Ti 3 % prebivalstva so itak privilegirani na vsakem koraku. Zakaj bi ohranjali prav vsa demografsko ogrožena območja, to mi zveni kot neka doktrina 19. stoletja.

Osnovni cilj tovrstne obdavčitve naj bi bil spodbujanje učinkovite izrabe obstoječih stanovanj, tam kjer je pomanjkanje. Če ostro obdavčiš neko hišo v demografsko ogroženem območju nisi dosegel nič, razen da si stanovalca spravil v težave.  Bajte ne more prodati, ker je tam nihče noče, s plačilom davka pa bo imel najbrž tudi težave.

Tudi za primer 60m2 v centru Lj. davek ne bi smel biti prehud, ampak nekaj si pa takle stanovalec lahko privošči plačati. Če je pa revež in se je tam znašel po nekakšnem naklučju (npr. dedovanje), ki mu je vsak davek odveč, naj se preseli v predmestje in spusti na luksuzno lokacijo nekoga, ki si bo to lahko privoščil.

PS
Nekdo se je obregnil ob 20m2 na osebo. Če komentirate stvari, prosim, da vsaj temeljito preberete kaj piše. 20m2 skupnih prostorov + 20 m2 na osebo ni dovolj oz. zadoasti, je pa to nek minimum. Če so ljudje pod tem naj jih davek pusti pri miru, od tam naprej pa postopoma, z določenim faktorjem. Zaradi mene lahko rečemo tudi 30, pomemben je koncept, konkretne številke je pa treba določiti na osnovi podatkov v registru.
Vinci sporočil: 5.933
[#265071] 14.06.08 18:59 · odgovor na: anon-17140 (#265068)
Odgovori   +    0
Eh, ko začneš z nekimi izjemami, minimumi, različnimi obravnavami,... zagreniš vsem življenje. Brezveze. Določiš območja, povprečno ceno za kvadratni meter v nekem območju in diskonte za starost in fukcionalnost (in pomogoče še kakšne druge posebne okoliščine) ter preprosto obdavčiš s pavšalno stopnjo.

Potem pa se vsako leto osnovo popraviš navzgor za povprečno letno apreciacijo v območju in navzdol za depreciacijo oz. amortizacijo.

Na podeželju, kjer ni dovolj tržnih transakcij, pa se oceni reprodukcijska oz. nadomestitvena nabavna vrednost (recimo za hišo v Rovtah 750 EUR/m2) in spet uporabi splošne diskonte ter letne popravke.
anon-17140 sporočil: 836
[#265075] 14.06.08 19:19 · odgovor na: Vinci (#265071)
Odgovori   +    0
Vse OK, samo meni se zdi bistveno, da se poleg tega upošteva še število stanovalcev na m2 (oz. obratno). Ni treba nobenih izjem in posebnih obravnav, čista matematika - več jih je, nižja je stopnja.  Tudi ni nujno, da pade pod neko mejo na nič, glavno, da je tu negativna korelacija.

Na ta način npr. mimogrede prisiliš najemodajalce na črno, da prijavijo svoje najemnike. Tiste, ki imajo prazna stanovanja pa dodatno motiviraš, da kaj storijo glede tega.

Strani: 1