Prikaz samo enega sporočila - znotraj teme...

anon-178149 sporočil: 4.311
[mimoidoci]
> [MarijanMacek]
Aja, vsi volilni upravičenci živimo v Sloveniji in vsi imamo telefone, katerih številke so javno dostopne. In anketarji nepristransko izbirajo te številke. Tudi, če ankete niso zgolj telefonske, nismo vsi enako dostopni anketarjem. Oziroma, njihovi vzorci so nujno pristranski iz tega ali onega razloga. Ti pa zgoraj o 0,03676% verjetnosti, halo. Mene npr. ne morejo dobiti niti po neskončno anketah, zato pa sem mimoidoči.
To je pa tvoj osebni problem, če živiš v vzporednem vesolju. Drugače je pa največja umetnost pravilnega anketiranja vzorčenje. Mnogi verjetno veste, kako je na volitvah 1948 T.E. Dewey premagal Trumana, en.wikipedia.org/wik...ats_Truman na osnovi meritev javnega mnenja na popačenem vzorcu.

Sam se s tem ne ukvarjam, sem samo pokazal, kakšna je verjetnost, da te ankete zajamejo. Mene so že, pa ne enkrat. In tudi to je res, da sem pri eni anketi, ki je bila pristransko narvnana (pa ne od priznanih merilcev javnega mnenja, je bila desne provinience z najmanj do sedaj doseženaga uspeha) na sredini prekinil neokusno izpraševnje. Kao pa danes izbirajo, ko telefonske številke skorajda niso javno dostopne, mi pa ni jasno, vendar vsi izvajalci javno poudarjajo, kolikšen je vzorec, in da se trudijo poiskati vzorec responentov ustrezen nacionalnim značilnostim glede spola, starosti, izobrazbe, kraja bivanja... Meni to zadostuje, seveda pa anketam firme, ki sugerira odgovore (prej opisano) ne verjamem, in za enkrat dokaj upravičeno.

Vse ocene tega sporočila:

Ni nobene :(