Strani: 1 2

bc123a sporočil: 48.253
[#2566249] 02.12.15 07:47
Odgovori   +    1
Tadej, kateri indikatorji kazejo, da so razmerje v EUR obmocju tako slabe, da bi se ECB odlocala o znizanju lezarine? (moja lenoba, ce lahko vprasam, ne bom iskal :)
crt sporočil: 27.194
[#2566250] 02.12.15 07:49
Odgovori   +    4
se malo o tem, kam potem gre val denarja ftalphaville.ft.com/...a-reality/
XMINI41 sporočil: 125
[#2566253] 02.12.15 07:58
Odgovori   +    1
Prispevku na faktografski ravni ni kaj očitati, manjka pa mu vsebine, kar se pač od komentatorja pričakuje. Torej pogled avtorja, kaj bi pomenila takšna ali drugačna odločitev centralne banke na gospodarstvo neposredno in preko posrednih učinkov.
Zmoreš bolje Tadej Kotnik!
Oziroma kot sem že 1x tu zapisal, hudič je biti abonirani komentator. Počasi zmanjka štofa.
bc123a sporočil: 48.253
[#2566255] 02.12.15 08:06 · odgovor na: XMINI41 (#2566253)
Odgovori   +    5
[XMINI41]
Prispevku na faktografski ravni ni kaj očitati, manjka pa mu vsebine, kar se pač od komentatorja pričakuje. Torej pogled avtorja, kaj bi pomenila takšna ali drugačna odločitev centralne banke na gospodarstvo neposredno in preko posrednih učinkov.
Zmoreš bolje Tadej Kotnik!
Oziroma kot sem že 1x tu zapisal, hudič je biti abonirani komentator. Počasi zmanjka štofa.
tadej ni klasicni komentator, on je edini od "novinarjev" ki zna kaj zracunati, ne da bi se vmes 10x zmotil ali drugace zamocil.
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2566270] 02.12.15 09:02 · odgovor na: XMINI41 (#2566253)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: anon-15342 02.12.2015 09:10
[XMINI41]
Prispevku na faktografski ravni ni kaj očitati, manjka pa mu vsebine, kar se pač od komentatorja pričakuje. Torej pogled avtorja, kaj bi pomenila takšna ali drugačna odločitev centralne banke na gospodarstvo neposredno in preko posrednih učinkov.
Logiko razmisleka sem povzel v prvem odstavku:
Pred dvema letoma in pol sem bralcem Financ razčlenjeval, zakaj bi bilo smiselno, da bi ECB uvedla negativno obrestno mero - torej ležarino - na sredstva, ki jih pri centralnih bankah evrskega območja hranijo komercialne banke; strnjeno in po domače: to bi bilo smiselno, ker morajo v tržnem gospodarstvu banke živeti od posojanja na trgu, ne pa od posojanja svojemu regulatorju, ki teh posojil niti najmanj ne potrebuje.
Bolj poljudno in razumljivo ne znam povedati. In empirično je 0.2% p.a. očitno premalo, banke še vedno zasuvajo centralne banke s svojimi sredstvi ("sedijo na njih"). Če bi mi bilo dano znati izpolniti tvoja zgornja pričakovanja, bi bil pa čas, da ECB nemudoma ukinejo in mene postavijo za enočlansko centralno banko EU :)

[XMINI41]
Oziroma kot sem že 1x tu zapisal, hudič je biti abonirani komentator. Počasi zmanjka štofa.
Ko si to napisal prvič, sem ti odgovoril in odgovor je še vedno tukaj: forum.finance.si/?m=...190&single

Če mi pošlješ link na kako kolumno recimo na BloombergView-ju, Reuters-Breakingviews, Project Syndicate-u ali FT-ju, kjer se je na to temo kdo potrudil znatno bolj od mene in bralcem predočil več dejstev od mene, pa bom resno razmislil o tvojih pomislekih.
XMINI41 sporočil: 125
[#2566282] 02.12.15 09:27 · odgovor na: anon-15342 (#2566270)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: XMINI41 02.12.2015 09:42
[TadejK]
> [XMINI41]
> Prispevku na faktografski ravni ni kaj očitati, manjka pa mu vsebine, kar se pač od komentatorja pričakuje. Torej pogled avtorja, kaj bi pomenila takšna ali drugačna odločitev centralne banke na gospodarstvo neposredno in preko posrednih učinkov.

Logiko razmisleka sem povzel v prvem odstavku:

> Pred dvema letoma in pol sem bralcem Financ razčlenjeval, zakaj bi bilo smiselno, da bi ECB uvedla negativno obrestno mero - torej ležarino - na sredstva, ki jih pri centralnih bankah evrskega območja hranijo komercialne banke; strnjeno in po domače: to bi bilo smiselno, ker morajo v tržnem gospodarstvu banke živeti od posojanja na trgu, ne pa od posojanja svojemu regulatorju, ki teh posojil niti najmanj ne potrebuje.

Bolj poljudno in razumljivo ne znam povedati. In empirično je 0.2% p.a. očitno premalo, banke še vedno zasuvajo centralne banke s svojimi sredstvi ("sedijo na njih"). Če bi mi bilo dano znati izpolniti tvoja zgornja pričakovanja, bi bil pa čas, da ECB nemudoma ukinejo in mene postavijo za enočlansko centralno banko EU :)


> [XMINI41]
> Oziroma kot sem že 1x tu zapisal, hudič je biti abonirani komentator. Počasi zmanjka štofa.

Ko si to napisal prvič, sem ti odgovoril in odgovor je še vedno tukaj: forum.finance.si/?m=...190&single

Če mi pošlješ link na kako kolumno recimo na BloombergView-ju, Reuters-Breakingviews, Project Syndicate-u ali FT-ju, kjer se je na to temo kdo potrudil znatno bolj od mene in bralcem predočil več dejstev od mene, pa bom resno razmislil o tvojih pomislekih.

TadejK - res dobronamerno (nimam najmanjšega namena diskreditacije):
Da znaš pisati dobre komentarje, sem 1x tudi že poudaril.
Da pa obstaja zakon padajočih mejnih donosov, ki mu ne moreš pobegniti, to boš pa tudi moral priznati...
Argumenta, če niso drugi, tudi meni ni treba, jaz pač ne sprejemam, še posebej ne od komentatorja z akademskim nazivom....
Tvoj tokratni prispevek je tehnično preigraval marginalne spremembe tako imenovane ležarnine, pri tem pa spremembe niso imele vsebinskih komentarjev....sam bi si pač želel ob takem članku argumentacijo (če se nekdo igra s takimi finesami), zakaj je bolje npr. 0,4 od npr. 0,2.....
In nazaj k dobronamernosti - moj point je, da se da prednost kvaliteti pred kvantiteto ob pisanju člankov za Finance in seveda tudi širše - tedenska frekvenca je zelo huda (pa če ti bo laže, v to past so se ujeli tudi tvoji dobri predhodniki Mrkaić, Šušteršič,...)
premza sporočil: 4.276
[#2566304] 02.12.15 10:33
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: premza 02.12.2015 10:47
Denar je za ekonomijo kot voda za ribnik. Več ko je vode, bolje se ribe počutijo.
Ampak ko je ribnik enkrat poln, je vsako dodatno zlivanje vode vanj brez učinka.

Če hočemo v njega spraviti več vode ga je treba poglobit, razširit, poflikat luknje... samo zlivanje vode vanj ne bo pomagalo.

Kot v zdravstvu. Ne moreš vseh bolezni pozdravit s tabletami, včasih je treba pod nož.

Mi pa mislimo, da bomo ekonomijo pozdarvili zgolj z zalivanjem z denarjem. EU nujno rabi kirurški poseg. Reformo šolstva, stimulativno davčno politiko, vitkejšo državo, deregulacijo na nepomembnih področjih...
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2566309] 02.12.15 10:41 · odgovor na: XMINI41 (#2566282)
Odgovori   +    4
[XMINI41]
TadejK - res dobronamerno (nimam najmanjšega namena diskreditacije):
Argumenta, če niso drugi, tudi meni ni treba, jaz pač ne sprejemam, še posebej ne od komentatorja z akademskim nazivom....
Nisva se dobro razumela. Na portalih, ki sem jih navedel, kolumne pišejo Nobelovci, pa profesorji ekonomike s Harvarda in Princetona, pa bivši guvernerji in premierji, pa milijarderski finančniki, pa ...

[XMINI41]
Tvoj tokratni prispevek je tehnično preigraval marginalne spremembe tako imenovane ležarnine, pri tem pa spremembe niso imele vsebinskih komentarjev.... sam bi si pač želel ob takem članku argumentacijo (če se nekdo igra s takimi finesami), zakaj je bolje npr. 0,4 od npr. 0,2.....
To sem poskusil odgovoriti v prejšnji repliki, sem pa domneval, da se da razbrati tudi iz članka: (1) ker imamo že eno leto 0.2% in očitno ne deluje, (2) ker imajo pri "konkurenci" 0.75% in (vsaj pri njih) očitno deluje.

[XMINI41]
In nazaj k dobronamernosti - moj point je, da se da prednost kvaliteti pred kvantiteto ob pisanju člankov za Finance in seveda tudi širše - tedenska frekvenca je zelo huda (pa če ti bo laže, v to past so se ujeli tudi tvoji dobri predhodniki Mrkaić, Šušteršič,...)
Bom poskusil še enkrat. Prebral sem kar nekaj prispevkov na temo te obrestne mere in takšne sinteze, kot sem jo naredil za bralce Financ tukaj, še nisem našel.
premza sporočil: 4.276
[#2566312] 02.12.15 10:53 · odgovor na: bc123a (#2566255)
Odgovori   +    0
[bc123a]
> [XMINI41]
> Prispevku na faktografski ravni ni kaj očitati, manjka pa mu vsebine, kar se pač od komentatorja pričakuje. Torej pogled avtorja, kaj bi pomenila takšna ali drugačna odločitev centralne banke na gospodarstvo neposredno in preko posrednih učinkov.
> Zmoreš bolje Tadej Kotnik!
> Oziroma kot sem že 1x tu zapisal, hudič je biti abonirani komentator. Počasi zmanjka štofa.

tadej ni klasicni komentator, on je edini od "novinarjev" ki zna kaj zracunati, ne da bi se vmes 10x zmotil ali drugace zamocil.
To pa zato, ker ni novinar :)
najobj sporočil: 31.920
[#2566350] 02.12.15 13:58 · odgovor na: anon-15342 (#2566309)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 02.12.2015 14:06
[TadejK]
> [XMINI41]
> TadejK - res dobronamerno (nimam najmanjšega namena diskreditacije):
> Argumenta, če niso drugi, tudi meni ni treba, jaz pač ne sprejemam, še posebej ne od komentatorja z akademskim nazivom....

Nisva se dobro razumela. Na portalih, ki sem jih navedel, kolumne pišejo Nobelovci, pa profesorji ekonomike s Harvarda in Princetona, pa bivši guvernerji in premierji, pa milijarderski finančniki, pa ...


> [XMINI41]
> Tvoj tokratni prispevek je tehnično preigraval marginalne spremembe tako imenovane ležarnine, pri tem pa spremembe niso imele vsebinskih komentarjev.... sam bi si pač želel ob takem članku argumentacijo (če se nekdo igra s takimi finesami), zakaj je bolje npr. 0,4 od npr. 0,2.....

To sem poskusil odgovoriti v prejšnji repliki, sem pa domneval, da se da razbrati tudi iz članka: (1) ker imamo že eno leto 0.2% in očitno ne deluje, (2) ker imajo pri "konkurenci" 0.75% in (vsaj pri njih) očitno deluje.


> [XMINI41]
> In nazaj k dobronamernosti - moj point je, da se da prednost kvaliteti pred kvantiteto ob pisanju člankov za Finance in seveda tudi širše - tedenska frekvenca je zelo huda (pa če ti bo laže, v to past so se ujeli tudi tvoji dobri predhodniki Mrkaić, Šušteršič,...)

Bom poskusil še enkrat. Prebral sem kar nekaj prispevkov na temo te obrestne mere in takšne sinteze, kot sem jo naredil za bralce Financ tukaj, še nisem našel.
... čuj, TadejK ... evo, ker si v članku med drugim napisal "Naj poskusim biti karseda prizanesljiv. Pred dvema letoma in pol je v prid negativni obrestni meri res govorila predvsem teorija, izkušenj pa še ni bilo kaj dosti;" , mene zdaj še najbolj zanima, če se - in zakaj se ne - teorija ukvarja z vzroki(!) za negativno obrestno mero, ki so po mojem mnenju v totalno zblojeni porazdelitvi rezultatov dela in posledično totalno zblojeni porazdelitvi svetovnega bogastva, kjer kot sem tukaj forum.finance.si/?m=...223&single že pred leti napisal, požrešni lastniki kapitala hočejo več in več, pozabili pa so, da izkušnje kažejo, da mora nekdo vse proizvedeno tudi kupit, ker v nasprotnem vsa silna proizvodnja in njeno financiranje gre preprosto rečeno v kurac, kar zelo lepo vidimo v primeru bank, o katerih pišeš v svojem članku in ki viškov od ECB sveže naštancanega denarja nočejo posojat, ker ga zaradi propadliih projektov kreditojemalcev ob njihovi neprodani proizvodnji ne dobijo nazaj in ga zato banke kljub plačilu "ležarine" raje hranijo pri svojemu regulatorju ECB, ki jim je sveže naštancan denar posodil, da ga posojajo naprej ...

P.S.: se opravičujem, ker sem rahlo nevljudno uletel v vajin pogovor, ampak me jezi, ker se bistva problema noben od totih silnih Nobelovcev, pa profesorjev ekonomike s Harvarda in Princetona, pa bivših guvernerjev in premierjev, pa milijarderskih finančnikov noče niti dotaknit, jebiga ... aja, in seveda mi lahko rečeš, da sem komunajzar, če mi boš slučajno odgovoril ...
anon-15342 sporočil: 8.014
[#2566359] 02.12.15 14:16 · odgovor na: najobj (#2566350)
Odgovori   +    1
[najobj]
... čuj, TadejK ... evo, ker si v članku med drugim napisal "Naj poskusim biti karseda prizanesljiv. Pred dvema letoma in pol je v prid negativni obrestni meri res govorila predvsem teorija, izkušenj pa še ni bilo kaj dosti;" , mene zdaj še najbolj zanima, če se - in zakaj se ne - teorija ukvarja z vzroki(!) za negativno obrestno mero, ki so po mojem mnenju v totalno zblojeni porazdelitvi rezultatov dela in posledično totalno zblojeni porazdelitvi svetovnega bogastva
Odgovor kot se zagre bi obsegal vsaj eno celo kolumno, pa tudi ne vem, če sem mu kos, ampak na kratko in samo z enega vidika pa: v kapitalizmu je tako, da če nisi vešč svojega foha, se moraš pač posloviti ...

... razen, če si banka oziroma bančnik oziroma last but not least centralni bančnik! Banke in bančniki in centralne banke in centralni bančniki so zakuhale velik del te krize, pa so še kar tukaj, banke so še večje kot prej, vodijo jih pretežno isti ljudje kot prej, nadzirajo jih pretežno isti ljudje kot prej, regulirajo jih pretežno isti ljudje kot prej.

To, da je bogastvo *med prebivalci* neenakomerno razporejeno, je po mojem bolj posledica kot vzrok te težave.

PS1: Upam, da sem vsaj majčken del uspel odgovoriti, se pa vnaprej opravičujem vsem, ki od mene vedno znova pričakujete celodnevno servisiranje po kolumni ... danes nimam časa

PS2: Tistim, ki jih moti moja "aboniranost", pa še - tudi v "abonma" takšno servisiranje ni vračunano ;)
najobj sporočil: 31.920
[#2566365] 02.12.15 14:40 · odgovor na: anon-15342 (#2566359)
Odgovori   +    1
Zadnja sprememba: najobj 02.12.2015 14:44
[TadejK]
> [najobj]
> ... čuj, TadejK ... evo, ker si v članku med drugim napisal "Naj poskusim biti karseda prizanesljiv. Pred dvema letoma in pol je v prid negativni obrestni meri res govorila predvsem teorija, izkušenj pa še ni bilo kaj dosti;" , mene zdaj še najbolj zanima, če se - in zakaj se ne - teorija ukvarja z vzroki(!) za negativno obrestno mero, ki so po mojem mnenju v totalno zblojeni porazdelitvi rezultatov dela in posledično totalno zblojeni porazdelitvi svetovnega bogastva
Odgovor kot se zagre bi obsegal vsaj eno celo kolumno, pa tudi ne vem, če sem mu kos, ampak na kratko in samo z enega vidika pa: v kapitalizmu je tako, da če nisi vešč svojega foha, se moraš pač posloviti ...

... razen, če si banka oziroma bančnik oziroma last but not least centralni bančnik! Banke in bančniki in centralne banke in centralni bančniki so zakuhale velik del te krize, pa so še kar tukaj, banke so še večje kot prej, vodijo jih pretežno isti ljudje kot prej, nadzirajo jih pretežno isti ljudje kot prej, regulirajo jih pretežno isti ljudje kot prej.

To, da je bogastvo *med prebivalci* neenakomerno razporejeno, je po mojem bolj posledica kot vzrok te težave.

PS1: Upam, da sem vsaj majčken del uspel odgovoriti, se pa vnaprej opravičujem vsem, ki od mene vedno znova pričakujete celodnevno servisiranje po kolumni ... danes nimam časa

PS2: Tistim, ki jih moti moja "aboniranost", pa še - tudi v "abonma" takšno servisiranje ni vračunano ;)
... OK, strinjam se s tabo, da bi odgovor kot se zagre obsegal vsaj eno célo kolumno, če ne celó en krajši abonma ... no, ne strinjam pa se s tabo glede vzrokov in posledic težav kreditnega krča, razen če 10% ljudi kupi 90% vsega narejenega, ker 90% ljudi nima denarja, da bi kupili vse, kar naredijo ... jebiga, jaz še vedno verjamem, da je denar v prvi vrsti menjalno sredstvo ...

P.S.: čeprav odstopi pri nas niso popularni, bi brez tvojih kolumen jaz resno razmislil o svojem odstopu s Financ ...
anon-106712 sporočil: 3.698
[#2566376] 02.12.15 15:21 · odgovor na: anon-15342 (#2566270)
Odgovori   +    0
[TadejK]
Če bi mi bilo dano znati izpolniti tvoja zgornja pričakovanja, bi bil pa čas, da ECB nemudoma ukinejo in mene postavijo za enočlansko centralno banko EU :)
Tadej, imamo pri nas preverjen kader na BS. Če me spomin ne vara, so znali odločno ukrepati doma. Sedaj jih sicer mrcvarijo na sodišču EU, pa kaj bi take malenkosti...
pobalin sporočil: 14.456
[#2566394] 02.12.15 16:55 · odgovor na: crt (#2566250)
Odgovori   +    5
[crt]
se malo o tem, kam potem gre val denarja ftalphaville.ft.com/...a-reality/
Pol dneva je okrog pa samo dva plusa in nobene debate o tem. Razočaranje!
Ga ni radikalca, ki bi vprašal, če morda ECB tiska poceni denar za finančne mešetarje, da ga ti investirajo drugam? Ker, če sem prav razumel, ne gre ravno za financiranje naložb, ki omogočajo rast izvoza EU.
Meni, ki sem iz stare inflacijske Juge, tudi ne gre v račun, da je v EU inflacija rekordno nizka, obenem pa vrednost valute pada. Včasih so nam modreci dopovedovali, da vrednost denarja pada z inflacijo oz. zaradi nje. Mogoče sva z mojo rastočo sklerozo samo kaj pomešala...
bobek13 sporočil: 4.301
[#2566405] 02.12.15 18:21 · odgovor na: pobalin (#2566394)
Odgovori   +    1
[pobalin]
> [crt]
> se malo o tem, kam potem gre val denarja ftalphaville.ft.com/...a-reality/

Pol dneva je okrog pa samo dva plusa in nobene debate o tem. Razočaranje!
Ga ni radikalca, ki bi vprašal, če morda ECB tiska poceni denar za finančne mešetarje, da ga ti investirajo drugam? Ker, če sem prav razumel, ne gre ravno za financiranje naložb, ki omogočajo rast izvoza EU.
Meni, ki sem iz stare inflacijske Juge, tudi ne gre v račun, da je v EU inflacija rekordno nizka, obenem pa vrednost valute pada. Včasih so nam modreci dopovedovali, da vrednost denarja pada z inflacijo oz. zaradi nje. Mogoče sva z mojo rastočo sklerozo samo kaj pomešala...
Mene bi v luci tega linka od crt-a zanimalo eno, ali so evropske borze tudi ze dosegle predkrizne visave kot USAste, ker tam je prvotni efekt QE bil dvig borze na stare pozicije, gospodarstvo pa se sele pobira... v stilu ali EU QE zato leti v USA, ker so EU borze tudi ze "napihnjene" ali je kaksen drugi razlog zakaj se investira EURcke v USA???

LpA
crt sporočil: 27.194
[#2566410] 02.12.15 19:22 · odgovor na: pobalin (#2566394)
Odgovori   +    2
[pobalin]
> [crt]
> se malo o tem, kam potem gre val denarja ftalphaville.ft.com/...a-reality/

Pol dneva je okrog pa samo dva plusa in nobene debate o tem. Razočaranje!
Ga ni radikalca, ki bi vprašal, če morda ECB tiska poceni denar za finančne mešetarje, da ga ti investirajo drugam? Ker, če sem prav razumel, ne gre ravno za financiranje naložb, ki omogočajo rast izvoza EU.
v bistvu gre za izvoz denarja iz eu :)

ecb in boj imata trenutno vlogo svetovne pumpe po tistem, ko sta se boe in fed zacel nekaj delati fine, snb je pa sploh rekla, da kurc pa tak zivleje.
crt sporočil: 27.194
[#2566411] 02.12.15 19:25 · odgovor na: bobek13 (#2566405)
Odgovori   +    3
Zadnja sprememba: crt 02.12.2015 19:30
[bobek13]
Mene bi v luci tega linka od crt-a zanimalo eno, ali so evropske borze tudi ze dosegle predkrizne visave kot USAste, ker tam je prvotni efekt QE bil dvig borze na stare pozicije, gospodarstvo pa se sele pobira... v stilu ali EU QE zato leti v USA, ker so EU borze tudi ze "napihnjene" ali je kaksen drugi razlog zakaj se investira EURcke v USA???
ja, eur delniski trgi so tudi ze splezali na stare visave, pool eur obveznic, ki se bi jih dalo nabaviti skozi ecb-qe po sedanjih pravilih, pa ni blazno globok in ko ecb sesa robo s trga, dela probleme drugim. za vse ostalo je tu link na clanek :)

( ... japonci, ki se to grejo ze malo dlje, pa imajo probleme s pomanjkanjem robe ze pri delnicah - www.bloomberg.com/ne...for-kuroda )
bobek13 sporočil: 4.301
[#2566414] 02.12.15 20:07 · odgovor na: crt (#2566411)
Odgovori   +    0
Zadnja sprememba: bobek13 02.12.2015 20:21
torej z drugimi besedami, resi nas lahko le se hellacoppter money... :-)))

LpA
crt sporočil: 27.194
[#2566415] 02.12.15 20:08 · odgovor na: pobalin (#2566394)
Odgovori   +    4
Zadnja sprememba: crt 02.12.2015 20:17
[pobalin]
Meni, ki sem iz stare inflacijske Juge, tudi ne gre v račun, da je v EU inflacija rekordno nizka, obenem pa vrednost valute pada. Včasih so nam modreci dopovedovali, da vrednost denarja pada z inflacijo oz. zaradi nje. Mogoče sva z mojo rastočo sklerozo samo kaj pomešala...
ce mislis na inflacijo v tistem najbolj ocitnem starojugoslovanskem smislu, torej rast cen...

inflacija = inflatorne sile minus deflatorne sile

inflatorne sile = na primer velikodusna denarna politika centralne banke

deflatorne sile = na primer nadaljevano crkovanje slabih kreditov, presezne kapacitete, sibka kreditna in potrosniska aktivnost

(cen surovin tu nisem stel na nobeno stran, ker se svobodno sprehajajo zdaj po eni, zdaj po drugi)

glavna lekcija zadnjih let je to, kako zelo lahko centralne banke po svetu navalijo inflatorno, ne da bi se to pretocilo v tiste efekte, ki bi "morali" slediti -- ker jih druga plat uravnotezi ali ker so sicer nominalno inflatorne, defacto pa ne, ker je inflatorni moment = sila x rocica :) = easy denarna politika x hitrost obracanja denarja, ki pa je zelo svoh.

in to je glavna lekcija zadnjih let samo, ce gledas zahod, ce gledas tudi japonsko, pa je lekcija zadnjih desetletij.
crt sporočil: 27.194
[#2566416] 02.12.15 20:16 · odgovor na: bobek13 (#2566414)
Odgovori   +    4
[bobek13]
torej z drugimi besedami, resi nad lahko le se hellacoppter money... :-)))
lej, japonci, ki so ze davno prvi not padli, se niso pogruntali, kako se ven pride, v vsakem valu se grejo "se vec in se bolj tisto kot prej". oni ravno prav razviti planet, ki ga cakava z najobj, se tudi se ni parkiral v orbito zemlje. tak da ne vem. helicopter money bi bil vsekakor zanimiv v smislu, da pac se ni bil sproban.
bobek13 sporočil: 4.301
[#2566417] 02.12.15 20:20 · odgovor na: crt (#2566411)
Odgovori   +    0
pismu, berem bloombergov clanek in se mi ves cas rola ona (me je zadnjic mislim da novica spomno nanjo) Japanci rade za nas in se sprasujem, zakaj tocno je bilo ze dobro zje*at grke kot smo jih, zakaj tocno smo pri nas rezali podrejence, etc. ce pa vec kak ocitno gremo po poti, ki jo za nas izdatno utrjujejo japanci...

:-)

LpA

p.s.: se malo pa bo gustl uleto, da smo globoko v prepovedane vode zabredli... :-)

p.p.s.: Crt, sem glih prebral en zabaven roman, pa ves cas sem mel filing da si ti mel prste poleg - Analfabetka ki je obvladala racunstvo, Jonas Jonasson... :-)))
crt sporočil: 27.194
[#2566418] 02.12.15 20:27 · odgovor na: bobek13 (#2566417)
Odgovori   +    5
Zadnja sprememba: crt 02.12.2015 20:30
[bobek13]
pismu, berem bloombergov clanek in se mi ves cas rola ona (me je zadnjic mislim da novica spomno nanjo) Japanci rade za nas in se sprasujem, zakaj tocno je bilo ze dobro zje*at grke kot smo jih, zakaj tocno smo pri nas rezali podrejence, etc. ce pa vec kak ocitno gremo po poti, ki jo za nas izdatno utrjujejo japanci...
to je tudi meni zelo smesno ali zelo zalostno, kakor katero sekundo. vse to poziranje in jebanje in nadmudrivanje in posiljevanje vse skup nic ni vredno, ker je sistemska smer inercije se vedno, kot je.

(ps. cez 7 let vse prav pride: www.finance.si/83483...svaja-svet )

grki in ostala periferija bodo stran vrgli eno ali vec generacij samo zato, da bodo na koncu bogovi ugotovili tisto, kar je bilo jasno od dneva 0, da se namrec dolga, ki se ga ne da odplacati, ne da odplacati.

in povsem napacno bi bilo misliti, da to velja samo za grke in ostalo periferijo. ta situacija je dokaj univerzalna, cestitke izjemam, ki so tipicno tocno to. ampak sibkejsim se pac glavo pere.

p.p.s.: Crt, sem glih prebral en zabaven roman, pa ves cas sem mel filing da si ti mel prste poleg - Analfabetka ki je obvladala racunstvo, Jonas Jonasson... :-)))
tnx, pogledam.
pobalin sporočil: 14.456
[#2566421] 02.12.15 22:47 · odgovor na: crt (#2566410)
Odgovori   +    0
[crt]
v bistvu gre za izvoz denarja iz eu :)
A pol slavni EU izvoz sploh niso nemški avti pa mašinenbau pa francoska vina in parfumi pa Lego kocke ampak zlasti digitalizirani soldi (ustvari-poknjiži-nakaži)? Dizs, če bi Maršal vedel, kako je to lahko, samo če imaš konvertibilno valuto, bi že leta 72 lahko kupili pol sveta.
ecb in boj imata trenutno vlogo svetovne pumpe po tistem, ko sta se boe in fed zacel nekaj delati fine, snb je pa sploh rekla, da kurc pa tak zivleje.
Da ne bo ta evropumpa nasedla na kakšnih ameriških predpisih. Za vsak primer naj za tok denarja uporabijo najnovejšo nemško panaceo: Der Strömungstransformator. (džast gugel it pres) :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2566423] 02.12.15 23:22 · odgovor na: crt (#2566415)
Odgovori   +    1
[crt]
glavna lekcija zadnjih let je to, kako zelo lahko centralne banke po svetu navalijo inflatorno, ne da bi se to pretocilo v tiste efekte, ki bi "morali" slediti -- ker jih druga plat uravnotezi ali ker so sicer nominalno inflatorne, defacto pa ne, ker je inflatorni moment = sila x rocica :) = easy denarna politika x hitrost obracanja denarja, ki pa je zelo svoh.
Seveda je švoh, če pa teče samo po nekih podzemni9h kanalih med bankami. Nekaj let nazaj sem v Sobotni prilogi bral intervju s šefom Mercatorja, ki je mimogrede in čisto neopaženo navrgel, da so v nekem momentu skoraj ostali brez sladkorja. Zame je bil tisti stavek velika stvar, ker me je spomnil na čase, ko smo zaradi občasnih izpadov oskrbe kupovali po cele kartone olja, sladkorja ipd. Oziroma je bila to domača zaloga, družinska blagovna rezerva.

Zdaj gledaš, kam moj pes taco moli. Evo, če se po Twitterju, Facebooku in kar je drugih podobnih neumnosti razširi, da bo zmanjkalo olja/sladkorja/moke/kave/kakava, bi se obrat na policah malo pospešil, s tem pa tudi realni denarni tok. In če se prime, čez nekaj tednov tvitneš o velikem dvigu trošarin na ves alkohol, potem naložiš nekaj slik trgovskih hladilnikov brez mleka, jogurtov, namige o pomanjkanju moke in napoveš panevropsko prepoved prodaje vseh testenin... karkoli. Saj je samo špecerija, ampak mogoče bi pa delovalo kot en kick-start za kroženje denarja. Če drugega ne, bi vsaj pošteno testirali zanesljivost in prožnost oskrbne verige naših trgovcev. :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2566424] 02.12.15 23:28 · odgovor na: crt (#2566416)
Odgovori   +    0
[crt]
lej, japonci, ki so ze davno prvi not padli, se niso pogruntali, kako se ven pride, v vsakem valu se grejo "se vec in se bolj tisto kot prej". oni ravno prav razviti planet, ki ga cakava z najobj, se tudi se ni parkiral v orbito zemlje. tak da ne vem. helicopter money bi bil vsekakor zanimiv v smislu, da pac se ni bil sproban.
Jaz pa tega ne razumem. Ko je v krizi Slovenija in njene crknjene banke, mora vse prodajat in to tujim (tudi državnim) firmam in za male pare. Ko pa se davi Japonska, delnice njihovih perutnin kupuje centralna banka in ne ruski jeklarji. Aja, ker BoJ tiska svoj denar in z njim kupuje, Jazbec pa tega ne more. Lahko pa strumno dvigne roko, ko se sklepa o novem tisku evrov, da se jih razpošlje po svetu.
pobalin sporočil: 14.456
[#2566426] 02.12.15 23:32 · odgovor na: bobek13 (#2566417)
Odgovori   +    0
[bobek13]
p.s.: se malo pa bo gustl uleto, da smo globoko v prepovedane vode zabredli... :-)
Čakaj, da se vrne TadejK. Pred časom je zažugal dvema pobalinoma, ki sva se preveč razklepetala in še to izven teme njegovega članka. :-)
pobalin sporočil: 14.456
[#2566427] 02.12.15 23:44 · odgovor na: crt (#2566418)
Odgovori   +    0
[crt]
(ps. cez 7 let vse prav pride: www.finance.si/83483...svaja-svet )
Dober. Hecno je prebrat tudi komentarje.
premza sporočil: 4.276
[#2566448] 03.12.15 09:24 · odgovor na: pobalin (#2566427)
Odgovori   +    0
[pobalin]
> [crt]
> (ps. cez 7 let vse prav pride: www.finance.si/83483...svaja-svet )

Dober. Hecno je prebrat tudi komentarje.
Evo mojega...
In kaj je narobe, če ni gospodarske rasti? Saj razvoj bo še vedno tekel, le rast bo bolj v kakovosti in tehnologiji in manj v količini. Če nekdo sedaj naredi avto, katerega cena bo 1000$ in se bo izdeloval v avtomatski tovarni skoraj brez zaposlenih, ki bo porabil 1l/100km, bo udoben, trajnejši in varnejši od vsega kar zdaj vozi po cestah bo to seveda dobro, na BDP pa bo imelo slab učinek. Kaj pa pravzaprav sploh je BDP in zakaj ga uporabljamo kot edimo merilo uspešnosti družbe?
In še vedno se mi zdi, da bomo slej ko prej morali pogledati ven iz škatle, v kateri je glavni in edini igralec BDP.

Si predstavljate da nekdo izumi tableto, ki stane 1€ in za vedno pozdravi vse bolezni. Farmacija ga isti trenutek fenta in vsi smo ji hvaležni, ker bi tak izum uničil celo vejo indusrije in velik del BDP.
crt sporočil: 27.194
[#2566451] 03.12.15 09:55 · odgovor na: premza (#2566448)
Odgovori   +    2
Zadnja sprememba: crt 03.12.2015 09:58
no, kot je pokazala praksa, se bdp lahko zmanjsa se kako drugace kot s tabletko za 1 eur, ki vse pozdravi.

v cisto navadnem, dolgocasnem primeru se posledice zmanjsanja pokazejo na primer kot zmanjsanje zaposlenosti, plac, percipiranega standarda.

(in to je seveda tisto, kar si ponavadi cloveska zival zeli, ne glede na to, a jemljes to kot prakticni aspekt bdp ali pa temu reces banana namesto bdp.)

kaksne so ekonomske in politicne posledice zmanjsanja, se praksa tudi trudi pokazati. resda pa je publika po svetu, evropi in sloveniji zelo raznoliko dovzetna. zato lahko pricakujemo, da bo imela praksa toliko vec pokazati. zal.

noc je se mlada, ceprav je recimo da ze shodila.
najobj sporočil: 31.920
[#2566462] 03.12.15 10:21 · odgovor na: pobalin (#2566394)
Odgovori   +    0
[pobalin]
> [crt]
> se malo o tem, kam potem gre val denarja ftalphaville.ft.com/...a-reality/

Pol dneva je okrog pa samo dva plusa in nobene debate o tem. Razočaranje!
Ga ni radikalca, ki bi vprašal, če morda ECB tiska poceni denar za finančne mešetarje, da ga ti investirajo drugam? Ker, če sem prav razumel, ne gre ravno za financiranje naložb, ki omogočajo rast izvoza EU.
Meni, ki sem iz stare inflacijske Juge, tudi ne gre v račun, da je v EU inflacija rekordno nizka, obenem pa vrednost valute pada. Včasih so nam modreci dopovedovali, da vrednost denarja pada z inflacijo oz. zaradi nje. Mogoče sva z mojo rastočo sklerozo samo kaj pomešala...
... OK, jaz sicer nisem vprašal, če morda ECB tiska poceni denar za finančne mešetarje, da ga ti investirajo drugam, ampak sem tukaj forum.finance.si/?m=...350&single dokaj radikalno povedal, kaj je bistvo forum.finance.si/?m=...223&single težav oziroma zakaj gre poceni natiskan ECB denar raje za finančne mešetarje, namesto da bi ga produktivno investirali drugam ...

P.S.: oba posta sem še enkrat nalimal, ker sem očitno premalo radikalen ali pa ju ti nisi prebral ...

Strani: 1 2