Izbrani forum: Glavni forum

Izbrana tema: članek Pahor: Fiskalne možnosti so izčrpane

Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

gogi1 sporočil: 5.314
[Glavni forum] Tema: Re: Pahor: Fiskalne možnosti so izčrpane
[#412987] 22.01.09 19:05 · odgovor na: anon-159528 (#412963)
Odgovori   +    0

FIN-329573 je napisal(a):
Po metodologiji ESA naj bi bil primanjkljaj med 3,5-4% (Helena Kramar: http://www.rtvslo.si..._id=191520< /a> ) Kdo sedaj koga s številkami zavaja?

Bajuka ste iz kože dajali, pa je vedno navajal primanjkljaj po ESA. Sedaj imamo številke (glej link zgoraj na rtvslo) 2,7 %, 3,1%, 3,4 % in 3,5-4%???? Ali je na delu že Gasparijevo kreativno računovodstvo?
 
In kot je rekel komentator pred menoj: strukturne reforme bi bile lahko že zdavnaj izvedene, pa ste jih s pomočjo sindikalnih in medijskih hlapcev minirali.
Resnici na ljubo je potrebno povedati, da je bil Pahor edini levakar, ki je Janševe reforme podpiral. Janša je sicer reforme v začetku zastavil dokaj radikalno, predlogi, ki pa so potem začeli prihajati iz koalicije, so bili vse prej kot to. Realiziranega seveda ni bilo ničesar, razen kozmetičnih popravkov.

Problem pa je drugje. Strukturne reforme ne morejo imeti nikakršnega učinka na prihajajočo recesijo in niso niti v sanjah sposobne reševati trenutnih problemov. Strukturne reforme "primejo" šele na dolgi rok, če se jih danes začne pripravljati, bi se prvi učinki pokazali čez kaka tri leta in bi se potem vlekli še desetletje, dve, če bi bile reforme res kvalitetne, česar v slovenskem prostoru nikakor ne moremo pričakovati. Glavno gonilo krize je upad povpraševanja in praktično vsak ukrep mora delovati na tega bodisi neposredno (nakupi države, npr.) ali posredno (npr. znižanje davkov, pomoč bankam, da ne bi usahnila njihova kreditna aktivnost). Strukturne reforme niso nek konkreten ukrep ampak so sprememba okvira v katerem se gospodarstvo in javni sektor smeta gibati zato učinkujejo z zakasnitvijo.

To pa ne pomeni, da jih ni potrebno začeti takoj pripravljati in to radikalne, saj bodo čez nekaj let, ko bo svetovno gospodarstvo in z njim Slovenija že iz krize, lahko pomembno povečale slovensko gospodarsko rast, če bodo sprejete seveda.

Na krizo, ki je tukaj in zdaj pa strukturne reforme ne morejo imeti nikakršnega vpliva. Sploh ne, ker bi njihovo pripravo s pametjo slabo založeni slovenski živelj cel čas doživljal travmatično in bi to lahko imelo še dodaten vpliv na upad domačega povpraševanja. Kratkoročno seveda.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(