Strani: 1 2

gorans sporočil: 652
[#2839131] 20.04.20 13:53
Odgovori   +    24
...Švedska za razliko od Italije, Španije in nekaterih drugih držav pri koroni nikoli ni presegla zdravstvenih zmogljivosti niti ni bila blizu temu...

to je vsa poanta...
PrimožTručl sporočil: 44
[#2839146] 20.04.20 14:16
Odgovori   +    10
Mi, Hrvati in vsi podobni bomo dosti bolj trpeli zaradi posledic preveč omejevalne politike, ki se bo odražala v obubožanju prebivalstva, kot pa Švedi, ki bodo čez korona čase šli relativno nepoškodovani, tako psihično kot gospodarsko. Desne vlade pač žal ne znajo drugače.
FIN-263888 sporočil: 382
[#2839150] 20.04.20 14:27
Odgovori   +    15
Zadnja sprememba: FIN-263888 20.04.2020 14:39
Vsi, ki so priželeli in javno predvideli Švedom neuspeh so se ušteli.
Oni bodo prekuženost dosegli v toplih spomladanskih dneh.
Mi pa bomo z njo počekali do neugodnega novembra.

Preveč smo poslušali izmučene zdravnike, ki jih je 90 hospitaliziranih bolnikov v celoti izmozgalo.
Namesto ploskanja so si zaslužili žvižge !
0522MANTE sporočil: 62
[#2839155] 20.04.20 14:36 · odgovor na: (#2839148)
Odgovori   +    4
[alek14]

Danes že vemo, da ljudje, ki so dali okužbo skozi z zelo blagimi simptomi niso dosegli zadostne imunosti in se lahko ponovno okužijo.
Okužijo da oz. mogoče, zbolijo s simptomi pa verjetno ne...
1127DXSXU sporočil: 833
[#2839159] 20.04.20 14:39
Odgovori   +    12
Zadnja sprememba: 1127DXSXU 20.04.2020 14:47
Ja ne vem če bo debata v kateri se bodo ljudje eden drugega zmerjali z osli in paničarji lahko ravno uspešna.

Bo treba le dati neke razumne argumente na mizo.

Kolikor so izračunali v slavnem Londonskem inštitutu je bila prekuženost Švedske 3 tedne nazaj še 3.1%. In to po 2 mesecih "svobode"

V kolikor zdaj nimajo najmanj 500.000 okuženih je stanje verjetno še vedno tam nekje.
Več na linku spodaj.

www.imperial.ac.uk/m...3-2020.pdf

Drugače, bo pa najbolje kakšen dan počakat da slišimo kakšna je naša prekuženost. Glede na izbrano metodologijo bo podatek precej natančen.

Kar se tiče pa tega Izraelskega znanstvenika, ne vem kje je on šole delal, sam glede na to kaj govori so mu šenkali.

On torej ne ve niti kaj, niti zakaj je nekaj izračunal, zagovarja pa da je s tem nekaj izračunal. :-)

Verjetno se je šolal v isti šoli, kot "sloviti" hrvaški virulogu, ki je imel članke tudi pri nas in je trdil, da virusom ni v interesu, da nas ubijejo. To je bilo še v časih "umivanja rokic" in kihanja v rokav.
alain sporočil: 5.172
[#2839171] 20.04.20 15:10 · odgovor na: (#2839168)
Odgovori   +    14
In obratno takim humanistom kot si ti bi človek prav privoščil, da bi zmanjkalo hrane v trgovinah, ker je pač etično in solidarno, da smo vsi doma in gledamo v luft ter čakamo na cepivo....
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2839173] 20.04.20 15:14
Odgovori   +    47
Zadnja sprememba: anon-15342 20.04.2020 15:16
Iz Švedske pa prihaja še en podatek. Populacija v Stockholmu, ki je epicenter bolezni na Švedskem, bo že maja dosegla prekuženost. To je čez deset dni.
Jaz sem pa dovolj trdno prepričan, da ne le čez deset dni, ampak niti do konca maja, torej čez 40 dni, niti približno ne bo dosegla prekuženosti, da grem stavit - tudi za petmesten znesek. Pa saj še Lombardija še vedno ni prekužena. Sploh ne morem verjet, da kdo nekaj takega napoveduje.

Ampak ja, to je isti Anders Tegnell, ki vsak dan ponavlja isto - da so njegove odločitve najboljše in da Švedi zato zmagujejo.

Američani so deset let vsak dan zatrjevali, da v Vietnamu zmagujejo, točno z istimi izrazi, da je "luč na koncu tunela", da "se razmere zdaj že zelo očitno prevešajo" ... in kaj jim je vse to zatrjevanje pomagalo? Tam so se vietkongovci požvižgali, kaj tupi tam en ameriški odločevalec, tu se pa koronavirus požvižga, kaj tupi tam en švedski odločevalec.

Če se motim in bo maja na Švedskem res že konec umiranja (če so vsi prekuženi, se pač ne moreš več okužiti, zboleti in umreti), bom zadnji dan maja javno in glasno povedal, da sem se motil. Sem pa zelo v dvomih, ali bo kaj takega pripravljen storiti tudi švedski modrec, ki itak vsak dan ponavlja, da gre vse po pričakovanjih in da zmagujejo (pri čemer od moje zmote nihče ne umre, od njegove pa potencialno desettisoči). Pred enim tednom, ko je pametoval da imajo "fantastične" rezultate, so imeli 887 mrtvih, danes jih imajo 1580. Meni se to zdi skrajno ne-fantastično, tako statično kot dinamično.
mar123 sporočil: 1.403
[#2839174] 20.04.20 15:18
Odgovori   +    5
Prvi članek ki si drzne podvomiti. Mislim da so tukaj mediji padli po celi črti kot nadzor oblasti.
0430ABAKU sporočil: 1.782
[#2839177] 20.04.20 15:24
Odgovori   +    10
Populacija v Stockholmu, ki je epicenter bolezni na Švedskem, bo že maja dosegla prekuženost. To je čez deset dni.
Po enih raziskavah coronavirus tudi poškoduje možgane.
www.wired.com/story/...our-brain/
Tako da kar en klinc gleda tako prekuženost in imunost.
mar123 sporočil: 1.403
[#2839181] 20.04.20 15:29
Odgovori   +    12
Tele Švede bo potrebno diskreditirat. Drugače bo zgledal, da smo brez veze imeli tele absurdne ukrepe in da jih bo treba nekoč odpravit.
mar123 sporočil: 1.403
[#2839184] 20.04.20 15:32 · odgovor na: (#2839148)
Odgovori   +    7
[alek14]
>Stockholm bo prekuženost dosegel maja...

Stockholm ima 6000 kejsov. V optimističnem scenariju imajo 30.000 okuženih, ki bodo morda prekuženi do maja. Epidemija v Stockholmu je v platoju s po 200 okuženimi na dan (oz. 1000 prekuženimi na dan). Do konca maja je to ca. 80.000 prekuženih.
Stockholm ima miljon prebivalcev. Se pravi prekuženost bo konec maja optimistično 8%. 10x premalo za čredno prekuženost.
Poleg tega pa število okužb v Stockholmu kaže trend upadanja in so izgledi za 8% prekuženost slabi.

Danes že vemo, da ljudje, ki so dali okužbo skozi z zelo blagimi simptomi niso dosegli zadostne imunosti in se lahko ponovno okužijo.
Vidim da smo povsem obrnili ploščo. Na začetku je bil cilj ukrepov sploščitev krivulje, da ne bodo presežene kapacitete intenzivne nege.
LeonTosic sporočil: 283
[#2839186] 20.04.20 15:35 · odgovor na: mar123 (#2839181)
Odgovori   +    14
Zakaj nimamo podatkov o skupaj umrlih v tem obdobju? Jih je res vec, ali je vec umrlih zaradi korone en enako manj umrlih zaradi raka, infarkta, gripe? Skupne stevilke dajte izbrskat novinarji....
FIN-379669 sporočil: 7.967
[#2839192] 20.04.20 15:46 · odgovor na: mar123 (#2839184)
Odgovori   +    20
Točno tako.

Vsa poanta je bila, da imamo 1,5 do 2 meseca lockdowna, to je tudi čas, da dovolj natančno začrtamo ukrepe in naše življenje za naprej.

Samo neko nadmudrivanje v levo ali desno je brez veze, če ne vemo, da je vmes treba iskati ravnotežje.

To je en velik feller komentatorjev, velike večine.

Ne gre za to, da je virus fake ali pa da se moramo zaradi njega sedaj potuhniti za 24 mesecev, gre za to, da iščemo optimum med zdravjem, lastnostmi virusa, gospodarsko dejavnostjo in življenjem v družbi.

Ampak res, nivo razprave postaja že precej smešen... eni navijajo v levo , eni desno, kot da smo na eni vaški nogometni tekmi.
mar123 sporočil: 1.403
[#2839194] 20.04.20 15:52 · odgovor na: FIN-379669 (#2839192)
Odgovori   +    4
Vsa poanta je bila, da imamo 1,5 do 2 meseca lockdowna, to je tudi čas, da dovolj natančno začrtamo ukrepe in naše življenje za naprej.
Pa da potem delujemo na dejstvih ne na nekih izhodiščnih prognozah "najbrž bomo vsi umrli"
anon-285005 sporočil: 130
[#2839196] 20.04.20 15:54 · odgovor na: anon-15342 (#2839173)
Odgovori   +    11
[TadejK]
> Iz Švedske pa prihaja še en podatek. Populacija v Stockholmu, ki je epicenter bolezni na Švedskem, bo že maja dosegla prekuženost. To je čez deset dni.

Jaz sem pa dovolj trdno prepričan, da ne le čez deset dni, ampak niti do konca maja, torej čez 40 dni, niti približno ne bo dosegla prekuženosti, da grem stavit - tudi za petmesten znesek. Pa saj še Lombardija še vedno ni prekužena. Sploh ne morem verjet, da kdo nekaj takega napoveduje.

Ampak ja, to je isti Anders Tegnell, ki vsak dan ponavlja isto - da so njegove odločitve najboljše in da Švedi zato zmagujejo.

Američani so deset let vsak dan zatrjevali, da v Vietnamu zmagujejo, točno z istimi izrazi, da je "luč na koncu tunela", da "se razmere zdaj že zelo očitno prevešajo" ... in kaj jim je vse to zatrjevanje pomagalo? Tam so se vietkongovci požvižgali, kaj tupi tam en ameriški odločevalec, tu se pa koronavirus požvižga, kaj tupi tam en švedski odločevalec.

Če se motim in bo maja na Švedskem res že konec umiranja (če so vsi prekuženi, se pač ne moreš več okužiti, zboleti in umreti), bom zadnji dan maja javno in glasno povedal, da sem se motil. Sem pa zelo v dvomih, ali bo kaj takega pripravljen storiti tudi švedski modrec, ki itak vsak dan ponavlja, da gre vse po pričakovanjih in da zmagujejo (pri čemer od moje zmote nihče ne umre, od njegove pa potencialno desettisoči). Pred enim tednom, ko je pametoval da imajo "fantastične" rezultate, so imeli 887 mrtvih, danes jih imajo 1580. Meni se to zdi skrajno ne-fantastično, tako statično kot dinamično.
Da bi pa simona priznala svojo zmoto in skodljivost pocetja ko zagovarja stvari o katerih se ji sanja ne, bi bil cudez na nivoju spremijanja vode v vino. Nezmotljiva po definiciji.
crt sporočil: 27.192
[#2839197] 20.04.20 15:56 · odgovor na: FIN-379669 (#2839192)
Odgovori   +    12
Ampak res, nivo razprave postaja že precej smešen... eni navijajo v levo , eni desno, kot da smo na eni vaški nogometni tekmi.
enih stvari pac tudi corona ne spremeni :)
slovenecnb1 sporočil: 5.623
[#2839198] 20.04.20 16:00 · odgovor na: (#2839148)
Odgovori   +    2
[alek14]
>Stockholm bo prekuženost dosegel maja...

Stockholm ima 6000 kejsov. V optimističnem scenariju imajo 30.000 okuženih, ki bodo morda prekuženi do maja. Epidemija v Stockholmu je v platoju s po 200 okuženimi na dan (oz. 1000 prekuženimi na dan). Do konca maja je to ca. 80.000 prekuženih.
Stockholm ima miljon prebivalcev. Se pravi prekuženost bo konec maja optimistično 8%. 10x premalo za čredno prekuženost.
Poleg tega pa število okužb v Stockholmu kaže trend upadanja in so izgledi za 8% prekuženost slabi.

Danes že vemo, da ljudje, ki so dali okužbo skozi z zelo blagimi simptomi niso dosegli zadostne imunosti in se lahko ponovno okužijo.
No ja odvisno kolikšno količino virusa fašeš in statistika ki jo ti navajaš drži sam verjetno je okuženih bistveno več z malo "dozo"virusa in ti so glavni prekuževalci in na to švedibstavijo na koncu so to zaščitniki prebivalcev ker v kali zatrejo virus med tem ko cepivo je zahrbtno ker si kužen in prenašalec in to kao zdrav zato so ljudje proti cepljenju ki imajo glavo pošlihtano
slovenecnb1 sporočil: 5.623
[#2839199] 20.04.20 16:01 · odgovor na: 0430ABAKU (#2839177)
Odgovori   +    6
[0430ABAKU]
> Populacija v Stockholmu, ki je epicenter bolezni na Švedskem, bo že maja dosegla prekuženost. To je čez deset dni.

Po enih raziskavah coronavirus tudi poškoduje možgane.
www.wired.com/story/...our-brain/
Tako da kar en klinc gleda tako prekuženost in imunost.
Vsaka bolezen pusti posledice gripa pa povzroča slabitev srca
FIN-379669 sporočil: 7.967
[#2839200] 20.04.20 16:03 · odgovor na: mar123 (#2839194)
Odgovori   +    3
Se strinjam.

Sam sem prepričanja, da je smeh pol zdravja, druga polovica pa ... recimo temu skladno življenje.

Sicer pa enega brez drugega ni.

Virus nam lahko spremeni 8,42% našega življenja za naslednjih 24 mesecev, to mu lahko priznamo. Več pa ne, sicer bo preveč prizadelo naše druge lastnosti življenja.

Toliko o faktih... Ampak zediniti se moramo o tem, kje je ta min. skupni kompromis. (Nihče v tej zgodbi nima najbolj prav, ampak tale kompromis je treba najti. In doslej so, menim, določeni ljudje iz strokovnih krogov in tudi Vlade dajali dobre info, nekateri pa pač kar nekaj bluzijo. Treba poslušati razumne ljudi. Gremo step by step.)

(Kar se Vlade tiče, pa sem povedal že 100x, pa še 101x: Premalo strokovna ekipa, to je glavni feller, nekateri med njimi s slabo nastavljenim etičnim kompasom. Škoda. Sprva je kazalo nekoliko bolje.)
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2839202] 20.04.20 16:06 · odgovor na: LeonTosic (#2839186)
Odgovori   +    12
[LeonTosic]
Zakaj nimamo podatkov o skupaj umrlih v tem obdobju? Jih je res vec, ali je vec umrlih zaradi korone en enako manj umrlih zaradi raka, infarkta, gripe? Skupne stevilke dajte izbrskat novinarji....
Dobesedno že desetič: www.salute.gov.it/po...020w14.pdf
KaA sporočil: 528
[#2839206] 20.04.20 16:13 · odgovor na: anon-15342 (#2839173)
Odgovori   +    4
[TadejK]
> Iz Švedske pa prihaja še en podatek. Populacija v Stockholmu, ki je epicenter bolezni na Švedskem, bo že maja dosegla prekuženost. To je čez deset dni.

Jaz sem pa dovolj trdno prepričan, da ne le čez deset dni, ampak niti do konca maja, torej čez 40 dni, niti približno ne bo dosegla prekuženosti, da grem stavit - tudi za petmesten znesek. Pa saj še Lombardija še vedno ni prekužena. Sploh ne morem verjet, da kdo nekaj takega napoveduje.

Ampak ja, to je isti Anders Tegnell, ki vsak dan ponavlja isto - da so njegove odločitve najboljše in da Švedi zato zmagujejo.

Američani so deset let vsak dan zatrjevali, da v Vietnamu zmagujejo, točno z istimi izrazi, da je "luč na koncu tunela", da "se razmere zdaj že zelo očitno prevešajo" ... in kaj jim je vse to zatrjevanje pomagalo? Tam so se vietkongovci požvižgali, kaj tupi tam en ameriški odločevalec, tu se pa koronavirus požvižga, kaj tupi tam en švedski odločevalec.

Če se motim in bo maja na Švedskem res že konec umiranja (če so vsi prekuženi, se pač ne moreš več okužiti, zboleti in umreti), bom zadnji dan maja javno in glasno povedal, da sem se motil. Sem pa zelo v dvomih, ali bo kaj takega pripravljen storiti tudi švedski modrec, ki itak vsak dan ponavlja, da gre vse po pričakovanjih in da zmagujejo (pri čemer od moje zmote nihče ne umre, od njegove pa potencialno desettisoči). Pred enim tednom, ko je pametoval da imajo "fantastične" rezultate, so imeli 887 mrtvih, danes jih imajo 1580. Meni se to zdi skrajno ne-fantastično, tako statično kot dinamično.
Pa še ena iz epicentra:
www.facebook.com/mal...2637052839
(priporočam prevod v angleščino, ker je tisti v slovenščino, khm, neužiten)

Tudi v uvid vsem tistim, ki mislijo, da je na Švedskem life as usual.
aljosalp sporočil: 178
[#2839211] 20.04.20 16:23
Odgovori   +    5
Težko je biti tukaj pameten. Kdo je večji osel bo pokazala zgodovina. Vsekakor je tu vredno primerjati odnos in odgovornost posameznika do družbe. Kakor je v članku zapisano so posamezniki ravnali z glavo v rokah. Torej so razmislili, kaj s svojimi dejanji naredijo sebi in družbi. To je stvar izobrazbe. V skandinavski izobrazbi učijo samokritičnosti. To pa pri nas pojenja. Pa ne samo pri nas. Na splošno je v zahodni kulturi v porastu poneumljanje prebivalstva. Pri nas se precej deli po politični usmerjenosti:
- Ultra levi tipa: Ja virus je nevaren ampak lahko grem ven.. sej imam faks pa sem dovolj pameten, da vem kako bom pretental virus... in odide na vikend ter hodi okoli brez zaščite.
- Ultra Desni: Kdo bo meni rekel da da ne sem ven.. to so vse teorije zarote.. WHO, Kitajci, Vrhovni vodja je rekel da mene se ne bo primil, sedaj ko je on na ablasti...
- Moderirani ki pa razmisli in ostane v nekih varnih okvirih pa pri nas (pa tudi v širši regiji) po številu postaja manjšina.

Žal, je potrebno v šoli ustvariti pogoje. Lahko pljuvamo čez jugo v tem primeru mislim, da smo mi otroci socjalizma imeli (čeprav revnejši) boljši šolski sistem. Učitelj je imel avtoriteto, učili so precej praktična znanja in utrjevali osnove. Samo pri matematiki so računanje učili cela 4 leta. Prvo leto seštevanje, drugo odštevanje nato 3 leto monženje in deljenje ter na velike številke v 4 razredu. Vse se je utrjevalo, in počasi nadgrajevalo. Osnove.. Danes to vse rešijo v dosti krajšem času. In utrjevanje prepustijo staršem. Pri tem pa učitelj nima več niti avtortete in v določenih primerih niti zaupanja staršev...
Skratka če ne bomo nič postorili bomo postali prazna družba kakor ZDA...

Danez Janeza na ablasti prenašam.. je mučno ma še gre.. Da bi pa imel slovenskega zeta Donalda na ablasti, bi pa verjetno menjal državo..
FIN-379669 sporočil: 7.967
[#2839215] 20.04.20 16:37 · odgovor na: (#2839207)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: FIN-379669 20.04.2020 16:43
To je res, vendar tako je z mnogimi respiratornimi virusi. Večinoma se razvijajo, če pride do spleta okoliščin v telesu posameznika... tjale do virusne ali bakterijske pljučnice ali/in pa do popuščanja srca oz. celo drugih organov... morda še sepse.

Kako se bo tale virus obnašal za naprej, ne vemo še čisto zagotovo, kako bo mutiral, se prilagodil na danosti...

... in jasno je, da bo doba intenzivnega spremljanja stanja 18 do 24 mesecev, po cepljenju čez 12 mesecev pa še toliko bolj... in bo še naprej, naprej.

(50% ljudi pa se itak ne bo cepilo, ko bo cepivo na voljo, domnevam. Mlajši od 50 let, pretežno.)

(Če je pri nas večina onih nad 80 let okužbo preživela, potem nekako veš, da smo na dobri poti, da zadevo zlagoma obvladujemo.)

(Čakam še na twit Trumpa, da je rešitev v obliki zdravila ali /in treatmenta tu in da so rešeni. Očitno master of puppets mu še niso dali zelene luči. Bo pa kmalu... v 30 dneh gotovo. Dotlej pa bo pričakovana in do neke mere planirana škoda narejena, rekonvalescenca bo pa nekajletna.)
anon-217002 sporočil: 275
[#2839223] 20.04.20 17:21
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: anon-217002 20.04.2020 17:25
Vsakdo ima pravico razpravljati in podajati svoje mnenje. Zato mi žolčne razprave in branjenje lastnih stališč niso blizu. Včasih govorimo o koordinatnem sistemu, ta je lahko 90, 180, 360 stopinj, boljši so tridimenzionalni modeli, da o vektorskem prostoru sploh ne govorimo. Običajno so naša stališča v 90 st. sistemu, če smo zelo široki v 180 st. pogledu. Če bi nekdo razpravljal v multidimenzionalnem sistemu, ga verjetno ne bi mogli slediti, sploh pa ga ne bi prebrali ali poslušali, saj bi nam vzel preveč časa. Čas je zlato, zato drugačna mnenja običajno zavržemo. Filozofija off, predstavil bom svoj OZEK POGLED in upal, da bo to lahko malce pomagalo vsakemu od nas.

Švedski model mi je, kot libertarcu, všeč. Ne poznam njihovega sistema, vendar je očitno, da brez razglasitve izrednih razmer, vlada ne sme ali ne more ukrepati. Zelo malo je državnikov, ki so se poslužili razglasitve izrednih razmer. Vsakega od njih bom ocenil kot despota. Čeprav vladam priznavam pravico kratkoročnih omejitvenih ukrepov za javno dobro (očitno nisem 100% anarhist), pa bi želel razlikovati med odlokom in priporočilom.

Odlok o prepovedi poslovanja, je z vidika odgovornosti , drugačen od priporočila. Če nekomu prepovem opravljanje dejavnosti, recimo bifeju ali restavraciji, potem sem odškodninsko odgovoren. Bifejem in restavracijam sem dolžan povrniti škodo. Ne samo 50, 70, ali 80procentov, govorimo o celotni škodi. Če pa državljanom svetujem, da se v zaščito njihovega zdravja izogibajo druženju in obiskovanju prostorov, kjer so lahko izpostavljeni tveganju, potem je odločitev državljanov ali bodo to upoštevali ali ne. Če se državljani odločijo, da ne bodo več obiskovali bifejev in restavracij, to pomeni spremembo povpraševanja, za katerega država ni odgovorna. Odgovorni so podjetniki sami, ki se niso pravočasno prilagodili na spremembe povpraševanja. Istočasno so, v primeru okužbe, odgovorni državljani sami, saj sem ji svetoval, naj se takih krajev izogibajo. Ali bodo tožili podjetnika, ki ni poskrbel za njihovo varnost, je povsem drugo vprašanje. No ja, običajno je sodni sistem monopol države in se država tem problemom ne more izogniti. Upps! Obljubil sem ozko stališče, sedaj pa ga širim. Opravičujem se, zato bom tudi nehal.
FIN-379669 sporočil: 7.967
[#2839227] 20.04.20 17:36 · odgovor na: (#2839224)
Odgovori   +    12
Ko govorimo o Covid 19 in smrtnosti ljudi 75 + s pridruženimi boleznimi, govorimo kvečjemu o skrajšanju življenja za čas od nekaj mesec do max. nekaj let.

Sedaj, ko to vemo, je tale zgodba precej bolj relativna.

Ker je virus 95% smrten za one s posebnimi imunskimi predispozijami oz. ošvohelim imunskim sistemom, je sedaj tale zgodba v kategoriji drugih virusov. Tisto o predispozicijah bo še predmet raziskav.

Se pa strinjam s teboj, da pač je treba dati zdravstvu priložnost, da se posotopma loti zadeve in jo potem obvladuje.

Zato še enkrat potrjujem, da je bilo pravilno zapreti družbo za 1 mesec, potem sledi postopno odpiranje.

In treba biti za naprej pazljiv, da bo situacija ves čas pod kontrolo. Zato bo zgodba turizma in prihoda tujih turistov še nekaj časa občutljiva tema za mnoge države. Iz več razlogov. Tu se bo največ mnenj kresalo, koliko in kdaj...
MF-356407 sporočil: 34
[#2839244] 20.04.20 18:34 · odgovor na: anon-15342 (#2839202)
Odgovori   +    10
čas vnosa: 20.04.20 17:43
Italija je en primer, mene zanima še kakšna druga država, najprej Slovenija.
Kar me zanima, je število vseh mrtvih v nekem daljšem obdobju (npr. eno leto ali še dlje), ne samo med prehodnim pojavom – ampak ti podatki zdaj še niso na voljo.
Zdaj pri nas zdravniki menda ne izvajajo nenujnih pregledov. Torej se čaka, da bo človeka infarkt, in se potem rešuje zadeve. To je podobno, kot če bi ceste krpali šele, ko bi bile luknje tako velike, da bi prihajalo do poškodb vozil, pa ko bi na mostovih nastale centimetrske razpoke, pa ko bi v predorih s stropa padlo toliko materiala, da bi bila otežkočena vožnja skoznje.
To, da več kot en mesec zdravstvo ne deluje na tak način kot pred tem, se bo gotovo poznalo pri zdravju državljanov.
Dokler Švedi lahko oskrbijo vsakega, ki rabi bolnišnično oskrbo, ni problema.
Švedi bodo prekuženost gotovo dosegli prej kot mi – in preden bomo mi dosegli prekuženost, se bo število umrlih na milijon bistveno povečalo, razlika bo v tem, da bo pri nas vse skupaj trajalo dlje.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2839257] 20.04.20 19:01 · odgovor na: MF-356407 (#2839244)
Odgovori   +    27
[MF-356407]
Italija je en primer, mene zanima še kakšna druga država, najprej Slovenija.
Vprašanje se je glasilo, citiram, "Ali je zaradi umrlih zaradi korone enako manj umrlih zaradi raka, infarkta, gripe?"

To vprašanje je bilo tu postavljeno že vsaj desetkrat, vsakič sem odgovoril, pa se vrača in vrača in vrača kot nek zombi.

In odgovor, ki je v Italiji pač najbolj očiten, ampak ker je virus povsod taisti SARS-CoV-2, imamo odtod kvalitativno splošno veljaven odgovor, je:

"NE, okužbe s SARS-CoV-2 *N*E* ubijejo zgolj tistih, ki bi itak v kratkem umrli."

Ampak se mi vedno bolj zdi, da tistih, ki tupijo to zombijevsko vprašanje, odgovor v resnici itak ne zanima.
anon-318936 sporočil: 33
[#2839270] 20.04.20 19:30
Odgovori   +    8
Švedska prekužena do maja? Japajade...
mar123 sporočil: 1.403
[#2839306] 20.04.20 20:44 · odgovor na: LeonTosic (#2839186)
Odgovori   +    0
[LeonTosic]
Zakaj nimamo podatkov o skupaj umrlih v tem obdobju? Jih je res vec, ali je vec umrlih zaradi korone en enako manj umrlih zaradi raka, infarkta, gripe? Skupne stevilke dajte izbrskat novinarji....
V sloveniji letno umre 20k ljudi povprecno 77let. Za letos bomo videli. Ampak zaenkrat ni nekega odstopanja
MF-356407 sporočil: 34
[#2839317] 20.04.20 21:08 · odgovor na: anon-15342 (#2839257)
Odgovori   +    7
čas vnosa: 20.04.20 20:50
[TadejK]
"NE, okužbe s SARS-CoV-2 *N*E* ubijejo zgolj tistih, ki bi itak v kratkem umrli."
Ampak se mi vedno bolj zdi, da tistih, ki tupijo to zombijevsko vprašanje, odgovor v resnici itak ne zanima.
V življenju ni gotovosti – operiramo lahko samo z verjetnostmi. Povprečna starost slovenskega moškega ob smrti je malo pod 80 let (stanje pred pojavom koronavirusa) – ampak to ne pomeni, da me bo pobralo, ko bom star 79 let in pol – tudi glede tega verjetno obstaja Gaussova krivulja, najbrž nekoliko premaknjena v desno.

Moja mama je živela 84 let, oče pa 64. Moja sestra je umrla pred 40 leti zaradi Hodgkinovega limfoma, ko je bila stara 16 let. Spomnim se, da sem v tistem času v neki knjigi prebral, da je ta bolezen zelo redka; če se pa že pojavi, je večkrat pri moških in pogosteje pri starejših kot pri mlajših – torej je imela ona v naši družini najmanjšo verjetnost, da jo dobi. Sin sodelavke v službi je imel infarkt, ko je bil star manj kot 30 let (pa je preživel). Moja sestrična je imela levkemijo in je umrla malo po 40. letu. Sin njene sestre je lani zaradi (ne vem natančno kakšne) bolezni trebušne slinavke umrl star okoli 30 let. Verjetno lahko vsak človek našteje nekaj ljudi, ki jih je osebno poznal in so umrli razmeroma mladi.
Sicer pa je neki veseljak pred skoraj 200 leti napisal: "pred smrtjo ne obvarje koža gladka" – torej je ta ugotovitev že zelo stara.

Skratka: že pred koronavirusom so umirali mladi ljudje, ki bi statistično morali živeti še veliko let. Da zaradi koronavirusa umre tudi nekaj mlajših, torej ne more biti nobeno presenečenje – prav nasprotno: tak je naravni potek stvari. Dejstvo pa je, da ima 60-letnik večjo verjetnost, da bo preživel okužbo s korono, kot 80 letnik, 40-letnik je še v boljšem stanju, 20-letnik se lahko ob vsem skupaj na široko smeji – ampak kljub temu bo verjetno zaradi koronavirusa umrlo tudi nekaj ljudi, mlajših od 20 let.

Strani: 1 2